Ποιό κεντρικό ανάμεσα σε κύρια Ενεργά?

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ο προ σου έχει μόνο αναλογικές εξόδους άρα θα πρέπει να συνδέσεις πάνω του κάτι με αναλογικές εισόδους και από εκεί να πας στα ηχεία σου.
Το minidsp 10x10 hd έχει αναλογικές εισόδους όπως και το ddrc-88a

Βέβαια μπορείς πάντα να αγοράσεις έναν νεότερο av προ ή και ενισχυτή με pre outs για να έχεις και τα hdmi σου και τα bluetooth/wifi σου και τα spotify σου και να παίζεις μπάλα πιο άνετα!
 

Μηνύματα
55
Reaction score
109
Ο προ σου έχει μόνο αναλογικές εξόδους άρα θα πρέπει να συνδέσεις πάνω του κάτι με αναλογικές εισόδους και από εκεί να πας στα ηχεία σου.
Το minidsp 10x10 hd έχει αναλογικές εισόδους όπως και το ddrc-88a

Βέβαια μπορείς πάντα να αγοράσεις έναν νεότερο av προ ή και ενισχυτή με pre outs για να έχεις και τα hdmi σου και τα bluetooth/wifi σου και τα spotify σου και να παίζεις μπάλα πιο άνετα!
Διαβασα ολόκληρο το νημα ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΕΣ AV (που ξεκινα το 2010 και η τελευταια καταχωρημενη απαντηση είναι το 2016). Εβγαλα ένα συμπερασμα ότι πραγματικά δυσκολη η επιλογή προενισχυτη.

Μεσα σε αυτά τα χρόνια που καταχωρούνται απαντησεις στο νήμα, εχετε καταληξει σε προενισχυτη value for Money (οικονομικη προταση) ώστε να μην κλαψουμε τα χρηματα μας όταν θα τον ξεπερασει η τεχνολογια, και να μπορεί να αποκωδικοποιεί φορματ ηχου που ΤΩΡΑ βρίσκουμε σε απλά dvd ή blue ray?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.794
Μεσα σε αυτά τα χρόνια που καταχωρούνται απαντησεις στο νήμα, εχετε καταληξει σε προενισχυτη value for Money (οικονομικη προταση) ώστε να μην κλαψουμε τα χρηματα μας όταν θα τον ξεπερασει η τεχνολογια, και να μπορεί να αποκωδικοποιεί φορματ ηχου που ΤΩΡΑ βρίσκουμε σε απλά dvd ή blue ray?
Το μόνο που άλλαξε απο το 2006 είναι τα κανάλια Atmos, DTS:X και Auro 3D, που όμως εμπεριέχονται στα 8 υπάρχοντα κανάλια των HD formats.
Αν αυτά δεν σε ενδιαφέρουν, είσαι ασφαλής με οτιδήποτε παίζει HD formats, TrueHD και DTS HD.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ετσι ακριβως.....

η παρε τον marantz av7704 για να περασεις αρκετα χρονια και με καναλια υψους ....
...θαχεις να διαλεξεις σε atmos - dts x - auro3d

ακομα και να αλλαζεις στησιμο για παιχνιδι :D
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ειδικά σε μεταχειρισμένα μέχρι true hd & dts master βρίσκεις και πολύ πολύ χαμηλές τιμές!(αν δε σε ενδιαφέρουν τα atmos,dtsx,auro).
 

Μηνύματα
55
Reaction score
109
τι θελεις να φτιαξεις ?
Για να απαντησω στο τι θέλω να φτιάξω, αρχικα θα πρεπει να αναφέρω ο 20+ ετών προενισχυτης που εχω, τι μου προσφέρει.
Εχουμε λοιπόν από τον rotel, αποκωδικοποίηση
DOLBY DIGITAL
καθώς και
DIGITAL SURROUND DTS

Τυχαία λοιπόν από το ράφι των απλών dvd το TAKEN έχει ήχο dolby digital 5.1 (δηλαδή 5 κανάλια πλήρους φασματός και ένα LFE) up to 6 channels.

