Προβλημα με γραμμη ιντερνετ

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Καλησπέρα σε ολους,

Εχω μια ερώτηση τεχνικής φύσεως.

Κάνοντας τηλεργασία τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω οτι το ιντερνετ που έχω είναι λίγο απαράδεκτο. Εχω πολύ δραμάτικη ποιότητα σύνδεσης και σύμφωνα με το it της δουλειάς μου αντιμετωπίζω προβλήματα λόγω μη σταθερής σύνδεσης.

Για του λόγου το αληθές έχω nova 24mbps και παρακάτω θα δείτε ένα screenshot της σύνδεσης.
Προφανώς και έχω τραγικό snr margin που εξηγεί την χαλια σύνδεση.

Παραδόξως δεν έχω σχεδόν ποτέ disconnections απλά σέρνεται.

Εχω σαν ρούτερ ένα tplink w9970.

Ηθελα να ρωτήσω αν έχει νόημα να αγοράσω κάποιο πολύ ακριβότερο ρούτερ, αν θα δω διαφορά δηλαδή και κατα δεύτερον αν έχει νόημα να αλλάξω πάροχο και να βάλω μεγαλύτερη ταχύτητα.

Από τους παρόχους μόνο η κοσμοτέ μου δίνει 50αρα σύνδεση, οι άλλοι όλοι 24αρα....

Επίσης τα τελευταία χρόνια έχω κλειδώσει το πάγιο για 24αρα απλή (δωρεάν αστικά υπεραστικά και 5 ώρες κινητά) στα 34 ευρώ το δίμηνο. Αρκετά χαμηλά.

Υπάρχει περίπτωση ο πάροχος (βλέποντας χαμηλό πάγιο) να μη δίνει το βέλτιστο στην γραμμή μου και να προωθεί άλλες συνδέσεις; Λέω βλακείες; Γνωρίζει κανείς επί τούτου;

Και αν όντως αλλάξω πάροχο και πάω κοσμοτε 50αρα, σίγουρα θα διπλασσιαστεί το πάγιο μου ΑΛΛΑ αν βελτιωθεί η ποιότητα σύνδεσης, οκ χαλάλι...

Οπότε αν κάποιος γνωρίζει συνοψίζοντας με τα παρακάτω νούμερα, έχει νόημα αναβάθμιση ρούτερ ή αλλαγή παρόχου;

Η είμαι καταδικασμένος;

Current Rate (kbps)100720235
Max Rate (kbps)109620236
SNR Margin (dB)9.34.2
Line Attenuation (dB)54.8
Errors (pkts)23464
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Και αν όντως αλλάξω πάροχο και πάω κοσμοτε 50αρα, σίγουρα θα διπλασσιαστεί το πάγιο μου ΑΛΛΑ αν βελτιωθεί η ποιότητα σύνδεσης, οκ χαλάλι...
Πιστεύω η καλύτερη λύση, 31,90 έχει αυτή τη στιγμή η 50άρα της.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.016
Reaction score
6.809
Η πρώτη δοκιμή που θα έκανα θα ήταν να μιλήσω με τον πάροχο για να μου κλειδώσει τη γραμμή σε χαμηλότερη ταχύτητα. Η ταχύτητα που κλειδώνεις είναι πολύ μεγάλη (για απλή ADSL) όμως το SNR σου είναι πολύ μικρό.

Με βάση τα παλιά δεδομένα θα έλεγα πως είναι τραγικό, αλλά κρατάω μια επιφύλαξη μήπως η γραμμή σου είναι μεν 24άρα αλλά έχει κουμπώσει σε πόρτα VDSL και εκεί ισχύουν άλλα δεδομένα.

Αν πάντως δεν έχεις σκοπό ούτως ή άλλως να αναβαθμίσεις σε VDSL (που θα ήταν το ιδανικό, μιας και εργάζεσαι από το σπίτι) θα έκανα τουλάχιστον σε πρώτη φάση τη δοκιμή που σου λέω. Πες τους αντί για 20 να στο κλειδώσουν στα 15 να δεις πώς θα συμπεριφερθεί.

Ένα καλύτερο router μπορεί να κάνει διαφορά, αλλά όχι τόσο δραματική ώστε να σου λύσει μαγικά όλα τα προβλήματα.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Κλειδωνω τοσο ψηλα γιατι βρισκομαι διπλα κυριολεκτικα στον κομβο dslam. Πρεπει να μαι περιπου 600 με 700 μετρα μακρια. Εξ ου και το πολυ χαμηλο line attenuation.

