Ποιό Film Scanner για roll film (35mm) ??

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Σε κάθε ταξιδάκι ,κάθε διακοπές παίρνω μαζί μου την αγαπημένη μου "χράπα χρούπα" μηχανούλα με το ασπρόμαυρο φιλμάκι !
Κάποτε τα εμφάνιζα μόνος μου ( και με παρέα μερικές φορές ) αλλά τώρα ούτε χρόνος ούτε χώρος υπάρχει !
Τα εμφανίζει τώρα το εργαστήριο , αλλά μένουν άκοπα μέσα στα πλαστικά τους καρούλια !
Film Scanner έχουμε το Nikon V ED Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε Roll scann σε όλο το αρνητικό !

Ψάχνω λοιπόν για ένα ΠΟΙΟΤΙΚΟ , film scanner να μπορεί να σκανάρει Roll film (35mm) !
Δεν έχω τρελλές απαιτήσεις σε ποιότητα καθώς οι εκτυπώσεις θα γίνουν από το αρνητικό !
Απλά θέλω να τα περάσω σε ικανοποιητική ανάλυση στο Pc μου !

Θα ήθελα τις απόψεις-προτάσεις σας σε μάρκες και μοντέλα !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Απάντηση: Ποιό Film Scanner για roll film (35mm) ??

Καλό και τίμιο να είναι, όχι κάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και Πανάκριβο , να κάνω την δουλειά μου με αξιοπρέπεια !
Ποιότητα να έχει ΠΟΙΟΤΗΤΑ να μην την ακριβοπληρώσω !
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
αν ειναι λιγα, και δε το θελεις να το κανεις σε μονιμη βαση, γιατι δεν τα δινεις εξω να σου βγουνε κ πιο φτηνα?

αλλιως , σκεφτηκες ενα φρεσκο μοντελο σκανερ (οχι εισαγωγικο, κανα 200-300 ευρω) με εξτρα scan film ανταπτορα?
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Απάντηση: Ποιό Film Scanner για roll film (35mm) ??

Έξω στα Frontier και τα noritsu ??? Το σκεύτηκα και αυτό αλλά δεν έχω ρωτήσει το εργαστήριο πόσο χρεώνει ! Βασικά δεν έχει έξοδα, μόνο τον χρόνο του πληρώνω !
Αλλά θα ήθελα και κάποιο μηχανημα να το έχω σπίτι να κάνω μόνος μου την δουλειά !
Ποιό "φρέσκο" μοντέλο σκάννερ έχει roll film αντάπτορα ?
Εξάδες έχω να κάνω με το Nikon V ED , όλο θέλω να το βάλω μέσα και να τελειώνω ! Έστω και να μου πάρει καμοιά ώρα !
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
κατσε να το ψαξω λιγο ...

μα γιατι θελεις ντε και καλα roll αφου κανεις τη δουλεια σου ετσι, ανεξοδα?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το σκανεράκι το έχουμε μισό μισό και τώρα κάθεται. Θα μπορούσε να το πάρει και να κάνει τη δουλειά του ανά 6άδες, όπως την έκανα κι εγώ χωρίς πρόβλημα.
 



Μηνύματα
235
Reaction score
19
Αναφορικά με το σκαναρισμα των φιλμ υπάρχει και αυτή η άποψη την οποία πιστεύω ότι θα πρέπει να εξετάσεις.
Τα επαγγελματικά σκανερ πλέον είναι τα drum scanners. Εδώ μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα πράγματα για τα σκανερς αυτά.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αναφορικά με το σκαναρισμα των φιλμ υπάρχει και αυτή η άποψη την οποία πιστεύω ότι θα πρέπει να εξετάσεις.
Το άρθρο λέει ότι αν μπορείς να αγοράσεις Coolscan, κάντο!
Ο Δημήτρης που άνοιξε το θέμα έχει τέτοιο σκάνερ, απλά βαριέται να το χρησιμοποιήσει! Αυτό είναι το πρόβλημα:fuckyou::fuckyou::D:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top