Αντιστοιχα το blue ray PREDATOR έχει
1. Στα Αγγλικά 5.1 DTS HD που προφανως ο προ μου δεν το αποκωδικοποιει
2 Στα Ρωσσικα 5.1 DTS που το αποκωδικοποιει
3 Στα Πολωνικα 5.1 DOLBY DIGITAL που επισης το αποκωδικοποιεί

το DTS HD του PREDATOR είναι (προφανώς 5.1 κανάλια) αλλα στις προδιαγραφές του dts hd αναφέρονται up to 8 channels αρα να υποθεσω ότι κάποιος άλλος τίτλος θα μπορουσε να έχει 7.1 ή 5.1.2 (σωστά?)

Από ότι εχω διαβάσει τα 7.1 κανάλια μπορούν να είναι 3 (κλασικά μπροστά) και 4 (αντι για 2 περιφερειακα).
Εμένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΗΧΕΙΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 2 ΠΙΣΩ,
αλλά
υπάρχει η δυνατότητα στο χωρο μου για επιπλέον 2 (ή επιπλέον 4) ηχεία οροφης (αν το περιγράφω σωστά 5.1.2 και 5.1.4 ).

Οπότε , για να απαντήσω , αν εχω καταλαβει σωστά, θα με ενδιεφερε συστημα 5.1.2 ή 5.1.4 αν κατά τη γνωμη σας υπάρχουν τιτλοι σε αυτό το format (προφανως μονο blueray)
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ειναι παλιος .....

να παρεις εναν φρεσκο για αλλα 20 χρονια(πιστευω)..;)

απο την στιγμη που εχεις την δυνατοτητα ηχειων 5 κατω και 4 -5 πανω εισαι μια χαρα...
μπορεις να φτιαξεις 5.1.4 atmos και 9.1 η 10.1 auro3d
....το .1 ειναι το sub δλδ το καναλι LFE

για να εχεις και τα δυο αυτα forma πας σε marantz η denon προς το παρον
.....δες στην σελιδα τους ποια μοντελα δινουν και τα δυο forma.

ξεχνα το 5.1.2
...αφου εχεις δυνατοτητα για 9 η 10 καναλια ....ειναι καλυτερα με διαφορα.

θα παιζεις τα παντα και ωραια......
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.794
1. Στα Αγγλικά 5.1 DTS HD που προφανως ο προ μου δεν το αποκωδικοποιει
Το αποκωδικοποιεί μέσω digital εισόδου, το DTS-HD έχει μέσα του και core DTS. Το TrueHD όμως, χρειάζεται χωριστή μπάντα για Dolby Τζίτζικαλ.

το DTS HD του PREDATOR είναι (προφανώς 5.1 κανάλια) αλλα στις προδιαγραφές του dts hd αναφέρονται up to 8 channels αρα να υποθεσω ότι κάποιος άλλος τίτλος θα μπορουσε να έχει 7.1 ή 5.1.2 (σωστά?)
5.1 ή 7.1, δεν υπάρχουν 2 κανάλια LFE.


Οπότε , για να απαντήσω , αν εχω καταλαβει σωστά, θα με ενδιεφερε συστημα 5.1.2 ή 5.1.4 αν κατά τη γνωμη σας υπάρχουν τιτλοι σε αυτό το format (προφανως μονο blueray)
Αν θα σε ενδιέφερε, πήγαινε και διάβασε τα θέματα Atmos, DTS:X και Auro 3D εδώ: https://www.avsite.gr/forum/forums/ΓΕΝΙΚΕΣ-ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ-ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ-events.169/

Απο υλικό, σε Atmos υπάρχει άφθονο (100+), DTS:X λίγο (13; ) και Auro τίποτα ακόμη.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.966
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top