Πολλαπλό συγκριτικό Νοέμβριος 2004, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εδώ θα γράψουμε τις εντυπώσεις μας από τις ακροάσεις του συγκριτικού, τα συμπεράσματά μας αλλά και τα παραληπόμενα.

Να πω ότι με τα:

Πηγή : Acoustic Arts CDP1
Προενισχυτής : Acοustic Arts PreAmp1
Τελικοί : Electrocompanient Nemo

ακούσαμε με τη σειρά τα εξής ηχεία:

B&W Signature 800
B&W Nautilus 801
Revel Performa F30
Audio Spectrum Hermes
Tannoy TD12
Quad 989
Monitor Audio GR60
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Signature σε δράση:

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Nautilus 801 σε δράση:

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

To Revel Performa F30... τα δίνει όλα:



 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Οι Ερμήδες μας:

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Tannoy TD12, σαφώς... εκνευρισμένα :

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Λίγο πριν ...κελαϊδήσουν τα Quad:





p.s. Νίκο σου βγάλαμε τη μέση...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Monitor Audio σε δράση, από τις εκπλήξεις της βραδιάς:



 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...






Σςςςςςς ακούμε!
p.s. Βλέπετε κι εσείς την ικανοποίηση στο πρόσωπο του Παναγιώτη Κρόκου? :lol:
(1η photo, δεξιά)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...





Εδώ σιγά να μην ακούμε :lol:

p.s. O κος Λαζάρου όλο σκαλίζει :!:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Νίκος Κορακάκης στο ντεσιμπελόμετρο και Τσαρουχάς Κώστας στο volume :?
Μαμά τα αυτιά μου :lol:

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...



Το Tannoy έδωσε 114dB :shock:
Το ίδιο και τα Signature...

Τα παιδεία παίζειν... είπαμε με την ευκαιρία να κουφάνουμε κανέναν αλλά δεν τα καταφέραμε :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Ο Νικόλας συνδέοντας τις καλωδιάρες που μας έφερε:

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Προφανώς είναι άδικο να συγκρίνουμε ηχεία με τόσο μεγάλες διαφορές τιμής.
Ούτως ή άλλως δεν κάναμε εξονυχιστικά test, αλλά κάποιες ακροάσεις. Έτσι δεν έχει νόημα και ενδεχόμενη βαθμολογία ηχείων, αλλά καθαρά η προσωπική μας άποψη σε σχέση με ότι ακούσαμε και φυσικά τα γούστα μας.

Θα ξεκινήσω τις προσωπικές μου εντυπώσεις εγώ, λέγοντας κατ' αρχάς ότι δεν είχα ξαναακούσει τα signature, τους ερμήδες και τα monitor audio. Για τα άλλα είχα κάποια σχετική άποψη.
Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα από τα χθεσινά, θα σας πω ότι μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα monitor audio αλλά και τα revel, αποδεικνύοντας ξανά, ότι όλα τα ηχεία (από ένα level και πάνω) με σωστή οδήγηση μπορούν να δώσουν αποτελέσματα που δεν φανταζόμαστε.

Τώρα συνολικά. Όλα τα ηχεία που ακούσαμε ήταν αλλού καλά και αλλού λιγότερο καλά. Σαφώς όλα ήταν άνω του μετρίου. Σίγουρα όμως την καλύτερη αίσθηση στο σύνολο μου την άφησαν τα 801. Και εξηγούμαι:

- Καλύτερες χαμηλές, περισσότερος έλεγχος και καλύτερη ατάκα από το signature, λίγο χειρότερη ατάκα από το tannoy αλλά περισσότερο σώμα και καλύτερες μεσαίες από αυτό.
- Το signature είχε ελάχιστα πιο "γλυκές" μεσαιουψηλές, εξίσου μεγάλη εικόνα αλλά υστερούσε κατά πολύ, συνολικά στις χαμηλές συχνότητες.
Το tannoy μου άρεσε ιδιαιτέρως για την διαύγεια του και την γρήγορη και γεμάτη ατάκα του. Συνολικά όμως δεν με εντυπωσίασε τόσο όσο οι Nautilus 801 και μου έδειξε ότι παρόλο τον μικρότερο όγκο του, είναι δυσκολότερο στην τοποθέτηση, κάτι που δεν το περίμενα.

