Προενισχυτής MC με balanced είσοδο/ έξοδο

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
View attachment 105540 Ακόμα ένα μοντέλο που ενσωματώνει τα χαρ/κα που ζητάς, είναι και το παρακατω: Βγαίνει σε δύο εκδόσεις, asr elkos, και asr elkos HV. Παίζει τα πάντα, mm, mc, ανεξαρτήτως εάν πρόκειται για την πλέον χαμηλοεξοδη, και με πολύ μεγάλο gain..
Νομίζω, είναι πολύ ακριβό. Πλησιάζει τις 15.000?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νομίζω, είναι πολύ ακριβό. Πλησιάζει τις 15.000?
..οχι βέβαια! Εάν είχε τόσο Σταύρο (Χρόνια πολλά κιολας!), δε θα το έβαζα ποτέ. Τι να συζητάμε, 15.000€ για Phono;

Eγώ έχω αυτό ακριβώς που σου έδειξα, καινούριο, μου κόστισε λίγο περισσότερο απο 5.000.

Υπάρχει και η προηγούμενη έκδοση, επίσης καινούρια, με, αν θυμάμαι καλά, 3.500, ή λίγο παραπάνω ίσως..

Επικοινώνησε με τον Ορφέα, αυτός έχει την ASR, θα σ' ενημερώσει, ή μπορείς να μπεις στο Site του, είναι από τους λίγους που δίνουν και τιμές σε όλα τα προϊόντα τους. Θα το βρεις εκεί..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Metric Halo.
Phono stage (σε ψηφιακό επίπεδο, dsp) της προκοπής.
Μόνο XLR.
Με ψηφιακή ή αναλογική έξοδο.
Μετρήσεις της προκοπής.
Ήχος της προκοπής.
DSP για περαιτέρω επεξεργασία άφθονο.
Και έχεις και dac της προκοπής.
Και προενισχυτικά στάδια της προκοπής.
Με volume control της προκοπής.

Τιμή για όλα μαζί τα ανωτέρω (dac, phono stage, preamps):
Για 2-κάναλο, νομίζω κοντά στο 1,5 χιλιάρικο..
8-κάναλο στα 2,5.

Άντε γεια.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..οχι βέβαια! Εάν είχε τόσο Σταύρο (Χρόνια πολλά κιολας!), δε θα το έβαζα ποτέ. Τι να συζητάμε, 15.000€ για Phono;

Eγώ έχω αυτό ακριβώς που σου έδειξα, καινούριο, μου κόστισε λίγο περισσότερο απο 5.000.

Υπάρχει και η προηγούμενη έκδοση, επίσης καινούρια, με, αν θυμάμαι καλά, 3.500, ή λίγο παραπάνω ίσως..

Επικοινώνησε με τον Ορφέα, αυτός έχει την ASR, θα σ' ενημερώσει, ή μπορείς να μπεις στο Site του, είναι από τους λίγους που δίνουν και τιμές σε όλα τα προϊόντα τους. Θα το βρεις εκεί..
Πέραν αυτών που προτάθηκαν, υπάρχουν και κάποια άλλα, (όχι πολλα), απο Αγγλια μερια, με τις προδιαγραφές που ζητας, πολύ ποιο φθηνά. Δεν τα θυμαμαι όμως, και δεν εχω το χρόνο να τα ψάξω τωρα, τα έβλεπα παλαιότερα. Όταν μπορέσω, και αν δεν έχεις καταλήξει, θα τα γράψω εδώ.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Metric Halo.
Phono stage (σε ψηφιακό επίπεδο, dsp) της προκοπής.
Μόνο XLR.
Με ψηφιακή ή αναλογική έξοδο.
Μετρήσεις της προκοπής.
Ήχος της προκοπής.
DSP για περαιτέρω επεξεργασία άφθονο.
Και έχεις και dac της προκοπής.
Και προενισχυτικά στάδια της προκοπής.
Με volume control της προκοπής.

