Προτάσεις για αγορά low budget πικάπ.

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μια καλη ιδεα για πικαπ ειναι να πουλησεις τα βινυλια που εχεις :focus:
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Kαλησπέρα !
Προσοχή με τα Project, δε γνωρίζω για τα μοντέλα Primary αλλά τα Debut από παλιά έχουν πρόβλημα με θόρυβο γείωσης... εγώ έχω το παλιό μοντέλο που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα , αλλά έχω δει στο διαδύκτιο ότι και τα καινούργια carbon εξακολουθούν να το έχουν.
Κατά τα άλλα και από μένα με τον προυπολογισμό που διαθέτεις καλύτερα να πας σε μεταχειρισμένο, το Dual που σου πρότεινε o Bono φαίνεται να είναι καλή περίπτωση.
Σημαντικό είναι επίσης να έχει και στροβοσκόπιο για να μπορείς να ελέγχεις και να διορθώνεις τις στροφές και το βάρος του να είναι τουλάχιστον 5 κιλά.
Βολικό επίσης το ημιαυτόματο ώστε να γυρνάει ο βραχίονας στην βάση του όταν τελειώνει ο δίσκος.
Ενημέρωσε μας και τι μουσικές ακούς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στην επιλογή κεφαλοβελόνας.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Kαλησπέρα !
Προσοχή με τα Project, δε γνωρίζω για τα μοντέλα Primary αλλά τα Debut από παλιά έχουν πρόβλημα με θόρυβο γείωσης... εγώ έχω το παλιό μοντέλο που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα , αλλά έχω δει στο διαδύκτιο ότι και τα καινούργια carbon εξακολουθούν να το έχουν.
Κατά τα άλλα και από μένα με τον προυπολογισμό που διαθέτεις καλύτερα να πας σε μεταχειρισμένο, το Dual που σου πρότεινε o Bono φαίνεται να είναι καλή περίπτωση.
Σημαντικό είναι επίσης να έχει και στροβοσκόπιο για να μπορείς να ελέγχεις και να διορθώνεις τις στροφές και το βάρος του να είναι τουλάχιστον 5 κιλά.
Βολικό επίσης το ημιαυτόματο ώστε να γυρνάει ο βραχίονας στην βάση του όταν τελειώνει ο δίσκος.
Ενημέρωσε μας και τι μουσικές ακούς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στην επιλογή κεφαλοβελόνας.
Πως ακούγεται αυτός ο θόρυβος γείωσης;
Έχω project carbon και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Εγώ έχω πρόβλημα και με τη γείωση και με έναν άλλο θόρυβο που είναι κάπως διαφορετικό από τον γνωστό θόρυβο της γείωσης.
Ο θόρυβος αυτός ξεκινάει μόλις ακουμπήσει η βελόνα στο βινύλιο και μοιάζει πιο πολύ με φύσημα.
Ακουγόταν πιο έντονα, αλλά το μείωσα κάπως όταν αφαίρεσα τον ιμάντα ανάρτησης του μοτέρ και το βίδωσα με τις βίδες του. Ο θόρυβος εξακολουθεί να υφίσταται και έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο έντονος όταν το καπάκι ακουμπάει στο πλινθ.
Το πικάπ είναι το Debut III το παλιό, τα καλώδια είναι φυτευτά μέσα στο πικάπ.
Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς το πρόβλημα παρακαλώ να με συμβουλεύσει...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
6
και εγω σε debut carbon που εχω δεν έχω ακούσει πάλι θόρυβο...όλα τα pick up φίλε μου ίσως κάτι βγάλουν μπορεί να τύχει ίσως εσένα έχει κάποιο θέμα η καλωδίωση του βραχίονα η ο θόρυβος της γείωσης είναι από κάποιο βύσμα...
 