Λοιπον τωρα μιλαγα με τεχνικο και μου κανανε επανεκκινηση της γραμμης. Τα errors πεσανε στο 0! Το snr margin ανεβηκε στα 6. Οριακα καλυτερο. Ο τεχνικος ειπε οτι εκει το θελουμε και ειναι το ιδανικο....

Οσον αφορα το τι φταιει ισως φταιει η καλωδιωση σπιτιου ισως και το σπλιττερ ισως και καποιο μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο(δεν εχω) και επειδη το ρουτερ ηταν ανοιχτα συνεχομενα πολλες μερες (ειναι παντα ανοιχτο).

Μου πε να δοκιμασω οταν κολλαει πολυ να βγαλω το σπλιττερ. Να δω αν υπαρχει διαφορα.

Τηλεργασια κανει η γυναικα μου φουλ. Εγω ειμαι ηξεις αφηξεις και μολις η κυβερνηση ριξει το ποσοστο επιστρεφω κανονικα.

Το προβλημα εντοπιζεται καθημερινα οταν δουλευουμε και οι δυο. Οταν εκανα τηλεργασια στην πρωτη πρωτη καραντινα μονος δεν ειχα θεματα. Με το που προστεθηκε αλλο ενα ατομο τηλεργασια ξεκινησανε τα παρατραγουδα.

Πριν μερικους μηνες παλι ειχαμε τα ιδια και παλι ειχαν κανει επανεκκινηση και ειχε στρωσει αλλα για μια δυο μερες....μετα παλι τα ιδια.
Εν τω μεταξυ μετα απο κανα μισαωρο μετα την επανεκκινηση παλι τα ερρορς ανεβηκανε στα 450. Και γενικα δειχνει να ξεκιναει να μπουκωνει παλι...

Αυριο θα κανω τεστ να αφαιρεσω τελειως το ενα σπλιττερ που εχω. Δε θα χω σταθερο τηλεφωνο αλλα οκ μικρο το κακο. Να δουμε τι γινεται.

Επισης ο ενας υπολογιστης για τηλεργασια ειναι κουμπωμενος με εθερνετ καλωδιο στο ρουτερ. Ειναι 10μετρο. Παιζει ρολο η κλαιν? Δεν ειναι balanced χο χο χο απλο εθερνετ με μηδενικη θωρακιση.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Το προβλημα εντοπιζεται καθημερινα οταν δουλευουμε και οι δυο. Οταν εκανα τηλεργασια στην πρωτη πρωτη καραντινα μονος δεν ειχα θεματα. Με το που προστεθηκε αλλο ενα ατομο τηλεργασια ξεκινησανε τα παρατραγουδα.
Δεν είναι παρατράγουδα. Είναι η φυσιολογική εξάντληση του συστήματος. Μα, δύο άτομα σε τηλεργασία, συγχρόνως, σε 24άρα γραμμή; 50άρα! Απόψε.
 

Μηνύματα
2.123
Reaction score
5.574
Αυτο που σου προτείνει ο symos ειναι το ποιο σωστο,δεν ειναι οτι δεν σας φτανουν τα 20 mbit εκτος και αν δουλευετε και οι δυο με teams κ.λ.π ολη την ωρα σε meeting.
Ενα restart στο router πριν ξεκινησετε και οι δυο την τηλεεργασια σας βοηθα .
Δυστηχως αν υπάρχει θέμα στην γραμμη σου,υπάρχει η περίπτωση να επιδεινωθεί και να έχεις αποσυνδεσεις οταν θα σου το γυρισουν σε vdsl.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εκτός από την ταχύτητα παίζει ρόλο και η ποιότητα. Αν στο καλώδιο που έρχεται απέξω γεφυρώνονται και οι εσωτερικές πρίζες (τα παλιά σπίτια έχουν κυκλική λογική: αρχική πρίζα, δεύτερη, τρίτη κτλ. δηλαδή δαχτυλίδι) τότε έχει πρόβλημα επίσης στην ποιότητα. Και αν έχεις και κανένα συναγερμό πάνω στην γραμμή ο θόρυβος πάει σύννεφο. Αυτό λύνεται με μια πρίζα με δυο RJ11 πορτάκια στα οποία ξεχωρίζει την εισαγωγή από το υπόλοιπο σπίτι. Ένα πορτάκι που φιλοξενεί την είσοδο θα πάει με καλώδιο στην DSL πόρτα του router και ένα καλώδιο από την phone πόρτα του router στην πόρτα της πρίζας που φιλοξενεί το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού (πρίζες τηλεφώνου). Με αυτό το τρόπο καθαρίζει άψογα το σήμα και παίρνεις ταχύτητα και ποιότητα μαζί χωρίς προβλήματα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.750
Reaction score
83.548
Τηλεργασια κανει η γυναικα μου φουλ. Εγω ειμαι ηξεις αφηξεις και μολις η κυβερνηση ριξει το ποσοστο επιστρεφω κανονικα.

