Που ειναι η ενσωματωση του σαμπ στους ενισχυτες;

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα.
με τις φτωχες μου γνωσεις εχω καταλαβει οτι το ενεργο σαμπ σε ενα 2.0 συστημα ειναι πολυ καλο γιατι

1. Τα πιο "απλα" ηχεια, οπως τα δικα μου των 600 ευρω που δεν εχουνε μεγαλων διαμετρων ηχειων χαλαρωνουν αφου δεν πιεζονται να δωσουνε χαμηλες που δεν εχουνε
2. ο ενισχυτηες δε χρειαζεται να ζοριζεται να ενισχυει συχνοτητες που το ηχειο δεν μπορει να παιξει, ετσι χαλαρωνει και επικεντρωνεται στην ουσια

Αφου λοιπον ειναι τοσο σημαντικο γιατι οι ενισχυτες δεν εχουνε crossover ρυθμιση; Σημειωση: οι ενισχυτες μεχρι 500 ευρω δεν εχουνε. καποιοι λιγοι εχουνε ενα σταθερο. Ακομα πιο ακριβα μοντελα οπως των 800 ευρω ενισχυτης https://www.hifi-regler.de/shop/lea...XxHYvhkr8K9suD3YYBfYr5xIlSll2gOAaAuAiEALw_wcB
ενω εχει pre out δεν σε αφηνει να ρυθμισεις crossover

βοηθηστε τον αρχαριο!
Αλεξανδρος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Ελάχιστοι δικάναλοι έχουν, ενας parasound μου έρχεται στο μυαλό.
Υπαρχει και ο minidsp απο τους πιο σύγχρονους.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία τιμής, πχ Lyngdorf TDAI-1120, που προσφέρει δικό του μικρόφωνο, μέχρι και τρίποδο, για εύκολη, αυτοματοποιημένη ενσωμάτωση σαμπ. Εσύ δεν κάνεις τίποτα, πέρα από το να ακολουθήσεις τα βήματα του app που σε καθοδηγεί στο κινητό.

Αντίστοιχα εύκολη λύση, πιο οικονομική, με Sonos Five + Sonos Sub.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ελάχιστοι δικάναλοι έχουν, ενας parasound μου έρχεται στο μυαλό.
Υπαρχει και ο minidsp απο τους πιο σύγχρονους.
ναι μου κανει πραγματικα το πως δουλευει η αγορα. θα περιμενα να κυνηγαει περισσοτερο τον πελατη σε αυτο το θεμα εκτος και εαν οσοι εχουνε 2.0 συστημα μενουνε παντα εκει.

Τα tone controls δεν μπορουν να βοηθησουν; π.χ να κατεβασεις το μπασο χαμηλα γυρνωντας το ροοστατη;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
ναι μου κανει πραγματικα το πως δουλευει η αγορα. θα περιμενα να κυνηγαει περισσοτερο τον πελατη σε αυτο το θεμα εκτος και εαν οσοι εχουνε 2.0 συστημα μενουνε παντα εκει.

Τα tone controls δεν μπορουν να βοηθησουν; π.χ να κατεβασεις το μπασο χαμηλα γυρνωντας το ροοστατη;
Όχι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top