Προσθήκη tweeter σε ηχείο KEF

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Πριν λίγο καιρό, είδα μια δημοσίευση του petermeni για ένα ζευγάρι chario στα οποία πρόσθεσε καμπίνες γούφερ. Εγώ θέλω να κάνω το αντίθετο, δηλ. να προσθέσω tweeter! Έχω ένα ζευγάρι KEF reference model 2, αγορασμένα το 1998. Καλά ηχεία, αλλά προς την σκοτεινή πλευρά, με μια αίσθηση ότι υπάρχει μια «κουβέρτα» μπροστά απο τα tweeters ή πως ο ήχος έρχεται πίσω από ένα κλειστό παράθυρο.Έγινε αλλαγή πυκνωτών πριν δυο χρόνια. Ο ηχος φρεσκαρισμένος, αλλά με ίδιο χαρακτήρα. Σκέφτομαι λοιπόν να προσθέσω ένα tweeter σε ξεχωριστό κουτί, με στόχο λίγο πιο «φωτεινό» ήχο, με λίγο περισσότερο «αέρα» στις υψηλές συχνότητες. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα peerless timphany dx25tg59-04. Θα έχει άραγε το επιθυμητό αποτέλεσμα;Το έχει δοκιμάσει κάποιος;Κάποια συμβουλή;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.271
Μπορείς να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα , απλά αλλάζοντας κάποιες αντιστάσεις του διαιρέτη τάσης στο ήδη υπάρχον δικτύωμα διαχωρισμού του ηχείου σου. Ούτε έξτρα tweeter ούτε ΄τιποτα.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Μπορείς να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα , απλά αλλάζοντας κάποιες αντιστάσεις του διαιρέτη τάσης στο ήδη υπάρχον δικτύωμα διαχωρισμού του ηχείου σου. Ούτε έξτρα tweeter ούτε ΄τιποτα.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στην κατασκευή που είδες δεν πρόσθεσα απλά μια καμπίνα με δυο woofer, αλλά σχεδιάστηκε κύκλωμα διαχωρισμού από την αρχή και για το Chario.

Στην περίπτωση σου ένα δίκιο το έχεις, λόγο της φύσης και της τοποθέτησης του ομοκεντρικού tweeter.
Καταρχάς θα σου έλεγα, πριν προχωρήσεις σε τέτοιες αλλαγές, να ελέγξεις πως όλα στο ηχείο σου λειτουργούν όπως πρέπει και δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα tweeters.
Έχω δει πολλά προβλήματα σε <<βελτιωμένα>> ηχεία, μέχρι και ανάποδα συνδεδεμένα μεγάφωνα.

Από εκεί και πέρα δεν είναι εύκολο αυτό που σκέφτεσαι. Θα πρέπει σε πρώτη φάση να αποσυνδεθεί το υπάρχων tweeter καθώς και το κύκλωμα διαχωρισμού του. Δεν γίνεται να λειτουργούν δύο μονάδες υψηλών σε αυτή την απόσταση. Πρόβλημα είναι η απόσταση που θα έχει η καμπινούλα της νέας μονάδας που θα τοποθετηθεί επάνω στο model 2.
Το tweeter που σκέφτεσαι είναι μια χαρά γενικά και το έχω χρησιμοποιήσει σε κάμποσες κατασκευές μου.
Στην περίπτωση σου όμως, με τη συχνότητα διαχωρισμού στους 3 KHz, θα σου έλεγα να πας σε άλλη μονάδα, ίσως και 3/4 της ίντσας και με μικρό σασί, για να είναι δυνατή κοντύτερη τοποθέτηση στο μεσαίο.
Μετά θα πρέπει να σχεδιαστεί κύκλωμα διαχωρισμού, για να ταιριάξει το καινούριο tweeter με τα δεδομένα του Kef.
 
