Πολυκαναλο DAC η .....Καρτα ηχου?


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κατα την γνώμη μου πρέπει να πουλήσεις τα ML, τον πολυκαναλο ενισχυτή που εχεις και τους Pass.

Να πάρεις ενας σοβαρό AV προ και τελικούς.
Και το κεντρικό που αντιστοιχεί στα Cremosa, +2 surrounds απο την ίδια σειρά+Ισχυρά Sub.
Αν και μ' αρέσει να διαφωνώ που και που με το Dimifoot για τις λύσεις "μαχαίρι" που συνήθως προτείνει... οφείλω να ομολογήσω πως μάλλον είναι η μοναδική λύση για σοβαρή δουλειά...
Ειδάλλως κάθεσαι "στ' αυγά" σου, λες ότι και γω, δηλαδή "ταινία είναι, θα την ευχαριστηθώ και πιο χαλαρά" και τρως τα χρήματα σε μπύρες και κεμπάπ με φίλους.... :p
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Αν και μ' αρέσει να διαφωνώ που και που με το Dimifoot για τις λύσεις "μαχαίρι" που συνήθως προτείνει... οφείλω να ομολογήσω πως μάλλον είναι η μοναδική λύση για σοβαρή δουλειά...
Ειδάλλως κάθεσαι "στ' αυγά" σου, λες ότι και γω, δηλαδή "ταινία είναι, θα την ευχαριστηθώ και πιο χαλαρά" και τρως τα χρήματα σε μπύρες και κεμπάπ με φίλους.... :p
Αυτη ειναι η πιο λογικη λυση. Αλλα ποιος απο μας εδω μεσα σκέφτεται λογικά οταν πρόκειται για βελτιώσεις? Κανενας. Συν το οτι.....ειμαι αρκετά βαρετος τυπος. Δεν τρώω κρεας , δεν πίνω αλκοόλ, ουτε καν το ελαχιστο στην μπυρά, οποτε .....δεν εχω που να ξοδεψω τα φράγκα!
Βεβαίως
Ωραια! Χαίρομαι που δεν ειναι τοσο μαχαίρι η απόψη σου οπως λεει ο φιλος wnet. Ασ πούμε λοιπον οτι ξεκινάμε με εναν καλυτερο AVR. Ο οποιος και στην μουσική ανάπαραγωγή θα είναι καλος. Ποιος θα μπορουσε να ηταν. Λογω χωρου τα μοναδικά ηχεια που μπορω να
εχω ειναι στους τοιχους. Οποτε τα ML ειναι μονοδρομος....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Atmos "ready" : Αnthem MRX 720 (θα χρειαστείς τελικό για τα ATMOS ή ενεργά)

Atmos: Anthem MRX1120 (είσαι έτοιμος δεν χρειάζεται τίποτα).

Με σοβαρότατο calibration και το μικρόφωνο του in the box.
 
Last edited:


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Δηλαδη σε μπαρ πιανεις... χωρο!
Μεχρι πρότινος ...κανονικα! Τα τελευταίο χρονια εμφανίστηκαν οι μπυρες χωρις αλκοόλ και κανω guest εμφανισεις!
Οσο περνουν τα χρονια μαθαίνω να " φτιάχνω κεφαλι" με πιο φυσικούς τρόπους. Και αισθάνομαι και καλυτερα ολη την ημερα και την επόμενη. Με ενα καλο τρεξιματακι πχ στο γηπεδο η στο πάρκο εχω διαθεση για ολη την ημερα . Και καλο έχω κανει στο κορμί και στο μυαλο , και φτιαχνω διάθεση για ολη την ημερα και.....δωρεαν! Και εχω κανει και πολυ καλούς φιλους με ολο αυτο. Η χορτοφαγια ηρθε κι αυτη για λογους υγειας, εγινε τροπος ζωης και σκέψης και πλεον δεν γυρνάω πισω. Και δεν το επιδιωκω να γυρισω πλεον. Δυσκολο ηταν στην αρχη αλλα .....οκ....
Αυτα.....λιγο εκτος θέματος αλλα κι αυτο χρειαζεται καπου καπου.
 
