Πολυκαναλο DAC η .....Καρτα ηχου?

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Μου φαινεται θα τα δωσω ολα, θα πάρω ενα ζευγαρι AVR καλο και να ησυχασω....
Sorry για το γέλιο, αλλά δεν κρατήθηκα.

Μιας από τις μεγαλύτερες εταιρίες Studio Monitors.
Ρε καλα κανεις και γελάς, άλλοιμονο! Μακαρι να καταφέρω να κάνω περισσότερους να γελάνε. Κι ας ειναι απο άγνοια η γκάφες. Δεν με νοιαζει. Για πέστε ομως τωρα τι ακριβως συμβαίνει. Πέραν της πλακας. Η Studio Monitor ελληνικη δεν ειναι αν θυμαμαι καλα? Εχει καποια βαση το γράφημα η οχι?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Studio Monitor ελληνικη δεν ειναι αν θυμαμαι καλα?
Αχ βρε, τη να σε κάνω, με αυτά που λες.

Studio Μonitor είναι κατηγορία ηχείων, όχι brand. Είναι αυτά τα ενεργά που λέμε, με ενισχυτές μέσα, DSP κλπ.

To γράφημα είναι της Neumann αλλά και η Genelec τα ίδια λέει.

Όταν μιλάνε κατασκευαστές τέτοιας εμβέλειας όπως Neumann, Genelec, Focal, PMC κλπ εμείς απλα ακούμε, δεν αναρωτιόμαστε αν τα λέει καλά.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Μου φαινεται θα τα δωσω ολα, θα πάρω ενα ζευγαρι AVR καλο και να ησυχασω....
Ρε καλα κανεις και γελάς, άλλοιμονο! Μακαρι να καταφέρω να κάνω περισσότερους να γελάνε. Κι ας ειναι απο άγνοια η γκάφες. Δεν με νοιαζει. Για πέστε ομως τωρα τι ακριβως συμβαίνει. Πέραν της πλακας. Η Studio Monitor ελληνικη δεν ειναι αν θυμαμαι καλα? Εχει καποια βαση το γράφημα η οχι?

Εδω εισαι.


Ξεκινα.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Αχ βρε, τη να σε κάνω αχ, με αυτά που λες.

Studio Μonitor είναι κατηγορία ηχείων, όχι brand. Είναι αυτά τα ενεργά που λέμε, με ενισχυτές μέσα, DSP κλπ.
Για να καταλαβεις ποσο άσχετος ειμαι! Τελος παντων....η Sonus Faber εχει στάνταρ προδιαγραφές για την απόσταση. Δεν ισχυει αυτο ακριβως? Μπορει να γινει και κολλητά στον τοιχο? Γιατί δε το λενε τοτε?
 


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Γιατί η γάτα έχει ένα αφτί.
Τι ακριβως πρεπει να καταλαβω απο αυτο?
Studio Μonitor είναι κατηγορία ηχείων, όχι brand. Είναι αυτά τα ενεργά που λέμε, με ενισχυτές μέσα, DSP κλπ.
Για την ακριβεια τα ξέρω τα monitor ηχεια που χρησιμοποιουνται στα στούντιο νε ενσωματωμένους ενισχυτες. Ενταξει....δεν ειμαι τοσο οσο φαίνομαι άσχετος. Μπερδευτηκα ομως....απολογουμαι. Οτι λεει το γραφημα λοιπον ισχυει για ολες τις κατηγορίες ηχειων? Η εχει ππεριορισμούς μεγεθους, ειδους ηχειων, κατασκευής κλπ?
Λοιπον επειδη βρίσκομαι εκτος Ε λλάδος αφήνω το νήμα για πέντε μέρες περιπου. Δεν θα εχω δικτυο. Ευχαριστω ολους και συγγνώμη για την άγνοια μου. Θα τσεκαρω ξανα οταν εχω δικτυο.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τι ακριβως πρεπει να καταλαβω απο αυτο?

Για την ακριβεια τα ξέρω τα monitor ηχεια που χρησιμοποιουνται στα στούντιο νε ενσωματωμένους ενισχυτες. Ενταξει....δεν ειμαι τοσο οσο φαίνομαι άσχετος. Μπερδευτηκα ομως....απολογουμαι. Οτι λεει το γραφημα λοιπον ισχυει για ολες τις κατηγορίες ηχειων? Η εχει ππεριορισμούς μεγεθους, ειδους ηχειων, κατασκευής κλπ?
Σε καταλαβαίνω, πραγματικά.
Ειναι τοσο διάσπαρτες οι πληροφορίες εδώ μέσα που μόνο με καθημερινή κανονική βάρδια θα βγάλει κάποιος άκρη.

