Προβλημα γειωσης με coaxial? Roksan Attessa η Wiim pro plus ο ενοχος?

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Έχω τον ενισχυτη roksan attessa τελευταιο firmware 4.1 και για πρώτη φορά δοκίμασα τις ομοαξονικές εισόδους του συνδέοντας το νέο μου wiim pro plus streamer / dac με με ένα νέο qed performance plus qe6200 ομοαξονικό καλώδιο (1m). Χρησιμοποιω ένα supra καλώδιο τροφοδοσίας spc 2.5 για ρευμα στον attessa και ifi ipower x για την τροφοδοσία του Wiim Pro Plus. Όλες οι συσκευές είναι συνδεδεμένες σε πολυπριζο προστασίας ehmann από υπερτάσεις και υψισυχνου θορυβου. Έχω συνδέσει με ethernet το wiim pro plus με tp link (νέα συσκευή) που λειτουργει ως client χρησιμοποιώντας ένα supra cat 8 θωρακισμένο καλώδιο ethernet.

Παρουσιαζεται ενας συνεχης και διακοπτομενος ηχος με την ομοαξονικη συνδεση και επίσης ακούω έναν ήχο χαμηλής έντασης υψηλού τόνου σαν τόνο υψηλής συχνότητας από τα ηχεία οχι συνεχη ομως. Εχω αναβαθμισει και εχω επαναφερει εργοστασιακες ρυθμισεις και στις δυο συσκευες. Αν αφησω ταυτοχρονα συνδεδεμενα και τα rca οπως θα τα ειχα συνδεσει για να ακουγα το wiim ως dac και streamer το προβλημα εξαφανιζεται. Φαινεται οτι η συνδεση με rca λειτουργει ως γειωση μεταξυ των δυο συσκευων. Αυτο ομως δεν ειναι σωστο, θα επρεπε να υπηρχε σωστη συνδεση χωρις αυτη την πατεντα.

Δεν εχω αλλη συσκευη να συνδεσω ομοαξονικα στο attessa.

Επισης το pro plus λειτουργει κανονικα ειτε ως dac ειτε συνδεμενο με optical στον attessa.

Ποιος μπορει να ειναι ο ενοχος?
 
Last edited:

Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Μα ! εννοείται πως η γείωση των rca χρησιμοποιείται και ως γείωση των συσκευών μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Μα ! εννοείται πως η γείωση των rca χρησιμοποιείται και ως γείωση των συσκευών μεταξύ τους.
Όμως αυτή η γείωση φαίνεται να μη λειτουργεί με τα rca βύσματα του coaxial καλωδίου ενώ λειτουργεί όταν επιπλέον αυτού συνδέσω το κόκκινο άσπρο στις αναλογικές εξόδους του Wiim και τα συνδέσω αντιστοίχως στις αναλογικές εισόδους του ενισχυτή χρησιμοποιώντας το κλασικό διπλό καλώδιο που παρέχεται με το Wiim για σύνδεση του αναλογικά ως dac . Δε θα έπρεπε να λειτουργεί η γείωση μόνο με την ομοαξονική σύνδεση χωρίς την βοήθεια της αναλογικής ;
 

Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι οι κατασκευαστές.
Σίγουρα οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την rca γείωση , αλλά το coaxial δεν ξέρω αν το επιλέγουν.
Μπορεί και να είναι και τελείως διαφορετικό ,αφού μιλάμε για ψηφιακό σήμα.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι οι κατασκευαστές.
Σίγουρα οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την rca γείωση , αλλά το coaxial δεν ξέρω αν το επιλέγουν.
Μπορεί και να είναι και τελείως διαφορετικό ,αφού μιλάμε για ψηφιακό σήμα.
Το wiim που το εβαλα μονο του σε ενα mcintosh ma9500 επαιξε κανονικα παντως μονο με coaxial. Η monitor audio θα μου στειλει μια αναβαθμισμενη πλακετα-pcb να την περασει ο κεντρικος διανομεας της Roksan εδω, που μπορει να μου λυσει το προβλημα.
 


Μηνύματα
412
Reaction score
273
ψάξε στο νετ για ground loop problems και δοκίμασε αυτά που προτείνει.
Άτιμο πράμα.
Θα μου στείλει η Monitor Audio/roksan ένα βελτιωμένο pcb να το τοποθετήσει το κεντρικό service του διανομέα, αφού μίλησα εκτενώς μαζί τους . Λογικά θα έχει βελτιωμένη τοπολογία στη γείωση.
 


