Προτάσεις για αγορά low budget πικάπ.

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Γενικα παντως οταν αγοραζεις μεταχειρισμενο ειτε απο το ebay ειτε απο οποιοδηποτε site αγγελιων πρεπει να εισαι προετοιμασμενος ψυχολογικα. Ειδικα οταν μιλαμε για μηχανηματα καποιων 10 ετιων που η μοδα και η ταση τα βαφτισε vintage και εκτοξευσε τις τιμες. Η τιμη πρεπει να σου αφηνει περιθωριο για επισκευη και αν πανε ολα στραβα το ποσο που θα χασεις να ειναι μικρο. Δεν ειναι ολα τα παλια μηχανηματα <<κλασικα>> και αξια να διεκδικουν μια υψηλη τιμη. Razor κατανοητο αυτο που λες, leo1984 απ οποιον και να αγορασεις αν δεν τον γνωριζεις στον πραγματικο κοσμο το ρισκο υπαρχει
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
..... Ειδικα οταν μιλαμε για μηχανηματα καποιων 10 ετιων που η μοδα και η ταση τα βαφτισε vintage και εκτοξευσε τις τιμες......
η και "από την προσωπική συλλογή" επίσης.
Συλλογή και μεταχειρισμένο δεν μου κολλάει, συλλογή και αμεταχείριστο, κλειστό στο κουτί του το δέχομαι.
Λίγο παρθένα δεν γίνεται.....
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλήμερα στη παρέα,
Και εγώ από την πλευρά μου θα σου πρότεινα το Dual 505 το είχα στην κατοχή μου πάνω από 10 χρόνια είναι αξιοπρεπές μηχάνημα με hi-fi προδιαγραφές το μόνο που άλλαζα λόγο χρήσης ήταν ο ιμάντας.
Τώρα για το Technics mk2 Θρύλος πικάπ, αλλά άλλη κατηγορία μηχάνημα, και μεταχειρισμένο δύσκολο θα το βρεις κάτω από 400 ευρώ, το είχα αγοράσει μετά το Dual και το πούλησα 500 ευρώ.
Αν θέλεις πάντως mk2 έχω φίλο τεχνικό που μπορεί να πουλάει..... να ρωτήσω τιμή ?
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Εγώ έχω πρόβλημα και με τη γείωση και με έναν άλλο θόρυβο που είναι κάπως διαφορετικό από τον γνωστό θόρυβο της γείωσης.
Ο θόρυβος αυτός ξεκινάει μόλις ακουμπήσει η βελόνα στο βινύλιο και μοιάζει πιο πολύ με φύσημα.
Ακουγόταν πιο έντονα, αλλά το μείωσα κάπως όταν αφαίρεσα τον ιμάντα ανάρτησης του μοτέρ και το βίδωσα με τις βίδες του. Ο θόρυβος εξακολουθεί να υφίσταται και έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο έντονος όταν το καπάκι ακουμπάει στο πλινθ.
Το πικάπ είναι το Debut III το παλιό, τα καλώδια είναι φυτευτά μέσα στο πικάπ.
Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς το πρόβλημα παρακαλώ να με συμβουλεύσει...
Είχα το Debut το πρώτο της σειράς για πολλά χρόνια. Το πικάπ εείναι super αλλά αυτό το πρόβλημα υπήρχε. Είναι το μοτέρ και η εγγυτητα του με την έξοδο του σήματος. Το διόρθωσα αλλά ήταν μεγάλη μόντα. Δεν σου την προτείνω αλλά λύνει πλήρως το πρόβλημα. Είχα οδηγήσει κατευθείαν τα καλώδια του βραχίωνα πάνω σε εξωτερική phono προενίσχυση.
Για να πάρεις μια ιδέα με φωτό δες την αγγελία που έβαλα όταν το πούλησα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Είχα το Debut το πρώτο της σειράς για πολλά χρόνια. Το πικάπ εείναι super αλλά αυτό το πρόβλημα υπήρχε. Είναι το μοτέρ και η εγγυτητα του με την έξοδο του σήματος. Το διόρθωσα αλλά ήταν μεγάλη μόντα. Δεν σου την προτείνω αλλά λύνει πλήρως το πρόβλημα. Είχα οδηγήσει κατευθείαν τα καλώδια του βραχίωνα πάνω σε εξωτερική phono προενίσχυση.
Για να πάρεις μια ιδέα με φωτό δες την αγγελία που έβαλα όταν το πούλησα.
Υπάρχει και αυτός ο τρόπος να εξαλείψεις το hum....