Last edited:

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Επειδη δεν μπορώ να μπλεκω με τελικούς κλπ αυτός ειναι οκ λες? Στην αναπαραγωγή μουσικής με ενδιαφερει περισσότερο . Στην πολυκαναλη εννοω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Επειδη δεν μπορώ να μπλεκω με τελικούς κλπ αυτός ειναι οκ λες? Στην αναπαραγωγή μουσικής με ενδιαφερει περισσότερο . Στην πολυκαναλη εννοω
Θεωρώ πως ναι. Ας πουν και άλλοι που είχαν κάτι άλλο και πήγαν σε Anthem. Εγώ έχω Anthem.
Θες οπωσδήποτε και Subs για το home cinema.
Να σου πει και ο @Dimifoot την άποψη του που έχει περισσότερες γνώσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Μεχρι πρότινος ...κανονικα! Τα τελευταίο χρονια εμφανίστηκαν οι μπυρες χωρις αλκοόλ και κανω guest εμφανισεις!
Οσο περνουν τα χρονια μαθαίνω να " φτιάχνω κεφαλι" με πιο φυσικούς τρόπους. Και αισθάνομαι και καλυτερα ολη την ημερα και την επόμενη. Με ενα καλο τρεξιματακι πχ στο γηπεδο η στο πάρκο εχω διαθεση για ολη την ημερα . Και καλο έχω κανει στο κορμί και στο μυαλο , και φτιαχνω διάθεση για ολη την ημερα και.....δωρεαν! Και εχω κανει και πολυ καλούς φιλους με ολο αυτο. Η χορτοφαγια ηρθε κι αυτη για λογους υγειας, εγινε τροπος ζωης και σκέψης και πλεον δεν γυρνάω πισω. Και δεν το επιδιωκω να γυρισω πλεον. Δυσκολο ηταν στην αρχη αλλα .....οκ....
Αυτα.....λιγο εκτος θέματος αλλα κι αυτο χρειαζεται καπου καπου.
Κλαιω ! :gotcha::gotcha::gotcha:
Νταξ, με πεθανες! :focus:
Κρεας δεν τρως, τσιγαρα δεν καπνιζεις, αλκοολ δεν πινεις. Κλαινε οι ταβερνες και τα μπαρακια!
Και την πληρωνουν οι μπαμιες και τα μαρουλια.:fuckyou:

Πως θα συντηρηθεί η οικονομια, με τζαμπα χιλιομετρα και λάχανα??:gotcha:

ΥΓ. Μια χαρα επιλογες εχεις κανει. Κατι τετοιοι ζουνε μεχρι τα 120 και ξετιναζουν το ασφαλιστικο.

Πανε παρε τωρα εναν Trinnov και δυο ντουζινες ενεργα να πλερωσεις φπα και να κινηθει η αγορα. :drinks:
Μιλα με dimofoot και costas ear και λοιπους.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Πως θα συντηρηθεί η οικονομια, με τζαμπα χιλιομετρα και λάχανα??:gotcha:

ΥΓ. Μια χαρα επιλογες εχεις κανει. Κατι τετοιοι ζουνε μεχρι τα 120 και ξετιναζουν το ασφαλιστικο.

Πανε παρε τωρα εναν Trinnov και δυο ντουζινες ενεργα να πλερωσεις φπα και να κινηθει η αγορα. :drinks:
Μιλα με dimofoot και costas ear και λοιπους.
Η οικονομια μπορει να συντηρηθεί και μονο απο τα λεφτα που μου έχουν κλέψει τα τελευταια δεκα χρονια. Οχι μονο εμενα. Των περισσότερων μικρομεσαίων Ελληνων. Και 200 να ζήσω τα λεφτα που εχω πληρώσει και ποτε δεν θα πάρω πισω δεν πρόκειται να τα δω. Το αν εκανα καλες η κάκες επιλογες μονο ο χρονος θα το δειξει. Εκανα τις επιλογές που με κανουν να τα εχω καλα με τον εαυτο μου, να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδυα και να ανέβαινω τα σκαλιά χωρις να ξεφυσαω σαν τραινο. Οχι ακομη τουλαχιστον.
Στο θεμα μας τωρα.....για μια βελτίωση στο πολυκαναλο ρωτησα .....για αλλαγη ενισχυτη θα πάω! Την ψυλιαζομουνα να πω την αληθεια αλλα αφου ρωτησα καλά να πάθω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ωραια! Χαίρομαι που δεν ειναι τοσο μαχαίρι η απόψη σου οπως λεει ο φιλος wnet. Ασ πούμε λοιπον οτι ξεκινάμε με εναν καλυτερο AVR. Ο οποιος και στην μουσική ανάπαραγωγή θα είναι καλος. Ποιος θα μπορουσε να ηταν. Λογω χωρου τα μοναδικά ηχεια που μπορω να
εχω ειναι στους τοιχους. Οποτε τα ML ειναι μονοδρομος....
Με το "να το συζητήσουμε" δεν εννοούσα πως θα αλλάξω πρόταση.
Εννοούσα πως θα σου λέω συνέχεια τα ίδια μέχρι να πεισθείς :biggrin:.

