Προβληματα ποιοτητας της Τασης του δικτυου


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Θα ηταν ενδιαφερον να γραφαμε εδω τι μεταβολες ή ακραιες τιμες Τασης εχει μετρησει κανεις στην περιοχη του, καθως και συνηθεις ωρες κατα τις οποιες η Ταση ανεβαινει ή πεφτει.

Στο κεντρο του Χαιδαριου η Ταση τον τελευταιο καιρο κυμαινεται συνηθως στα 225-228 Βολτ κατα τις Πρωινες εως Απογευματινες ωρες, και συνηθως πεφτει στα 215-220 τις Βραδυνες και νυχτερινες ωρες.

Αρκετα σταθερα θα ελεγα.
Μια εξηγηση που εχω ακουσει, αλλα δεν εχω επαληθευσει, ειναι οτι στην περιοχη αυτη η Ταση ειναι ιδιαιτερα προσεγμενη, λογω της υπαρξης μεγαλων Νοσοκομειακων μοναδων τριγυρω (Αττικο Νοσοκομειο, Δρομοκαιτειο ιδρυμα, ΚΨΝ Δαφνιου).
Ομως εχουν υπαρξει και περιπτωσεις που σε ανυποπτο χρονο εχουν μετρηθει απο 190 εως 252 !!! βολτ.

Η απολυτως μεγιστη ταση που εχει μετρηθει κατα την παρουσια μου, και με 3 οργανα ταυτοχρονα, ηταν 243 Βολτ, μεσημεριανες ωρες, πριν λιγο καιρο και περιεργως κατα την διαρκεια πολυ υψηλων θερμοκρασιων.
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχαλη με ποιο τροπο μετρας την Ταση?

Σε δεδομενες χρονικες στιγμες με πολυμετρο, συν του οτι εχω μονιμα σε μια μπριζα το παρακατω που εκτος των αλλων μου δειχνει και τα μεγιστα και ελαχιστα που εχουν υπαρξει σε βαθος χρονου.
http://www.AudioCraftworks.gr/gr/pages/news/offers/energymonitor.htm
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.385
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top