Προβλήματα με powerlines

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Λοιπόν παιδιά η ιστορία έχει ως εξής.Πάροχος vodafone από παλιά.

Έκανα κάποια στιγμή αναβάθμιση σε vdsl 50 και για να πάω τη σύνδεση στα δωμάτια από το σαλόνι χρησιμοποιούσα 3 powerlines.Όλα καλά μέχρι εδώ.

Πρόσφατα μου έκαναν προσφορά για vdsl 100 την οποία και αποδέχθηκα.Μου ήρθε ένα καινούριο router που παίρνει και τηλέφωνο πάνω του και από τότε όταν συνδέω τα plc στο router πέφτει η σύνδεση internet.
Μόλις ξεκουμπώσω το ethernet του 1ου powerline από το router επανέρχεται η σύνδεση με το δίκτυο.

H vodafone δεν το έχει αντιμετωπίσει ξανά το πρόβλημα αυτό.Τουλάχιστον οι 2 τεχνικοί με τους οποίους το συζητήσαμε.Για πείτε,τί μαγικό γίνεται?
Να προσθέσω εδώ ότι τα powerlines είναι σε πρώτες πρίζες στον τοίχο και σε διαφορετικές φάσεις που όμως με την vdsl 50 σύνδεση δουλεύαν άψογα με μια μικρή πτώση στην ταχύτητα μόνο.

Και κάτι τελευταίο αν παίζει ρόλο.Η τηλεφωνική γραμμή μου με την 50άρα σύνδεση ήταν pots και τώρα είναι voip.
 
Last edited:


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αντί να αντιστοιχίσω το link των plc πάτησα το button που ποστάρει το μύνημα :)
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Για να αποκλειστεί η τυχαία βλάβη παίρνεις παραμάσχαλα τα μαραφετια και τα δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ. Εαν εκεί δουλεύουν υπάρχει η περίπτωση 1 εξ αυτών να είναι προβληματικό. Δεν ξέρω για τα συγκεκριμένα αλλά με τα δικά μου τα devolo έφαγα μια ανάλογη φρίκη που και σε αλλο ρούτερ έκαναν κόλπα. Το μόνο που τα γιατρεψε ήταν load default settings μέσω της εφαρμογής τους.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τελικά τα έβγαλα και ησύχασα.
Δε γίνεται τίποτα.Δε δουλεύουν με τίποτα.
Τώρα θέλω να ανοίξω την πρώτη πρίζα και να αποσυνδέσω τα καλώδια που πάνε στις υπόλοιπες γιατί ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούνται και ούτε πρόκειται,μήπως με την αύξηση της ταχύτητας γίνεται καμμιά κόμπλα και γι'αυτό δε δουλεύουν.

Θα δούμε.Εν ευθέτω χρόνω!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Update..
Άνοιξα την πρίζα και αποσύνδεσα τις γραμμές που πάνε στις υπόλοιπες του σπιτιού.
Το ρούτερ συγχρονίζει πλέον στα 106Μbps ενώ πριν στα 82.:neo:
Αγόρασα και 2 wi-fi extenders για να κάνω τη δουλειά μου ασύρματα.Μου ήρθαν εχθές,τα έβαλα,τα ρύθμισα και όλα μια χαρά.

Λέω σήμερα,δε δοκιμάζω τα powerlines να δω με την αλλαγή που έκανα στις γραμμές μπας και δουλέψουν?
Τα έβαλα λοιπόν και δουλεύουν άψογα!Καμμία αποσύνδεση έως τώρα.Από ταχύτητα στο πιο κοντινό έχω 87-91 ενώ το πιο μακρινό που είναι και σε άλλη φάση 75-77.

Άρα ήταν που ήταν στραβό το κλήμα με τα σαπιοραζίμ και τις διακλαδώσεις,μπήκαν και τα powerlines και τρελαινόταν το router!

