Προβλημα με εσωτερικη καλωδιωση τηλεφωνου

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απο το Ιουλιο εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.
Πηρα την Wind και εκαναν καποιες ρυθμισεις στο μοντεμ. Το προβλημα συνεχιζεται,και εστειλαν τεχνικο στο σπιτι.

Μετρησε την καλωδιωση εξω στο κουτι,και βρηκε οτι η γραμμη μου τρεχει σωστα με 11 mbps,ενω εσωτερικα πεφτει στα 6 mbps με συνεχεις διακοπες και σφαλματα.

Μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω τα τηλεφωνικα καλωδια ολα μεσα στο σπιτι λογω παλιοτητας (κατασκευη 1968)
Αυτη την στιγμη εχει χειροτερεψει το θεμα και εχω πολλες αποσυνδεσεις συνεχεια. Δοκιμασα 2 αλλα μοντεμ μπας και συνελθει λιγο αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Τι μπορω να κανω μεχρι να βρεθει καποιος τεχνικος να αλλαξει την καλωδιωση? Ειναι ευκολη η αλλαγη των καλωδιων η θα γινουν ζημιες στο σπιτι? Γνωριζεται καποιον να γνωριζει εμπιστο τεχνικο να αναλαβει?
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Είναι δουλειά ηλεκτρολόγου από εδώ και πέρα..
Είναι πολλά μέτρα από το κουτί έξω μέχρι μέσα στο σπίτι? Παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα αλλά όχι τόσο στις αποσυνδέσεις.
Είναι πιθανό να υπάρχει διακλάδωση κάπου που θέλει κοίταγμα ή να έχουν πληγωθεί κάπως κάπου τα καλώδια στη διαδρομή (κάποιο παλιό χτύπημα ή κάποια υγρασία) και να κάνουν τσαλίμια.. Έκανες κάποια δουλειά στους τοίχους τελευταία?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Το κουτι ειναι πανω απο την εξωπορτα,και μεχρι την εσωτερικη πορτα του σπιτου γυρω στα 10μ.Δεν εχουν γινει εργασιες ποτε στους τοιχους.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Τα 10μ δεν είναι σοβαρή απόσταση για ένα τέτοιο θέμα.
Επίσης μπορεί να μην έχεις και κουτί άλλης διακλάδωσης παρά να πηγαίνει κατευθείαν το καλώδιό σου από έξω στην κεντρική πρίζα και μετά από τη μία στην άλλη γύρω γύρω..

Εάν ξέρεις ποια είναι η κεντρική πρίζα μπορείς να δοκιμάσεις λίγο να παίξεις ή να την ανοίξεις να δεις σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια αλλά κι εγώ μέχρι εκεί φτάνω.. Μετά ηλεκτρολόγο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Δεν υπάρχει απλούστερο πράγμα απο τα καλώδια τηλεφώνου. Είναι 2 και μονόκλωνα.-
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Δεν υπάρχει απλούστερο πράγμα απο τα καλώδια τηλεφώνου. Είναι 2 και μονόκλωνα.-
Ναι καλά.. Δείχνουν έτσι απλά και αθώα αλλά μας τη φυλάνε στη γωνία.. Α πα πα πα.. Εγώ με τα ρεύματα τα πάω καλύτερα..
Τα τηλέφωνα τ' αφήνω γι' άλλους.
Παλιά με το κλασικό φις τα πάλευα αλλά τώρα με το πριζάκι μπα..
Ακόμα περισσότερο τελευταία που με το ευρυζωνικό δεν δίνει και τάση για να ξέρεις τι σου γίνεται.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Τι μπορω να κανω μεχρι να βρεθει καποιος τεχνικος να αλλαξει την καλωδιωση?
Τράβα πρόχειρα, εξωτερικά δηλαδή, νέο καλώδιο από το κουτί προς το μόντεμ.

Είναι εύκολο, αλλά δεν μπορώ λόγω χεριού να σε βοηθήσω τώρα. o_O

Αν δεν βιάζεσαι, θα περάσω κάποια στιγμή από το σπίτι μήπως γλυτώσεις τον ηλεκτρολόγο.
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Τελικα εχθες το απογευμα εχασα το ιντερνετ τελειως. Σημερα εφερα ενα ηλεκτρολογο και μετρησε την καλωδιωση ,οπου την βρηκε σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση για την ηλικια της.

Εκανε ολλες τις απαραιτητες μετρησεις,οπου αποδειχθηκε οτι ολη την ζημια την εκανε η τηλεφωνικη πριζα,μια φθηνη της Legrand.
Eβαλε μια δικια του και επανηλθε το ιντερνετ!

Η μετρηση μεσα απο το μοντεμ.

Screenshot_1.jpg
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με πολλα επεισοδια εδω και 3 χρονια σε σπιτι του 1995
Απο wind πηγα και εγω σε ote και μαλιστα ζε vdsl 50 εχω αποσυνδεσεις συνεχως ενω εχουν ερθει τεχνικοι και απο τη wind και απο τον οτε περισσοτερες σπο 15 φορες συνολικά την τελευταια φορα μου ειπαν πως φταιει η καλωδιωση του σπιτιου κ να τραβηξω απο την κολωνσ καλωδιο στο ρουτερ
Επισης έχω κανει καταγγελια την τελευταια φορα στην εεττ στην ενωση καταναλωτων και στο υπουργειο μεταφορων και επικοινωνιων κτλ οι οποιες πρωτοκολληθηκαν κοινωποιηθηκαν αλλα απαντηση δυγκεκριμενη ακομα περιμενω
Μπηκα εδω ψαχνοντας ποιος ειναι ο τεχνικος που θα μου πει συγκεκριμενα καο αξιόπιστα αννυπαρχει προβλημα στην νκαλωδιωση του σπιτιου μου που ακριβως και πως φτιαχνεται
Επισης αν οντως υπαρχει ποιον πρεπει να φερω για ν μου τραβηξει καλωδιο απο την κολλωνα στο ρουτερ?
Ηλεκτρολογο απλο η υπαρχουν εξειδοκευμενα συνεργεια?
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top