Last edited:

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Επειδή δεν ξέρω από ηλεκτρονικά, ποιες ακριβώς; Αν και νομίζω πως τα όρια τα βάζει το ίδιο το μεγάφωνο. Εννοώ πως όσο και να «πουσάρουμε» ένα tweeter σαν αυτό των ηχείων μου, δεν μπορεί να δώσει πολύ περισσότερα πρίμα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θέλω να πιστεύω ότι μετά τη βελτίωση στους πυκνωτές αποχώρησαν όλη οι ηλεκτρολυτικοί από μεσαίο και tweeter και μπήκαν στη θέση τους πλαστικοί πυκνωτές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Εφόσον έχουν αντικατασταθεί όλοι οι παλαιού τύπου bipolar ηλεκτρολυτικοί με σύγχρονους πολυπροπυλενίου, χρειάζεται μια μέτρηση του ηχείου, και αν όλα είναι σχετικώς νορμάλ, το μόνο που χρειάζεται για να το φέρεις εκεί που θες, είναι να χρησιμοποιηθεί εκουαλαιζέισιον κατά το δοκούν, με μια φυσιολογική ταργκετ κερβ στη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις. John Markou προφανώς η ερώτηση (και η φωτό) απευθύνεται σε σένα. Petermeni Σκεφτόμουν ένα high pass filter που πωλούνται στο internet. Κάτι σαν τα supertweeters που έχουν μάλιστα και επιλογή συχνότητας και συνδέονται στις μπορνες
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.271
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, αλλαγή των πυκνωτών πρώτα , και ίισως αλλαγή της r1 αν είναι αυτή με πιο μικρή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Petermeni Σκεφτόμουν ένα high pass filter που πωλούνται στο internet. Κάτι σαν τα supertweeters που έχουν μάλιστα και επιλογή συχνότητας και συνδέονται στις μπορνες
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα που λες. Το κάθε μεγάφωνο θέλει πολύ συγκεκριμένα υλικά στο φίλτρο του ώστε να συνεργαστεί με τις υπόλοιπες μονάδες και να κοπεί στη συχνότητα που πρέπει.
Τα φίλτρα <<όλα σε ένα>> που πουλάνε γενικά και αόριστα είναι σκουπίδια.

Το κακό στη περίπτωση σου είναι πως αν έχουν ζημιά τα tweeters δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ούτε για δείγμα.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάτι αντίστοιχο που είχα κάνει σε ιδιοκατασκευή μου "δούλεψε".
Για άψογο αισθητικό αποτέλεσμα (και όχι μόνο) να φτιάξεις την καμπινούλα σε 3D printer κάτι που έκανα κι εγώ.

drg25.jpg
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Δυο χρόνια πριν, ο γιος έκανε ένα πάρτυ και έκαψε διάφορα στοιχεία (κυρίως πηνία) του κρος. Ήταν η ευκαιρία να αλλαχτούν και οι πυκνωτές. Τα πήγα σε τεχνικό στο κέντρο και μου είπε ότι στα πρίμα θα βάλει Μκτ. Μετά την επισκευή και αναπυκνώτωση, όπως ανέφερα παραπάνω ο ήχος «αναζωογονήθηκες» κατά κάποιον τρόπο αλλά έχει την ίδια χροιά. Είναι σα να κανείς μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι. Μπορεί οι πόρτες, ο νεροχύτης τα χρώματα να είναι καινούργια, είναι όμως το ίδιο σπιτι. Το ηχείο είναι ένα συνολο και οι πυκνωτές είναι ένα μέρος του συνόλου και νομίζω όχι το σημαντικότερο . Όσο για τους mkt τα ψηλά ήρθαν λίγο πιο μπροστά αλλά γίναν λίγο πιο σκληρα, έχασαν λίγο την γλυκύτητα που είχαν πριν. Για αυτό λέω πως το μεγάφωνο βάζει τα όρια. Φαίνεται πως δεν μπορεί να δώσει περισσότερο αέρα η να «φύγει η κουβέρτα» η «να ανοίξει το παράθυρο»
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Φιλος με τα Reference Three ειχε επισης το ιδιο θεμα το οποιο "λυσαμε" με ενα εχτρα ριμπον τουτερ απο πανω με εναν απλο πυκνωτη (πρωτης ταξης κρος) μκπ και μια αντισταση μετα απο δοκιμες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάτι αντίστοιχο που είχα κάνει σε ιδιοκατασκευή μου "δούλεψε".
Για άψογο αισθητικό αποτέλεσμα (και όχι μόνο) να φτιάξεις την καμπινούλα σε 3D printer κάτι που έκανα κι εγώ.