Το ίδιο είναι για όλα τα ηχεία. Ξεκινάς κολλητά πίσω και μετά αρχίζεις να τα απομακρύνεις σιγά σιγά, με παρουσία μετρήσεων βέβαια και όχι ρύθμιση με το αυτί, για να δεις που είσαι ΟΚ. Αυτό το έκαναν για να φτιάξει η "μουσική εικόνα" που δίνει ο πίσω χώρος που στην ουσία είναι ψεύτικη γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην ηχογράφηση. Αυτά θα τα πάρεις από το σωστό σετάρισμα. Δηλαδή σωστή τοποθέτηση ηχείων, Subs, calibration και ρύθμιση χώρου.
Η τοποθέτηση των παθητικών ηχείων θέλει δουλειά και δεν έχει πάντα σωστά αποτελέσματα, ανάλογα το χώρο και τις καθημερινές ανάγκες των χρηστών, γιατί υπάρχουν παθογένειες που δεν έχουν τα ενεργά, δηλαδή ρύθμιση χαμηλών ανάλογα απόστασης από τον πίσω τοίχο με το ενσωματωμένο DSP κ.α.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα Martin Logan Motion SLM που εχω βαλει ειναι flat on wall. Αυτο ακριβως που ηθελα. Εννοεις κατι αλλο καλυτερο?
Ωπ,νόμιζα ότι ήταν μικρά δορυφοράκια.Τώρα τα είδα στη σελίδα τους πως είναι.
Και πάλι όμως μπορείς να βάλεις,πιο φαρδιά βέβαια,αλλά καλύτερα και πιο στενά από τα κλασσικά ηχεία όπως τα spirit 8 της xtz που έβαλα πιο πάνω ή τα d600 της jamo ή και άλλα από άλλες εταιρίες που βγάζουν on wall.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το καλύτερο setup είναι in wall.
Mετα πάμε on wall.

Πούλημα όλα..... και ξεκίνα αφού θες on wall.


Εδώ όμως θες τελικούς ή βαρβάτο ολοκληρωμένο AVR.

Η ποιο φθηνή σοβαρή λύση θεωρώ ότι θα είναι ο Anthem MRX 1120.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό το έκαναν για να φτιάξει η "μουσική εικόνα" που δίνει ο πίσω χώρος που στην ουσία είναι ψεύτικη γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην ηχογράφηση.
Αλλά ωραία... Άρα, ευπρόσδεκτη!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τη ευπρόσδεκτη βρε. :)

Ειναι σα να βλέπεις ταινίες 4Κ από 1080 πάνελ με e-shift, σε τοίχο.

:lolsign:
Μα, αν το ίδιο σύστημα δεν χάνει σε ευκρίνεια και αντιθέτως παρέχει χωρικές πληροφορίες, γιατί να είναι κακό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μα, αν το ίδιο σύστημα δεν χάνει σε ευκρίνεια και αντιθέτως παρέχει χωρικές πληροφορίες, γιατί να είναι κακό;
Χωρικές πληροφορίες του χώρου σου, όχι της ηχογράφησης.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χωρικές πληροφορίες του χώρου σου, όχι της ηχογράφησης.
Εντάξει, καλό το μάγκικο το ηχοσύστημα το καλοστημένο, αλλά τη θέλουμε και λίγη π0υστια ( κατά το γνωστό ανέκδοτο ) της χωρικής πληροφορίας, έστω και αν προέρχεται απο τον χώρο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μπαα! δεν θα το έλεγα. Είναι σαν να πας σε κυριλέ εστιατόριο να δοκιμάσεις σπέσιαλ πιάτα του σεφ και να πείς ,
Σεφ σε παρακαλώ βάλε μου λίγη ρίγανη στο φιλέτο , δεν έχει άρωμα όπως είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εντάξει, καλό το μάγκικο το ηχοσύστημα το καλοστημένο, αλλά τη θέλουμε και λίγη π0υστια ( κατά το γνωστό ανέκδοτο ) της χωρικής πληροφορίας, έστω και αν προέρχεται απο τον χώρο.
Λίγη; Σαν το τούνελ των Τεμπών τον έχετε κάνει
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όχι. Οι πληροφορίες ήδη υπάρχουν.
Ναι αλλά ο κάθε αλγόριθμος τις παίρνει και τις "μαγειρεύει" όπως νομίζει καλύτερα....
Και ο καθένας βγάζει άλλο "φαγητό" (αποτέλεσμα)... το αν είναι ωραίο είναι άλλο θέμα!
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Να προτείνω και μια εναλλακτική που έχω εφαρμόσει με το σκεπτικό της αναβάθμισης του ήχου για μουσική.
Ένα δεύτερο (δικάναλο) DAC στο οποίο έχεις επιλέξει στο foobar την έξοδο. Έτσι επιλέγεις στον AV σου την είσοδο για HDMI οταν είναι να δεις ταινίες και την αναλογική είσοδο (πχ CD in) οταν θες να ακούσεις μουσική.
Βέβαια αφότου το έκανα αυτό κατέληξα να πάρω και δικάναλο ενισχυτή και άλλα ηχεία μόνο για μουσική... ξέρετε πως πάνε αυτά...
Το θεωρώ καλή λύση μιας και το audiphile για να δέσει με home cinema setup είναι μεγαλη και δύσκολη ιστορία...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top