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Kαλησπέρα !
Προσοχή με τα Project, δε γνωρίζω για τα μοντέλα Primary αλλά τα Debut από παλιά έχουν πρόβλημα με θόρυβο γείωσης... εγώ έχω το παλιό μοντέλο που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα , αλλά έχω δει στο διαδύκτιο ότι και τα καινούργια carbon εξακολουθούν να το έχουν.
Κατά τα άλλα και από μένα με τον προυπολογισμό που διαθέτεις καλύτερα να πας σε μεταχειρισμένο, το Dual που σου πρότεινε o Bono φαίνεται να είναι καλή περίπτωση.
Σημαντικό είναι επίσης να έχει και στροβοσκόπιο για να μπορείς να ελέγχεις και να διορθώνεις τις στροφές και το βάρος του να είναι τουλάχιστον 5 κιλά.
Βολικό επίσης το ημιαυτόματο ώστε να γυρνάει ο βραχίονας στην βάση του όταν τελειώνει ο δίσκος.
Ενημέρωσε μας και τι μουσικές ακούς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στην επιλογή κεφαλοβελόνας.
Κυρίως ροκ και ακραία του παρακλάδια (classic rock μέχρι noise, black, post, sludge metal) και μετά παίζουν κάποιοι funk και fusion λόγω της ενασχόλησης μου με το μπάσο.

Το dual έχει αρχήσει και μου φαίνεται καλή περίπτωση. Πιστεύεις θα χρειαστεί να αλλάξω κεφαλοβελόνα ή κάποιο άλλο εξάρτημα;

Dual ή Rega?
Κοίτα για rega μεταχειρισμένο,δεν θα το μετανιώσεις
Δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής,.
 
Last edited:

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Κυρίως ροκ και ακραία του παρακλάδια (classic rock μέχρι noise, black, post, sludge metal) και μετά παίζουν κάποιοι funk και fusion λόγω της ενασχόλησης μου με το μπάσο.

Το dual έχει αρχήσει και μου φαίνεται καλή περίπτωση. Πιστεύεις θα χρειαστεί να αλλάξω κεφαλοβελόνα ή κάποιο άλλο εξάρτημα;

Το Dual είναι direct drive, που σημαίνει πως δεν έχει ιμάντα, άρα δεν ανησυχείς για αυτό ποτέ.
Αν κρατήσεις την ίδια κεφαλή θα πρέπει να αλλάξεις βελόνα γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις πόσο φθαρμένη είναι η υπάρχουσα. Μπορείς να βρείς βελόνες από το 3345rpm.gr ή το ebay ή το Pickupnaalden.com. Αλλά 1) δε γνωρίζεις σε τι κατάσταση είναι η κεφαλή μετά από τόσα χρόνια, θα πρέπει να την τεστάρεις (για αυτό καλύτερα να σε συμβουλεύσει κάποιος άλλος) και 2) οι βελόνες που είναι συμβατές με την κεφαλή θα είναι κυρίως aftermarket και όχι original.

Τώρα αν πας σε καινούρια κεφαλοβελόνα, όσον αφορά το metal και τα παρακλάδια του θεωρώ πως για αρχή καλό θα ήταν να κινηθείς σε audio technica ΑΤ95Ε ή AT85EP μαζί με τον αντάπτορα της γιατί είναι κεφαλή P mount.

Όταν θα πας να το τσεκάρεις, τα πιο απλά πράγματα που μπορείς να ελέγξεις είναι αν δουλεύουν όλοι οι αυτοματισμοί του (είναι πλήρως αυτόματο), αν οι στροφές λειτουργούν σωστα (έχει στροβοσκόπιο), αν έχει ραγίσματα/σπασίματα, αν τα καλώδια του αν έχουν φθαρεί ή οξειδωθεί, αν κατά τη λειτουργία του ακούγονται περίεργοι θόρυβοι και αν το μοτέρ του είναι αθόρυβο.
Πάντως λόγω ηλικίας κατά πάσα πιθανότητα να χρειστεί να το δει και κάποιος ειδικός.

Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα και με βάση τα δικά μου εμφανισιακά γούστα πολύ πιο όμορφο από τις σανίδες που πουλάνε σήμερα.
 



