Προσεχώς home cinema και music room

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πριν 2-3 μήνες μπήκα στην όμορφη παρέα σας για να με βοηθήσετε να επιλέξω subwoofer και τελικά κατέληξα να φτιάχνω χώρο, δωμάτιο, για να βάλω το subwoofer !!!.Ανιατη ασθένεια και άκρως μεταδοτική το πάθος για ήχο και εικόνα.
Συνοπτικά το Σάββατο ξεκινάω την κατασκευή home cinema στο υπόγειο.Πρόκειται για μικρών διαστάσεων χώρο (4x3.7x2.4) άλλα τουλάχιστον θα είναι ο δικός μου χώρος ,το ησυχαστήριο μου.Αυτό που έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου και στα χαρτιά έχει ως εξής:
Εικόνα θέασης στην πλευρά 3,7m και απόσταση θέασης 3-3,30m σε σταθερή οθόνη 106".Προδιαγραφες για ήχο 7.2.2.Η κατασκευή του χώρου θα γίνει εξολοκλήρου από την αρχή με ξεχωριστή ηλεκτρική εγκατάσταση, εξαερισμό, όλες η γραμμές ήχου , εικόνας, net κλπ θα είναι περασμένα σε κανάλια και επιθεωρισιμα.Το πάτωμα θα είναι από μοκέτα, τοίχοι και οροφή από γυψοσανιδα με θερμοηχωμονωση σε λογικά πλαίσιά λόγω χαμηλού budget,και φυσικά αρκετή προσωπική δουλειά, χρόνο και καλή διάθεση .
Δεν θα μπω στη διαδικασία να αραδιασω καμια 10-20 ερωτήσεις για το πως θα κάνω και τι θα κάνω άλλα θα με βοηθούσε πολύ να μου λέγατε τι να μην κάνω και τι λάθη να αποφύγω.Τα δεδομένα σας τα ανάφερα οπότε "βαρατε" αλύπητα .....
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλημέρα, εχθές ξεκίνησαν με το καλό οι εργασίες για το home cinema και το όνειρο μου ξεκίνησε να παίρνει μορφή :D .Οριοθετήθηκε ο χώρος και ξεκίνησαν τα χωρίσματα, μέχρι το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα έχουν τελειώσει τα σχαρώματα τοίχων και οροφής για να ξεκινήσει ο ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση.Οπότε μεσα στην εβδομάδα πρέπει να αγοράσω καλώδια ήχου και εικόνας.

Για τον ήχο κατέληξα σε oelhbach 2x2.5mm για όλα τα surround και 2x4mm για την τριάδα μπροστά.Για τα sub τα Inakustik Star Subwoofer και για hdmi τα Inakustik hdmi 2.0 Premium.Ολες οι γραμμές ήχου εκτος από τα sub θα είναι ατερμάτιστες.Παρακάτω κάποια σχέδια του χώρου που ετοιμάζεται σε πραγμάτικες διαστάσεις.Καλή Κυριακή να έχουμε.:)
Home Cinema Project.png
Home Cinema Project1.png
Home Cinema Project2.png
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
γυψοσανιδες ?
χμ
καλη τυχη με τον οποιον στις στησει
καλη τυχη με τα μπασα που θα ψαχνεις μετα
......γενικα καλη τυχη..........
 


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Δεν έχει θέμα η γυψοσανίδα αν γίνει σωστή εγκατάσταση. Και εμένα ο επάνω όροφος είναι όλος γυψοσανίδα πλέον και το bedroom cinema παίζει τα πόδια του χωρίς τον παραμικρό τριγμό.

Αν ο γυψοσανιδάς δεν είναι τεμπέλης και τσιγκούνης στα σίδερα και στις βίδες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης το θεωρώ αυτονόητο ότι οι γυψοσανίδες θα είναι διπλές , όχι μονή επιφάνεια, καθώς επίσης και μεταξύ του υφιστάμενου τοίχου και της εσωτερικής επιφάνειας της γυψοσανίδας θα τοποθετηθεί ένας ορυκτοβάμβακας. Κάνει θαύματα στην θερμομόνωση αλλά και με την προσθήκη του θεωρώ ότι και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

Καλή διασκέδαση στο mancave!
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ευχαριστω.Εννοείται παντου διπλή γυψοσανίδα και ορυκτοβάμβακας,το παλικάρι φαίνεται καλό στη δουλειά του.Το αποτέλεσμα θα δείξει .
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Ευχαριστω.Εννοείται παντου διπλή γυψοσανίδα και ορυκτοβάμβακας,το παλικάρι φαίνεται καλό στη δουλειά του.Το αποτέλεσμα θα δείξει .
Σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!!

