Πριν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Καλό θα ήταν να μας λέτε μερικά πραγματάκια όπως:

1)Απόσταση θέασης.
Σημαντικός παράγοντας μιας και δεν είναι πολύ λογικό να θέλετε να βλέπετε σωστά από τα 5 μέτρα στις 32''.

2)Χρήση αυτής.
Θα είναι για ταινίες,τηλεοπτικό πρόγραμμα,games,monitor υπολογιστή;Αν θα είναι μικτή η χρήση σε τί περίπου ποσοστό θα είναι κάθε τομέας;
Αυτό γιατί όσο και αν όλοι ψάχνουμε κάτι που να αποδίδει εξαιρετικά παντού,κάθε τεχνολογία έχει εγγενή πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε χρήση.

3)Χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε.
Για να ξέρουμε πόσο παραπάνω να σας πούμε:137:

4)Ενδιαφέρον σε επιπλέον χαρακτηριστικά.
Πχ,αν θέλετε να παίζει ταινίες μέσω usb ή θέλετε να μπαίνει σε δίκτυο ή στο διαδίκτυο.

5)Αν έχετε δεί κάποιο-α μοντέλα που σας κέντρισαν το ενδιαφέρον καλό θα ήταν να βάζετε κάποιο λινκ αυτού/ων.Κάνετε την αναζήτηση πιό ευκολή και γρήγορή για τυχόν συμβουλές ή αντιπροτάσεις:126:

Τέλος μια φιλική συμβουλή.Δείτε όσες περισσότερες μπορείτε.Καταλαβαίνω ότι ο χρόνος πολλών απο εσάς είναι περιορισμένος ή μπορεί να είστε από μέρος που δεν έχετε ευκολά πρόσβαση σε καταστήματα(ειδικά οι των εκτός μεγάλων αστικών κέντρων).Το όφελος όμως θα είναι ΔΙΚΟ ΣΑΣ,μιας και ότι να λέω εγώ ή ο καθένας περί της δικής τους εκτίμησης,μπορεί να υπάρχει κάτι που σας χαλάει.Πχ ίσως να σας αρέσει πιό πολύ η εικόνα μιας lcd από μιας plasma.Ε,παρόλο που κατά κανόνα οι πλασμα έχουν σωστότερη εικόνα μπορεί εσας να μην σας αρέσει.Γούστα είναι αυτά.

Όταν λοιπόν καταλήξετε σε μερικά μοντέλα πάρτε ξανά σβάρνα τα μαγαζιά και απαιτήστε να τις δείτε και με τηλεοπτικό σήμα εκτός απ τους δίσκους επίδειξής.Θα εκπλαγείτε και ίσως και να αλλάξετε γνώμη.Προσπαθήστε να παίξετε με τις ρυθμίσεις για να δείτε αν πέρνει βελτίωση αυτό που βλέπετε.Αν στο κατάστημα βαριούνται ή σας αγνοούν,δεν πειράζει.Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Καλές αγορές!!
:107:
 


Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

και μην αγοράστε ακριβή (>2500) πριν δείτε την samsung 9000 στην χώρα μας

 


Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Ξερει κανενας ποτε ερχετε ελλαδα.την περημενω πως και πως!!!με το που ερθει παραγκελια αμεσως.κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μη παρω tv εδω και 2 μηνες.οπου και να εψαξα δεν μπορω να βρω κατι επισιμο για το ποτε ερχετε ελλαδα.:203:
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Ξερει κανενας ποτε ερχετε ελλαδα.την περημενω πως και πως!!!με το που ερθει παραγκελια αμεσως.κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μη παρω tv εδω και 2 μηνες.οπου και να εψαξα δεν μπορω να βρω κατι επισιμο για το ποτε ερχετε ελλαδα.:203:
Ο Λαος μας λεει... "οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι"...

Μη βιαζεσαι... ασε ναρθει και να διαβασεις και κανα αρθρο..

