Πολυκαναλο DAC η .....Καρτα ηχου?

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Έτσι κι αλλιώς το upmixing απο απλό stereo σε 5.1 ή 7.1 θα το κάνεις από τον υπολογιστή. Ευτυχώς υπάρχουν πάνω από 3 τρόποι για να γίνει αυτό, δεν περιορίζεσαι.
Δεν θα κάνω αλλαγη. Θα ακουω μονο κανονικα πολυκαναλα αρχεια . Δεν σκοπευω δικάναλα να τα βαζω να παίζουν σε όλα τα ηχεια. Προτιμώ να ακουω μουσικη σε αληθινη πολυκαναλη εγγραφη. Yππάρχουν SACD, DVD AUDIO, DTS, WAV κλπ που ειναι ηδη πολυκαναλα. Εκτος κι αν το up mixing μου προσφέρει κατι που δεν το γνωριζω....
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Οκ....ευχαριστω. Θα το δω. Ε νδιαφέρομαι για άτmos οσον αφορα τις ταινιες. Μιας και οι ενισχυτες το εχουν και ειναι απο ότι λενε αρκετα καλο δεν μπορω να μην ενδιαφέρομαι. Μολις αγόρασα αλλα 2 ML και τα εκανα 7.2. Με μελλοντική σκεψη για 9.2. Οσον αφορα τη πολυκαναλη μουσικη ομως που ειναι και το θεμα που με απασχολει δεν μπορω να αλλαξω ολα τα ηχεια μονο και μονο γι αυτο. Δεν γινεται και για πρακτικους αλλα και για οικονομικούς λογους. Τωρα....το okto....θελω τη γνωμη σου αν μπορει να με βοηθησει και με ποιο τροπο στην ακρόαση πολυκαναλης μουσικής. Και με δεδομένο οτι εχει μονο balanced και ass/ebu θυρες! Οσο για την τιμη....τη βρισκω απολυτα λογικη για αυτα που προσφέρει. Με την προυποθεση οτι μπορει καπου να χρήσιμοποιηθει.

Το okto μια χαρα τιμη εχει, σκαρτο χιλιαρικο. Οι ενισχυτες σου εχουν εισοδους xlr?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Κατα την γνώμη μου πρέπει να πουλήσεις τα ML, τον πολυκαναλο ενισχυτή που εχεις και τους Pass.

Να πάρεις ενας σοβαρό AV προ και τελικούς.
Και το κεντρικό που αντιστοιχεί στα Cremosa, +2 surrounds απο την ίδια σειρά+Ισχυρά Sub.
Αντε καλα. Οκ. Τους pass ονως βρε αθεοφοβε γιατι να τους πουλησει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.301
Reaction score
125.098
Αν στήσεις ένα αξιοπρεπές σεταπ με άτμος, η γνωστή ιμερσιβ εξπιριενς που θα έχεις, θα σε κάνει να βλέπεις κι εσύ με μια ματιά γλυκιας ανάμνησης αλλά και υποτίμησης το βινταζ δικάναλο του παρελθόντος, όπως κάνεις ας πούμε με την βιντεοκασέτα εν έτει σχεδόν 2020, που βλέπεις 4κ από νετφλιξ. Ωραία ήταν με την βιντεοκασέτα, ωραία περάσαμε, αλλά τι να κλάσει τώρα...

Αυτό.


Επειδή η βιομηχανία το έχει ξεψαχνισει το θέμα που ψάχνεις, όπως άλλωστε και μεις για τις διαθέσιμες επιλογές, μη ψάχνεις να βρεις άλλους συνδυασμούς, δεν υπάρχουν.

Πάρε τον πιο ακριβό av processor που αντέχει η τσέπη σου, εκεί τελειώνει η συζήτηση. Και κάτσε κι άκου με ηχεία όμοια (ομοίων δυνατοτήτων τουλάχιστον) όλ οβερ.

Και σαμπ μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αγόραζε κι άλλα. Δε φτάνουν.

Αυτά.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Το okto μια χαρα τιμη εχει, σκαρτο χιλιαρικο. Οι ενισχυτες σου εχουν εισοδους xlr?
Ο δικαναλος Pass ναι . Εχει. Εκει μπορω χρησιμοποίησω τα δυο απο τα οκτώ καναλια το okto. Το σκεφθηκα . Αλλα αφορα την αντικατάσταση του παρόντος DAC με καλυτερο. Στη στερεοφωνικα παντα. Και περισσεουν εξι. Για που ομως?
Αντε καλα. Οκ. Τους pass ονως βρε αθεοφοβε γιατι να τους πουλησει;
Καλα....αυτο δεν παίζει με τιποτα!
Πάρε τον πιο ακριβό av processor που αντέχει η τσέπη σου, εκεί τελειώνει η συζήτηση. Και κάτσε κι άκου με ηχεία όμοια (ομοίων δυνατοτήτων τουλάχιστον) όλ οβερ.