Εντελώς απαράδεκτο πρόβλημα για οποιοδήποτε πικαπ, πόσο μάλλον για μία εταιρεία που "ειδικεύεται" στην κατασκευή τους.....
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Υπάρχει και αυτός ο τρόπος να εξαλείψεις το hum....

Εντελώς απαράδεκτο πρόβλημα για οποιοδήποτε πικαπ, πόσο μάλλον για μία εταιρεία που "ειδικεύεται" στην κατασκευή τους.....
Ποτέ δεν μου άρεσαν,πάντα είχαν μικροπροβλήματα,ικανά να σου σπάνε το ηθικό
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
η και "από την προσωπική συλλογή" επίσης.
Συλλογή και μεταχειρισμένο δεν μου κολλάει, συλλογή και αμεταχείριστο, κλειστό στο κουτί του το δέχομαι.
Λίγο παρθένα δεν γίνεται.....
Καλα,το θεμα συλλογη στο audio οντως ακουγεται καπως. Ειδικα στο χομπυ μου,συλλεγω δεν σημαινει και κατ αναγκη αγοραζω και κραταω σφραγισμενο.Αυτο ειναι σαν να μην το εχω.Εχω καποιες μικρες συλλογες αντικειμενων audio,αλλα τα χρησιμοποιω ολα.Και καποτε πουλαω κιολας.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Παλιά με είχε βάλει ο πατέρας μου (προφανώς εκείνος το γούσταρε και εγώ ήμουν η βιτρίνα) να ασχολούμαι με συλλογή γραμματοσήμων. Υπήρχαν λοιπόν συλλέκτες καινούργιων αλλά και συλλέκτες μεταχειρισμένων γραμματοσήμων.
Πιστεύω λοιπόν ότι οι πρώτοι δεν τα συνέλεγαν για να τα κολήσουν σε γράμματα ή κάρτες, αλλά τα έβαζαν στα ειδικά άλμπουμ για να τα βλέπουν μόνο. Ένα δοντάκι να κοπεί και χάνει σε αξία το αχρησιμοποίητο γραμματόσημο.

Είναι λοιπόν θέμα ερμηνείας, ότι αγοράσαμε είναι προσωπική συλλογή?
- Αν έχω καμιά τριανταριά lacoste, θεωρούνται προσωπική συλλογή αφού τα φοράω?
- Αν έχω 15 καραμπίνες και τις χρησιμοποιώ στο κυνήγι, θεωρούνται προσωπική συλλογή?
- Αν έχω 100 δίσκους που τους αγόραζα για να τους ακούω, θεωρούνται συλλογή?
- Αν έχω κρατήσει 150 matchbox που έπαιζα παιδί, είναι συλλογή?
- Συλλογή είναι να κάνω το χόμπι μου και όταν βαρεθώ κάτι το πουλάω, ονομάζοντας το αντικείμενο προσωπικής συλλογής?