Το προβλημα εντοπιζεται καθημερινα οταν δουλευουμε και οι δυο. Οταν εκανα τηλεργασια στην πρωτη πρωτη καραντινα μονος δεν ειχα θεματα. Με το που προστεθηκε αλλο ενα ατομο τηλεργασια ξεκινησανε τα παρατραγουδα.
Μην ξεχνάμε ότι η τηλεργασία απαιτεί και μία ελάχιστη ταχύτητα για upload. Οπότε Τα 1000 kbps της 24άρας για ταυτόχρονη χρήση δύο ατόμων είναι πολύ λίγα ακόμα και με τους πιο ικανούς αλγόριθμους προσαρμογής στο software.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Τα ακουω ολα αυτα που λετε. Εχουμε και συναγερμο σπιτι οποτε ισως μπουκωνει το σημα απο κει.

Αλλα στο εξοχικο εχουμε 4αρα ιντερνετ που αναθεμα και αν πιανει 2... Εκει η τηλεργασια ειναι αψογη για ενα ατομο. Ισως εχουμε υπαρξει και δυο χωρις προβλημα. Δε θυμαμαι καλα ομως...

Επισης teams meetings εγω δεν εχω καθολου. Η γυναικα μου κανα δυο ωρες το πολυ και οχι καθε μερα.

Το it της δουλειας μου υποστηριζει οτι ακομα και μια 4αρα θα πρεπε να λειτουργει αψογα ακομα για δυο ατομα. Και το προβλημα εγκειται στην ασταθεια. Καθοτι δε καταναλωνει πολλους πορους το remote working. Ετσι λενε....

Επισης δε μπορω να διανοηθω οτι δε φτανει μια 24αρα ( σχεδον μαξαρισμενη κιολας) για δυο remotely working. Μαθηματικα δε στεκει. Εκτος αν καναμε μονο βιντεοκλησεις ολη μερα....

Ενιγουει φοβαμαι οτι και vdsl να βαλω παλι τα ιδια θα χω αν δε βρεθει τι φταιει.

Ισως πρεπει να φωναξω τεχνικο της νοβα να ρθει να μετρησει να δουμε τι φταιει.
Το σπιτι fyi ειναι χτισμενο το 2009 με οτι συνεπαγεται απο θεμα καλωδιωσεων.
Επισης οπως ειπα υπαρχει και συναγερμος στο τηλεφωνο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τα ακουω ολα αυτα που λετε. Εχουμε και συναγερμο σπιτι οποτε ισως μπουκωνει το σημα απο κει.

Αλλα στο εξοχικο εχουμε 4αρα ιντερνετ που αναθεμα και αν πιανει 2... Εκει η τηλεργασια ειναι αψογη για ενα ατομο. Ισως εχουμε υπαρξει και δυο χωρις προβλημα. Δε θυμαμαι καλα ομως...

Επισης teams meetings εγω δεν εχω καθολου. Η γυναικα μου κανα δυο ωρες το πολυ και οχι καθε μερα.

Το it της δουλειας μου υποστηριζει οτι ακομα και μια 4αρα θα πρεπε να λειτουργει αψογα ακομα για δυο ατομα. Και το προβλημα εγκειται στην ασταθεια. Καθοτι δε καταναλωνει πολλους πορους το remote working. Ετσι λενε....

Επισης δε μπορω να διανοηθω οτι δε φτανει μια 24αρα ( σχεδον μαξαρισμενη κιολας) για δυο remotely working. Μαθηματικα δε στεκει. Εκτος αν καναμε μονο βιντεοκλησεις ολη μερα....

