Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Αφορμη γι`αυτο το κειμενο ειναι ο καλος μου φιλος Παναγιωτης Βογιατζακης (Χαΐδευτικα Δρακουλας :happy_9:).


Σε καποιο προσφατο post στο thread για εναν Mitsu 1000 που εφτασε τις 3350 ωρες εγραψε για το ποτε ψοφανε οι λαμπες μας.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=42224&page=4
Ο Παναγιωτης αυτο που εγραψε (200-300 ωρες) ειναι σωστο αλλα και ελαφρως πολυ αυστηρο και μη εφαρμοσιμο.Κανεις δεν προκειται ανα 300 ωρες να αλλαζει λαμπα που κοστιζει 300 εως 400 ευρω (για τις πιο ακριβες ειναι ανουσιο να το σκεφτεται καν καποιος )



Καθισα και το σκεφτηκα.Ανα ποσες ωρες θα ηταν καλη η αλλαγη λαμπας και βιωσιμη οικονομικα? Ποια ειναι η χρηση τομη? Το συμπερασμα που κατεληξα ειναι ανα 1000 ωρες.

Στις 1000 ωρες το φως εχει πεσει αλλα ειναι ακομα σε επιπεδα,για τους περισσοτερους προβολεις,ανεκτα.
Βαση των 1000 ωρων λοιπον εκανα τους ακολουθους υπολογισμους...



Θα θεωρησουμε οτι η λαμπα κοστιζει 400 ευρω.

α)Στις 1000 ωρες θα χρειαστει να πληρωσουμε 400 ευρω
Οποτε μας κοστιζει ανα 100 ωρες 40ευρω και στις 50 το μισο,δηλαδη 20ευρω.
β)Οι 50 ωρες αντιστοιχουν σε 25 ταινιες (μεσος ορος ταινιας 2 ωρες)

Με μια απλη διαιρεση προκύπτει οτι για αλλαγη λαμπας στις 1000 ωρες με κοστος λαμπας 400 ευρω η θεαση μιας ταινιας στον προβολεα μας κοστιζει 0,8 ευρω.Δηλαδη 80 λεπτα.

Αν λοιπον μετα απο καθε ταινια που βλεπουμε φροντιζουμε να βαζουμε στην ακρη 80 λεπτα στις 1000 ωρες θα εχουμε τα χρηματα για την αλλαγη.
Σε αλλη περιπτωση (αν δεν βαζουμε χρηματα στην ακρη δηλαδη) το βρισκω λιγο δυσκολο να σκασουμε τεσσερα κατοσταρικα οταν η λαμπα φτασει τις
1000ωρες.Το σιγουρο ειναι οτι θα πουμε "καλα φαινεται ακομα".

Οποτε...των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν. :crazy_3:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
αν φτιάξει και ποπκόρν η σύζυγος και σου φέρει και καμμιά κακόλα... τότε βάλε και άλλα 95 λεπτά στην πάντα!!!

Νίκο καλά όλα όπως τα λές αλλά τελικά τελικά η λάμπα μπορεί να σου σκάσει στις 400 ή ακόμα και στις 1500 ώρες. Τελικά η καλύτερη αντμετώπιση είναι βλέπεις καλά...??? Οσο βλέπεις καλά ασε την λάμπα να ζήσει όσο θέλει αυτή.... λίγο σαν τα BIC

Οσο σε ξυριζει το κρατάς και μετά.... το πετάς....
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Η λαμπα (Θεου θελοντος και κατασκευαστη επιτρεποντος) θα ζησει στους περισσοτερους προβολεις ανετα μεχρι τις 1500 ωρες (ενας απο τους Ζ4 που ειχα εφτασε τις 2200 και πηγαινε και αλλο).Το θεμα ειναι,τι βλεπεις μετα τις 1000 ωρες?

Το κακο ειναι οτι το φως της πεφτει (συνηθως) σταδιακα και γλυκα και δεν το παιρνεις πρεφα τι γινεται.
Μονο οταν την αλλαξεις λες "καλα τι εβλεπα ο μα.ακας?"