Μήπως βαφτίζουμε το κρέας, ψάρι?
Συλλέκτη θεωρώ εκείνον που θα πάει να δώσει 2000+€ να πάρει ένα Dragon, για να το βλέπει δίπλα στο 1000, ξέροντας ότι πληρώνει για πεθαμένη τεχνολογία. Όχι κάποιον που το είχε για χρήση και επειδή ήλθαν έτσι τα πράγματα για να το χρυσοπουλήσει, το παρουσιάζει κατάλληλα απευθυνόμενος σε συγκεκριμένο target-group.
Το χόμπι του συλλέγειν, έχει κανόνες νομίζω.
Έτσι τα βλέπω εγώ, δεν είμαι και ο Πάπας βέβαια.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και αυτος που τα χρησιμοποιει και αυτος που δεν τα χρησιμοποιει "συλλεγουν" αντικειμενα.
Ο ορισμος που περιγραφεις ειναι βεβαια σωστος,ετσι το εννοουν οσοι μιλανε για συλλεκτες.
Στη δικη μου συλλογη υπαρχουν και παλια και σπανια αντικειμενα (που αφορουν το χομπυ μου) που ισως να μην εχει κανενας που συλλεγει για να τα βλεπει. Εγω τα χρησιμοποιω, αλλα δεν παυουν να εχουν "συλλεκτικη αξια" για καποιον που συλλεγει παρομοια αντικειμενα απλα για να τα βλεπει.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αν έχεις πολλά από Χ και τα χρησιμοποιείς, ενώ θα αρκούσε ένα ή δύο, είναι συλλογή.

Επίσης αν έχεις πολλά από Χ αλλά δεν τα χρησιμοποιείς, και πάλι είναι συλλογή.

Συνεπώς:

- Αν έχω καμιά τριανταριά lacoste, θεωρούνται προσωπική συλλογή αφού τα φοράω? Όχι
- Αν έχω 15 καραμπίνες και τις χρησιμοποιώ στο κυνήγι, θεωρούνται προσωπική συλλογή? Ναι
- Αν έχω 100 δίσκους που τους αγόραζα για να τους ακούω, θεωρούνται συλλογή? Όχι
- Αν έχω κρατήσει 150 matchbox που έπαιζα παιδί, είναι συλλογή? Ναι
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν έχεις πολλά από Χ και τα χρησιμοποιείς, ενώ θα αρκούσε ένα ή δύο, είναι συλλογή.

Επίσης αν έχεις πολλά από Χ αλλά δεν τα χρησιμοποιείς, και πάλι είναι συλλογή.

Συνεπώς:
Οταν συλλεγεις εισαι συλλεκτης :biggrin:
Το τι τα κανεις αφορα μονον εσενα.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Συλλέκτη θεωρώ εκείνον που θα πάει να δώσει 2000+€ να πάρει ένα Dragon, για να το βλέπει δίπλα στο 1000, ξέροντας ότι πληρώνει για πεθαμένη τεχνολογία.
Εάν γνωρίζεις μέσο το οποίο γράφει και αναπαραγάγει μουσική πληρέστερα από την ταινία θα θεωρήσουμε ενδεχομένως συλλέκτη τον όποιον αγοράζει ένα κορυφαίο μπομπινόφωνο κατά πρώτον ή και κασετόφωνο κατά δεύτερο λόγο. Δεδομένου όμως του ότι μάλλον δεν υπάρχει αντίστοιχο μέσο (ακριβό μεν στην παραγωγή, σπαστικό στην συντήρηση των συσκευών του, αλλά και μοναδικό στο αποτέλεσμά του... προς το παρόν πάντα) το παράδειγμά σου θεωρείται ολίγον ατυχές. Κατά τα λοιπά μπορείς να επαναπαύεσαι στην ευκολία του TIDAL και των συναφών ψηφιακών βιβλιοθηκών (η οποία όντως υπάρχει) αλλά σίγουρα η ταινία δεν αποτελεί "πεθαμένη τεχνολογία" και ίσως να μην πεθάνει στα χρόνια που εμείς θα είμαστε ζωντανοί.
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
ε ναι αν πήρε τον ρωτάω εγώ .

να και μια πρόσταση

 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top