Ενιγουει φοβαμαι οτι και vdsl να βαλω παλι τα ιδια θα χω αν δε βρεθει τι φταιει.

Ισως πρεπει να φωναξω τεχνικο της νοβα να ρθει να μετρησει να δουμε τι φταιει.
Δες την πρόταση μου. Είμαι και εγώ παθον και σώθηκα με αυτές τις αλλαγες
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Θα το κοιταξω με καποιον τεχνικο αυτο που λες.

Επισης for the record η γυναικα δε παραπονιεται ποτε για αργο ιντερνετ στην τηλεργασια της. Εγω παντα εχω το θεμα. Και αυτο ενταθηκε οταν προστεθηκε ενα επιπλεον ατομο. Επισης το δικο μου it οπως σας ειπα υποστηριζει οτι με 24αρα θα πρεπε να πεταω.... Τωρα τι να πω. Σιγουρα υπαρχει καποιο θεμα στην γραμμη μου.

Τωρα πως διαολο προκαλει μονο σε εναν προβλημα στην τηλεργασια δε μπορω να το κατανοησω...ειναι προφανως πως εχει στησει καθε εταιρεια το remote περιβαλλον. Εγω επειδη ειμαι σε τραπεζα λογω αυξημενων πρωτοκολλων ασφαλειας το remote περναει λιγο μεσω Λαμιας. Ουσιαστικα κανω λογκιν στον υπολογιστη της δουλειας μου και χοντρικα ειναι σαν να μπαινω με teamviewer φαση. Για αυξημενη ασφαλεια. Αλλα απο την αλλη τοσοι εργαζομενοι και κανεις δε παραπονιεται για λαγκαρισμα παρα μονον εγω. Αρα δεν ειναι τυχαιο.

Ασε που μετα την επανεκκινηση γραμμης ολα στρωσανε.
 





Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ναι. Αλλα εχει σχεση?

Επισης ασχετως τηλεργασιας το ιντερνετ σπιτι φαινεται οτι πασχει απο μια απλη βιντεοκληση viber. Χαλια ποιοτητα...βαζουμε 4g και ως δια μαγειας λυνονται ολα.
Και δεν έχουν οι άλλοι πάροχοι VDSL στον Κεραμεικό;
Τι να σε πω. Μονο κοσμοτε δινει vdsl και αυτη μεχρι 50 οχι παραπανω.

Υποψιαζομαι λογω περιοχης με πολλες εταιρειες οτι κατι παιζει και δινουν bandwith σε αυτες κοβοντας απο απλες οικιακες. Τι να πω πια. Εχει καταντησει ανεκδοτο....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ με την 24αρα και δύο vpn ταυτόχρονα είχαμε τρέλα γλέντια. Όταν έμπαιναν και τα παιδιά show τρελό μεχρι που έκανε restart από μόνο του. Όταν πήγα σε 50αρα τα ίδια και χειρότερα. Όταν διόρθωσα την εσωτερική γραμμή έφτιαξαν όλα. Τώρα έχω πάει σε 100αρα και είναι λες και έχω οπτική.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Για αρχη παρτους τηλ στη nova και ζητα να σου αλλαξουν προφιλ και να σου βαλουν καποιο με πιο υψηλο SNR. Υπαρχει πιθανοτητα να χασεις λιγο σε download αλλα θα εξαλειφθουν αυτα τα errors που ενδεχομενως σου δημιουργουν την αισθηση του αργου. Εχεις περιθωριο να χασεις 1-2 Mbps σε downstream αν ειναι να μηδενισεις τα errors, οποτε δοκιμασε το παραπανω.

Φυσικα ειναι σωστα οσα ειπωθηκαν πιο πανω. To 1Μbps upload για χ2 τηλεργασιες ταυτοχρονα , ποσο δε μαλλον για ταυτοχρονα team meetings, ποσο μαλλον και με καμερα, δεν ενδεικνειται. Και αν το 1Mbps upload το χρησιμοποιησει καποια συσκευη μεσα στο σπιτι, τοτε μπουκωνουν ολοι οι υπολοιποι.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Έχεις υπερβολικά χαμηλό upload.
Πήγαινε σε vdsl που εξασφαλίζει τα 5 Mbit upload.
Τίποτα άλλο δε σου λύνει το πρόβλημα, τίποτα άλλο δε χρειάζεσαι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top