Η ουσια ειναι οτι δεν βλεπεις καλα.Νομιζεις οτι βλεπεις καλα.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Και απο τις 1000 ωρες ποσες απο αυτες ειναι καθαρες ωρες θέασης ταινιων;
Ασε γιατι εχω την αίσθηση πως το σπορ ειναι καπως πιο ακριβό.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Και απο τις 1000 ωρες ποσες απο αυτες ειναι καθαρες ωρες θέασης ταινιων;<o:p></o:p>
Ασε γιατι εχω την αίσθηση πως το σπορ ειναι καπως πιο ακριβό.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
H αγορα του προβολεα? Η ενοικιαση των ταινιων? Το ηλεκρικο ρευμα? Τα τσιροτα και το οινοπνευμα απο τις παντοφλιές? Πολλα ξεχασατε...
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Αμα είναι έτσι , να πηγαίνουμε σινέμα μόνο ...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Νομίζω ξεχνάτε κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά την απόσβεση: το κόστος του προβολέα, της οθόνης και των λοιπών παρελκομένων.
"Κάθε πόσες ώρες αλλάζετε προβολέα" θα έπρεπε να είναι η ερώτηση (και όχι λάμπα). Τελικά, μάλλον είμαστε άρρωστοι πέραν κάθε γιατρειάς... :crazy_1:
 



Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Μπροστα στην απολαυση της μεγαλης οθονης απεναντι απο το καναπε μου, δε βαζω ουτε λαμπες, ουτε ποπ-κορν , ουτε και το σινεμα.
Οταν σημερα με 1000 ευρω ( 340 χιλ.δραχμες ) αγοραζεις μηχανημα που μολις πριν λιγα χρονια ειχε 2 και 3 εκατομυρια ...τι να κατσω να σκευτω....
Μερικες φορες απορω πως καποιοι ενω εχουν το χωρο, πανε κι αγοραζουν τηλεοραση.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Αποστολε συμφωνω οτι η απολαυση που παιρνουμε απο την μεγαλη εικονα του βιντοπροβολεα μας ειναι μεγαλη,απο την αλλη βεβαια οταν ερθει η ωρα για αλλαγη λαμπας η τσατιλα για το ποσο κοστιζει ειναι επισης μεγαλη.
Καλο ειναι λοιπον να ειμαστε προετοιμασμενοι.


Και απο τις 1000 ωρες ποσες απο αυτες ειναι καθαρες ωρες θέασης ταινιων;
Ασε γιατι εχω την αίσθηση πως το σπορ ειναι καπως πιο ακριβό.
Ανδρεα μας αρεσει να τσιγκλαμε το μηχανημα.Αν δεν μας αρεσε θα το φερναμε μια φορα και θα το αφηναμε στην ησυχια του.Μας τρωει ομως!


Νομίζω ξεχνάτε κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά την απόσβεση: το κόστος του προβολέα, της οθόνης και των λοιπών παρελκομένων.
"Κάθε πόσες ώρες αλλάζετε προβολέα" θα έπρεπε να είναι η ερώτηση (και όχι λάμπα). Τελικά, μάλλον είμαστε άρρωστοι πέραν κάθε γιατρειάς...
Εγω προσωπικα Δημητρη δεν συμφωνω με αυτη την τακτικη.Δηλαδη αλλαγη προβολεα μολις βγει κατι καλυτερο ή το επομενο μοντελο.Οπως σε ολα τα πραγματα και σε αυτο απαιτειται συνεση.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Εγω προσωπικα Δημητρη δεν συμφωνω με αυτη την τακτικη.Δηλαδη αλλαγη προβολεα μολις βγει κατι καλυτερο ή το επομενο μοντελο.Οπως σε ολα τα πραγματα και σε αυτο απαιτειται συνεση.

Συμφωνω και εγω απολυτα με την αποψη του ΝΙΧ
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Αν αλλάζουμε προβολέα κάθε δυο χρόνια, δίνοντας 2.000 ευρώ + την αξία του παλιού, και βλέπουμε 3 ταινίες την εβδομάδα, τότε το κόστος του χόμπυ (προβολέας, ενοικίαση, ρεύμα), ανέρχεται στα ~10 ευρώ ανά ταινία, χωρίς τα μπινελίκια!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Από μακριά κι αγαπημένοι!...

