Προβολέας Εξωτερικού Χώρου

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

Ψάχνομαι για αγορά ενός προβολέα ο οποίος θα μπει σε μεγάλο μπαλόνι, καθώς και πανί.

Δεν εχω καθόλου γνώση, οπότε ελπίζω στην βοήθεια σας.

Η χρήση θα είναι για ταινίες - τηλεόραση -Μέσα από chromecast (hdmi) και Infomir TV Box MAG 420( hdmi).

Τι πρέπει να ξερω και να προσέξω? (Ανάλυση, φωτεινότητα, γωνία θέασης, απόσταση, ήχος κλπ )

Ευχαριστώ.

Φώτης
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Καλώς ήρθες! Πόσα θέλεις να ξοδέψεις; Πόσοι θα βλέπουν συνήθως;

Η φωτεινότητα εξαρτάται απο τον φωτισμό του χώρου, η ανάλυση πρέπει να είναι τουλάχιστον HD και η απόσταση εξαρτάται απο τον προβολέα.
Καλό είναι να μη βασιστείς στα ενσωματωμένα ηχειάκια που κάποιοι προβολείς περιλαμβάνουν γιατί σε εξωτερικό χώρο είναι απίθανο να αρκεί η ένταση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Καλό είναι να μη βασιστείς στα ενσωματωμένα ηχειάκια που κάποιοι προβολείς περιλαμβάνουν γιατί σε εξωτερικό χώρο είναι απίθανο να αρκεί η ένταση.
Και κάπου εκεί αρχίζει να γίνεται και περίπλοκο το όλο θέμα (εννοώ πιο περίπλοκο απ'ότι το έχει σηνύθως στο μυαλό του κάποιος όταν ξεκινάει), καθώς χρειάζεται AVR. Για να μπορεί να πάρει HDMI είσοδο από το Chromecast (ή το box), να κάνει passthrough την εικόνα στον προβολέα και να στείλει τον ήχο σε εξωτερικά ηχεία.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλώς ήρθες! Πόσα θέλεις να ξοδέψεις; Πόσοι θα βλέπουν συνήθως;

Η φωτεινότητα εξαρτάται απο τον φωτισμό του χώρου, η ανάλυση πρέπει να είναι τουλάχιστον HD και η απόσταση εξαρτάται απο τον προβολέα.
Καλό είναι να μη βασιστείς στα ενσωματωμένα ηχειάκια που κάποιοι προβολείς περιλαμβάνουν γιατί σε εξωτερικό χώρο είναι απίθανο να αρκεί η ένταση.
Καλημερα,

Για το κοστος, αν σκεφτεις οτι ελεγα να παρω μια τηλεοραση 50", λογικα θα πρεπει να δωσω 500-1000€ για ολο το σετ.
2 ατομα θα βλεπουμε.
Ο χωρος ειναι μεγαλος, δηλαδη μπορω να προσαρμοσω και την αποσταση του προβολεα και την αποσταση που θα καθομαστε εμεις.

Βαζω μερικες φωτογραφιες του χωρου οπως ειναι τωρα και πως φανταζομαι οτι μπορουν να μπουν

Καποια προταση για να αρχιζω να βλεπω μηχανακια και πανια ?

