Ποσα Συστήματα Εχετε Αλλάξει Μεχρι Τώρα???Υπαρχει Φετίχ?

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
:lol: Θέλω να ξεκινήσω ένα θέμα που αφορά την συχνότητα που ειδικά στο high-end, οι high-enders αλλάζουν το σύστημα τους ή μέρος αυτών.
Θέλω πιά να ξεκαθαρίσω μέσα μου (και πιθανά μέσα σας), το ερώτημα που βασανίζει και μένα όλα τα χρόνια που ακούω μουσική :
Υπάρχει φετίχ στην ζωή ενός highender, που αφορά τι? Την τελειομανία, την λατρεία της μουσικής?, τον ανταγωνισμό του καλύτερου, "το ψώνιο?".
Ποιά είναι η πραγματικότητα.
Ας αρχίσω από μένα:
Το 1977 αγόρασα:
Kenwood 2X30, KLH 331 ηχεία και Lenco πικάπ.
Το 1981 αγόρασα:
NAD 3140 2x65, AR94 ηχεία, NAD 6150 κασετόφωνο.
Και από τότε η τρέλλα μου γιά αγορά ενός υπερσυστήματος έφτασε το 2004:
B&W 802 Nautilus, Primare DVD30, Tsakiridis Alexander, Yamaha MX-D1.

Η χαρά μου δεν περιγράφεται, ακούω υπέροχα, τα παιδικά μου όνειρα νοιώθω ότι εκπληρώθηκαν, αλλά όλα αυτά βαίνουν μειούμενα κάθε φορά που σκέφτομαι και αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει καλύτερο!!! :(
Θα ηθελα τις ειλικρινείς απόψεις σας.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Φίλε Sampalis

Δεν είναι καθόλου απαραίτητο ούτε σωστό,κάποιος μουσικόφιλος ας πούμε να αλλάζει τακτικά τα μηχανήματά του.
Ολοι μας στο ξεκίνημά μας,είτε απο άγνοια,είτε για να πάμε στο καλύτερο,είτε σκόπιμα δηλαδή,είτε κατα λάθος,κάναμε πολλές αλλαγές,άλλες φορές πρός το καλύτερο,άλλες φορές όμως πρός το χειρότερο. :cry:
Αυτό είχε σχέση με τους εκάστοτε "καθοδηγητές" μας,και λόγω ελάχιστης πρός καθόλου δικής μας ακουστικής εμπειρίας. :(
Με την πάροδο όμως του χρόνου και αποκομίζοντας εμπειρίες,οι αγορές μας γίνονται λιγότερες,ακριβότερες, αντιπροσωπευτικές όμως και συγκεκριμμένες. :)
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα,κάτι σαν shopping therapy δηλαδή. :wink:
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Φετιχ;;Πολλα....!!!!!Αλλα τι να αλλαξουμε;καθε μερα εμφανιζονται ολο και καινουργια μοντελα....Προς το παρον υπαρχει ενα πικαπ Sherwood-cd philips-dvd-p philips-sony av6.1 amplifier-mcintosh τελικος.Τα ηχεια ειναι ιδιοκατασκευη για το cinema και για τις μουσικες ακροασεις υπαρχουν κατι ντουλαπες :D .Το τοπιο αλλαζει συντομα με την μετακομιση,οποτε οι ντουλαπες μαλλον θα γινουν 6!!!! :D
Μηπως φιλε γιωργο εχουμε τα τελεια σπιτια;Μηπως εχουμε τα τελεια αυτια;Μηπως,μηπως....
Εχω αλλαξει απο το ’79 μεχρι σημερα 5 φορες.....
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Γιώργο Sambali,ακριβώς την ίδια χρονιά,ξεκίνησα και εγώ να μπαίνω πρώτη φορά,στον χώρο του τότε Hi Fi.
Σαν πρώτο μου σύστημα,ένας ενισχυτής Sansui 2X30,πικάπ ένα CEC,και ηχεία, τα JBL L19, τα οποία μόλις είχαν κυκλοφορήσει στήν Ελλάδα. :wink:

Δεν μου λές,μήπως είμαστε από τους παλιούς? :)
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Δεν μου λές,μήπως είμαστε από τους παλιούς? :)
Σίγουρα είμαστε στην γενιά εκείνη που κάπου στις απαρχές της δεκαετίας 70, μέσα στην χούντα και με την μεταπολίτευση, ακούγοντας Γιάννη Πετρίδη και πρωτοαγοράζοντας δειλά δειλά τον ΗΧΟ, ξεκινήσαμε με το πενιχρό μας χαρτζηλίκι να μπαίνουμε στην μαγεία του ήχου, των stereo, των ηχοσυστημάτων, και να ονειρευόμαστε κάτι ακαθόριστα μεγάλο και όμορφο που σήμερα το λένε high-end.
Ναι σίγουρα είμαστε από τους παλιούς :wink:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Γιάννη Πετρίδη,,αρε συν ονόματε τι μου θύμισες τώρα. :) Αξέχαστα χρόνια,ίσως λόγω του ότι τότε είμαστε στην εφηβεία,γενικά στο ψάξιμο,για γνώσεις και εμπειρίες και όλα μας φαινόντουσαν ωραία. :wink:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κρύβετε λόγια ρε σεις, θα μάθουν όλοι τα καλοκαίρια που έχετε στην πλάτη :lol:
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Δυστυχώς για την τσέπη μου, αλλά ευτυχώς για την ψυχική μου ευχαρίστηση, μπορώ να πω ότι έχω χάσει το μέτρημα των μηχανών και ηχείων που έχω αλλάξει μέχρι τώρα.

Οι λόγοι:
1. Το ουτοπικό κυνήγι του αληθινού ήχου
2. Η πρόκληση στο να πετύχω το ιδανικό (κατά την προσωπική μου άποψη) setup για μια μηχανή
3. Η βαρεμάρα του να βλέπω τις ίδιες μηχανές στο rack για αρκετό καιρό
4. Η εμπειρία από νέες μηχανές και νέες τεχνολογίες

Πότε ηρεμούσα:
1. Κάθε φορά που πετύχαινα ένα καλό συνδυασμό

Πως το καταλάβαινα:
1. Φυσικά από το ηχητικό αποτέλεσμα
2. Από το γεγονός ότι για τους επόμενους δύο με τρεις μήνες, δεν άνοιγα κανένα περιοδικό ήχου, δεν έψαχνα κανένα μηχάνημα, δεν άκουγα από κανένα άλλο σύστημα, παρά μόνο από το δικό μου
3. Δεν έκανα άλλη δουλειά από το να γυρνούσα τα δισκοπωλεία της πόλης

Αυτή τη στιγμή, έχω "φέρει" τον βασικό κορμό του συστήματος (ηχεία-ενισχυτή-προενισχυτή-phono-DAC) σε ένα επίπεδο που κατά την προσωπική μου εκτίμηση, προσομοιάζει πολύ ικανοποιητικά τον αληθινό ήχο. Το γεγονός αυτό με έχει προσηλώσει περισσότερο στην παρακολούθηση των εξελίξεων γύρω από τα αναλογικά και ψηφιακά "transports".

Για εμένα πάντως, δεν ήταν ποτέ φετίχ. Θα μπορούσα να πω ότι ήταν και συνεχίζει να είναι ένα πολύ ωραίο hobby...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.264
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top