Και σαμπ μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αγόραζε κι άλλα. Δε φτάνουν.
Εξαιρετικη συμβουλή Κωστα. Απο τα δικα σου " σπρωξιματα" άρχισα να αναρωτιέμαι για τα πολυκαναλα. Σαμπ εχω δυο. Κι αλλα να πάρω? Τι να κανω?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.330
Reaction score
79.261
Τους pass ονως βρε αθεοφοβε γιατι να τους πουλησει;
Γιατι ειναι πιο ακριβοί απο ο,τι πρέπει. Πάρτους εσύ :tongue:

Και κυριως για να χρηματοδοτήσει τα υπόλοιπα.
Οπως σου ειπα, ηχεια μονο flat στον τοιχο μπορω να εχω. Αυτο δεν μπορει να αλλαξει.
Τα Sonus faber δεν ειναι ομως φλατ στον τοίχο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.330
Reaction score
79.261
Το βασικό ειναι να συνειδητοποιήσετε πόσο πεπαλαιωμένο και εγγενώς λάθος, μέχρι αηδίας ειναι το δικάναλο.
Μια γραφική ανάμνηση του παρελθόντος. Vintage.

Pass σου λέει ο άλλος, δεν μπορει, καλά θα είναι.

Ποια; Τα δικάναλα;

:lolsign:

Πάρε ακόμα μερικά Pass να οδηγήσεις ολα τα κανάλια, για να γίνει κουβέντα κατα πόσον ειναι η βέλτιστη λύση ή όχι.

Για δικαναλα vintage δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.301
Reaction score
125.098
Σαμπ εχω δυο. Κι αλλα να πάρω? Τι να κανω?
Φυσικά να πάρεις κι άλλα.
Χρειάζεται όμως πρώτα να έχεις πάρει έναν σοβαρό πολυκάναλο av processor που να μπορεί να ισοσταθμίσει ικανοποιητικά σαμπ, και αναλόγως των δυνατοτήτων αυτού του processor μπορεί να χρειαστεί επιπλέον εξοπλισμός για πολλαπλά σαμπ.

Άρα, ξεκινάς από τον προ.

Μετά στήσιμο ηχείων, σοβαρών ηχείων παντού, στήσιμο by the book, και αργότερα θα δεις τι θα κάνεις με τα έξτρα σαμπ, σε συνδυασμό πάντα με τις δυνατότητες του προ.
Για δικαναλα vintage δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά.
Έτσι είναι.
Σα συζήτηση για μηχανήματα αναπαραγωγής βιντεοκασέτας.

Βάλε νετφλιξ βρε ...


Το αστείο της υπόθεσης, είναι πως οι λάτρεις της "βιντεοκασέτας", κολλάνε στα "εξαιρετικά χαρακτηριστικά" που έχει το player της βιντεοκασέτας, αυτό που κάποτε αγόρασαν. Πόσο καλά χρώματα βγάζει κι έτσι.

Ε, σοβαρά τώρα;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Ναι
Τα Sonus faber δεν ειναι ομως φλατ στον τοίχο
[/QUOTe
Ναι....εχεις δικιο. Αλλα ηδη μου καταστρεψαν την απλη καθημερινότητα μου για να τα εχω και να τα απολαμβανω. Γιατι ειναι απόλαυση πραγματική. Ακύρωσα το τζακι ( δεν στενοχωρηθηκα και παρα πολυ γιατι κακο στο περιβάλλον και στην υγεια μου εκανα με αυτο) και πέριορίσθηκε πολυ η αισθηση άνεσης και απλότητας που απεπνέε το καθιστικό μου. Δεν ειναι και μικρο να εχεις δυο τεράστιες γκουμουτσες στο πλαινό της όρασης σου συνεχως? Μην μου ζητάς λοιπον να βαλω κι αλλα του ειδους του....θα πάθε κλειστόφοβία στο ιδιο μου το σπιτι. Θελω άνεση και χωρο να κινούμαι και να αναπνεω.!
Τα Sonus faber δεν ειναι ομως φλατ στον τοίχο
Ναι....εχεις δικιο. Αλλα ηδη μου δυσκολεψαν αρκετα την απλη καθημερινότητα μου για να τα εχω και να τα απολαμβανω. Γιατι ειναι απόλαυση πραγματική. Ακύρωσα το τζακι γιατί το ενα επρεπε οπωσδηποτε να μπει μπροστα του (δεν στενοχωρηθηκα και παρα πολυ γιατι κακο στο περιβάλλον και στην υγεια μου εκανα με αυτο) και πέριορίσθηκε πολυ η αισθηση άνεσης και .....γενικα ο αέρας που απεπνέε το καθιστικό μου. Οταν εφτιαξα το σπιτι βλεπεις....δεν ειχα στο μυαλο μου οτι καποτε θα εκανα ολα αυτα που κανω τωρα....Δεν ειναι και μικρο ομως να εχεις δυο τεράστιες γκουμουτσες στο πλαινό της όρασης σου συνεχως. Μην μου ζητάς λοιπον να βαλω κι αλλα του ειδους του....θα πάθω κλειστόφοβία στο ιδιο μου το σπιτι. Θελω άνεση και χωρο να κινούμαι και να αναπνεω.!
 