Δεν γίνεται αλλιώς δυστυχώς, ισχύουν τα προηγούμενα. Αν θες να ακούσεις σοβαρά πολυκάναλη μουσική χρειάζεσαι καλό AV pro, καλά και ομοιογενή ηχεία, σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση. Και σαμπς.
Ελα να το συζητήσουμε τώρα :lolsign:
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Δεν γίνεται αλλιώς δυστυχώς, ισχύουν τα προηγούμενα. Αν θες να ακούσεις σοβαρά πολυκάναλη μουσική χρειάζεσαι καλό AV pro, καλά και ομοιογενή ηχεία, σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση. Και σαμπς.
Ελα να το συζητήσουμε τώρα
Ελα ρε Δημητρη! Μην μου το χαλας. Δηλαδη αν πάρω μονο εναν καλυτερο AV οπως λεει ο Α λέξης δεν θα εχω καλυτερη ποιοτητα στην αναπαραγωγή πολυκαναλης? Δεν με ενδιαφερει για τις ταινιες. Μια χαρα αποτελεσμα εχω και τωρα σε αυτο. Οπως σου ειπα, ηχεια μονο flat στον τοιχο μπορω να εχω. Αυτο δεν μπορει να αλλαξει. Πρεπει να ζήσω με αυτο. Αλλα μπορω σιγα σιγα να διορθωσω τα υπολοιπα....
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Η οικονομια μπορει να συντηρηθεί και μονο απο τα λεφτα που μου έχουν κλέψει τα τελευταια δεκα χρονια. Οχι μονο εμενα. Των περισσότερων μικρομεσαίων Ελληνων. Και 200 να ζήσω τα λεφτα που εχω πληρώσει και ποτε δεν θα πάρω πισω δεν πρόκειται να τα δω. Το αν εκανα καλες η κάκες επιλογες μονο ο χρονος θα το δειξει. Εκανα τις επιλογές που με κανουν να τα εχω καλα με τον εαυτο μου, να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδυα και να ανέβαινω τα σκαλιά χωρις να ξεφυσαω σαν τραινο. Οχι ακομη τουλαχιστον.
Στο θεμα μας τωρα.....για μια βελτίωση στο πολυκαναλο ρωτησα .....για αλλαγη ενισχυτη θα πάω! Την ψυλιαζομουνα να πω την αληθεια αλλα αφου ρωτησα καλά να πάθω
Πολυ καλες επιλογες εχεις κανει, δεν στηλιτεύω κατι, προς θεου. :hi:
Καλαμπουρι εκανα.

Στο θεμα μας λοιπον, με ερωτησεις ξεκινησα κι εγω και να μην σου πω που θα καταληξω.
Περισσοτερα με τις παραλαβες...
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Πολυ καλες επιλογες εχεις κανει, δεν στηλιτεύω κατι, προς θεου. :hi:
Καλαμπουρι εκανα.

