Προβλήματα και λύσεις με Denon AV ενισχυτές.

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Το Arc έχει να κάνει με την μεταφορά του ήχου της τηλεόρασης προς τον ενισχυτή και όχι με την εικόνα. Στις άλλες HDMI είσοδους έχετε εικόνα; Αν όχι έχει καεί το HDMI κύκλωμα της τηλεόρασης. Φυσικά το ελέγχεται και απευθείας με μια εξωτερική συσκευή όπως media player η DVd blue ray
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Οι θύρες τις τηλεόρασης δουλεύουν κανονικά τις δοκίμασα απευθείας με laptop.. Να σκεφτείς δεν μπορώ να μπω καν στο μενού του ενισχητη .
Πριν όταν τον άνοιγα πήγαινα απευθείας στο hdmi στην τηλεόραση μου και έμπαινα στο μενού του ..
Και σε μια ακόμη Θήρα του ενισχητη είχα το Laptop!
Ούτε η μια ούτε η άλλη δουλεύει .ουαν επιλέγω να δω ταινία έχω μόνο ήχο!
Έχω μόνο ήχο αλλά μαύρη εικόνα !
Τώρα τον έκανα format παλι τπτ!
Τα καλώδια hdmi δουλεύουν
Μήπως έχει καεί κάτι στο ενισχητη που δίνει εικόνα ; Αλλά τι ; Θα τον πάω αυτές τις μέρες για service..
μένω Αθήνα εάν ξέρετε κάποιον καλό να μου πει.. ας στείλεΌλο pm για να μην κάνουμε και διαφήμιση
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Hdmi . Η χειρότερη σύνδεση που υπάρχει!! Μόνο κλειδώματα και πολλά περιβλήματα. Άθλια σύνδεση
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Οι θύρες τις τηλεόρασης δουλεύουν κανονικά τις δοκίμασα απευθείας με laptop.. Να σκεφτείς δεν μπορώ να μπω καν στο μενού του ενισχητη .
Πριν όταν τον άνοιγα πήγαινα απευθείας στο hdmi στην τηλεόραση μου και έμπαινα στο μενού του ..
Και σε μια ακόμη Θήρα του ενισχητη είχα το Laptop!
Ούτε η μια ούτε η άλλη δουλεύει .ουαν επιλέγω να δω ταινία έχω μόνο ήχο!
Έχω μόνο ήχο αλλά μαύρη εικόνα !
Τώρα τον έκανα format παλι τπτ!
Τα καλώδια hdmi δουλεύουν
Μήπως έχει καεί κάτι στο ενισχητη που δίνει εικόνα ; Αλλά τι ; Θα τον πάω αυτές τις μέρες για service..
μένω Αθήνα εάν ξέρετε κάποιον καλό να μου πει.. ας στείλεΌλο pm για να μην κάνουμε και διαφήμιση
Έχεις δοκιμάσει και τις δύο εξόδους του ενισχυτή; έχεις βάλει επιλογή το Ραδιόφωνο ιντερνετικο η όχι; Υποθέτω ότι έχεις κάνει reset του ενισχυτή στις εργοστασιακές εκτιμήσεις
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Έχεις δοκιμάσει και τις δύο εξόδους του ενισχυτή; έχεις βάλει επιλογή το Ραδιόφωνο ιντερνετικο η όχι; Υποθέτω ότι έχεις κάνει reset του ενισχυτή στις εργοστασιακές εκτιμήσεις
Έκανα reset με αποτέλεσμα τώρα να μην μπορώ ούτε να μπω στο Spotify διότι χάθηκε ο password του Wi-Fi ..
Μια έξοδο έχει μόνο..
Κανονικά δούλευε το ράδιο και internet
Έως έκανα format..