Ευχαριστω.
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Πρέπει να μας πεις την απόσταση που θα έχει η οθόνη από τον προτζέκτορα, και πόσο μεγάλη θες να είναι η οθόνη.
Επίσης, η απόσταση που έχουν οι δύο κολώνες που κρατούν το στέγαστρο πρέπει να είναι περίπου 2.5m. Αυτό σου καθορίζει το διαθέσιμο οπτικό πεδίο.
Από παντζούρι σε παντζούρι τι απόσταση έχεις; Θέλεις να είναι αυτό το μάξιμουμ πλάτος της οθόνης;
Αν θέλεις μεγαλύτερο θα πρέπει να την τοποθέτησης ψηλότερα και έτσι θα καλύπτει τα κουφώματα. Οπότε πιθανότατα μια χειροκίνητη με μαύρο έξτρα υλικό στο πάνω μέρος ίσως να ήταν μια επιλογή.
Τα 1000€ περιλαμβάνουν και το ηχητικό κομμάτι της εγκατάστασης;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Πρέπει να μας πεις την απόσταση που θα έχει η οθόνη από τον προτζέκτορα, και πόσο μεγάλη θες να είναι η οθόνη.
Επίσης, η απόσταση που έχουν οι δύο κολώνες που κρατούν το στέγαστρο πρέπει να είναι περίπου 2.5m. Αυτό σου καθορίζει το διαθέσιμο οπτικό πεδίο.
Από παντζούρι σε παντζούρι τι απόσταση έχεις; Θέλεις να είναι αυτό το μάξιμουμ πλάτος της οθόνης;
Αν θέλεις μεγαλύτερο θα πρέπει να την τοποθέτησης ψηλότερα και έτσι θα καλύπτει τα κουφώματα. Οπότε πιθανότατα μια χειροκίνητη με μαύρο έξτρα υλικό στο πάνω μέρος ίσως να ήταν μια επιλογή.
Τα 1000€ περιλαμβάνουν και το ηχητικό κομμάτι της εγκατάστασης;
Αποσταση οθονης - προτζεκτορα, εαν τον βαλω εκει που σκεφτομαι ( πανω στο δοκαρι ) ειναι 2.5-3 μετρα. (Μπορω ομως να τον βαλω και σε τραπεζι πιο μακρια η πιο κοντα εαν πρεπει )
Εαν το πανι το βαλω τοιχο, οπως σκεφτομαι, αρα αναμεσα στα πατζουρια, πρεπει να προσεξω τις 2 κολωνες για να μην ειναι στη μεση, πρεπει να ειναι 2.5 - 3 μετρα η αποσταση μεταξυ τους.

Για να βλεπω απο τα 4-5 μετρα αποσταση, λογικα μεχρι 100" πανι θα ειναι καλα ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Αν, από κολώνα σε κολώνα είσαι στα 2,5m τότε η απόσταση ανάμεσα στα κουφώματα είναι μικρότερη από 2m. Mια οθόνη 100" 16:9 έχει πλάτος περίπου 2,20m. Υπολόγισε 2,40m - 2,50m με το κουτί που την μαζεύει.

Όσο αφορά τις 100" στα 4m απόσταση μια χαρά θα είσαι. Για 5m δεν ξέρω. Προσωπικά (ίσως) να ήταν κάπως μικρή.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Αν, από κολώνα σε κολώνα είσαι στα 2,5m τότε η απόσταση ανάμεσα στα κουφώματα είναι μικρότερη από 2m. Mια οθόνη 100" 16:9 έχει πλάτος περίπου 2,20m. Υπολόγισε 2,40m - 2,50m με το κουτί που την μαζεύει.

Όσο αφορά τις 100" στα 4m απόσταση μια χαρά θα είσαι. Για 5m δεν ξέρω. Προσωπικά (ίσως) να ήταν κάπως μικρή.
Ευχαριστω για της πληροφοριες.

Υπαρχει κατι που μπορω να αρχισω να κοιταω? για μηχανημα και οθονη ? Δεν εχω ιδεα και για τις διαφορες τεχνολογιες που κυκλοφορουν και εχω μπερδευτει με το ψαξιμο στο ιντερνετ. Οποτε περιμενω feedback απο προσωπικες εμπειριες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Ευχαριστω για της πληροφοριες.

Υπαρχει κατι που μπορω να αρχισω να κοιταω? για μηχανημα και οθονη ? Δεν εχω ιδεα και για τις διαφορες τεχνολογιες που κυκλοφορουν και εχω μπερδευτει με το ψαξιμο στο ιντερνετ. Οποτε περιμενω feedback απο προσωπικες εμπειριες.
Από οθόνες δεν μπορώ να σου πω. Από προτζέκτορες κοντά στα χρήματα που ζητάς μπορείς να κοιτάξεις σε Epson και ViewSonic.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Και DLP για short throw. BenQ, Optoma και άλλοι.
Ξεκίνησε να ψάχνεις με τιμή και γράψε ξανά για να δούμε ποιοί βγάζουν το επιθυμητό πλάτος απο την απόσταση εγκατάστασης. Μέτρησε με ακρίβεια υπολογίζοντας οτι ο προβολέας θα έχει 35-50 εκατοστά βάθος πίσω απο τον φακό.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
μου αρεσει αυτος BenQ TH534

Εχει 2 hdmi και audio out για να βαλω εξωτερικο ηχο.

Τι λετε για τα υπολοιπα ?
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς στον πλανήτη μας. Ελάχιστο κόστος ~1500-2000.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.405
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top