Πού θα βρω ένα χάρτη με τους λοβούς εκπομπής Υμηττού-Πάρνηθας;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Πριν περίπου ένα μήνα είχα ανοίξει ένα νήμα, με θέμα την αναζήτηση ποιοτικής εσωτερικής κεραίας για λήψη σε χώρο σχετικά δύσκολο.

Αγόρασα μια δυνατή σχετικά (απολαβή 49 dB) εσωτερική κεραία, τη δοκίμασα, αλλά τα αποτελέσματα ήταν πενιχρά, οπότε την επέστρεψα και πήρα τα χρήματά μου πίσω.

Όπως είχαμε συζητήσει σ' εκείνο το νήμα, τελικά η λύση καταλήγει σε εξωτερική κεραία. Μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση ότι λάμβανα σήμα από τον Υμηττό, που τον βλέπω απέναντι από το σπίτι μου (στις Τζιτζιφιές στην Καλλιθέα). Όμως, συζητώντας με τον υπάλληλο του Media Markt, από όπου είχα αγοράσει την κεραία, με πληροφόρησε ότι το σήμα του Υμηττού εκπέμπεται όχι από Ανατολικά προς Δυτικά, δηλαδή προς την πλευρά μας, αλλά ανάποδα. Δηλαδή, προς τα Μεσόγεια (Παιανία, Κορωπί ή Παλλήνη, Σπάτα, Ραφήνα κλπ.).

Θέλοντας λοιπόν να εγκαταστήσω μια νέα κεραία στην ταράτσα μου, αλλά στο πίσω μέρος της, με ενδιαφέρει να ξέρω προς τα πού θα στοχεύει, γιατί εκτός από τον Υμηττό, βλέπω και την Πάρνηθα, ίσως λίγο πιο προβληματικά, αλλά εν πάση περιπτώσει τη βλέπω.

Άρα, αν είχα έναν χοντρικό χάρτη με τους λοβούς εκπομπής από αυτά τα δυο σημεία, θα μπορούσα να επιλέξω το πιο σωστό, παίρνοντας βέβαια υπόψη μου και τα φυσικά εμπόδια που υπάρχουν (ψηλότερα κτήρια).

Ευχαριστώ και πάλι Καλή Χρονιά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Τις κεραίες του Υμηττού, δεν τις βλέπεις απ' την ταράτσα σου Παναγιώτη;



συζητώντας με τον υπάλληλο του Media Markt, από όπου είχα αγοράσει την κεραία, με πληροφόρησε ότι το σήμα του Υμηττού εκπέμπεται όχι από Ανατολικά προς Δυτικά, δηλαδή προς την πλευρά μας, αλλά ανάποδα. Δηλαδή, προς τα Μεσόγεια (Παιανία, Κορωπί ή Παλλήνη, Σπάτα, Ραφήνα κλπ.).
o_O
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Τις κεραίες του Υμηττού, δεν τις βλέπεις απ' την ταράτσα σου Παναγιώτη;
o_O
Μα επειδή τις βλέπω, απόρησα κι εγώ με τα λεγόμενα του "ειδικού" (οπότε το smily ισχύει και για μένα).

Παναγιώτη, καλημέρα.
Η Digea έχει τον χάρτη που θέλεις. Κλικ.
Καλημέρα, Αλέξη. Τον εν λόγω χάρτη τον είδα κι εγώ (όπως έχω δει και τον χάρτη της Πάρνηθας) και για την Digea με καλύπτει πλήρως (άρα, δες το παραπάνω σχόλιό μου). Ωστόσο, μένει να διευκρινιστεί κατά πόσον εμπίπτουν στον ίδιο λοβό εκπομπής και τα κανάλια εκτός Digea (Ε.Ρ.Τ. κλπ.). Αν είναι στον ίδιο λοβό, έχω λύσει το πρόβλημά μου άμεσα.

Σας ευχαριστώ και τους δύο, βέβαια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Παναγιώτη πάρε μια φθηνή κεραία, όχι Ρωσική:p και σημάδεψε τις κεραίες του Υμηττού με το μάτι.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το καλώδιο (παλιό, φθηνό, ενώσεις) η ένταση του σήματος θα είναι πάνω 90%.

Μένω σχετικά κοντά σου, προς Πειραιά

και πάντα έτσι τοποθετούσα την κεραία μου, ακόμη κι όταν ήταν αναλογικά τα κανάλια.

Τα ψηφιακά είναι ακόμη πιο εύκολα να τα πιάσεις.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Ορίστε και ο χάρτης της ΕΡΤ.

Παναγιώτη, όπως σου είπε ο Γιώργος, αν σημαδέψεις προς Υμηττό και μετά κάνεις αναζήτηση καναλιών θα πιάσεις όλα όσα θέλεις.