Μηνύματα
127
Reaction score
134
Η δική μου υποκειμενική, ταπεινή γνώμη χωρίς να είμαι ειδικός, από αυτά που ξέρω χωρίς να ακούσει το συγκεκριμένο μοντέλο
Θετικά
1. Είναι Dual Γερμανίας, οπότε λογικά θα σου κρατήσει χωρίς προβήματα για πολλά χρόνια.
2. Προρυθμισμένη κεφαλή, δε χρειάζεται να κάνεις καμία ρύθμιση, απλά το βάζεις να παίξει με τη
μία (τo θεωρώ θετικό επειδή είσαι νέος στα πικάπ)
3. Πλήρως αυτόματο

Αρνητικά
1. Προρυθμισμένο αντίβαρο και αντιολίσθηση με βάση την συκεκριμένη κεφαλή. Δύσκολα μπορείς
να κουμπώσεις άλλη.
2. Κεφαλοβελόνα ΑΤ 91 που είναι ότι χαμηλότερο βγάζει η Audio Technica
3. Δεν έχει στροβοσκόπιο
4. Wow&Flutter : +/- 0,09 % (πχ. το 621 κανονικά έχει 0.06%)


Σα μηχάνημα δε συγρίνεται με το Dual 621.
Το ζήτημα είναι αν το 621 είναι σε καλή κατάσταση και δε χρειάζεται να δώσεις εκτός από τη κεφαλοβελόνα και άλλα 50-100 ευρώ για το φέρεις στα ίσια του...
Πάντως με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο skroutz, για τον πρυπολογισμό σου αυτό φαίνεται πως είναι ΟΚ.

Κοίτα όμως και αυτό: https://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-657439980.html
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ταπεινη μου αποψη βρες και παρε ενα μεταχειρισμενο mk2 θα το εχεις για μια ζωη και αμα θες εχει και ενα καρο upgrade αργοτερα για να κανεις.Εχω τρια δυο μαυρα και ενα ασημενιο απο την εποχη που επαιζα με δισκους η μονη βλαβη που ειχα ποτε ηταν που καηκε στο ενα το λαμπακι.Και με τον αυθεντικο βραχιονα δες ποσες κεφαλοβελονες μπορεις να βαλεις και να παιζει σαν hifi πικ απ.
20180320_203408.jpg

Και ενα σορο δοκιμασμενες ακομη.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
παιδες sorry που "καταχρωμαι" το νημα, αλλα για οικονομικο-σωστο σερβις σε ενa dual που μου χαρησαν πριν χρονια, και το τρωει η αποθηκη, που ρωταω?
πρεπει να χει "σπασει" η να χει "ξεκουμπωσει" το ενα ελατηριο της αναρτησης...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
παιδες sorry που "καταχρωμαι" το νημα, αλλα για οικονομικο-σωστο σερβις σε ενa dual που μου χαρησαν πριν χρονια, και το τρωει η αποθηκη, που ρωταω?
πρεπει να χει "σπασει" η να χει "ξεκουμπωσει" το ενα ελατηριο της αναρτησης...
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Καλησπερα. Αν καταφερεις να βρεις ενα Technics SL 1200 MK2 στα 350€ παρτο. Δεν ξερω αν κατι καινουργιο σε αυτην την τιμη συγκρινεται μαζι του. Επισης προσωπικα ολη η σειρα 1200 1400 1600 1800 ειναι εξαιρετικη. To AKAI dp 306 ειναι αρκετα καλο και συνηθως οικονομικο. Γενικα μπορει πολλοι να διαφωνουν αλλα σε μεταχειρισμενα direct drive. Μια σταγονα λαδι το χρονο και αντεχουν...προς το παρον μισο αιωνα. Απεφυγε τα πλαστικα αν και ενα Technics dd20 (πλαστικο) που εχω σε αποστρατια αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις και αν δεν το κοπανας με το δαχτυλο την ωρα που παιζει μια χαρα ακουγεται. Καποτε εχασα ενα SONY PS 6750 στα 200 ευρω γιατι ξεχαστηκα στο τελος μιας δημοπρασιας (τρομερο μηχανημα). Θελει υπομονη και κυνηγι η αγορα μεταχειρισμενου. Καλη τυχη
...Μερικες πολυ γρηγορες προτασεις μεταχειρισμενου απο 80-250€. Αναλογως του ποσο low ειναι το budget σου
 
Last edited:

