Πολυμπριζα και αποριες

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Προτού ανοιξω το θέμα εψαξα αρκετά στο ίντερνετ και στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση στο παρακάτω θέμα.
Το ερώτημα είναι το εξής: τελικά τα πολυμπριζα που χρησιμοποιούμε για το σύστημα μας πρέπει ή δεν πρέπει να έχουν κυκλώματα , ασφάλειες υπέρτασης κτλπ? Ισχύει ότι επηρεάζουν αρνητικά το ηχητικό αποτέλεσμα?
 

S

sk4t4

Guest
Και ισως να μην υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση.Εγω ειμαι κατα των φιλτρων, γιατι ,συνηθως,για να κερδισεις κατι απ αυτα,πρεπει να χασεις κατι αλλο.Για οσους ομως εχουν μονο πηγη και ολοκληρωμενο ενισχυτη,το καλυτερο κατ' εμε ειναι να μην υπαρχει καθολου πολυπριζο.Μια διπλη, κορυφαια, πριζα τοιχου και σου μενει και κατι στην τσεπη σχετικα με το πολυπριζο+1 καλωδιο ρευματος που χρειαζεται απο τον τοιχο ως αυτο.Και παιζει και καλυτερα.
 
Last edited by a moderator:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.606
το καλυτερο κατ' εμε ειναι να μην υπαρχει καθολου πολυπριζο.Μια διπλη, κορυφαια, πριζα τοιχου...
Το ίδγιο δεν είναι αυτό; :whistling:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
..........οτι ναναι........οσο μας κοβει.....οσα εχουμε δοκιμασει..........
Σαφως ενα λεγκραντ ****ει τον ηχο.......με ενα στερεακι του 300σαρικου πανω του........
Αλλα ενα πολυμπριζο σωστα σχεδιασμενο,,,,,,δεν χαλα τον ηχο....δεν σχεδιαστηκε για κατι τετοιο....
Και στον κακο ηχο εχουν δικαιωμα και οι επωνυμες εταιριες......
Ολα κρινονται στην πραξη,,,,,,φτανει να ακουμε ,,,,,,και να συγκρινουμε.........
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εξαρταται αν θες να οδηγεις με η χωρις ζωνη ασφαλειας, απο εδω ξεκιναμε...
Οσο θα βρεις ξεκαθαρη απαντηση στο θεμα της καλωδιωσης γενικοτερα αλλο τοσο θα βρεις και εδω.;)
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλημέρα σε όλους.
Πως ορίζεται όμως και πως μπορεί ο καταναλωτής να καταλάβει ποιο πολυπριζο είναι κατασκευασμένο σωστα?
Η supra π.χ διάβασα ότι αφήνει ένα slot εκτός surge protection και συνιστάται η σύνδεση του ενισχυτή εκεί. Αυτό δείχνει ότι όντως υπάρχει θέμα με τα φίλτρα ή ήθελε να "πιάσει" όλο το αγοραστικό κοινό και τις ανησυχίες του?
 

S

sk4t4

Guest
Εξυπακουεται οτι το σασι, η καλωδιωση και τα μεταλλα των πριζων του,παιζουν το ρολο τους.
 

S

sk4t4

Guest
Και ιδιως αυτο το τελευταιο[μεταλλα πριζων],υπσρχουν εταιριες που δεν το 'φροντιζουν' καθολου...
[DOUBLEPOST=1449390517][/DOUBLEPOST]
Το ίδγιο δεν είναι αυτό; :whistling:
Φυσικα,απλως ετσι θελω να διπλοτονισω τη σημασια της πριζας...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μηπως απο τον πινακα κατ΄ευθειαν στον ενισχυτη και ολα τα αλλα σε ενα απλο πολυπριζο των 50€;
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Μηπως απο τον πινακα κατ΄ευθειαν στον ενισχυτη και ολα τα αλλα σε ενα απλο πολυπριζο των 50€;
Μακάρι αλλά είμαι σε ενοίκιο και δεν μπορώ να κάνω μερεμετια :-(
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λεω να το κανω ετσι - ποιο ειναι οι πιθανοι κινδυνοι και μειονεκτηματα;
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
E, για σένα που εχεις ολοκληρωμένο με dac δεν έμεινε και τίποτα απέξω έτσι...
Αλλα αφού θα το περάσεις που θα το περάσεις το καναλακι δεν Τράβας και μια ακομα ;
Αύριο μεθαύριο μπορεί να παίζεις με dac προ τελικο.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τι "μια ακομη"; γραμμη απο πινακα; μπα δεν εχει κενη ασφαλεια. Θα προτιμουσα αυτο που προτεινες "διπλα"!
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ε και για κείνο παλι θέλει έξτρα ασφάλεια. Βαλτην μαζί με του πλυντηρίου στην τελική και βάλε εκεί τις πηγες κλπ όταν και αν. Ποσο συχνα βαζετε πλυντηριο; Γιατί 16 αμπερ απο πλυντηριο και πηγες προ και τετοια θεμα ασφαλειας δεν παιζει. Επίσης το λαμπάκι είναι τζάμπα χώρος στον πίνακα. Λες και αμα εχεις ρεύμα δεν το καταλαβαίνεις και χρειαζεσαι λάμπα για επαλήθευση.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Τώρα που το καλό σκέφτομαι, αν θυμαμαι καλά, εχεις καταργήσει θερμοσίφωνα το οποίο σημαίνει οτι λογικά εχεις πλεον και ενα διακόπτη φάσης ουδέτερου αχρειαστο.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Για να καταλαβω ο ενισχυτης ειναι αλεξισφαιρος απο υπερτασεις?
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Για να καταλαβω ο ενισχυτης ειναι αλεξισφαιρος απο υπερτασεις?
Δεν νομίζω αλλά ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Νομίζω όμως ότι ο ισχυρισμός είναι πως πλήττεται πιο πολύ από όλα τα κομμάτια του συστήματος από τα διάφορα φίλτρα στα πολυμπριζα. Αυτό ήταν και το αρχικό ερώτημα... στο οποίο απάντηση ξεκάθαρη δεν νομίζω να υπαρχει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.940
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top