Σήμερα έκανα κάποιες κλήσεις για service αλλά μου είπαν ότι παίζει να έχει πρόβλημα η πλακέτα που είναι όλα μαζί όπως hdmi θύρες και Wi-Fi και ισως να μην συμφαιρει!!
Θα τον πάω να δω τι θα μου πουν..
αλλά από ότι κατάλαβα τα πολύκαναλα τα έχουν αυτά ..
Μόνο δικάναλα παιδιά και όσο λιγότερα πάνω τι να πω .. και μετά προσθέτεις πρόενισχητη !!
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Έκανα reset με αποτέλεσμα τώρα να μην μπορώ ούτε να μπω στο Spotify διότι χάθηκε ο password του Wi-Fi ..
Μια έξοδο έχει μόνο..
Κανονικά δούλευε το ράδιο και internet
Έως έκανα format..
Σήμερα έκανα κάποιες κλήσεις για service αλλά μου είπαν ότι παίζει να έχει πρόβλημα η πλακέτα που είναι όλα μαζί όπως hdmi θύρες και Wi-Fi και ισως να μην συμφαιρει!!
Θα τον πάω να δω τι θα μου πουν..
αλλά από ότι κατάλαβα τα πολύκαναλα τα έχουν αυτά ..
Μόνο δικάναλα παιδιά και όσο λιγότερα πάνω τι να πω .. και μετά προσθέτεις πρόενισχητη !!
κινεζιες του κ@λου. ζεσταίνονται πολυ αυτες πο πλακετες που επειδή ειναι πακτομενες σε ενα σημείο καίγονται. συμβουλή που διαβασα σε φορουμς του εξωτερικου.... οταν εχεις av με τελικα σταδια πανω τετοιας κατηγοριας τιμης οποσδοιποτε μηχανάκι με ανεμιστηρες... αλλιως κινδυνεύεις αργα η γρηγορα να την παθεις...συν το οτι τα τσιπακια hdmi τελευταίας γενιας ειναι προβληματικα οπως γενικα αυτη η συνδεση.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Παντως ρε λεβεντες μου 12 χρονια που παιζω με Pioneer .. LX81 -LX 83 και τωρτα εχω μεινει με τον lx 85 οκ χωρις atmos απλα τον αναβεις ,παιζεις και οταν τελειωσει η ταινια πατας το of και ποτε μα ποτε δεν εσβησαν η καηκε κατι....τι να πω ..ειμαι τυχερος η καποιες εταιριες κανουν κατι καλλιτερα?δεν ξερω.....μηπως να περιμενω τελικα να ερθει ο καινουριος με Dirac ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Η σύνδεση (HDMI
Παντως ρε λεβεντες μου 12 χρονια που παιζω με Pioneer .. LX81 -LX 83 και τωρτα εχω μεινει με τον lx 85 οκ χωρις atmos απλα τον αναβεις ,παιζεις και οταν τελειωσει η ταινια πατας το of και ποτε μα ποτε δεν εσβησαν η καηκε κατι....τι να πω ..ειμαι τυχερος η καποιες εταιριες κανουν κατι καλλιτερα?δεν ξερω.....μηπως να περιμενω τελικα να ερθει ο καινουριος με Dirac ?
Δεν λέει κάτι αυτό φίλε μου.
Στατιστική μπορεί να βγεί μόνο από μεγάλο δείγμα.
Έχω πάει σε πελάτη που έχει δίχως το παραμικρό σέρβις av receiver 18ετίας Denon και συνεχίζει να παίζει κομπλέ.
Marantz φίλου που τον πούλησε όταν του έκλεισε 5ετια, τρώγοντάς του τα λυσακά με 1-2 ταινίες σε above reference κάθε μέρα, και ο μετέπειτα κάτοχος τον έχει ακόμα ακμαίο 5 χρόνια ήδη...
Έχω Onkyo που ήταν "γνωστός" για τις HDMI που ψόφαγαν, και δεν έχει κάνει κιχ 7 χρόνια τώρα.