Αφού κανείς που κανείς το μακελειό, δεν βάζεις τίποτα in wall ηχεία για τα surrounds / atmos, μην κρέμονται σαν κουτιά ...
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Τα surrund left/right θα είναι κρεμασμένα σε βάσεις omnimount, καθώς τα έχω ήδη(Energy c-100),τα οροφης(Εnergy EAS-6w) σκέφτομαι να είναι in wall,αλλιως κρεμασμένα τα Boston Soundware Satellite black.Για τα surrund back θα αφήσω αναμονές άλλα το ηχητικό αποτέλεσμα θα δείξει αν θα τα χρησιμοποιήσω,καθως θα είναι πολύ κοντά στη θέση ακρόασης(0,50-70cm)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα περιμενεις σωστη δουλεια απο ελληνα γειψοσανιδα
καλα κρασα.....
ο ανθρωπος γυψοσανιδας ειναι
ΟΧΙ γνωστης κατασκευων dedicated room .......
καποιος καπου καπως θα πρεπει να ξερει οτι αλλο πραμα
δενουμε σανιδες ...
και αλλο πραμα κανουμε χωρο που θα δουλευει οσο το δυνατο λιγοτερο σαν ενεργη μπασοπαγιδα.......
Και ο απλος μαστορης ειναι απλα μαστορης
οχι γνωστης για αυτη την δουλεια.....
Αν τυχει να εχεις κανα μανουαλι της auralex δειχνει πως δενουν σανιδες .....με σωστο τροπο
αλλιως καθετα .....βιδουλες ........και Αγιος Ο Θεος.........
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Tο παλικάρι όντως κάνει μόνο εγκαταστάσεις και όχι μελέτες,αλλα επειδή ασχολειται και με μουσική (κρουστα,κιθαρα) και έχει στήσει αρκετούς χώρους για ήχο, με έχει προειδοποιήσει ότι θα έχω θεματακια με τις χαμηλές και ότι θα χρειαστεί ηχητικές βελτιώσεις μετέπειτα.Μου προτεινε να χρησιμοποιήσει διάτρητες γυψοσανίδες και ειδικές αναρτήσεις άλλα το κόστος για μένα είναι μεγάλο..Το αποτέλεσμα θα δείξει και βλέποντας και κάνοντας.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καπως ετσι και εγω
γνωστος <χτιστης> στουντιο -καμμια σχεση με χωρους hc
μου ειχε ζητησει 15 χαρτια ...τιμη βελουδο οπως ελεγε
αλλος μεγαλομαγαζατορας -υπερεργολαβος (αυτος δεν ηξερε που πανε τα 4 απο δεσιματα)
μου ειχε ζητησει 35 χαρτια
Τα εσαξα με ενα φιλο 2500 τα παντα ολα....οχι τις μισοδουλειες που προτειναν οι <ειδικοι>
Οκ εφαγα καιρο ...και κουραση ....αλλα η υπογα δεν εκανε ποτε κιχ μεχρι τα 130 db που την εχω φορτωσει.....
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ακριβώς και εγώ το ίδιο κάνω, το παλικάρι είναι γνωστός μου, τα υλικά τα αγορασα εγώ.Όπου αλλού πηγα,ζητησα προσφορά, το κόστος μεγαλυτερο με λιγότερα υλικά.Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
καπως ετσι και εγω
γνωστος <χτιστης> στουντιο -καμμια σχεση με χωρους hc
μου ειχε ζητησει 15 χαρτια ...τιμη βελουδο οπως ελεγε
αλλος μεγαλομαγαζατορας -υπερεργολαβος (αυτος δεν ηξερε που πανε τα 4 απο δεσιματα)
μου ειχε ζητησει 35 χαρτια
Τα εσαξα με ενα φιλο 2500 τα παντα ολα....οχι τις μισοδουλειες που προτειναν οι <ειδικοι>
Οκ εφαγα καιρο ...και κουραση ....αλλα η υπογα δεν εκανε ποτε κιχ μεχρι τα 130 db που την εχω φορτωσει.....

Μιας και έχεις την εμπειρία, και έχεις περάσει σταδιο που περνάω εγώ, θα το εκτιμούσα αρκετά να μου έδινες καμια συμβουλή,ιδεα τι να προσέξω και τι να αποφύγω, ιδιαίτερα με τις καλωδιώσεις ρεύματος, ήχου και εικόνας .
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Χμμμ, δεν γίνεται να το κάνεις πιο ορθογώνιο τον χώρο σου και να μην ακουμπάς στον τοιχο; Επειδη θυμάμαι ότι έχεις χώρο στο υπόγειο το λέω.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Χμμμ, δεν γίνεται να το κάνεις πιο ορθογώνιο τον χώρο σου και να μην ακουμπάς στον τοιχο; Επειδη θυμάμαι ότι έχεις χώρο στο υπόγειο το λέω.
Δυστυχώς, δεν γίνεται,καθώς το υπόγειο είναι για 3 οικογένειες,οπότε και αυτό που κατάφερα 'άθλος' είναι.Πλέον αλλαγές δεν μπορώ να κάνω καθώς είμαι ήδη στο μέσα της κατασκευής του χώρου.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε.Κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες από το home cinema υπό κατασκευή.
 

Attachments



Μηνύματα
411
Reaction score
648
IMG_20150806_140900026.jpg
IMG_20150806_141335002.jpg
IMG_20150806_134853393.jpg
Καλησπέρα
IMG_20150806_134853393.jpg
IMG_20150806_134617090.jpg
στην παρέα. Μετά από 3 μηνες τρεξίματος, κούρασης και πολύ προσωπική δουλειά είμαι στην ευχάριστη θέση να λέω πως πλεόν έχω τον δικό μου χώρο και ότι οι κόποι μου έπιασαν τόπο. Όλα εκτός από τις Γυψοσανιδες είναι φτιαγμένα από τα χερακια μου.Αν και έχω πολύ δρόμο ακόμα πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο:).Καλό μας μεσημέρι.
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
φαινεται πολυ ομορφο, μπραβο σου|!!

Δωσε μας υλικο κ φωτο!!

Ο Τερζης ειναι επανω??

:D
Ευχαριστώ,σήμερα έβαλα την μοκετα και σύνδεσα ηχεία και ενισχυτή για να ακούσω τον ήχο και εξεπλάγη ευχάριστα από το αποτέλεσμα.Παρά το γεγονός ότι είναι άδειος ο χώρος ο ήχος είναι σε καλά επίπεδα.Σύντομα θα ανεβασω περισσότερο υλικό και λεπτομέρειες.

Είπα να τον βάλω στο θρόνο του.Αδυναμίες τι να κάνουμε :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top