Εκεινο που καταλαβα ειναι οτι ολες ... μα ολες εχουν ψεγαδια..
Για την Philips 9704 λενε τα μυρια οσα..
Για τις περιφημες SAMSUNG 7000 + 8000 οτι εχουν cloudings που βγαζουν ματια
Για τις borderless LG οτι δεν φτανουν τις προηγουμενες σε ευκρινεια

Και τωρα τελευταια εκει που νομιζα οτι μια απο τις καλυτερες LCD .. η SONY KDL40Z5500 ειναι αψεγαδιαστη
διαβασα οτι και αυτη υποφερει απο cloudings...:139: και αρτιφακτς ...

Οπως καταλαβαινεις μεινε ψυχραιμος και μην κανεις βιαστικη αγορά
Και εγω θαθελα να μαθω τι ψαρια πιανει η SAMSUNG 9000 αλλα ακομα δεν την ειδε κανεις...
Aρκετοι ειπανε οτι ειχε προβλημα και οτι δεν θα βγει σε παραγωγη....
αρα τι ισχυει..???
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

HXOΣ ΕΙΚΟΝΑ ΙΑΝ-2010 σελ.24 εχει φωτο την SAMSUNG UE46C9000.

Oντως πολυ ομορφη τηλεοραση ... αλλα μηδεν απο πληροφοριες ... και δεν βρισκεις πουθενα .

3D Edge-LED
 

Μηνύματα
122
Reaction score
0
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Νομίζω πως θα περιμένουμε κατά Μάϊο να έρθουν ΟΛΕΣ να τις δούμε ΟΛΕΣ και να βγούν ΟΛΑ τα τεστ.

Όσοι -άρρωστοι...- περίμεναν να κάνουν Πάσχα με νέα tv, de to vlepo...:135::138:
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Νομίζω πως θα περιμένουμε κατά Μάϊο να έρθουν ΟΛΕΣ να τις δούμε ΟΛΕΣ και να βγούν ΟΛΑ τα τεστ.

Όσοι -άρρωστοι...- περίμεναν να κάνουν Πάσχα με νέα tv, de to vlepo...:135::138:
Μας εκαψες την καρδια τωρα...:141:
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
2)Χρήση αυτής.
Θα είναι για ταινίες,τηλεοπτικό πρόγραμμα,games,monitor υπολογιστή;Αν θα είναι μικτή η χρήση σε τί περίπου ποσοστό θα είναι κάθε τομέας;
Αυτό γιατί όσο και αν όλοι ψάχνουμε κάτι που να αποδίδει εξαιρετικά παντού,κάθε τεχνολογία έχει εγγενή πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε χρήση.
Να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά αυτό μιας και βλέπω πολύ κόσμο μπερδεμένο ή μη ενημερωμέμο.

Plasma
Πλεονέκτημα της η ποιότητα της εικόνας,με απόλυτα και με value for money κριτήρια ενώ το επίπεδο μαυρου τους και η κίνηση είναι όνειρο θερινής νυχτός για τις lcd(και με led)
Μειονεκτήματα:
1)Χρειάζεται πολύ χαμηλό περιβάλλοντα φωτισμό για να αποδώσει τα μέγιστα.
2)Ανακλαστικότητα γυαλιού
3)Χρειάζεται σχολαστικό στρώσιμο για να μην εμφανίσει burn in.
4)Πολύ προσεκτική χρήση σε gaming

LCD
Πλεονεκτήματα:
1)Σχεδόν απίθανο να εμφανίσει burn in,αλλά όχι αδύνατο
2)Πιο αναίσθητη σε συνθήκες φωτισμού
3)Μικρότερη κατανάλωση(μικρές πλεόν διαφορές,αλλά υπαρκτές)
Μειονεκτήματα:
1)Ποιότητα εικόνας,μαυρο,κίνηση σε σχέση με τις plasma.
2)Φαινόμενα clouding
3)Πολλά παραπονα πλέον και σε αυτές για την ανακλαστικότητα τους.
4)Χρονοκαθυστέρηση στις εντολές σε gaming(ελληνιστί:input lag)


