Προβολεας ή LCD 100Hz??


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Μικρό κουτι και αναπτυσσει μεγαλες θερμοκρασιες με αποτελεσμα να λειτουργει ακανονιστα ο ανεμιστηρας και στην ψηλη σκαλα, κανοντας θορυβο (συμφωνα με το αμερικανικο φορουμ).

Απο εικονα ομως σκιζει για την κατηγορια του...
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
συμφωνα με αυτα που μου λετε μαλλον θα προτιμησω Panasonic μιας και ειναι πιο φωτεινος αλλα και εχει το game mode δηλαδη η συνδεση με κονσολα! θα κατεβασω και το εγχειριδιο χρηστη για περισσοτερες πληροφοριες...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μην βασίσεις την επιλογή σου στο game mode. Δεν είναι κάτι ουσιαστικό, απλά ένα preset ρυθμίσεων. Κάποιος άλλος προβολέας με manual ρυθμίσεις μπορεί να αποδίδει το ίδιο ή καλύτερα.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
Παιδια ειδα τον Sony στη Σαλονικη. Μιλαμε ο προβολεας τα σπαει! Τι εικονα ηταν αυτη! Καλα για το μεγεθος δεν το συζητω. Ηταν ο 1ος lcd βιντεοπροβολεας που ειδα. Θα τον ξαναδω στην Αθηνα οταν κατεβω με το καλο μετα το Πασχα! Εχω μεινει, πηγα να φαω το βραδυ καπου και το μαγαζι ειχε μια 42"... Ε μου φανηκε σαν καμια μικρη 14"...!

LOVESTRUCK!

Τι καλοκαιρι κ μ@λακιες μου φαινεται θα τον αγορασω μετα το Πασχα με ατοκες!!!

ΤΟPAZ και θα πλυμμηρισει το δωματιο Εικονα&Ηχο και με το νεο subwoofer!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Επειδη δεν εχεις εμπειρια απο προβολεις οποιον και να εβλεπες θα ξετρελαινόσουν!

Προσωπικα αυτη τη στιγμη δεν θεωρω καλη αγορα τον topaz.
Ο προβολεας ειναι πολυ καλος αλλα ειναι αρκετους μηνες στην αγορα.

Θα σε συμβουλευα να δεις και τον optoma που σκεφτοσουν στην αρχη.
Ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει περισσοτερο.


Τα θετικα του optoma υπερ του sony ειναι θεωρητικά (και κατα 99% πρακτικα,δεν το εχω δει) :

α) Ευκρινεστερος
β) Φωτεινοτερος
γ) Πιο συμπαγης εικονα
δ) Καλυτερος χρωματικα
ε) Μεγαλυτερη Αντιθεση

.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
λες να ειναι καλυτερος ο optoma? Τα παιδια του φορουμ στη Σαλονικη μου λενε να παρω καλυτερα Sony...

Που μπορω να δω και τον optoma? Υπαρχει καποιο μαγαζι ειτε στην Αθηνα ειτε στον Βολο που ειμαι τωρα να τον δω?
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
λες να ειναι καλυτερος ο optoma? Εχει zoom μονο 1.1 ενω ο Sony φτανει το 1.6! Τα παιδια του φορουμ στη Σαλονικη μου λενε να παρω καλυτερα Sony...

Που μπορω να δω και τον optoma? Υπαρχει καποιο μαγαζι ειτε στην Αθηνα ειτε στον Βολο που ειμαι τωρα να τον δω?
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Το zoom απο τη στιγμη που εχεις 3 μετρα δεν σ`ενδιαφερει.
Η διασταση προβολης που θα σου συνιστουσα ειναι 82" ιντσες,κατι απολυτως εφικτο απο την αποσταση αυτη και zoom 1,1.

Ο optoma ειναι κατα 99% καλυτερος στους τομεις που προανεφερα.

Καταστημα για demo θα σου προτεινα το "Projecting and Sounding Art"
http://www.projecting-art.com/

.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
ΟΚ, βλεπω Panasonic και Optoma και αποφασιζω. Κανενα αλλο προσιτο μοντελο αξιο προσοχης?

