Πολυκαναλο DAC η .....Καρτα ηχου?

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλησπερα σε ολους.
Με την ευκαιρια του νεου PC που μολις στήνεται θα ηθελα τα φωτα σε μερικές αποριες που μου δημιουργήθηκαν σε σχεση με την ακρόαση πολυκαναλης μουσικής απο υπολογιστή στον AV και μετα στα ηχεια. Εχω ακουσει πολυκαναλα αρχεια απο τον ενισχυτη απευθείας μεσω HDMI απο το παλιό μου PC. Θα ηθελα ομως λογω του οτι οπως ξέρουμε ολοι τα DAC των πολυκαναλων αυτης της κατηγοριας ενισχυτη που εχω (Yamaha Aventage 3050) δεν ειναι τιποτά ιδιαιτερο οσον αφορα την ακρόαση μουσικής, να περασω τα καναλια μεσα απο ενα DAC οπως αυτο:


η αν δεν γινεται για καποιο λογο μεσα απο μια καλη πολυκαναλη καρτα ηχου. Εχω μπερδευτει ομως. Ειχα κάνει μια ερώτηση πριν λιγο καιρο αλλα οι απαντήσεις μου δημιούργησαν περισσότερες αποριες.

Αν βάλω το συγκεκριμένο DAC πως ακριβως πρεπει να συνδεθεί και σε ποιο σημειο ωστε να πάρεϊ τον ψηφιακο ηχο απο τον υπολογιστη, να τον βελτιωσει οπως πρεπει και κατόπιν να παει στα ηχεια.?
Πως συνδεεται το okto και με ποιο τροπο μιας και οι οκτώ έξοδοι του ειναι balanced και ο ενισχυτης οχι?
Mε δεδομένο οτι τα 7.1 κανάλια των ηχειων ειναι με απλο καλωδιο πανω στον πολυκαναλο δεν θα επρεπε το DAC να παρεμβαλεται ανάμεσα τους ωστε να εξουδετερωνει τα DAC των καναλιών του ενισχυτη και να κανει την μετατροπή σε αναλογικο? Πως ακριβώς γινεται αυτο στο συγκεκριμενο DAC αλλα και σε κάθε πολυκαναλη καρτα ηχου που θα μπορουσε να μπει αντι αυτου?

Ημουν έτοιμος για δικαναλο DAC αλλα μιας και εχω ενα ....μεσης κατηγοριας πολυκαναλο και παρα πολλα αρχεια μουσικής ειπα να προσπαθησω να το ψάξω. Και πνιγηκα!
Ευχαριστω ολους σας για την κάθε πιθανή βοηθεια
Αλεξανδρος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Αυτά τα dac είναι για να συνδέονται σε τελικούς ή ενεργά ηχεία.
Και δεν εχουν ισοσταθμιση, και καποια-όχι όλα-εχουν crossover για ενσωμάτωση sub.

Επίσης δεν παίζουν Atmos-Auro, δεν εχουν και τα αντίστοιχα upmixing για δικάναλο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Mε δεδομένο οτι τα 7.1 κανάλια των ηχειων ειναι με απλο καλωδιο πανω στον πολυκαναλο δεν θα επρεπε το DAC να παρεμβαλεται ανάμεσα τους ωστε να εξουδετερωνει τα DAC των καναλιών του ενισχυτη και να κανει την μετατροπή σε αναλογικο?
Όχι.... χοντρικά η διαδρομή του σήματος στον Yamaha είναι [αποκωδικοποίηση -> 8 DACs -> 8 ενισχυτές] και μετά τα ηχεία σου...
Εσύ θες να αντικαταστήσεις τα DACs με καλύτερα... αλλά με τις εισόδους/εξόδους που έχει ο Yamaha δε γίνεται....
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλημερα
Ευχαριστω πολυ καταρχήν για τις απαντήσεις.
Αυτά τα dac είναι για να συνδέονται σε τελικούς ή ενεργά ηχεία.
Και δεν εχουν ισοσταθμιση, και καποια-όχι όλα-εχουν crossover για ενσωμάτωση sub.

