Πού μπορώ να βρω μνήμες Rdram?

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μιας και έχω πάρει ζεστά το τελείωμα του file server PC, το οποίο θα προκύψει από τον παλιό μου υπολογιστή, ψάχνω να δω αν η περαιτέρω αύξηση της RAM είναι αναγκαία και αν ναι, που θα βρώ μνήμες RDRAM.

Τώρα έχω 4 x 256 MB Kingston PC800, σύνολο 1GB.

Χρειάζομαι περισσότερη, με την έννοια πραγματικής λειτουργικής αναβάθμισης του PC?
(Intel D850EMV2 - P4, 2.8GHz, 2 PATA/IDE HDD, 2 SATA HDD οδηγούμενοι με έναν απλό SATA Controller σε PCI, και τέλος άλλοι 8 SATA HDD σε RAID 5, οδηγούμενοι από RAID 5 Controller-HighPoint 1820A σε PCI κι αυτός).

Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ, το ερωτηματικό παραμένει: Πού βρίσκει κανείς μνήμες RDRAM, και μάλιστα σε modules των 512MB, διότι για μικρότερα δεν υπάρχει λόγος να ψάχνω.

Υπ' 'όψιν ότι βρήκα στο e-bay Αγγλίας δυο modules κοντά στις 100 στερλίνες, αλλά δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει κάτι.

Ευχαριστώ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Χμ, νομίζω ότι 1GiB μνήμης είναι αρκετό. Δεν θα πέσουν πάνω του και δεκάδες χρήστες πια...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μνήμες Rdram

Κώστα, σ' ευχαριστώ.

Πραγματικά, αν το 1GB είναι αρκετό, δεν είναι ανάγκη να κάνω το έξοδο.

Όπως είπε κάποιος φίλος, με αυτά τα χρήματα, παίρνω ολόκληρο υπολογιστή με s.478 και P4, που μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε οποιαδήποτε άλλη βοηθητική χρήση θέλω.

Και πάλι ευχαριστώ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.246
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top