Προβλημα Με Τον Ηχο Σε Dvd Ταινιες.

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
Συνδεω το DVDp με την τηλεοραση, με ένα scart και ακoυω από τα ηχεια της τηλεορασης. Όταν οι ταινιες εχουν ηχο 5.1 τοτε χανω τους διαλογους και ακουω μονο τους γυρω ηχους, τη μουσικη, φυσικους ηχους, κτλ. Όταν η ταινια εχει δικαναλο ή μονοφωνικο ηχο, τοτε μπορω ν'ακουσω κανονικα. Τι νομίζετε ότι φταιει;
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς scart to rca και το scart είναι ενωμένο με στην τηλεόραση. Οπόταν το λάθος πιθανόν να είναι στις rca εξόδους του dvd player. Είναι πιθανόν αντί στις στερεοφωνικές εξόδους να έχεις συνδέσει την τηλεόραση στις 5.1 αναλογικές εξόδους ήχου L-R στις οποίες δεν υπάρχουν διάλογοι αλλά background ήχοι και μέρος από τη μουσική και τα ηχητικά effect.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Καταρχην τι μαρκα ειναι...?

Λοιπον...
αιτιες που μου ερχονται πεταχτα για ρυθμισεις του DVD....

1... Δεν εχεις ενεργοποιησει το downmixing στο DVDp, οποτε δεν ''μιξαρει'' το 5.1 σε 2 καναλια...

2... Εχεις επιλεξει στην αναλογικη εξοδο 6 channel και οχι 2...

Αν η ταινια ομως εχει και ξεχωριστο 2ch soundtrack εκτος του πολυκαναλου, επελεξε το απο το μενου της
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
1... Δεν εχεις ενεργοποιησει το downmixing στο DVDp, οποτε δεν ''μιξαρει'' το 5.1 σε 2 καναλια...

Σωστο! Εγω τοσο καιρο "εμπαινα" στο μενου της εκαστοτε ταινιας και οχι στο μενου του DVDp, γι'αυτο οταν δεν υπηρχε επιλογη 2ch εβλεπα...βουβες ταινιες.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα με ένα κινεζικό player που αγόρασα πριν μερικούς μήνες για το υπνοδωμάτιο, έπρεπε κάθε φορά που το άναβα να μπαίνω στα μενού και να κάνω downmixing επειδή δεν συγκρατούσε την αλλαγή.
Όταν το πήρα πίσω για να μου το αλλάξουν μου ανέφεραν ότι όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Τελικά έγινε ανταλλαγή με τέσσερις δεκάδες dvd-R Verbatim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
Είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα με ένα κινεζικό player που αγόρασα πριν μερικούς μήνες για το υπνοδωμάτιο, έπρεπε κάθε φορά που το άναβα να μπαίνω στα μενού και να κάνω   downmixing επειδή δεν συγκρατούσε την αλλαγή.
:
Και μεναν, το DVDp ειναι...BlueSky (49 ευρω). Παντως σημερα που ειδα μια ταινια ειχε συγκρατησει την αλλαγη. Το μελλον θα δειξει...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top