Υ.Γ. Τι έχει να δεις στα άλλα κανάλια πέραν του ΣΚΑΙ; :D
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Άμα ξανακάνει ερώτηση ο Παναγιώτης να με χέσ3ις! :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Παναγιώτη, πλάκα κάνουμε και δεν έχουμε σκοπό να σου χαλάσουμε το thread. :)

Τώρα που το συζητάμε, θα πάω να κάνω ένα scan να δω ποια κανάλια πιάνω. "Βλέπω" τηλεόραση μόνο μέσω COSMOTE TV και έχω καιρό να τσεκάρω τον τηλεοπτικό δέκτη. Κι εγώ πάντως προς Υμηττό είμαι στραμμένος παρότι είμαι βόρεια.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Ο υπάλληλος ίσως να μην έχει ιδέα από λοβό εκπομπής...
Είμαι Δυτικά προάστια και με την πιο απλή κεραία 30 αετίας uhf Philips δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα κανάλια της Digea . Βέβαια τοποθέτηση σε ταράτσα με άμεση οπτική επαφή με Υμηττό και χωρίς πολυκατοικίες πίσω από την κεραία. Παλιά με τα αναλογικά είχαμε κάτι ειδωλάκια από παρακείμενες πολυκατοικίες αλλά ήταν πταίσματα....
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιώτη πάρε μια φθηνή κεραία, όχι Ρωσική:p και σημάδεψε τις κεραίες του Υμηττού με το μάτι.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με το καλώδιο (παλιό, φθηνό, ενώσεις) η ένταση του σήματος θα είναι πάνω 90%.
Μένω σχετικά κοντά σου, προς Πειραιά
και πάντα έτσι τοποθετούσα την κεραία μου, ακόμη κι όταν ήταν αναλογικά τα κανάλια.
Τα ψηφιακά είναι ακόμη πιο εύκολα να τα πιάσεις.
Γιώργο, σ' ευχαριστώ. Την τηλεοπτική λήψη στο σπίτι μέχρι τώρα την έχω ακριβώς όπως την περιγράφεις και φυσικά δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Απλά το ξεφτέρι, ο "ειδικός" του Media Markt με μπέρδεψε λιγάκι και είπα: "λες, να....?"
Διότι το πρόβλημα - αν υπήρχε - έμπαινε από τη στιγμή που σκόπευα να τοποθετήσω δεύτερη κεραία στο πίσω μέρος της ταράτσας, όπου ο Υμηττός κρύβεται κάπως από τα απέναντι κτήρια. Ωστόσο, μετά τις διευκρινίσεις σας και ιδιαίτερα μετά την επιβεβαίωση με τους χάρτες των λοβών εκπομπής, όλα ξεκαθάρισαν πλέον και η λήψη είναι απλά θέμα μιας επιπρόσθετης καλωδίωσης.

Ορίστε και ο χάρτης της ΕΡΤ.
Παναγιώτη, όπως σου είπε ο Γιώργος, αν σημαδέψεις προς Υμηττό και μετά κάνεις αναζήτηση καναλιών θα πιάσεις όλα όσα θέλεις.
Άλεξ, σ' ευχαριστώ για τον χάρτη. Είναι ξεκάθαρο, οι λοβοί σχεδόν συμπίπτουν, οπότε ο Υμηττός είναι η μόνη επιλογή.
Υ.Γ. Τι έχει να δεις στα άλλα κανάλια πέραν του ΣΚΑΙ; :D
Μ' αρέσει η "ποικιλία"
Με Πούτιν τι περιμένεις; Πάνε οι καλές εποχές της ΕΣΣΔ...:D
Χμμμ... βλέπω ότι φθάνει μέχρι και την Μακρόνησο το σήμα! :p:D
Προβοκάτορες!
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Όπως είπαν και παραπάνω το καλό καλώδιο και η σφικτές συνδέσεις να μην χτυπάει νερό της βροχής και ήλιος το καλώδιο για μακροζωία του και θα έχεις εγκατάσταση για πολλά χρόνια.
Το καλώδιο καλώ είναι να στερεώνεται όχι με σύρμα αλλά με κάτι αρκετά πλατύ να μην το σφίγγει σε πολλά μέρη έτσι ώστε να μην κάνει καμπούρες και να μην ταλαιπωρείται από το βάρος του.
Στο σημείο που μπαίνει στο σπίτι-τοίχο , να μπει από κάτω προς τα πάνω για να μην ρουφάει υγρασία η τρύπα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Όπως είπαν και παραπάνω το καλό καλώδιο και η σφικτές συνδέσεις να μην χτυπάει νερό της βροχής και ήλιος το καλώδιο για μακροζωία του και θα έχεις εγκατάσταση για πολλά χρόνια.
Το καλώδιο καλώ είναι να στερεώνεται όχι με σύρμα αλλά με κάτι αρκετά πλατύ να μην το σφίγγει σε πολλά μέρη έτσι ώστε να μην κάνει καμπούρες και να μην ταλαιπωρείται από το βάρος του.
Στο σημείο που μπαίνει στο σπίτι-τοίχο , να μπει από κάτω προς τα πάνω για να μην ρουφάει υγρασία η τρύπα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, που καλό είναι να τις βλέπουν κι άλλοι.