Είναι προφανές ότι οι εντυπώσεις μου αυτές έχουν να κάνουν και με τον χώρο και το ίσως "πρόχειρο" στήσιμο των ηχείων, οπότε αφορούν τις συγκεκριμένες και μόνο συνθήκες. Ο ήχος των δύο B&W είναι πολύ κοντά και τις πραγματικές διαφορές τους αλλά και τον "νικητή" θα τον βγάλει μια πολύ πιο προσεκτική ακρόαση.

Περισσότερα αργότερα γιατί την κάνω...
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Νίκο, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα από κοντά. :)

Επίσης, χάρηκα πολύ που γνώρισα και τα άλλα παιδιά (τρελόπαιδα - τρελοHiEndάδες), αλλά και που τα ξαναείπαμε με τον Κώστα (τον brother) και τον Νίκο τον Αρβανιτάκη. :)

Πολύ καλά παιδιά, πολύ καλά μηχανήματα, μεγάλη δόση τρέλας, ωραίος χαβαλές και πολλά dB χωρίς παραμορφώσεις. Η συγκεκριμένη συνεύρεση παίρνει 10 στα 10. :wink:

Μόλις περάσω τις φώτο στο photobucket θα βάλω και τις δικές μου.

Για την ώρα σας αφήνω γιατί ακροάζομαι το AudioMeca Obsession II. Μια που το έφερε η κουβέντα ...μεγάλη μηχανή. Περισσότερα στο μεθεπόμενο τεύχος του Digital Vision.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω ότι το ντεσιμπελόμετρο που χρησιμοποιήθηκε, ήταν της ...πλάκας. Για να γίνω πιο σαφής, ήταν το ντεσιμπελόμετρο του κινητού μου τηλεφώνου και χρησιμοποιήθηκε από περιέργεια, καθώς το θέμα των dB δεν ήταν κάτι που μας ενδιέφερε ως στοιχείο αξιολόγησης.

Όμως, just for the record, θα ήθελα να σας πω ότι το συγκεκριμένο ντεσιμπελόμετρο, κλέβει 2 με 3 dB σε σχέση με ένα πολύ ακριβό και ταυτόχρονα ακριβές ντεσιμπελόμετρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Νικόλας Κορακάκης, όλα τα λεφτά ντεσιμπελόμετρο, ακόμα βουίζουνε τα αυτιά μου, χαχαχαχαχαχα, η τρέλα δε πάει στα βουνά, πάει στους χα(λ)ιεντάδες!


Κατ'αρχήν να ευχαριστήσουμε για τη φιλοξενία και την καλή διάθεση για όλα, καθώς και την άπειρη υπομονή....

Μετά να πω πως χάρηκα πολύ που είδα παλιούς γνώριμους αλλά και νέα παιδιά στο άθλημα.Το πιο σημαντικό μέρος της συνάντησης...


Και πάμε για εντυπώσεις.
Τα κορυφαία της B&W είναι ...κορυφαία. Κακοστημένα, κακοσυνδεμένα, κακοζεσταμένα ενισχυτικά, δεν έχει σημασία, παίζουν καλά. Ακούστηκε διαφορά στην περιοχή των χαμηλών συχνοτήτων μεταξύ τους, και κατ'επέκταση και στις μεσουψηλές(πιθανό ψυχοακουστική) αλλά όπως και νά'χει συμπεράσματα ασφαλή δεν βγαίνουν έτσι, θέλει παίδεμα με το χώρο, και μάλιστα τον χώρο που θα τα βάλει ο υποψήφιος αγοραστής.... Όποιος θέλει αντί να πάρει ένα Skoda Octavia να πάρει ηχείο, βουαλά!
Να σημειώσω πως οι NEMO ήταν καλό ταίρι. Συνολικά, αν ήταν πάντως να κυμανθώ σε αυτό το κοστολόγιο, θα διάλεγα... Magnepan 20.1. Τελεία και παύλα. :)

Τα 12άρια τανόγια δε στήνονται ούτε στο σπίτι μας εύκολα, πόσο μάλλον εκεί. Δύσκολα τα πράματα, αλλά μια γεύση πήραμε. Εντυπωσιακό σλαμ. Δε ξύναν, δε ξυρίζαν, μια χαρά. Πιθανό τα NEΜΟ να μην είναι το ιδανικό ταίρι τους. Πολλά ντι-μπί και χαλαρά... Συνολικά στα στενά πλαίσια και συνθήκες της εν λόγω ακρόασης, προτίμησα τα B&W.

