Προενισχυτής Creek P42 Τελικός Τι;

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Εχω ένα προενισχυτή Creek ο οποίος μέχρι πρότινος ήταν συνδεδεμένος με τελικο ενισχυτή ιδιοκατασκευής. Εχω προσέξει όμως ότι ο συγκεκριμένος προ κόβει πολύ το τελικό με αποτέλεσμα να μην έχω την δύναμη του τελικού στα ηχεία μου. Τα ηχεία που έχω είναι Sonus Faber Concertino. Προς το παρόν παίζουν με ένα ολοκληρωμένο kenwood δεκαετίας 80 που όντως δείχνει τα χάλια του σαν ενισχυτής σε σχέση με το τελικο+προ. Ψάχνω να βρώ ποιός τελικός θα μπορούσε να συνεργασθεί με τον συγκεκριμένο πρό
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Προενισχυτής Creek P42 Τελικός Τι;

Εχω προσέξει όμως ότι ο συγκεκριμένος προ κόβει πολύ το τελικό με αποτέλεσμα να μην έχω την δύναμη του τελικού στα ηχεία μου.
Δηλαδή; Τί σύμπτωμα παρουσιάζει;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Προενισχυτής Creek P42 Τελικός Τι;

Πάντα συγκρίνοντας τελικό με ολοκληρωμένο η απόδοση είναι τελείως διαφορετική όσο αφορά την ένταση, δηλ. δεν παίρνω τα watt που θα έπρεπε(2χ150). Σαν ποιότητα όμως ,ο τελικός είναι ποιό γλυκός με τον Kenwood να κοπιάζει σε απόδοση ήχου(ξηρός και απρόσωπος ήχος).Διαβάζοντας παλιές κριτικές σχετικά με το ζευγάρι του προ τον τελικό Creek p42 είχαν καλό συνδιασμό. Δεν τον αγόρασα γιατί είχα τον τελικό(ιδιοκατασκευής). Είχε όμως το μειονέκτημα των χαμηλών watt (2x50). Επηρεάστικα απο τα watt και μάλλον την έπαθα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Εχω ένα προενισχυτή Creek ο οποίος μέχρι πρότινος ήταν συνδεδεμένος με τελικο ενισχυτή ιδιοκατασκευής. Εχω προσέξει όμως ότι ο συγκεκριμένος προ κόβει πολύ το τελικό με αποτέλεσμα να μην έχω την δύναμη του τελικού στα ηχεία μου. Τα ηχεία που έχω είναι Sonus Faber Concertino. Προς το παρόν παίζουν με ένα ολοκληρωμένο kenwood δεκαετίας 80 που όντως δείχνει τα χάλια του σαν ενισχυτής σε σχέση με το τελικο+προ. Ψάχνω να βρώ ποιός τελικός θα μπορούσε να συνεργασθεί με τον συγκεκριμένο πρό
Από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι η ευαισθησία εισόδου του τελικού σου είναι πολύ υψηλή με αποτέλεσμα ο προενισχυτής σου να μη μπορεί να τον διεγείρει πλήρως.
Σωστά? Αλήθεια για πες μας τα χαρακτηριστικά του τελικού και με τι πηγή ακούς.
Οι συνηθισμένες ψηφιακές πηγές σε συνδυασμό με οποιονδήποτε προενισχυτή υπερ-αρκούν για να φτάσουν στα όρια του έναν τελικό.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Προενισχυτής Creek P42 Τελικός Τι;

χαρακτηριστικά του τελικού δεν ξέρω γιατί όταν κατασκευάστηκε δεν ήμουν παρόν οπότε δεν γνωρίζω. Χρησιμοποιώ πικαπ Rega Planar, cd Sony(δεκαετίας 90 αγορά 5/93). Οταν φτιαχθηκε δεν είχα ιδέα απο τελικούς κλπ, το μόνο που με εντυπωσίαζε ήταν τα Watt( λάθος)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Όταν ακούς με το cd player ακόμα και στο τέρμα του ποτενσιομέτρου φωνής ακούς χαμηλά?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Προενισχυτής Creek P42 Τελικός Τι;

Δυνατά αλλά όχι τόσο όσο με τον ολοκληρωμένο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Θα βοηθούσε αν μπορούσες να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τον τελικό ιδιοκατασκευής που έχεις. Για παράδειγμα κάποια φωτογραφία του εσωτερικού του που να φαίνονται τα τρανζίστορ εξόδου. Αλήθεια γνωρίζεις πόσα τρανζίστορ εξόδου έχει στο κανάλι?

Πως είσαι βέβαιος ότι διαθέτει την ισχύ που λες?

Με το ποτενσιόμετρο του προενισχυτή στο τέρμα ακούς κάποια παραμόρφωση ή όλα είναι εντάξει?
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.961
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top