Πρέπει να προσθέσω ότι εδώ και πολλά χρόνια έχω εγκαταλείψει τη χρήση των απλών (λευκών) ομοαξονικών καλωδίων των 75 Ω και χρησιμοποιώ πιο ποιοτικά "μαύρα" καλώδια δορυφορικής λήψης (π.χ. SAT 752F ή και καλύτερα). Αυτά αντέχουν περισσότερο στις εξωτερικές συνθήκες, δεν "ποτίζουν" εύκολα όπως τα λευκά, που στην εσωτερική μόνωση , ανάμεσα στο μπλεντάζ και τον κεντρικό αγωγό έχουν - τα περισσότερα - υλικό σπογγώδους υφής, ενώ - κατά κανόνα - ο κεντρικός αγωγός είναι πιο χοντρός και οπωσδήποτε χάλκινος, ενώ σε κάποια από τα λευκά, βρίσκεις και σιδερένιους αγωγούς, με απλή επιχάλκωση.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Παναγιωτη εαν θελεις την μεγιστη προστασια και καλυψη του καλωδιου το περνας μεσα απο ηλεκτρολογικο σωληνα τυπου σπιραλ και ετσι θα εισαι σιγουρος πως για τα επομενα 15-20 χρονια δεν θα ξανασχοληθεις.

επειδη ειμαστε γειτονες να σου πω οτι και εγω απο Υμητο κατεβαζω με μια Fracarro Sigma 6HD και με το ιδιο καλωδιο SAT752 χωρις κανενα προβλημα, η κεραια ειναι στην ταρατσα που ειναι 6ος οροφοα και μενω στον 1ο.

εαν θα βαλεις κεραια να κοιταξεις να εχει LTE
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιωτη εαν θελεις την μεγιστη προστασια και καλυψη του καλωδιου το περνας μεσα απο ηλεκτρολογικο σωληνα τυπου σπιραλ και ετσι θα εισαι σιγουρος πως για τα επομενα 15-20 χρονια δεν θα ξανασχοληθεις.
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ.
Έχεις απόλυτο δίκιο, σε ότι αφορά την προστασία. Αυτό έχω σκοπό να κάνω, έτσι κι αλλιώς και αυτό έχω κάνει και τα υπόλοιπα καλώδια, που κατεβαίνουν από την υπάρχουσα κεραία.

επειδη ειμαστε γειτονες να σου πω οτι και εγω απο Υμηττό κατεβαζω με μια Fracarro Sigma 6HD και με το ιδιο καλωδιο SAT752 χωρις κανενα προβλημα, η κεραια ειναι στην ταρατσα που ειναι 6ος οροφοα και μενω στον 1ο.

εαν θα βαλεις κεραια να κοιταξεις να εχει LTE
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μια απλή Fracarro Sigma 6HD και σε μια με LTE και τι κερδίζεις αν υπάρχει αυτό?

Το ρωτάω γιατί αφενός τα μαγαζιά που την πουλάνε, δεν ξεκαθαρίζουν - όλα - αν αυτή που πουλάνε είναι με LTE και αφετέρου γιατί όσες βρήκα με LTE έχουν ίδια ή παραπλήσια τιμή με το ίδιο μοντέλο, όπου δεν αναφέρεται η ύπαρξη LTE.

Εκτός βέβαια και αν το συγκεκριμένο μοντέλο είναι οπωσδήποτε με LTE, άσχετα αν δεν το αναφέρουν όλα τα μαγαζιά που την πουλάνε.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Οι ανάγκες των δικτύων κινητής τηλεφωνίας για περισσότερο εύρος αναγκάζουν την ανακατανομή του πεδίου ραδιοσυχνοτήτων μεταξύ τηλεόρασης και τηλεφωνίας. Μερίδιο από τις συχνότητες των UHF καναλιών θα χρησιμοποιηθεί από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Το 4G LTE απαιτεί περισσότερο εύρος από το υπάρχον πρότυπο 3G και πρόκειται να χρησιμοποιήσει τις συχνότητες άνω των 800MHz, που μέχρι σήμερα χρησιμοποιούν τα κανάλια UHF από 61 έως 69. Για να μην προκληθούν προβλήματα στην παρακολούθηση τηλεοπτικών σημάτων, οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών έχουν προσαρμόσει τα καλύτερα μοντέλα των κεραιών τους με τέτοιον τρόπο, ώστε να απορρίπτουν τις συχνότητες LTE


Κεραίες LTE: οι κεραίες LTE απορρίπτουν τις συχνότητες LTE κατά τη λήψη. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείται προενισχυτής ιστού ή κεντρικής, οι κεραίες LTE προλαβαίνουν την οδήγηση των σημάτων LTE στο ενεργό στοιχείο.

https://digitaltvinfo.gr/magazine-archive-bootom/year-2014/item/11473-15-epigeies-keraies-lte
 
Last edited:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ευχαριστώ πολύ. Έγινε αντιληπτό!

Για το μοντέλο που προτείνεις και πιο συγκεκριμένα για την ερώτηση που έβαλα:
....Εκτός βέβαια και αν το συγκεκριμένο μοντέλο είναι οπωσδήποτε με LTE, άσχετα αν δεν το αναφέρουν όλα τα μαγαζιά που την πουλάνε.
Τι λες;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top