Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπερα σε ολους. Επειδη οσο και να λεμε πέθανε το δικάναλο κτλ εμένα πάντα θα με εξιτάρουν και τα δύο. Λοιπόν αγόρασα μεταχειρισμένο έναν Parasound P5 από Γερμανία σε κατάσταση καινούργιου γιατί τον είχα καημό. Του σύνδεσα δύο από τα Tannoy Gold 8 που έχω και απλά θα πω ότι είναι άλλη κατηγορία. Τρομερός ήχος (θα αναλυθεί αργότερα το αποτελεσμα). Λοιπόν πάμε στο ερώτημα. Τα gold είναι μέρος του surround οποτε δεν θα κάτσουν στον Ρ5. Λεω να χρησιμοποιήσω τους SMSL A300 σαν monoblock σε direct mode με ανάλογα ηχεία. Αυτό είναι το πρώτο σενάριο. Δεύτερο σενάριο είναι να μην βάλω τα SMSL και να πάω σε ενεργά. Η ερώτηση είναι αν ο P5 είναι αυτός που θα επηρεάσει περισσότερο την ποιοτητα του ηχητικου αποτελέσματος ή τα τελικά στάδια;
 


Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Συνοπτικά, από ότι έχω διαπιστώσει ως τώρα όλα τα χρόνια που ασχολούμαι, ο προενισχυτής παίζει μεγαλύτερο ρόλο σε ένα σύστημα από τον τελικό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το πολυκαναλο είναι εχει δικό του ολοκληρωμένο ενισχυτή τον Marantz Cinema 40
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.541
......... ο P5 είναι αυτός που θα επηρεάσει περισσότερο την ποιοτητα του ηχητικου αποτελέσματος .
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
......... ο P5 είναι αυτός που θα επηρεάσει περισσότερο την ποιοτητα του ηχητικου αποτελέσματος .
Αυτό παρατηρώ και εγώ. Τρομερό μηχάνημα. Με έχει βάλει στα αίματα και για μεταχειρισμένο τελικό (Α21 ή Α23) αλλά σκεφτόμουν και δύο ενεργά πιο advance όπως Genelec ή Neumann για παράδειγμα.
 

K

kimon

Guest
Η λογική πάντως λέει ότι ο προενισχυτής (γραμμής, έτσι; ) είναι απείρως ευκολότερο να σχεδιαστεί και να κατασκευαστεί από έναν ίδιας δαπάνης τελικό, υπό τον όρο βεβαίως της ορθολογικής κατανομής των δαπανών σε κάθε περίπτωση.
Το γιατί συμβαίνει (αν συμβαίνει) αυτό που λέτε, είναι άξιο διερεύνησης.

ΥΓ.
Ποιά διερεύνηση; Έδωσα την απάντηση μόνος μου! :D
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Σχετικά με την δαπάνη συμφωνώ αλλά διαφωνώ ως προς το ότι είναι ευκολότερο να σχεδιαστεί ποιοτικός προενισχυτής σε σχέση με τελικό. Πχ αν έχω ένα σετ προ/τελικού ίδιας σειράς και μάρκας αν θελήσω να αναβαθμιστώ θα προτιμήσω να αλλάξω πρώτα τον προ με μεγαλύτερης σειράς και μετά τον τελικό.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτό παρατηρώ και εγώ. Τρομερό μηχάνημα. Με έχει βάλει στα αίματα και για μεταχειρισμένο τελικό (Α21 ή Α23) αλλά σκεφτόμουν και δύο ενεργά πιο advance όπως Genelec ή Neumann για παράδειγμα.
Θυμάμαι και εμένα στις αρχές που ξεκίνησα της τρέχουσας μπορεί και 3ης περιόδου ενασχόλησης μου με το audio και έκανα παρόμοιες κινήσεις στα σχετικά πρώτα επεισόδια. Δηλαδή εννοώ ότι όταν έμπαινε στον κρίκο της αλυσίδας κάποιος προ ή τελικός σοβαρός ο ήχος ήταν Βαγγελίστρα μου.
Δηλαδή ενώ έστησα πολυκάναλο με ολοκληρωμένο κατηγορίας τιμής σαν τον δικό σου πριν 3-4 χρόνια με 11 ηχεία και 2 σαμπς και ενώ νόμιζα ότι μου άρεσε αυτό που άκουγα , μου άρεσε μέχρι εκείνη την στιγμή που μπήκε ένα καλό στέρεο ενδιάμεσα.
Αν θες να φτιάξεις ανάλογο ήχο στο πολυκάναλο πρέπει να δαπανήσεις πάρα πολλά χρήματα , πχ ο προ που δουλεύουν τα μεγάλα συστήματα τα παιδιά εδώ στο φόρουμ κάνα δεκαπεντάρι το έχει. Κάνε και τις άλλες προσθέσεις και κλάψε.