Επίσης δεν παίζουν Atmos-Auro, δεν εχουν και τα αντίστοιχα upmixing για δικάναλο.
Οποτε Δημητρης λες οτι για να πάρω πολυκαναλη ακρόαση μέσω του συγκεκριμένου DAC χρειαζομαι πολυκαναλο τελικο.? Και προενισχυτή? Δεν μπορει με καποιο τροπο να πάρουμε με μια σαν αυτη τη συσκευη:
https://www.google.gr/search?sxsrf=...ence+the+evolve#sbfbu=0&pi=essence the evolve

....τον ηχο απο το HDMI του εκάστοτε AV ενισχυτη και να τον στείλουμε κατόπιν στα ηχεια. Αν η παραπανω συσκευη δεν ειναι κατάλληλη μηπως υπάρχει καποια που κανει αυτη τη δουλεια.? Γιατι απο οτι καταλαβα το Okto σιγουρα δεν κανει. Βασι
Όχι.... χοντρικά η διαδρομή του σήματος στον Yamaha είναι [αποκωδικοποίηση -> 8 DACs -> 8 ενισχυτές] και μετά τα ηχεία σου...
Εσύ θες να αντικαταστήσεις τα DACs με καλύτερα... αλλά με τις εισόδους/εξόδους που έχει ο Yamaha δε γίνεται....
Ακριβως αυτο! Αναρωτιέμαι λοιπον αν υπάρχει καποια πολυκαναλη καρτα ηχου που να κανει ακριβως αυτο. Η ....και αυτο συν ολα τα αλλα. Και δεν περιμένω να κανει μετατροπή και σε atmos, auto κλπ....απλα να ακουω τα πολυκαναλα SACD , DTS κλπ αρχεια με καλυτερη ποιοτητα απο του Yamaha
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παιδια....συγγνώμη κατ αρχην αν ρωταω βλακείες. Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ειναι οι απολυτως βασικες. Προσπαθω να τα ξεκαθαρισω μεσα στο μυαλο μου και να μαθω πως λειτουργει το ενα και το αλλο. Οποτε απολογουμαι αν οι ερωτησεις μου φανούν σε καποιους ανοητες.
Απο οτι καταλαβα με πολυ ψαξιμο στο ίντερνετ και με τη βοηθεια των δυο φίλων παραπανω, βελτιωση σε πολυκαναλη μουσικη με τον συγκεκριμένο ενισχυτη που εχω δεν γινεται. Οτι βγαζει αυτος αυτο θα παίρνω στα ηχεια. Ειτε σε 7.1 ειτε σε στερεο. Πάω ομως λιγο πιο πριν τωρα. Αν αφαίρεσω τον συγκεκριμένο ενισχυτη απο την αλυσιδα και πάρω τα καναλια απευθείας απο τον υπολογιστή ειτε με hdmi ειτε με αλλο τροπο τοτε τι χρειαζομαι ωστε να ακούσω μουσικη πολυκαναλη μεσω του Okto? Επειδη .....δεν ξέρω ...εχω διαβάσει τοσα ωραια πράγματα για αυτο και μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι η ποιοτητα του θα ειναι ανάλογη των γραφομενων. Απο οτι λενε και οι προδιαγραφες του βεβαια. Συν το οτι ερχεται σε μια τιμη που μεχρι πρότινος ηταν αδύνατη για DAC του είδους .
Φυσικα αν υπάρχει καποια προταση καλυτερη θα ηθελα να την ακούσω ωστε να την μελετησω.
Με βλέπω να τρέχω για νεα μηχανηματα.....καηκαμε!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
... βελτιωση σε πολυκαναλη μουσικη με τον συγκεκριμένο ενισχυτη που εχω δεν γινεται. Οτι βγαζει αυτος αυτο θα παίρνω στα ηχεια. Ειτε σε 7.1 ειτε σε στερεο. ...
Αυτό...
Αν είχε καμιά τέτοια είσοδο με τα κανάλια ξεχωριστά
8input.jpg

θα μπορούσες (π.χ. να στείλεις από ένα πολυκάναλο dac στον ενισχυτή, που θα έπαιζε το ρόλο ας πούμε τελικού...) αλλά δεν...

Επειδή όμως δεν είμαι και ο καταλληλότερος να συμβουλεύσω για πολυκάναλα... θα πω κάτι άλλο: τα ηχεία σου είναι αξιοπρεπή; μήπως αυτά είναι το πρόβλημα σου και όχι ο yamaha;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Αν υπάρχει μελλοντική σκέψη για ATMOS / AURO3D αυτά τα setups, με υπολογιστή εννοώ, είναι καταδικασμένα.
Δεν υπάρχει τρόπος αναπαραγωγής immersive. Οπότε κάθε επένδυση πάει περίπατο.