Τα Quad ήταν βούτυρο στο αυτί μου, εκεί που παίζανε παίζανε πολύ καλά, αλλά ως γνωστό βαθύ μπάσσο και ανώτερα πρίμα δεν έχουνε, ούτε είναι φτιαγμένα για πολλά ντι-μπί. Στα ανώτερα μεσαία ψιλοπροβολικά ακούστηκαν. Για φυσιολογικές ακροάσεις υπεραρκούνε οι στάθμες τους και το μπάσσο υπήρχε και πολλοί εντυπωσιάστηκαν από αυτό. Στα 4000 είναι για τα γούστα μου ευκαιρία, και... παίρνεις και το OCTAVIA με τα ρέστα.... Και πάλι οι ΝΕΜΟ πιθανό να μην είναι το ιδανικό ταίρι τους....

Τα REVEL παίξανε πολύ καλά για τα λευτά τους όπως και τα ΜΑ, καθώς είχανε ...τα ΝΕΜΟ από πίσω... Πάλι ο χώρος ήταν πρόβλημα, αλλά ίσως σε κάποιες περιοχές να ευνόησε κιόλας. Συστήνεται δοκιμή στο χώρο που θα τα βάλει ο υποψήφιος αγοραστής πριν την αγορά τους. Καλές αγορές και τα δυό, αλλά ο υποψήφιος αγοραστής να τα ακούσει με ενισχυτικό της κατηγορίας τιμής τους, λογικό, ε;

Οι Ερμήδες γνωστοί από παλιά, σκληροί για τα δικά μου αυτιά αλλά εντυπωσιακοί για άλλους. Σίγουρα θέλουν πειραματισμό με άλλα ενισχυτικά και καλό στήσιμο.

Το ντεσιμπελόμετρο ήταν το μόνο ...τέλειο!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
0
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

Η ακροασεις που εγιναν στο 3οροφο της ηχοεκφρασης ηταν για εμενα κατι πρωτογνωρο.Τα εν λογω ηχεια εκτος απο τους ερμηδες τα ειχα δει σε εκθεσεις ,αλλα δεν τα ηχα ακουσει ποτε μου.
Θα ξεκινησω πρωτα για τις ακροασεις και μετα θα γραψω για την εμφανιση.
Πρωτο και και καλυτερο για μενα το800 signiature με αριστο χαμηλο και πολυ καλες μεσουψηλες,με αριστη εικονα και σωμα.
Δευτερο το 801 με ακομα καλυτερο χαμηλο νομιζω πως υστερουσε στις μασαιες.
Τριτο το TANNOY D12
Τεταρτο το revel 30
Πεμπτο τα quand 989
Εκτο monitor audio
ΚΑΙ εβδομο audio spectrum ερμης.
Αν και τα ηχεια που ακουσαμε δεν ανηκαν ολα στην ιδια κατηγορια τιμης και η θεση που πηρε το καθενα απο αυτα δεν ανταποκρινεται στην πραξη.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
μιλωντας για χαμηλο το δικο μου αυτι εκτημησε περισσοτερο τα μεγαλα και λιγα woofer (αν και περιμενα ακριβως το αντιθετο).
βασιλιας για μενα το 801 για το λογο οτι χαμηλο του αφενως μας εδερνε ανηλεως αλλα το κυριοτερο ηταν οτι ηταν στο σωστο χρονο. επεται το td12 και το revel.
Οσο για το υπολοιπο μερος του φασματος ηταν σε υψηλο επιπεδο χωρις τιποτα να ενοχλει σε οποιαδηποτε σταθμη.(για τα ακριβα 800 801 td12)
οσον αφορα τη φασικη ισορροπια το 989 ηταν μπροστα αλλα οταν χρειαστηκε να τα χωσουμε (γιατι μας αρεσει το κομματι πχ) απλα δεν γινεται.
ο ερμης για αλλη μια φορα επεδειξε την απαιτητικοτητα του ως προς το στησιμο, ενω το revel στις μεγαλες σταθμες εδειξε οτι ορθως υπαρχει εκεινο το ρυθμιστικο εντασης του tweeter πισω του.
τα ΜΑ αξιζουν να εξεταζονται ως πιθανη αγορα στην κατηγορια(μαζι με τα revel)
αν μπορουσα να παρω κατι σπιτι μου φευγοντας(χωρις να πληρωσω) θα ηταν το 801 , ενω αν επρεπε να αφησω κατι θα εξεταζα σοβαρα το td12.
φυσικα τα παραπανω ειναι συμπερασματα που προεκυψαν απο την ακροαση ως ειχε κατι που δεν αρκει φυσικα για να βγει το απολυτο συμπερασμα.
αλλωστε περισσοτερο καναμε μια ωραια ακροαση παρα ενα συγκριτικο.
στο επανακουειν!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Πολλαπλό συγκριτικό, εντυπώσεις - αποτελέσματα & photos...