Μηνύματα
412
Reaction score
273
Προς το παρόν παίζω με coaxial ενώ έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένα τα rca ως dac μεταξύ Wiim και attessa. Υστερεί σε ήχο για το σύστημα μου τουλάχιστον το dac του Wiim αν και γενικά είναι ευχάριστο . Ίσως ένας βασικός λόγος είναι η μικρότερη διαδρομή σήματος για το εσωτερικό dac του ενισχυτή μου που πηγαίνει απευθείας στο τελικό στάδιο ενίσχυσης , ενώ ένα εξωτερικό περνάει από την προενισχυση .
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.011
Reaction score
1.470
Θα πληρώσεις έξτρα χρήματα για την αναβαθμισμένη πλακέτα; Είναι όντως "κουσούρι" της δικιάς σου και το ξέρουν;
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Θα πληρώσεις έξτρα χρήματα για την αναβαθμισμένη πλακέτα; Είναι όντως "κουσούρι" της δικιάς σου και το ξέρουν;
Δεν θα πληρωσω κατι ειναι εντος εγγυησης και πιθανον κατι να εχουν υποψιν γιατι μου ειπαν οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να φτιαξουμε μια πλακετα για σενα που θα βοηθησει. Ισως το εφτιαξαν σε μεταγενεστερες παρτιδες. Το αν θα φτιαξει πρεπει να το δω στην πραξη. Δεν εχω συνδεσει κατι αλλο στην coaxial πχ αλλο streamer/cd player για να δω αν ειναι γενικο το προβλημα.

Δεν εχω βρει αντιστοιχη αναφορα στο ιντερνετ.
 


Μηνύματα
412
Reaction score
273
Εντωμεταξύ παρατήρησα όσο στριμαρω με coax αν κλείσω και ανάψω τα φώτα του σαλονιού κάνει στιγμιαία διακοπή . Η tv δε το κάνει πχ αυτό που είναι στο ίδιο πολύμπριζο
 


Μηνύματα
412
Reaction score
273
Μονοφασικο ναι . Το πρόβλημα έγινε αντιληπτό μόλις συνδέθηκε το Wiim με coaxial . Και τα δυο είναι στο ίδιο πολύμπριζο . Ο διακόπτης είναι στον ίδιο τοίχο που είναι πρίζα . Υπάρχει μόνο μια πρίζα εκεί κοντά .

Μου το είχε αναφέρει βέβαια και ο τεχνικός της roksan ότι μπορεί να παρατηρηθεί όταν κάτι αναβοσβήνει και του είχα πει τότε ότι είχα μόνο τις δυο συσκευές στη μπριζα και ότι η αλλαγή pcb θα βοηθήσει και σε αυτό . Τότε δεν το είχα παρατηρήσει .

Αν δε βοηθήσει θα αναγκαστώ να αλλάξω πρίζα ίσως . Ήδη το πολύμπριζο που έχω υποτίθεται είναι καλό με φίλτρο κλπ .
 
Last edited:

Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Δοκίμασέ το σε μία άλλη πρίζα. Που να είναι διαφορετική , και να μην έχει διακόπτη φώτων αν είναι εφικτό.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Δοκίμασες να μετρήσεις το coaxial με ωμόμετρο μήπως έχει διακοπή; Αν έχει διακοπή, δικαιολογείται η ανάγκη του rca αλλά και η διακοπή όταν παίζουν τα φώτα/ψυγεία κλπ κοντινές συσκευές.
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.617
Χρησιμοποιω ένα supra καλώδιο τροφοδοσίας spc 2.5 για ρευμα στον attessa και ifi ipower x για την τροφοδοσία του Wiim Pro Plus.
To κάνει και όταν τροφοδοτείς το Wiim με το δικό του τροφοδοτικό (και όχι με το Ifi)?
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Πρέπει να το ψάξω αυτό πως θα το κάνω γιατί δεν έχω πολύμετρο/ωμομετρο στο σπίτι για να ελέγξω για συνέχεια στο καλώδιο . Είναι δύσκολο να το μετακινήσω προς το παρόν σε άλλο μέρος αλλά θα το κάνω αν δε διορθωθεί με την πλακέτα που έρχεται σε λίγες μέρες .

Δεν δοκίμασα με το δικό του τροφοδοτικό .

Παίζει πολύ καλά με τα rca ως coax . Το γεγονός ότι δοκιμάστηκε σε άλλο ενισχυτή με το Wiim και το συγκεκριμένο καλώδιο νόμισα ότι απενοχοποιησε το καλώδιο
 
Last edited:

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Ευχαριστω για τις προτάσεις. Η θα αγοράσω πολυμετρο η θα το δώσω στον τεχνικό να το ελέγξει και αυτό αν μπορεί
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.869.041
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top