Αναμφισβήτητα το χόμπι μας κοστίζει πολύ ακριβά, αν συνυπολογίσουμε όλες τις παραμέτρους που αναφέρατε και σίγουρα η μεγάλη εικόνα δεν απευθύνεται στους συνανθρώπους μας που αγωνίζονται καθημερινά για την επιβίωσή τους.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Από την άλλη μεριά είναι σχεδόν βέβαιο κατά την άποψή μου, ότι όσο περισσότερο εμβαθύνει κάποιος στη μεγάλη εικόνα, τόσο περισσότερο απαιτητικός γίνεται, τόσο ψάχνει περισσότερο τη λεπτομέρεια και κολλάει σε πράγματα μικρά που λέμε.
<o:p> </o:p>
Εδώ και κάποια χρόνια έχω εκφράσει την άποψη, ότι κάθε ένας καταναλωτής που αγοράζει ένα βιντεοπροβολέα, αφαιρεί ουσιαστικά τον εαυτό του και όχι μόνο, μια και υπάρχει και ο οικογενειακός και φιλικός περίγυρος, από τη μεγάλη μάζα των θεατών που πηγαίνουν στις κινηματογραφικές αίθουσες. Το θέμα αυτό έγινε αντικείμενο εκτενούς συζήτησης μεταξύ εμού, του Νίκου (Nix) και του Αντρέα (Cinemusic) όταν με επισκέφτηκαν πρόσφατα. Ταύτιση απόψεων δεν υπήρξε φυσικά, μια και είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες, αλλά κυρίως γιατί ο Αντρέας είναι fan που λέμε του κινηματογράφου και της αίσθησης που προσφέρει.
<o:p> </o:p>
Προσωπικά, από τον Μάιο του 2004 που αγόρασα τον πρώτο μου προβολέα μέχρι σήμερα, έχω πάει σε κινηματογράφο μονάχα μια φορά, στη πρεμιέρα του Star Wars episode III στα Village του Ρέντη, μαζί με μια μεγάλη και πολύ ευχάριστη παρέα από εκλεκτά μέλη του avforum. Τα αποτελέσματα λίγο πολύ γνωστά: γελάσαμε με τη καρδιά μας με την ποιότητα της εικόνας και του ήχου, που ήταν στη κυριολεξία για γέλια και για κλάματα, συγκρινόμενη με την εικόνα και τον ήχο που είχαμε στα σπίτια μας! :cool_11:
<o:p> </o:p>
Η ερώτηση που μένει να απαντηθεί κατά την άποψή μου, είναι η εξής μία: από τη στιγμή που κάποιος για τους δικούς του λόγους, θα στήσει ένα δικό του αξιοπρεπές home cinema, αν βρίσκει απαραίτητο το να επισκεφτεί ξανά κινηματογραφική αίθουσα. Εγώ δεν το συζητώ καν! Στη θαλπωρή του σαλονιού μου, απολαμβάνω αυτή τη στιγμή ποιότητα εικόνας με υλικό HD που ισοπεδώνει με άνεση σαν μπουλντόζα οποιαδήποτε κινηματογραφική αίθουσα στην Ελλάδα τουλάχιστον, καπνίζω σαν αράπης με την άνεσή μου, κάνω pause όποτε γουστάρω, βάζω την ένταση του ήχου όταν γουστάρω σε επίπεδα που νομίζεις ότι οι τζαμαρίες θα εκτοξευθούν στο υπερπέραν, ανοίγω την ανάκλιση του καναπέ και παίρνω και κανέναν υπνάκο άμα είμαι και λίγο κουρασμένος!
<o:p> </o:p>
Το εντελώς αντίθετο, για να πάω σε κινηματογραφική αίθουσα θα πρέπει: α) να πληρώσω τουλάχιστον 30 ευρώ για δύο άτομα, υπολογίζοντας εισιτήρια, φαγώσιμα, καύσιμα κτλ., β) να σπάσω τα νεύρα μου ψάχνοντας για θέση παρκαρίσματος, γ) να ανεχτώ με το ζόρι ποιότητα εικόνας που αγγίζει τα όρια του γελοίου για τα σημερινά δεδομένα, δ) να ανεχτώ με το ζόρι κάθε π@π@ρα πιτσιρικά ή πιτσιρίκα (και όχι μόνο) που όχι μόνο το κινητό του χτυπάει συνεχώς, αλλά το σηκώνει κιόλας και πιάνει κανονικά τη συζήτηση μεγαλόφωνα! wall_1
<o:p> </o:p>
Ε, όχι λοιπόν κύριοι και πάλι όχι! Εγώ τουλάχιστον έχω κλείσει τον κύκλο μου σαν πελάτης των ελληνικών κινηματογραφικών αιθουσών! Και σας το λέω αυτό εγώ, που μέχρι το Μάιο του 2004 πήγαινα σινεμά τουλάχιστον δύο φορές τη βδομάδα, πολλές φορές μάλιστα και τρεις και τέσσερις!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Παν. Βογιατζ.:
ανοίγω την ανάκλιση του καναπέ και παίρνω και κανέναν υπνάκο άμα είμαι και λίγο κουρασμένος!
<o:p></o:p>
Το εντελώς αντίθετο, για να πάω σε κινηματογραφική αίθουσα θα πρέπει: α) να πληρώσω τουλάχιστον 30 ευρώ για δύο άτομα, υπολογίζοντας εισιτήρια, φαγώσιμα, καύσιμα κτλ., β) να σπάσω τα νεύρα μου ψάχνοντας για θέση παρκαρίσματος, γ) να ανεχτώ με το ζόρι ποιότητα εικόνας που αγγίζει τα όρια του γελοίου για τα σημερινά δεδομένα, δ) να ανεχτώ με το ζόρι κάθε π@π@ρα πιτσιρικά ή πιτσιρίκα (και όχι μόνο) που όχι μόνο το κινητό του χτυπάει συνεχώς, αλλά το σηκώνει κιόλας και πιάνει κανονικά τη συζήτηση μεγαλόφωνα! wall_1
<o:p></o:p>
Ε, όχι λοιπόν κύριοι και πάλι όχι! Εγώ τουλάχιστον έχω κλείσει τον κύκλο μου σαν πελάτης των ελληνικών κινηματογραφικών αιθουσών! Και σας το λέω αυτό εγώ, που μέχρι το Μάιο του 2004 πήγαινα σινεμά τουλάχιστον δύο φορές τη βδομάδα, πολλές φορές μάλιστα και τρεις και τέσσερις!!!