... Συνεχίζω με την λίγο χαμηλότερη κατηγορία τιμής.

Όπως είπα για μένα η έκπληξη της βραδιάς προήλθε κυρίως από το Monitor Audio  και το Revel. Και στα δύο ηχεία οι χαμηλές συχνότητες ήταν αυτές που εντυπωσίαζαν με το revel να έχει ελαφρά το πάνω χέρι νομίζω όχι συχνοτικά αλλά ποσοτικά (εδώ έπαιξε ρόλο καμπίνα και στήσιμο). Από την άλλη όμως το monitor audio μας έδειξε μεγαλύτερη διαύγεια και ομειογένεια στις μεσαιοϋψηλές, πιο ευχάριστο άκουσμα, σαφέστατα καλύτερο δέσιμο των μεγαφώνων του και συνολικά δηλαδή καλύτερη εικόνα. Και τα δύο ηχεία σίγουρα είναι best buy.
Σε ότι έχει να κάνει με τους Ερμήδες, ήταν σαφές ότι υπολείπεται σημαντικά έναντι των προηγούμενων δύο. Και φυσικά αντιλαμβάνομαι τις ανάγκες ενός ηχείου για στήσιμο όπως είπε κι ο Παναγιώτης αλλά μην ξεχνάμε ότι όλα τα ηχεία κρίθηκαν στις ίδιες συνθήκες. Μια δεύτερη ακρόαση για μένα επιβάλεται.

Τελευταία άφησα τα Quad. Έντύπωση προκάλεσε η αναπαραγωγή χαμηλών συχνοτήτων από το ηχείο που βέβαια δεν "έπιασε" κανένα άλλο της δοκιμής, δεν μπορεί κανείς να πει ότι ήταν επαρκής, αλλά έδειξε και πόσο καλά στρωμένα ήταν τα ηχεία. Προφανώς βοήθησε ο χώρος. Αέρινος ήχος αλλά με αρκετές ιδιαιτερότητες. Τονισμένα ανώτερα μεσαία με αντιληπτή έλλειψη υψηλών. Και το γνωστό πρόβλημα στις χαμηλές συχνότητες. Χαρακτηριστικό είναι το εξής: Εκείνη τι στιγμή ακούγαμε το Children of Sanchez του Chuck Mangione το οποίο ήδη είχαμε ακούσει σε 2-3 ζευγάρια ηχείων πριν του Quad. Δεν μιλάμε για την καλύτερη των ηχογραφήσεων και όποτε το ακούσαμε, ιδίως πριν μπει η μουσική, έχει αρκετό φύσημα. Χαρακτηριστικό ήταν το ερώτημα του Κώστα εκείνη τη στιγμή που έπαιζαν τα quad: Μα που πήγε το φύσημα? Ήτοι χάσαμε κάποιες συχνότητες... με το που μπήκε ο δίσκος.
Anyway. Το εν λόγω ηχείο είναι ιδιαίτερα μουσικό και έχει φανατικούς φίλους. Όπως και τα μαγνητοστατικά (τα οποία τελικά δυστυχώς δεν είχαμε την ευκαιρία να τα ακούσουμε), έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στησίματος, χώρου, συνοδών. Άρα η κρίση μας δεν μπορεί να είναι και η αντικειμενικότερη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν μάθαμε την τιμή τους (demo), μας έπεσαν τα σαγόνια. :lol:

- Παρεπιπτόντως κάτι ακούστηκε και για χαμηλότερες τιμές στα tannoy.... :wink:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους οικοδεσπότες μας που ήταν πραγματικά οι καλύτεροι. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους ήρθαν να περάσουμε μαζί ένα ευχάριστο απόγευμα και να γνωριστούμε κι από κοντά. Ιδιαίτερα να ευχαριστήσω τον Νικόλα τον Κορακάκη για την πολύτιμη συνδρομή του. Νίκο περιμένουμε και τις δικές σου photo!


Εγώ δεν το είχα ξανακάνει ποτέ. Τώρα περιμένω απλά το επόμενο. :wink:
--
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top