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Καλησπερα. Αν καταφερεις να βρεις ενα Technics SL 1200 MK2 στα 350€ παρτο. Δεν ξερω αν κατι καινουργιο σε αυτην την τιμη συγκρινεται μαζι του. Επισης προσωπικα ολη η σειρα 1200 1400 1600 1800 ειναι εξαιρετικη. To AKAI dp 306 ειναι αρκετα καλο και συνηθως οικονομικο. Γενικα μπορει πολλοι να διαφωνουν αλλα σε μεταχειρισμενα direct drive. Μια σταγονα λαδι το χρονο και αντεχουν...προς το παρον μισο αιωνα. Απεφυγε τα πλαστικα αν και ενα Technics dd20 (πλαστικο) που εχω σε αποστρατια αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις και αν δεν το κοπανας με το δαχτυλο την ωρα που παιζει μια χαρα ακουγεται. Καποτε εχασα ενα SONY PS 6750 στα 200 ευρω γιατι ξεχαστηκα στο τελος μιας δημοπρασιας (τρομερο μηχανημα). Θελει υπομονη και κυνηγι η αγορα μεταχειρισμενου. Καλη τυχη
...Μερικες πολυ γρηγορες προτασεις μεταχειρισμενου απο 80-250€. Αναλογως του ποσο low ειναι το budget σου
Τα τρία πρώτα τα ξεχνάς, όχι επειδή δεν είναι καλά μηχανήματα, αλλά .....
Θα σου πω μόνο αυτό και βγάλε τα συμεράσματα μόνος σου, είναι από το ίδιο πωλητή.
1. Οι φωτογραφίες στις αγγελίες δεν είναι οι πραγματικές, είναι από το διαδίκτυο και αυτό είναι ολοφάνερο
2. Οι αγγελίες αυτές σέρνονται στο car.gr και σε άλλα sites αγγελιών εδώ και χρόνια, γιατί άραγε;
Αν τα μηχανήματα είναι όντως σε άριστη κατάσταση, ή αν μπορούσες πραγματικά να τσεκάρεις την απόδοση τους πριν τα αγοράσεις δε θα είχαν πωληθεί; Πόσα κομμάτια μπορεί να έχει από τα ίδια μηχανήματα;
Απλά τροφή για σκέψη.....🤔
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Τα τρία πρώτα τα ξεχνάς, όχι επειδή δεν είναι καλά μηχανήματα, αλλά .....
Θα σου πω μόνο αυτό και βγάλε τα συμεράσματα μόνος σου, είναι από το ίδιο πωλητή.
1. Οι φωτογραφίες στις αγγελίες δεν είναι οι πραγματικές, είναι από το διαδίκτυο και αυτό είναι ολοφάνερο
2. Οι αγγελίες αυτές σέρνονται στο car.gr και σε άλλα sites αγγελιών εδώ και χρόνια, γιατί άραγε;
Αν τα μηχανήματα είναι όντως σε άριστη κατάσταση, ή αν μπορούσες πραγματικά να τσεκάρεις την απόδοση τους πριν τα αγοράσεις δε θα είχαν πωληθεί; Πόσα κομμάτια μπορεί να έχει από τα ίδια μηχανήματα;
Απλά τροφή για σκέψη.....🤔
Δεν κρινω τον πωλητη και κακως εβαλα τα link. Ενδεικτικα για το τι μπορεις να βρεις σε αυτα τα λεφτα σε σχεση με καινουργια τυπου crosley που εχουν κατακλησει τις αλυσιδες και τα site
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Υπάρχουν και οι αγγελίες,εδώ στο φόρουμ μας
car.gr και πράσινα άλογα
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Δεν κρινω τον πωλητη και κακως εβαλα τα link. Ενδεικτικα για το τι μπορεις να βρεις σε αυτα τα λεφτα σε σχεση με καινουργια τυπου crosley που εχουν κατακλησει τις αλυσιδες και τα site
Φίλε RomRοm σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε θίξω ή να σε κρίνω. Όλοι μας έχουμε παραθέσει κατά καιρούς links. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι απλά ήθελες να βοηθήσεις. ;)
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Εγω παιδια παντως οτι εχω παρει απο το car.gr μου εχει βγει καλο.
Μακρια απο crosley
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top