Last edited:

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλημερα
Παρακάτω ειναι η απάντηση της Okto Research στην ερώτηση μου για ποια ακριβως χρηση προορίζεται το οκτακαναλο DAC 8 και γιατι τοποθετησανε μονο balanced και aes/ebu θυρες περιορίζοντας ετσι κατα πολυ το πιθανό πελατολόγιό τους. Για οποιον ενδιαφέρεται και επειδη σκεφτομαι να το πάρω και μαλλον θα το κανω για αντικατάσταση του παροντος DAC μου. Και τα υπολοιπα 6 καναλια balanced ας τα εχω.....ποτε δεν ξερεις. Μπορει οπως λεει κι ο Κωστας να πάρω κανα TRINNOV αργοτερα!


" The DAC8 PRO is a versatile unit combining very high analog peformance and a wide set of inputs and outputs. The main field of use is pro, semi-pro, home-cinema and PC-based DSP crossovers.

The DAC8 Stereo is yet to be launched in about a month, does only have 2 channels, has increased dynamic range and streaming capabilities thanks to the built-in Raspberry Pi.

We decided to only include the balanced analog connections for several technical advantages. I've summarized some of them in the following forum post in reaction to a discussion about XLR and RCA interfacing:
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Και εδω η απάντηση του για το Stereo που παρα τις υποσχέσεις τους για ...."σε ενα μηνα διαθέσιμο" ....δεν το είδαμε ακομη. Παρ ολα αυτα....το 131 DNR !!!! ειναι κάτι που....μονο σε υπερ DAC το εχω δει. Κσι νομίζω οτι εχει την αξια του ....



The DAC8 PRO and DAC8 Stereo share the same D/A board, so technically, each one of them contains 8 analog channels. However, in the DAC8 Stereo, 4+4 channels are joined together, which evens out uncorrelated signals (noise), boosting the dynamic range from 125dB to 131dB. Also, the output impedance is decreased to just 50 Ohm.

So metaphorically, the DAC8 Stereo has "deeper blacks".
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.330
Reaction score
79.261
Γιατι δεν κολλάς τα Sonus στον τοίχο, να σου φύγουν τα ψυχολογικά και να παίξουν και καλύτερα;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δες για on wall ηχεία ή lcr ηχεία.
xtz ας πούμε ή jamo
Τα Martin Logan Motion SLM που εχω βαλει ειναι flat on wall. Αυτο ακριβως που ηθελα. Εννοεις κατι αλλο καλυτερο?
Γιατι δεν κολλάς τα Sonus στον τοίχο, να σου φύγουν τα ψυχολογικά και να παίξουν και καλύτερα;
Το καλο με τα Sonus είναι οτι μου έδιωξαν ολα τα ψυχολογικά που ειχα αποκτησε ι με κατι klipsch που είχα πάρεϊ αρχικά προσπαθωντας να εξοικονόμησω χρηματα. Οταν καταλαβα οτι αυτο δεν παίζει βεβαια τα πηρα και ακουσα τον ηχο τον αληθινο! Κολλάνε τα Sonus στον τοιχο? Περίεργο .....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.330
Reaction score
79.261
Κολλάνε τα Sonus στον τοιχο? Περίεργο .....
Ολα κολλάνε στον τοίχο. Υποχρεωτικά. Αδιάβαστος είσαι;

Ας αναρτήσουμε παλι το ίδιο γράφημα, για δέκατη φορα αυτόν τον μήνα :headbang:

483F3C68-CB8B-4812-ADCD-3EA8A677DB04.png



Λύθηκε το προβλημα, να κλειδωθεί παρακαλώ.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Ολα κολλάνε στον τοίχο. Υποχρεωτικά. Αδιάβαστος είσαι;

Ας αναρτήσουμε παλι το ίδιο γράφημα, για δέκατη φορα αυτόν τον μήνα
Καλα....οτι ειμαι αδιάβαστος ειναι το μονο σιγουρο. Απολόγούμαι. Απο το 2016 εχω που έστησα το συστημα και δεν το εχω αλλαξει. Δεν ξερω τιποτά σε σχεση με καποιους εδω μεσα. Σχεδον με ολους δηλαδη...τι καποιους. Ξερω οτι μου εχουν πει και λενε τα manual των συσκευών. Για αποστασεις απο τοίχους κλπ. Μακαρι να γινεται αυτο που λες. Θα μελέτησω καλα παντως.....
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.572
Reaction score
27.905
Ε πες ντε να διαβάζουμε τιποτα! Ισχυει οντως αυτο με το γραφημα.? Απο που εχει εκδοθεί αυτο ακριβως?
Sorry για το γέλιο, αλλά δεν κρατήθηκα.

Μιας από τις μεγαλύτερες εταιρίες Studio Monitors.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.175
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top