Just saying.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παιδια....συγγνώμη κατ αρχην αν ρωταω βλακείες. Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ειναι οι απολυτως βασικες. Προσπαθω να τα ξεκαθαρισω μεσα στο μυαλο μου και να μαθω πως λειτουργει το ενα και το αλλο. Οποτε απολογουμαι αν οι ερωτησεις μου φανούν σε καποιους ανοητες.
Απο οτι καταλαβα με πολυ ψαξιμο στο ίντερνετ και με τη βοηθεια των δυο φίλων παραπανω, βελτιωση σε πολυκαναλη μουσικη με τον συγκεκριμένο ενισχυτη που εχω δεν γινεται. Οτι βγαζει αυτος αυτο θα παίρνω στα ηχεια. Ειτε σε 7.1 ειτε σε στερεο. Πάω ομως λιγο πιο πριν τωρα. Αν αφαίρεσω τον συγκεκριμένο ενισχυτη απο την αλυσιδα και πάρω τα καναλια απευθείας απο τον υπολογιστή ειτε με hdmi ειτε με αλλο τροπο τοτε τι χρειαζομαι ωστε να ακούσω μουσικη πολυκαναλη μεσω του Okto? Επειδη .....ερχεται σε μια τιμη που μεχρι πρότινος ηταν αδύνατη για DAC του είδους . Και αν πιστέψουμε τα specs του πρέπει να εχει και εξαιρετικη ποιοτητα. Το ελπίζω δηλαδη.
Φυσικα αν υπάρχει καποια προταση καλυτερη θα ηθελα να την ακούσω ωστε να την μελετησω.
Με βλέπω να τρέχω για νεα μηχανηματα.....καηκαμε!
Post automatically merged:

Επειδή όμως δεν είμαι και ο καταλληλότερος να συμβουλεύσω για πολυκάναλα... θα πω κάτι άλλο: τα ηχεία σου είναι αξιοπρεπή; μήπως αυτά είναι το πρόβλημα σου και όχι ο yamaha;
Εχω ενα σετ 7.1 της Martin Logan. Τα motion SLM με κεντρικό το SLM XL και SUB το DYNAMO 700. Μια χαρα ακουω αλλα δεν μπορει να συγκριθεί με τα SONUS FABER CREMONA M και τoυς Pass Labs προ και τελικο που εχω....
Αν ειναι λοιπον για να ακούσω καλη ποιοτική ποκυκαναλη να θελω 7 Sinus Faber τριγύρω μου και ενισχυτικα οσο κανει το σπίτι μου.....τοτε ....οκ να λειπει το βυσσινο. Μενω και με αυτο που εχω.
Απλα επειδη κοιτουσα για την αγορα νεου νταλ, μιλούσα με τον jiovanni που εδινε ενα bryston o οποιος μου μίλησε για στροφή σε πολύκαναλη .....ειχα και το okto στα υποψιν και ειπα να το ψάξω λιγο....
Post automatically merged:

Νεου DAC .....συγγνώμη για τα λαθη....το auto correction κάνει θαύματα!
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.
Όλοι χαζοί ήμασταν κάποτε σε διάφορα θέματα, και συνεχίζουμε να ήμαστε σε άλλα.
Ο @Petros_Dalipis εχει κάνει περίπου αυτό που θες και εσύ, οπότε μπορεί να σου πει 5 πράγματα παραπάνω.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Αν υπάρχει μελλοντική σκέψη για ATMOS / AURO3D αυτά τα setups, με υπολογιστή εννοώ, είναι καταδικασμένα.
Δεν υπάρχει τρόπος αναπαραγωγής immersive. Οπότε κάθε επένδυση πάει περίπατο.

Just saying.
Ηδη θα το πάω για ATMOS. Δεν ξερω για παραπερα....θα δω. Εννοεις οτι χρειάζεται οπωσδηποτε αποκωδικόποίηση απο βαρβατο ενισχυτη? Κατι που δεν μπορουν να κανουν τα πολυκαναλα DAC και οι καρτες ηχου?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Dolby-Dts-Auro πρέπει να αποκωδικοποιηθούν. Αυτο το dac δεν το κάνει.

Δεν κάνει room equalization.
Δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιήσεις σωστα το sub. .

Θα μπλέξεις σε περίεργα, δύσχρηστα και μπερδεμένα σεταπ. Και χρειαζεσαι και τελικούς.

Πιο απλή λύση να πάρεις έναν καλο AVR. Έτσι κι αλλιως μην περιμένεις θαύματα με αυτά τα ML.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Ηδη θα το πάω για ATMOS. Δεν ξερω για παραπερα....θα δω. Εννοεις οτι χρειάζεται οπωσδηποτε αποκωδικόποίηση απο βαρβατο ενισχυτη? Κατι που δεν μπορουν να κανουν τα πολυκαναλα DAC και οι καρτες ηχου?
Δεν είναι θέμα καλού decoding. Οι υπολογιστές δεν μπορούν να δώσουν ATMOS γιατί δεν αφήνει η DOLBY.
Θες οπωσδήποτε AV PRO ή AV ενισχυτή.
Τα δύο συστήματα που έχεις, το δικάναλο και το πολυκάναλο, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Μη τα συγκρίνεις.
Δες τη θες και τη διαθέτεις, να δούμε τη θα κάνεις. Ξέχασε τα DACs και αυτά που σκέφτεσαι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Τα δυο συστήματα αυτη τη στιγμή τα εχεις στον ίδιο χώρο;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Οι υπολογιστές δεν μπορούν να δώσουν ATMOS γιατί δεν αφήνει η DOLBY.
Επειδή έγραψα αυτό, και για να μη σε τρελάνω, οι υπολογιστές μια χαρά δίνουν ATMOS στους AVs αλλά μόνο από το HDMI.
Αυτό όμως που θες εσύ να κάνεις, δηλαδή διακριτές εξόδους ATMOS, δεν γίνεται λόγο licenses.
Στην ουσία το PC που έφτιαξες, μια χαρά player θα είναι via HDMI, αλλά μέχρι εκεί. Όχι decoder.
 