Lcd με Led
Ιδία με τις κλασσικες lcd συν:
(+)Ακόμα μικρότερη κατανάλωση,ομορφιά,μικρότερος ογκος.
(-)Τεχνολογία που λόγω κόστους δεν έχει επαρκή εφαρμογή(edge led) με αποτέλεσμα bleeding(διαροή φωτός περιμετρικά του πανελ) και ανομοιομορφεία στο μαυρο στην έκταση του πάνελ.
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Κατι ειχα ακουσει για τις Plasma οτι ειναι ανθυγειηνη η θεαση τους προκαλουν κακοηθειες - ισχυει κατι τετοιο;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
1)Απόσταση θέασης.
2 -3 μετρα βασικα στο χωρο που ειμαι τοση ειναι η αποσταση απο το κεφαλι του καναπε εως το τραπεζακι της τηλεορασης μου 21''crt
μελλοντικα ισως παει σε μεγαλυτερο χωρο (πανω απο 5μ)

2)Χρήση αυτής.
Θα είναι για κυριως για ταινίες,αλλα και τηλεοπτικα πρόγραμματα
ΤV βλεπω για χαζεμα κυριως οποτε δεν με καιει η ποιοτητα, ουτε με μπαλα ασχολοθμαι


3)Χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε.
700 ας πουμε

4)Ενδιαφέρον σε επιπλέον χαρακτηριστικά.
usb και ethernet για να συνδεσω το φορητο 2,5 σκληρο μου ή ενα media station μελλοντικα
Full HD


Σημειωση : ξερω οτι θα μου προτεινετε 32'' αλλα πιστευω και μια 26 καλη θα ειναι...
βεβαια απο την αλλη το value for money ειναι κυριως στις 32''...


σας ευχαριστω για τον κοπο σας αλλα και τον χρονο σας...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
1)Απόσταση θέασης.
2 -3 μετρα βασικα στο χωρο που ειμαι τοση ειναι η αποσταση απο το κεφαλι του καναπε εως το τραπεζακι της τηλεορασης μου 21''crt
μελλοντικα ισως παει σε μεγαλυτερο χωρο (πανω απο 5μ)

2)Χρήση αυτής.
Θα είναι για κυριως για ταινίες,αλλα και τηλεοπτικα πρόγραμματα
ΤV βλεπω για χαζεμα κυριως οποτε δεν με καιει η ποιοτητα, ουτε με μπαλα ασχολοθμαι


3)Χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε.
700 ας πουμε

4)Ενδιαφέρον σε επιπλέον χαρακτηριστικά.
usb και ethernet για να συνδεσω το φορητο 2,5 σκληρο μου ή ενα media station μελλοντικα
Full HD


Σημειωση : ξερω οτι θα μου προτεινετε 32'' αλλα πιστευω και μια 26 καλη θα ειναι...
βεβαια απο την αλλη το value for money ειναι κυριως στις 32''...


σας ευχαριστω για τον κοπο σας αλλα και τον χρονο σας...
Koιτάξτε εδώ για αρχή.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με τις παρακάτω επιλογές που έχω σταμπάρει για αγορά. Αν έχετε κάτι επιπλέον σε πρότασεις, δεκτό. Απόσταση θέασης 2.80-3.00μ. Για ποδόσφαιρο ταινίες(μέσω nova) και κάνα dvd, ίσως και κάνα έργο μέσω usb από internet. Κόστος περί τα 1200 ευρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

LG 42LE8500 LED TV 42''
Philips 40PFL7605/12 LED TV 40''
Samsung UE40C6510 LED TV 40''
Sony KDL-40EX710 LCD TV 40''
 