Τιμή για όλα μαζί τα ανωτέρω (dac, phono stage, preamps):
Για 2-κάναλο, νομίζω κοντά στο 1,5 χιλιάρικο..
8-κάναλο στα 2,5.

Άντε γεια.
Αυτό είναι ενδιαφέρον και δεν το έχω ξανασκεφτεί, θα το ψάξω. Ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1537110504][/DOUBLEPOST]
Πέραν αυτών που προτάθηκαν, υπάρχουν και κάποια άλλα, (όχι πολλα), απο Αγγλια μερια, με τις προδιαγραφές που ζητας, πολύ ποιο φθηνά. Δεν τα θυμαμαι όμως, και δεν εχω το χρόνο να τα ψάξω τωρα, τα έβλεπα παλαιότερα. Όταν μπορέσω, και αν δεν έχεις καταλήξει, θα τα γράψω εδώ.
Ναι, αυτό φαίνεται να είναι μία σχετικά προσιτή λύση, ειδικά σε μεταχειρισμένο.
[DOUBLEPOST=1537110747][/DOUBLEPOST]
Απο xlr εχει gain 50-75 db
Στο XLR δεν παίρνει ΜΜ. Είναι θέαμα τεχνολογίας, όχι θέμα gain.
Βασίζεται σε ενίσχυση ρεύματος, όχι σε ενίσχυση τάσης. Αυτό είναι σχεδιασμός Candeias , όπως και το μεταγενέστερο BMC phono stage . Το είχα και δεν....
Δυστυχώς δε βλέπω οικονομικές λύσεις στην αγορά...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι, αυτό φαίνεται να είναι μία σχετικά προσιτή λύση, ειδικά σε μεταχειρισμένο.
Εάν εννοείς το ASR, σε μ.τ.χ. σίγουρα θα είναι συμφεροτερη η αγορά αν βρεθεί.
Δε θα πω τίποτε για τον ήχο του, καλύτερα να το δεις μόνος σου αυτό, σε διαβεβαιώ όμως οτι διαθέτει άριστη ποιότητα κατασκευής, και δε θα σε περιορίσει, κυριολεκτικά πουθενά στη χρήση κεφαλής, όσο χαμηλοεξοδη mc και αν επιλέξεις. Μπορεί να δεχθεί τα πάντα...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
Metric Halo.
Phono stage (σε ψηφιακό επίπεδο, dsp) της προκοπής.
Μόνο XLR.
Απορία: Διαβάζω παραπάνω ότι: "Στο XLR δεν παίρνει ΜΜ". Εσείς όμως έχετε κεφαλή ΜΜ, όπως γράψατε σε άλλο νήμα. Πώς ταίριαξε?
[DOUBLEPOST=1537115587][/DOUBLEPOST]
..οχι βέβαια! Εάν είχε τόσο Σταύρο (Χρόνια πολλά κιολας!), δε θα το έβαζα ποτέ. Τι να συζητάμε, 15.000€ για Phono;

Eγώ έχω αυτό ακριβώς που σου έδειξα, καινούριο, μου κόστισε λίγο περισσότερο απο 5.000.

Υπάρχει και η προηγούμενη έκδοση, επίσης καινούρια, με, αν θυμάμαι καλά, 3.500, ή λίγο παραπάνω ίσως..

Επικοινώνησε με τον Ορφέα, αυτός έχει την ASR, θα σ' ενημερώσει, ή μπορείς να μπεις στο Site του, είναι από τους λίγους που δίνουν και τιμές σε όλα τα προϊόντα τους. Θα το βρεις εκεί..
Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές !!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Διαβάζω παραπάνω ότι: "Στο XLR δεν παίρνει ΜΜ".
Για τις ανάγκες του phono stage η metric Halo εξοπλίζεται με μετασχηματιστή εισόδου, πριν τους μικροφωνικούς προενισχυτές.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top