Μαζι σου Παναγιωτη - ιδιως με την ανακλιση του καναπε!!!:bravo:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Οαο για το κοστος θεασης ταινιας, υπολογιζω γυρω στα 10 ευροπουλακια την ταινια
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
συμφωνώ και επαυξάνω, σινεμά θα πάω μόνο σε ιδιαίτερη περίπτωση και αυτή θα είναι ταινία που καίγομαι να δώ, πρίν κυκλοφορήσει "οικιακά" και αν εχω λιμπισθεί καμμιά βόλτα σε κάνα Mall και ξεμείνω εκεί...

Καλόμαθα με την σχεδόν τέλεια εικόνα στο σπίτι και είναι τέτοια η χαρά που πέρνουμε απο την εικόνα που έφερα σπίτι βοηθούμενος ΠΑΝΤΑ αφάνταστα απο την γνώση που εχω λάβει απο το Avsite.
 

Μηνύματα
269
Reaction score
8
Re: Απάντηση: Ποσο μας κοστιζει η θεαση ταινιων στον προβολεα?

Συμφωνω και εγω απολυτα με την αποψη του ΝΙΧ
εγώ παλι δεν συμφωνω.
Οταν είχα παρει τον ΝΕC 410 είχα πληρώσει 1450 ευρώ και ήταν ο πιο φτηνος μετα τον benq 5120 .
Eιμαι ευχαριστημένος ακομα ,2 χρόνια μετα,αλλα δεν υπαρχει περίπτωση να του αλλάξω λάμπα.Βλεπω στη χειρότερη αναλυση που υπαρχει και δεν εχω σκοπο να μείνω εκει.
Αλωστε δεν εμπιστεύομαι τις αλλαγες λάμπας των αντιπροσωπειών.
Ακούστε λίγο....
Τον πρώτο καιρο έβλεπα μια ακαθοριστη σκιά στο κέντρο της οθονης κυρίως στα πολυ φωτεινα πλάνα.Οταν τους τον πηγα μου είπαν οτι θα το κοιτάξουν.
Μετα απο 3 εβδομάδες με πηραν να με ρωτησουν τι ακριβώς έβλεπα γιατι δεν κατάλαβαν ποιο είναι το πρόβλημαwall_1
Αποφάσισαν να το στείλουν Γερμανια και μου ήρθε μετα απο άλλες 10 μέρες.
ΕΙΧΕ ΑΠΛΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΛΑΜΠΑ:mad_2:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Σινεμα ???
Τι ειναι τουτο ???

Η τελευταια ταινια που πηγα και ειδα, ηταν η λαρα κροφτ, στη ταχα μου ταχα μου THX αιθουσα του Village με DTS και πρασινα αλογα.
Ο ηχος ηταν ασχετος, η εικονα μετρια ....
Και πηγα για να μου φυγει η απορια ...μηπως αυτες οι αιθουσες παιζουν καλα και κατι εχω χασει.
Δεν εχω χασει τιποτα....ισα ισα.

Ασε που πολλα σινεμα δε παιζουν τα περιφερειακα ηχεια μη ξοδεψουν ρευμα και μη τα χαλασουν.....

Βογιατζακη μαζι σου....ανακληση δεν εχω αλλα η απολαυση ειναι η ιδια :cool_4:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top