Ψηνομαι πολυ ασχημα για αγορα με το που γυρισω Αθηνα!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Κανενα.Την παρουσα στιγμη κατα τη γνωμη μου,αυτες ειναι οι επιλογες σου.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
μαλλον Sony τοτε. Και τον εχω δει στην πραξη, εμεινα ενθουσιασμενος, εχει zoom για διαφορετικο χωρο πχ σπιτι φιλου και το σημαντικοτερο τον βρισκω στα 595€ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ!!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Το κανενα,πηγαινε στο:
"Κανενα αλλο προσιτο μοντελο αξιο προσοχης?"

Προσωπικα αν δεν συντρεχει λόγος (rainbow,αποσταση) δεν θα σου συνιστουσα LCD.
Τους εχω φαει στη μαπα 12 χρονια και κατεληξα οτι το καρπουζι ειναι πολυ "μαπα".

Πριν αρχισει κανενας LCDακιας να κραζει θα γραψω,οτι,ουτε οι μονοτσιποι DLP ειναι ανευ προβληματων.


Προσεξε! Μην αφηνεις τον ενθουσιασμο σου να σε παρασύρει. Τα λεφτα ευκολα δινονται,δυσκολα μαζευονται.

.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
ρε NIX τι λεμε τωρα!? 600€ και η εικονα του με ενθουσιασε! Τι παραπανω μπορει να εχει ο Optoma που κοστιζει και +250€???


Ειπα στον αμερικανο να μου στειλει τον λογαριασμο του να τον πληρωσω! Ειναι πολυ αξιοπιστος και εχει ελληνικη καταγωγη! Εχεις λιγα λεπτα να με μεταπεισεις!!!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Δεν εχω καμια προθεση να σε μεταπεισω.
Αν θεωρεις οτι κανεις καλη αγορα,κανε την.

Προσωπικα αν και ειχα πει οτι δεν προκειται να ξαναδωσω πανω απο 1500 ευρω για προβολεα,πληρωσα 2600 για το τελευταιο μου.
Τα 250€ αν δεν τα "καιγεσαι" ειναι πολυ μικρο ποσο.

Τα παραπανω που ειχει ο optoma στα εγραψα.
Πιο καθαρος,πιο φωτεινος,πιο καλα χρωματα,πιο συμπαγης εικονα,μεγαλυτερο contrast.
Για αισθητη βελτιωση σε ολους τους παραπανω τομεις νομιζω οτι αξιζει να δωσεις 250€ παραπανω.

.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
με αυτα τα χρηματα παιρνω εναν ενισχυτη με HDMI που θελω τοοοοοσο καιρο!!! Υamaha RX-V461. Και με το Jamo Subwoofer που πηρα μολις σημερα για 50€ μονο εκλεισε το Home Theater για μενα!

Η εικονα του με ικανοποιει αφανταστα! Φτανει τις 200"!!! Αλλο αν στο δικο μου δωματιο θα βγαζει ~80" στα 3μετρα. Οσο για το rainbow effect γιατι να ρισκαρω ενοχλησεις σε μενα [εχω μια μικρη φωτοευαισθησια] και σε αλλους?
Ειναι παμφθηνος απο Αμερικη. Τον στελνει σε 5 μολις μερες, ακριβως μετα το Πασχα στο σπιτι μου! Και βρηκα και ενισχυτη απο τα ιδια λημερια...! Δηλαδη τι αλλο να θελω!?

Μιλαμε για ιντερνετικο θαυμα!

Noμιζω εξαντλησαμε το συγκεκριμενο θεμα! Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ ειλικρινα για τις πολυ χρησιμες αποψεις σας!

SONY VLP-AW15 IT IS THEN! IN A FEW DAYS HOME!
 



Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Προβολεας ή LCD 100Hz??

Φίλε μου για το ποσό που σου κόστισε είναι κορυφαία επιλογή.....ένας από τους καλύτερους στην εισαγωγική κατηγορία.......καλορίζικος.....:123:
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.978
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top