Αυτό που έκανα και μου βγήκε ήταν να πάρω την απόφαση και να τα διαχωρίσω.
Ένα για μουσική και ένα για ταινίες. Πολύ οικονομικότερα για να φτάσω σε αντίστοιχο ήχο σε πολυκάναλο και όλα τέλεια😀😀
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
απο οτι βλεπω απο εικονες στο διαδυκτιο το τροφοδοτικο ειναι διακοπτικο ακριβως ιδιο με τους επεξεργαστες της electro voice και dynacord!!!!
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Οτι σου έγραψε ο blue 767 .
Τον ήχο τον φιάχνει ο προενισχυτής. Ο τελικός εν συνεχεία ενισχύει ότι τον ταϊσει ο προ.
Με τις κατάλληλες προυποθέσεις φυσικά. Ικανό τροφοδοτικό , σωστά σχεδιασμένος και δομημένος τελικός .
Ενα ζευγάρι ικανά ηχεία έχουν πολλά να ωφεληθούν από ένα καλό ζευγάρι προ τελικού.
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Και εδώ μπορεί να μπει κάποιος και να γράψει.. ναι στην αγορά παθητικού προ λόγω μη συμμετοχής του στην διαμόρφωση του σήματος. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση..
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αλλά ο τελικός που μένει κάποια στιγμή από γκάζι ακούγεται πιο άθλια από οτιδήποτε
Θα κοιτάξω να βρω Parasound Α21 για γκάζια αλλά θέλω να είναι σε μαυρo χρώμα όπως ο pro. Έχω υπομονή όπως με τον P5 και αν τον πετύχω Ευρώπη σε καλή τιμη θα τον τσιμπήσω.
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Από πολλές δοκιμές τελικών με τον ίδιο προ το αποτέλεσμα άλλαζε φανερά.
Αν ίσχυε το αντίθετο δεν θα ακουγόταν τουλάχιστον τόσο εμφανώς .
Και μιλάμε για ακριβά μηχανήματα.
Άρα κατά την άποψή μου το τελικό αποτέλεσμα το καθορίζει ο τελικός.
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Από πολλές δοκιμές τελικών με τον ίδιο προ το αποτέλεσμα άλλαζε φανερά.
Αν ίσχυε το αντίθετο δεν θα ακουγόταν τουλάχιστον τόσο εμφανώς .
Και μιλάμε για ακριβά μηχανήματα.
Άρα κατά την άποψή μου το τελικό αποτέλεσμα το καθορίζει ο τελικός.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κανει την αντίθετη δοκιμή. Δηλαδή σταθερό τελικό και εναλλαγή προ.
 

Μηνύματα
158
Reaction score
199
Η δική μου εμπειρία εχει δείξει ότι στα χαμηλής κατηγορίας set προ/τελικού ο τελικός έχει το πάνω χέρι,
στα πολύ υψηλής κατηγορίας συστήματα (προ/τελικού) η "αναλογία" θα έλεγα ότι είναι γύρω στο 60%-40% αντίστοιχα
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Αλλά ο τελικός που μένει κάποια στιγμή από γκάζι ακούγεται πιο άθλια από οτιδήποτε
To αυτό ισχύει για όλους τους τελικούς του πλανήτη ,συμπεριλαμβανόμενων και των τελικών εντός ενεργών ηχείων.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top