Προενισχυτές Αudio-Video(AUDIO VIDEO Preamplifiers)

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Υπάρχει σήμερα φτηνός (400-500 ευρώ) προενισχυτής AV που να δέχεται πηγές HDMI, να κάνει streaming, να παίζει Youtube και να βγάζει εξόδους προενίσχυσης για ξεχωριστά κανάλια, το ελάχιστο 5.1; Atmos και 13.2 κανάλια καλοδεχούμενα.
Κάτι σαν τον emotiva mc-1 αλλά λίγο φτηνότερο.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Αυτό ακούγεται κάπως σα το τέρας του Loch Ness.
Θεωρητικά μπορεί και να υπάρχει, απλά κανείς δε το χει δεi! 😆

1675504201114.png


Πέρα απ' την πλάκα, επειδή σχετικά πρόσφατα πέρασα αυτή τη φάση αναζήτησης, οι δυνατότητες που αναφέρεις βρίσκονται δυστυχώς πολύ - πολύ μακρυά απ΄την τιμή που αναφέρεις. Τα μηχανήματα είναι λίγο πολύ γνωστά...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εντάξει, ο Emotiva που έβαλα παραπάνω, μια χαρά δεν είναι; Τον αγοράζω και πετάω 13 ενεργά πάνω και καθάρισα. Είναι κάτι που δεν είδα ή που πρέπει να προσέξω;
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έναν 775 είδα (έχει dirac; ) και έναν DENON Χ4000. Στην πραγματικότητα ο αδερφός μου τον θέλει για το σαλόνι του και έχει αλλεργία στα παλιότερα μηχανήματα. Δύσκολο έως αδύνατο να τον πείσω για μεταχειρισμένο 10ετίας.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Έναν 775 είδα (έχει dirac; ) και έναν DENON Χ4000. Στην πραγματικότητα ο αδερφός μου τον θέλει για το σαλόνι του και έχει αλλεργία στα παλιότερα μηχανήματα. Δύσκολο έως αδύνατο να τον πείσω για μεταχειρισμένο 10ετίας.
Μια χαρα ειναι ο Emotiva.
Εδω ενα βιντεο που συγκρινει τρεις βασικα ιδιους προενισχυτες (και οι τρεις ειναι ToneWinner κατασκευη)
Ποσο τον βρισκεις απο Ευρωπη?
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εντάξει, ο Emotiva που έβαλα παραπάνω, μια χαρά δεν είναι; Τον αγοράζω και πετάω 13 ενεργά πάνω και καθάρισα. Είναι κάτι που δεν είδα ή που πρέπει να προσέξω;
Το μονο ουσιαστικο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι η ελλειψη καποιου σοβαρου συστηματος auto room correction. Εχει ομως παραμετρικο εκουαλαιζερ αν δεν κανω λαθος 7 περιοχων για καθε καναλι με πληρεις ρυθμισεις (συχνοτητα, Q) οποτε με REW και ενα UMIK θα μπορεις να παρεις πολυ καλο αποτελεσμα. Το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει να γινει χειροκινητα η αν βαριεσαι η δεν ξερεις, να φερεις εγκαταστατη.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ποσο τον βρισκεις απο Ευρωπη?
Δεν ξέρω να ψάξω καταστήματα από Ευρώπη. Αν γίνεται να με πληροφορήσεις τα γνωστά καταστήματα, θα ήθελα, έστω και με pm.

Το μονο ουσιαστικο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι η ελλειψη καποιου σοβαρου συστηματος auto room correction. Εχει ομως παραμετρικο εκουαλαιζερ αν δεν κανω λαθος 7 περιοχων για καθε καναλι με πληρεις ρυθμισεις (συχνοτητα, Q) οποτε με REW και ενα UMIK θα μπορεις να παρεις πολυ καλο αποτελεσμα. Το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει να γινει χειροκινητα η αν βαριεσαι η δεν ξερεις, να φερεις εγκαταστατη.
Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει αυτό. Ξέρω να το κάνω με το μικρόφωνο και το REW.

Τελικά έχουμε plot twist. Επειδή αυτός που ενδιαφέρεται είναι ο αδερφός μου, αποφάσισε να πάει σε καινούριο μηχάνημα DENON με DIRAC LIVE και ενισχυτές, για να χρησιμοποιήσουμε τα παθητικά ηχεία που ήδη έχει.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Δεν ξέρω να ψάξω καταστήματα από Ευρώπη. Αν γίνεται να με πληροφορήσεις τα γνωστά καταστήματα, θα ήθελα, έστω και με pm.



Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει αυτό. Ξέρω να το κάνω με το μικρόφωνο και το REW.

Τελικά έχουμε plot twist. Επειδή αυτός που ενδιαφέρεται είναι ο αδερφός μου, αποφάσισε να πάει σε καινούριο μηχάνημα DENON με DIRAC LIVE και ενισχυτές, για να χρησιμοποιήσουμε τα παθητικά ηχεία που ήδη έχει.
Τους Emotiva ετσι κι αλλιως δεν ξερω ποιος τους πουλαει στην Ευρωπη. Νομιζα οτι ηξερες.
Εχω βρει απο Ευρωπη μονο τον ToneWinner και τον IOTAVX. Για τον Emotiva δεν ειχα ψαξει.

Αφου ομως αποφασισε για Denon και Dirac ολα καλα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Χωρίς να θέλω να προωθήσω την παρακάτω αγγελία αλλά μια χαρά παίζει σαν προ και με dolby atmos features.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top