Last edited:

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Τα δυο συστήματα αυτη τη στιγμή τα εχεις στον ίδιο χώρο;
Ναι στον ιδιο....δυστυχως....που τετοια πολυτέλεια!

Πιο λογικό είναι να στήσεις ενα και καλο σύστημα για όλα, παρά δυο διαφορετικά
Δυστυχως και παλι.....ειναι ηδη στημένα και εντελως ανεξάρτητα μεταξυ τους
Τα δύο συστήματα που έχεις, το δικάναλο και το πολυκάναλο, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Μη τα συγκρίνεις.
Δες τη θες και τη διαθέτεις, να δούμε τη θα κάνεις. Ξέχασε τα DACs και αυτά που σκέφτεσαι.
Ολο το θεμα το ξεκίνησα σκεφτομενος αν μπορώ να βελτιωσω την ποιοτητα στο πολυκαναλο. Με καποιες ωρες ακρόασης σε πολυκαναλα αρχεια ομολογώ οτι η αισθηση που σου δημιουργείται ειναι πολυ πιο ωραια απο τη δικάναλη. Τεράστια μουσικη σκηνη με περιβάλλον ηχο που σε συναρπαζει. Αλλα υπολειπεται σε σαφήνεια, διαύγεια , καθαρό ηχο κλπ κλπ. Και έτσι αναρωτήθηκα αν αυτο μπορει να αλλαξει καπως και να βελτιωθει.
μπλέξεις σε περίεργα, δύσχρηστα και μπερδεμένα σεταπ. Και χρειαζεσαι και τελικούς.

Πιο απλή λύση να πάρεις έναν καλο AVR. Έτσι κι αλλιως μην περιμένεις θαύματα με αυτά τα ML
Τι ειναι και ποιος ο καλος AVR? Δεν εχω ιδεα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Κατα την γνώμη μου πρέπει να πουλήσεις τα ML, τον πολυκαναλο ενισχυτή που εχεις και τους Pass.

Να πάρεις ενας σοβαρό AV προ και τελικούς.
Και το κεντρικό που αντιστοιχεί στα Cremosa, +2 surrounds απο την ίδια σειρά+Ισχυρά Sub.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Κατα την γνώμη μου πρέπει να πουλήσεις τα ML, τον πολυκαναλο ενισχυτή που εχεις και τους Pass.

Να πάρεις ενας σοβαρό AV προ και τελικούς.
Και το κεντρικό που αντιστοιχεί στα Cremosa, +2 surrounds απο την ίδια σειρά+Ισχυρά Sub.
Με ισοπέδωσες.....!
Post automatically merged:

Δεν μπορουμε να το συζητήσουμε λιγο?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Plus
Το να συγκρίνεις την ποιότητα, τη σαφήνεια, τη σκηνή και άλλα που θες σε αυτά τα δύο συστήματα είναι εντελώς λάθος γιατί...
1) Τα ηχεία που έχεις στο Home Cinema είναι entry level για το σκοπό που εξυπηρετούν σε σχέση με τα Sonus που δεν είναι (για το λόγο που τα πήρες).
2) Τα ενισχυτικά στάδια είναι αρκετά μακριά μεταξύ τους.
3) Πολυκάναλο συστημα χωρίς σωστό calibration δεν υπάρχει. Έστω ακόμα και στο Auto, αλλά από σοβαρά softwares.

Δηλαδή στο
1) θες αντίστοιχου επιπέδου ηχεία για το πολυκάναλο
2) θες αντίστοιχου επιπέδου ενισχυτές και pro
3) σοβαρό calibration
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
1) θες αντίστοιχου επιπέδου ηχεία για το πολυκάναλο
2) θες αντίστοιχου επιπέδου ενισχυτές και pro
3) σοβαρό calibration
Ναι.....το ψυλλιαστηκα οτι προς τα εκει παει το πράγμα.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες παντως! Σε ολους σας .....ειλικρινά !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top