View attachment 150210
Ωραία δουλειά μεν αλλά...
Ένα tweeter που είναι σχεδιασμένο για τοποθέτηση σε μπάφλα είναι λάθος να τοποθετηθεί διαφορετικά. Χαλάει η ακτινοβολία του.
Επίσης το να ισαπέχει από την περιφέρεια της καμπίνας δημιουργεί μέγιστο φαινόμενο περίθλασης, δηλαδή δευτερογενούς εκπομπής εξαιτίας της απόστασης ακουστικού κέντρου περιφέρειας.
Στην περίπτωση σου τώρα το μεγάφωνο έχει διάμετρο 6,5 εκατοστά συν 1 περίπου υποθέτω η κατασκευή σου πάμε στους 7,5 πόντους. Δηλαδή 3,75 απόσταση ακουστικού κέντρου περιφέρειας.
Το μήκος κύματος 9,1 KHz περίπου. Αν πάρεις μέτρηση της κατασκευής θα παρατηρήσεις μια ιδιαίτερα έντονη κορύφωση γύρω από αυτή τη συχνότητα.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Φιλος με τα Reference Three ειχε επισης το ιδιο θεμα το οποιο "λυσαμε" με ενα εχτρα ριμπον τουτερ απο πανω με εναν απλο πυκνωτη (πρωτης ταξης κρος) μκπ και μια αντισταση μετα απο δοκιμες.
Ribbon tweeter δεν <<ακούει>> με τίποτα την πρώτη τάξη κροσόβερ λόγο της καθαρά ωμικής του φύσης.
Το ελάχιστο είναι δεύτερης, αν κόβεις αρκετά ψηλά, ενώ σε συνηθισμένες συχνότητες τρίτης τάξης.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
...το μεγάφωνο έχει διάμετρο 6,5 εκατοστά συν 1 περίπου υποθέτω η κατασκευή σου πάμε στους 7,5 πόντους. Δηλαδή 3,75 απόσταση ακουστικού κέντρου περιφέρειας.
Το μήκος κύματος 9,1 KHz περίπου. Αν πάρεις μέτρηση της κατασκευής θα παρατηρήσεις μια ιδιαίτερα έντονη κορύφωση γύρω από αυτή τη συχνότητα.
Thanks για το σχόλιο... στην πρωτη ευκαιρία θα το μελετήσω.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Ribbon tweeter δεν <<ακούει>> με τίποτα την πρώτη τάξη κροσόβερ λόγο της καθαρά ωμικής του φύσης.
Το ελάχιστο είναι δεύτερης, αν κόβεις αρκετά ψηλά, ενώ σε συνηθισμένες συχνότητες τρίτης τάξης.
Το συγκεκριμενο ειναι αυτο......... Dynasonic PL-160
IMG_20180826_125812.jpg
που δεν ειναι ακριβως ριμπον αλλα μαγνητοστατικο και εχει δυο πηνια με δυνατοτητα αλλαγης της αντιστασης και ευαισθησιας.
Εμεις το κροσαραμε πολυ ψηλα (πανω απο 8ΚΗΖ γι' αυτο και μονο με πυκνωτη) αλλα προφανως μπορει να γινει κανονικο κρος μεγαλυτερης ταξης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το συγκεκριμενο ειναι αυτο......... Dynasonic PL-160
View attachment 150227
που δεν ειναι ακριβως ριμπον αλλα μαγνητοστατικο και εχει δυο πηνια με δυνατοτητα αλλαγης της αντιστασης και ευαισθησιας.
Εμεις το κροσαραμε πολυ ψηλα (πανω απο 8ΚΗΖ γι' αυτο και μονο με πυκνωτη) αλλα προφανως μπορει να γινει κανονικο κρος μεγαλυτερης ταξης.
Που το βρήκες αυτό; Υπάρχει ακόμα η εταιρία;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.054
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top