Είναι και θέμα τύχης.
Και πως τον φροντίζεις.
Αν τον κλείσεις σε rack/έπιπλο δίχως χώρο να αναπνέει, στακαρισμένο με τελικό ζεστό από πάνω του κολλητά ?
Ξεσκόνισμα ποτέ ?

πολλές μεταβλητές.

Προσωπικά δεν έχω θέμα να προτείνω οποιοδήποτε AVR/processor από Denon, Marantz, Onkyo, Arcam, Anthem, Trinnov, Emotiva, Pioneer, Yamaha, Integra ( Sony δεν προτείνω ειδικά για την έλλειψη αρκετών features, όπως π.χ. room correction ).
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Η σύνδεση (HDMI


Δεν λέει κάτι αυτό φίλε μου.
Στατιστική μπορεί να βγεί μόνο από μεγάλο δείγμα.
Έχω πάει σε πελάτη που έχει δίχως το παραμικρό σέρβις av receiver 18ετίας Denon και συνεχίζει να παίζει κομπλέ.
Marantz φίλου που τον πούλησε όταν του έκλεισε 5ετια, τρώγοντάς του τα λυσακά με 1-2 ταινίες σε above reference κάθε μέρα, και ο μετέπειτα κάτοχος τον έχει ακόμα ακμαίο 5 χρόνια ήδη...
Έχω Onkyo που ήταν "γνωστός" για τις HDMI που ψόφαγαν, και δεν έχει κάνει κιχ 7 χρόνια τώρα.

Είναι και θέμα τύχης.
Και πως τον φροντίζεις.
Αν τον κλείσεις σε rack/έπιπλο δίχως χώρο να αναπνέει, στακαρισμένο με τελικό ζεστό από πάνω του κολλητά ?
Ξεσκόνισμα ποτέ ?

πολλές μεταβλητές.

Προσωπικά δεν έχω θέμα να προτείνω οποιοδήποτε AVR/processor από Denon, Marantz, Onkyo, Arcam, Anthem, Trinnov, Emotiva, Pioneer, Yamaha, Integra ( Sony δεν προτείνω ειδικά για την έλλειψη αρκετών features, όπως π.χ. room correction ).
Δεν διαφωνω φιλε μου...απλα ζωντας με τους Πιονερους ειδα οτι οι συσκευες τους λειτουργουν υποδειγματικα τουλαχιστον σε μενα...σαφως δεν θα θεωρηθει πανακεια για κανεναν αγοραζοντας μονο Πιονεερ και κατι αναλογο θα μπορουσε μπορει να συμβει και με αλλες εταιριες και τις μηχανες τους !Βεβαια για να τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους αυτο που ενδιαφερει τον καταναλωτη ειναι να μην πεταξει τα χρηματα του σε μια λανθασμενη απο την εταιρια κατασκευη....πολλες φορες πολλοι εχουν πληρωσει κακες και βιαστικες για να βγουν στην αγορα συσκευες και δεν προκειται να αλλαξει αυτο....παντα θα υπαρχουν και οι αστοχιες αρκει μια εταιρια να μην το παρακανει !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εγώ να κάνω μια ερώτηση...

στις συσκευές σας...βάζετε κάνα σταθεροποιητή από πίσω....ή μόνο καλώδια?

δεν λέω μεγάλες κουβέντες....αλλά ρε παιδιά στα τόσα χρόνια....από φοιτητής ακόμα(πριν 20 χρόνια)...έναν ρημάδι σταθεροποιητή τον είχα πάντα (εκείνος έκανε και λίγο θόρυβο θυμάμαι...αλλά γουστάραμε)
αργότερα που ωριμάσαμε....πήγαμε και σε ον λάιν γιου πι ες
και έχουμε φάει διακοπές και υπερτάσεις όχι αστεία

ποτέ δεν έκαψα τίποτα....ούτε μια δυσλειτουργία πουθενά...και τα μηχανήματα μονίμως ανοιχτά για να μην χαλάνε οι χροιές από το ''κρύωμα'' :biggrin:

μην το αμελείτε....η ΔΕΗ μας δεν έχει μπέσα
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Like στον απο πάνω γιατί , έτσι είναι ακριβώς.
Και εγώ τα δικά μου τα λειτουργώ αποκλειστικά και μόνο με voltage regulators, οχι τώρα εδώ και χρόνια, βασικά απόπ τότε που μετακόμισα εδώ . Που η ΔΕΗ γ@μιέται , που οι υπαρτάσεις που έχω δει ξεπερνάνε κάθε προηγούμενο , που όταν κάποια στιγμή κυριακή πρωί τα εργοστάσια τριγύρω στο μενίδι κάνουν παύση , εγώ βλέπω εδω μέχρι και 270 v ac.
Οχι γμτ το κέρατό μου μέσα το τράγιο δεν ξανπληρώνω καμμένο μηχάνημα , επειδή η ΔΕΗ το παίζει .
Τα πλήρωσα 2 φορές παλιά το 2003 , αν θυμάμαι καλά από 400e ο κάθε τελικός που κάπνισε .
Από τότε μόνο με voltage regulator δουλεύουν τα πάντα εδώ. Ακόμα και στο ψυγείο έχω.
Δεν έχω στα air conditioners που έχουν δικό τους.
Ναι το VOLTAGE REGULATOR μπορεί να σου αφαιρέσει λίγη ζωντάνια αν δεν είναι αρκετό ισχυρό.
Το προτιμώ έστω και έτσι απο το να κλαίω μηχανήματα όμως.
Για του λόγου το ασφαλές.
IMG_0559.JPG
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
εγώ να κάνω μια ερώτηση...

στις συσκευές σας...βάζετε κάνα σταθεροποιητή από πίσω....ή μόνο καλώδια?

δεν λέω μεγάλες κουβέντες....αλλά ρε παιδιά στα τόσα χρόνια....από φοιτητής ακόμα(πριν 20 χρόνια)...έναν ρημάδι σταθεροποιητή τον είχα πάντα (εκείνος έκανε και λίγο θόρυβο θυμάμαι...αλλά γουστάραμε)
αργότερα που ωριμάσαμε....πήγαμε και σε ον λάιν γιου πι ες
και έχουμε φάει διακοπές και υπερτάσεις όχι αστεία

ποτέ δεν έκαψα τίποτα....ούτε μια δυσλειτουργία πουθενά...και τα μηχανήματα μονίμως ανοιχτά για να μην χαλάνε οι χροιές από το ''κρύωμα'' :biggrin:

μην το αμελείτε....η ΔΕΗ μας δεν έχει μπέσα
Τελικά on line η Line interactive ups χρειάζεται καποιος ρε φίλος?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τελικά on line η Line interactive ups χρειάζεται καποιος ρε φίλος?
τα line δεν τα έχω σε εκτίμηση-εμπιστοσύνη....ως προς την ασφάλεια των συσκευών...έχουν καεί συσκευές σε νορμάλ διακοπές....ή έχουν θυσιαστεί τα ίδια τα ups στην καλύτερη για να μην καεί η συσκευή

στην ουσία τα line σου δίνουν ρεύμα από τη ΔΕΗ και όταν γίνει διακοπή και το αντιληφθούν(γιατί αναλόγως μοντέλων-χρημάτων κάποια είναι πιο έξυπνα και γρήγορα σε μια διακοπή να σου δώσουν ρεύμα από την μπαταρία και κάποια όχι)

στα On line είναι το αντίστροφο
το ρεύμα στις συσκευές μας έρχεται από την μπαταρία πάντα..... η οποία παίρνει ρεύμα από την ΔΕΗ
και όταν γίνει διακοπή ή τσαφ-τσουφ δεν έχει χρόνο αντίδρασης....γιατί μόνιμα σου δίνει από την μπαταρία...οπότε δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις τον κίνδυνο του ρισπονς τάιμ για να σου δώσει ρεύμα (που έχουν τα λάιν)


ένας σταθεροποιητής από την άλλη έχει το καλό της ασφάλειας.....απίστευτα σπάνια καίγονται οι σταθεροποιητές....γιατί όταν γίνει το κακό και δεν το αντέξουν θα πετάξουν απλά την ασφάλεια τους