Τέλος πάντων,όλα καλά πλέον.Μόνο τα extenders μου μείνανε αμανάτι.Να δω αν θα τα πάρουνε πίσω τώρα..
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Κανε και update στο firmware απο τα powerline ,εμενα σε tplink μου εφτιαξε την ταχυτητα και τα εκανε και ποιο σταθερα.
 


Μηνύματα
61
Reaction score
11
να ρωτησω ποιο μοντελο powerline εχεις?
Αντιμετωππιζω και εγω προβλημα με αποσυνδεσεις και θελω να δω αν η λυση που μου προτειναν απο πλαισιο εχει λογικη η απλα θελουν να μου πουλησουν πιο ακριβο μοντελο powerline.
 

Μηνύματα
619
Reaction score
57
Χαιρετε
Δεν με αφηνει το συστημα να ανοιξω θεμα
Οποτε αφου ειναι σχετικο το ποσταρω εδω , ζητω συγνωμη απο τον φιλο που το ανοιξε
Εχω 2 Belkin powerlines και δεν λειτουργουν

Τα εχω συνδεσει σε pc και ρουτερ και δεν ειχα internet , διαβασα πως τα πολυμπριζα ασφαλειας εμποδιζουν την λειτουργια τους και βρηκα ελευθερες μπριζες και τα εβαλα .

Το ιδιο αποτελεσμα , το μεσαιο λαμπακι της ζευξης στο συγχρονισμο αλλα και μολις τα βαλω στην μπριζα κοκκινιζει

Ειχα μεχρι εχθες adsl γραμμη 24αρα και απο σημερα vdsl vodafone..30αρα

Πως γινεται reset ?μηπως εχουν κολλησει ? Τι αλλο μπορει να φταιει?

Να σημειωσω οτι τα ειχα αγορασει προ 5ετιας και ανοιξα το κουτι προσφατα , αρα ειναι σχεδον καινουργια !
Τελος τα εβαλα χωρις καλωδια ethernet σε μπριζες και αναψαν και στα δυο κοκκινο το μεσαιο λαμπακι ζευξης !
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Πως γινεται reset ?
καπου πρεπει να εχουν κουμπι, στη τελικη βγαλτα και τα δγυο απο τη πριζα και ξαναβαλτα.
ναι τα φιλτρα κοβουν το ιντερνέ μετα απο αυτα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
να ρωτησω ποιο μοντελο powerline εχεις?
Αντιμετωππιζω και εγω προβλημα με αποσυνδεσεις και θελω να δω αν η λυση που μου προτειναν απο πλαισιο εχει λογικη η απλα θελουν να μου πουλησουν πιο ακριβο μοντελο powerline.
Ρε φίλε,ξέρω,θα είναι αργά πλέον αλλά τώρα είδα το μύνημά σου.Τα powerlines είναι αυτά.
tl-pa4010p
Πως γινεται reset ?μηπως εχουν κολλησει ?
Ποια powerlines εχεις να δουμε πως κάνουν reset?
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ετεροχρονισμένα αλλά δε βαριέσαι,
Παλιά power lines γενικά δεν συνεργάζονται καλά στα καινούρια συστήματα. Εμένα για παράδειγμα δούλευαν τα Konig (11 ετών) κανονικά και μόλις έβαζα το laptop για φόρτιση δεν αναγνώριζε το δίκτυο ακόμα και όταν χρησιμοποιούσα πρίζα εκτός σπιτιού.
Πιθανή αιτία για τις αποσυνδέσεις είναι το power save. Δοκιμάστε να το απενεργοποιήσετε από το interface και λογικά θα ησυχάσετε.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση σήμερα είναι η αύξηση στην μεταξύ τους ταχύτητα με αλλαγή καλωδίου από cat5 σε cat6. 50 Mbps επάνω με την μία. Απόσταση τα plc μεταξύ τους, πρώτος όροφος σε γκαράζ.
 

Attachments

Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top