Μηνύματα
142
Reaction score
5
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Γειά χαρά, θέλω γνώμες για 32" lcd, είμαι ήδη κάτοχος 2-3 χρόνια μιας Sony W4000 40" και είμαι πολύ ευχαριστημένος,στις 32" θέλω κυρίως πολύ καλό μαύρο,να είναι full hd,να έχει αρκετά καλές γωνίες θέασης, δε με ενδιαφέρουν τοσο input lag γιατι δεν προορίζεται για παιχνίδια,ούτε 100 και 200 και 600hz διότι για ταινίες 720p και σειρές σε divx-xvid απο WDTV ή WDTV live προορίζεται αλλά και θέαση τηλεοπτικών καναλίων.Επίσης θέλω να υποστηρίζει digea,.Πιστευω ethernet ή wireless ή διάφορα άλλα τέτοια καλούδια δε με πολυ ενδιαφέρουν.Ξαναλέω είναι για χρηση ταινιών σειρών και με ενδιαφερει η απόδοση της στις εργαστήριακές μετρήσεις.Δλδ καλό μαυρο, καλες γωνίες θέασης και καλό φυσικό χρώμα gatzeto-τεχνολογιες δεν με ενδιαφέρουν τόσο.Ευχαριστώ πολύ!!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Παίδες εδώ είναι ένα θέμα για να έχετε μια πρώτη ματία.
Αν θέλετε ανοίχτε νέο θέμα για να γίνει η κουβέντα..
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Περίμενα καιρό να έρθουν στην αγορά οι LED τις υποστήριζα κι ακόμα δεν με αφήνουν ανεπηρέαστο και περίμενα με χαρά να αγοράσω μια αλλά τώρα διστάζω οι πλάσμα παραμένουν με καλύτερη ποιότητα εικόνας . και τελικά αυτό και μόνο έχει σημασία στη τηλεόραση είναι πολύ απλό: Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ
Gstriftos έχει δίκιο σε στην παραπάνω περιγραφή του
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Καλησπέρα παιδία. Χρειάζομαι τις συμβουλές και τη γνώση σας για αγορά τηλεόρασης.
1)Απόσταση θέασης:
4-6 μέτρα ανάλογα τη γωνία θέασης. Οπότε πιστεύω μια 42’’ θα ‘ταν ότι πρέπει. Minimum 40’’.

2)Χρήση αυτής.
Θα είναι για κυρίως για τηλεοπτικά προγράμματα άλλα και ταινίες. Για αυτό θέλω HD ψηφιακό δέκτη ενσωματωμένο (δεν ξέρω αν κυκλοφορούν HD??) καθώς δεν θέλω ν’ αλλάξω τηλεόραση μετά από 2-3 χρόνια!

3)Ενδιαφέρον σε επιπλέον χαρακτηριστικά.
usb και δυνατότηα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε ταινία όταν είναι ξεχωριστά αρχεία.
Επίσης να έχει ταχύτατη απόκριση στην αλλαγή καναλιών απ’ το Program +/- και με το πάτημα του μονοψήφιου αριθμού καναλιού να μεταβαίνει κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις για την εισαγωγή και δεύτερου ψηφίου (π.χ.: όχι 06 ή 6_-->6).
HDMI τελευταίας γενιάς 1.4+.

4)Χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε.
Καλά θα ήταν κάτι κοντά στα 600-700Ε αλλά με τα παραπάνω χαρακτηριστικά μάλλον δύσκολο έε; Όχι παραπάνω από 800Ε τότε!
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ: LCD, LED Ή PLASMA??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Πρίν ρωτήσετε για νέα τηλεόραση:

Καλώς ήρθατε στο AVSite!

HDMI τελευταίας γενιάς 1.4+.
To έχουν μόνο όσες τηλεοράσεις είναι 3d οπότε τουλάχιστον 50% παραπάνω απ το χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε.

Στα 4 μέτρα θέλετε μίνιμουμ 46''.

Όσον αφορά τον ψηφιακό δέκτη δεν ξέρω ποιό είναι το όριο που έχουν αυτή την στιγμή οι δέκτες των τηλεοράσεων,οπότε καλύτερα να πάρετε κάποιον αυτόνομο δέκτη αν θέλετε να έχετε και μελοντική συμβατότητα.

δυνατότηα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε ταινία όταν είναι ξεχωριστά αρχεία.
Aν εννοείτε να διαβάζει ενδωματομένους υπότιτλους το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να πάτε με ένα τέτοιο αρχείο σε ένα κατάστημα και να δείτε ποι΄ς μπορούν να το κάνουν.Πάντως απ την στιγμή που όταν αρχείο και υπότιτλοι διαβάζονται,αρκεί να έχουν ίδια ονομασία,δεν καταλαβαίνω την ανάγκη ενσωμάτωσης.
Επίσης να έχει ταχύτατη απόκριση στην αλλαγή καναλιών απ’ το Program +/- και με το πάτημα του μονοψήφιου αριθμού καναλιού να μεταβαίνει κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις για την εισαγωγή και δεύτερου ψηφίου (π.χ.: όχι 06 ή 6_-->6).
Ποιές τηλεοράσεις το κάνουν αυτό;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top