προσωπικά όταν πελάτης δεν έχει σκοπό να δώσει λεφτά για ον λάιν....και χρειάζεται φθηνή προστασία....του βάζω πάντα έναν σταθεροποιητή και πάνω στον σταθεροποιητή προσθέτω ένα απλό λάιν γιου πι ες.....μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει καταστροφές συσκευών με αυτή τη μέθοδο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
ΝαΙ αλλά του μειώνεις headroom απο την άλλη.
Ο μόνος τρόπος Χάρη είναι μεγάλο και γρήγορο voltage regulator.
Σαν τα ΚΕΒΟ. Μόνο έτσι είσαι ασφαλής. Και πάλι όχι 100% .
Θέλει ψάξιμο η δουλειά.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
13
Όποιος επιθυμεί ασχέτως μάρκας την μακροημέρευση του ολοκληρωμένου ενισχυτή του, και οποιουδήποτε AV component που μόνο του ζεσταίνεται αρκετά ( πιάνει δηλαδή 55C+ μέσα ) μπορεί να βάλει εξωτερικά από πάνω ανεμιστήρα/ες να τραβάνε (διώχνουν πρός τα έξω) τον αέρα, ακόμα και ένας ήσυχος 12αρης Noctua μπορεί και ρίχνει κατά 15C την θερμοκρασία που πιάνει το μηχάνημα δίχως αυτόν.
Επειδή έχω έναν 12αρη ήσυχο Noctua, σου είναι εύκολο να πεις ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να του δίνουμε ρεύμα και να λειτουργεί όσο είναι αναμμένος ο ενισχυτής?
Ευχαριστώ πολύ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Επειδή έχω έναν 12αρη ήσυχο Noctua, σου είναι εύκολο να πεις ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να του δίνουμε ρεύμα και να λειτουργεί όσο είναι αναμμένος ο ενισχυτής?
Ευχαριστώ πολύ.
Παίρνεις έναν wall charger 12V ή 9V 1A ( π.χ. https://www.cosmoprice.gr/product/1...ZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6 ) κόβεις καλώδιο, συνδέεις τα 2 καλώδια του ανεμιστήρα ( μαύρο = γείωση, κίτρινο = 12V αν είναι 3-pin το βύσμα του ανεμιστήρα, αλλιώς μαύρο = γείωση, κόκκινο = 12V αν είναι 4-pin ο ανεμιστήρας )
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ΝαΙ αλλά του μειώνεις headroom απο την άλλη.
Ο μόνος τρόπος Χάρη είναι μεγάλο και γρήγορο voltage regulator.
Σαν τα ΚΕΒΟ. Μόνο έτσι είσαι ασφαλής. Και πάλι όχι 100% .
Θέλει ψάξιμο η δουλειά.
τι χαρακτηριστικά, π.χ VA, πρεπει να εχει για να υποστηρίξει ενα κομπλε home cinema με βαραβατους τελικους κτλ;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Αναλόγως τι τραβάνε οι ενισχυτές σου.
Δες max καταναλώσεις ενισχυτών , και ανλόγως πράττεις.
Μπορείς να βάλεις 2 αντί ενός μεγάλου μοιράζοντας τα φορτία.
Και εγω δυο χρησιμοποιώ. 2 των 3000VA .
Προσοχή να είναι απαραίτητα servo controlled και όχι relay. Ο λόγος ότι το relay , αλλάζει από την μία τάση στην άλλη λίγο απότομα και τα μηχνήματα βλέπουν στην εισοδό τους απότομες μεταπτώσεις , πχ 230 την μία και μετά 210 την άλλη και πάλι τα ίδια μετά με αποτέλεσμα κάποια παλιά λαμπάκια να ταλαιπωρούνται ή και να καίγονται. Σε γραμμικά τροφοδοτικά.
Πάντως τα ΚΕΒΟ είναι αρκετά γρήγορα και προλαβαίνουν μέχρι και κρουστικές υπερτάσεις που είναι το ζητούμενο.
Εχει και ο ΓΙΑΤΡΆΣ για όποιον ενδιαφέρεται. Και έχει καλές τιμές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top