Στο θεμα μας λοιπον, με ερωτησεις ξεκινησα κι εγω και να μην σου πω που θα καταληξω.
Περισσοτερα με τις παραλαβες...
Τι παραλαβες? Τι εχεις πάρεϊ? Ωχ καταλαβα.....είσαι ο προκάτοχός μου στην ανακαίνιση συστηματος?
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Τι παραλαβες? Τι εχεις πάρεϊ? Ωχ καταλαβα.....είσαι ο προκάτοχός μου στην ανακαίνιση συστηματος?
Εγω εχω ενα απλο δικαναλο. Μετα απο διαβασμα εδω μεσα εχω παραγγειλει δυο σαμπ, ενα κατω απο καθε δορυφορο, να το κανω 2.2.
Και μου εχουν μπει ψυλλοι στα αυτια μηπως το κανω τελικα 5.2
Οπερ σημαινει το δικαναλο ντακ που εχω μπαινει στη σεντρα και παω σε pre-pro.
Συν 3 ενεργοι δορυφοροι ακομα.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ελα ρε Δημητρη! Μην μου το χαλας. Δηλαδη αν πάρω μονο εναν καλυτερο AV οπως λεει ο Α λέξης δεν θα εχω καλυτερη ποιοτητα στην αναπαραγωγή πολυκαναλης? Δεν με ενδιαφερει για τις ταινιες. Μια χαρα αποτελεσμα εχω και τωρα σε αυτο. Οπως σου ειπα, ηχεια μονο flat στον τοιχο μπορω να εχω. Αυτο δεν μπορει να αλλαξει. Πρεπει να ζήσω με αυτο. Αλλα μπορω σιγα σιγα να διορθωσω τα υπολοιπα....
Εφόσων δεν γίνουν αλλαγές στα ηχεία - Ένωση ηχοσυστημάτων - δεν υπάρχουν υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Εφόσων δεν γίνουν αλλαγές στα ηχεία - Ένωση ηχοσυστημάτων - δεν υπάρχουν υπόλοιπα
Κάληςπερα Πέτρο. Ευχαριστω που συμμετέχεις και βοηθάς. Εννοεις να βαλω τα Sonus για front left- right κλπ? Η και εσυ να αλλαξω τα ML?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κάληςπερα Πέτρο. Ευχαριστω που συμμετέχεις και βοηθάς. Εννοεις να βαλω τα Sonus για front left- right κλπ? Η και εσυ να αλλαξω τα ML?
Ναι και ναι.

Δηλαδή, για αρχή, βάλε τα Sonus για κύρια εμπρός ηχεία και κράτα τα άλλα (κεντρικό και πίσω) για να συμπληρωθεί η πεντάδα.
Το 8κάναλο DAC που έβαλες όντως φαίνεται λουκουμάκι, αλλά αν δει κανείς την τιμή του, συνέρχεται.

Εφόσων είπες από την αρχή ότι ενδιαφέρεσαι για Atmos, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν γνωρίζω. Ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίσω να ψάχνομαι με το Atmos και να δω αν μπορεί να βγει από τον υπολογιστή με κάποιο τρόπο. Ο Alexis λέει ότι είναι θέμα αδειών, αλλά ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να αγοράζονται αυτές οι άδειες, δεν μπορεί.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Δηλαδή, για αρχή, βάλε τα Sonus για κύρια εμπρός ηχεία και κράτα τα άλλα (κεντρικό και πίσω) για να συμπληρωθεί η πεντάδα.
Το 8κάναλο DAC που έβαλες όντως φαίνεται λουκουμάκι, αλλά αν δει κανείς την τιμή του, συνέρχεται.

Εφόσων είπες από την αρχή ότι ενδιαφέρεσαι για Atmos, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν γνωρίζω. Ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίσω να ψάχνομαι με το Atmos και να δω αν μπορεί να βγει από τον υπολογιστή με κάποιο τρόπο. Ο Alexis λέει ότι είναι θέμα αδειών, αλλά ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να αγοράζονται αυτές οι άδειες, δεν μπορεί.
Οκ....ευχαριστω. Θα το δω. Ε νδιαφέρομαι για άτmos οσον αφορα τις ταινιες. Μιας και οι ενισχυτες το εχουν και ειναι απο ότι λενε αρκετα καλο δεν μπορω να μην ενδιαφέρομαι. Μολις αγόρασα αλλα 2 ML και τα εκανα 7.2. Με μελλοντική σκεψη για 9.2. Οσον αφορα τη πολυκαναλη μουσικη ομως που ειναι και το θεμα που με απασχολει δεν μπορω να αλλαξω ολα τα ηχεια μονο και μονο γι αυτο. Δεν γινεται και για πρακτικους αλλα και για οικονομικούς λογους. Τωρα....το okto....θελω τη γνωμη σου αν μπορει να με βοηθησει και με ποιο τροπο στην ακρόαση πολυκαναλης μουσικής. Και με δεδομένο οτι εχει μονο balanced και ass/ebu θυρες! Οσο για την τιμη....τη βρισκω απολυτα λογικη για αυτα που προσφέρει. Με την προυποθεση οτι μπορει καπου να χρήσιμοποιηθει.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όχι, δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από μια κοινή κάρτα ήχου με 8 απλές εξόδους.
Έτσι κι αλλιώς το upmixing απο απλό stereo σε 5.1 ή 7.1 θα το κάνεις από τον υπολογιστή. Ευτυχώς υπάρχουν πάνω από 3 τρόποι για να γίνει αυτό, δεν περιορίζεσαι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top