Προτάσεις για αναβάθμιση

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Καλησπέρα. Αρχικά δεν ήξερα πού ακριβώς να βάλω το συγκεκριμένο θεματακι. Αν κρίνετε ότι κολλάει σε άλλη κατηγορία καλύτερα μπορείτε να το μεταφέρετε εκεί. Πάμε στο ζουμί λοιπόν. Διαθέτω τα παρακάτω:

Πικάπ: project 1xpressoon III comfort
Ενισχυτής: Marantz PM7004
Ηχεία: Wharfedale vr-300

Μετά από 2 χρόνια χρήσης τους σε δωμάτιο 12τμ θα μεταφερθούν σε σαλόνι 27τμ αποκλειστικά για ακρόαση βινυλίων.

Με δεδομένο πως το πικάπ δεν το κουνάει από τη θέση του και με ένα μπάτζετ max 600€ τι θα μπορούσα να αλλάξω/αναβαθμίσω για καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα?
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Στο μεγάλο χώρο που θα πας θα γίνει επιτακτική η ανάγκη για υπογούφερ. Φτιάχνεσαι με 400Ε με ένα presonus temblor 10άρι.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Στο μεγάλο χώρο που θα πας θα γίνει επιτακτική η ανάγκη για υπογούφερ. Φτιάχνεσαι με 400Ε με ένα presonus temblor 10άρι.
Δλδ θα μου πρότεινες να αφήσω τα wharfedale?
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα. Αρχικά δεν ήξερα πού ακριβώς να βάλω το συγκεκριμένο θεματακι. Αν κρίνετε ότι κολλάει σε άλλη κατηγορία καλύτερα μπορείτε να το μεταφέρετε εκεί. Πάμε στο ζουμί λοιπόν. Διαθέτω τα παρακάτω:

Πικάπ: project 1xpressoon III comfort
Ενισχυτής: Marantz PM7004
Ηχεία: Wharfedale vr-300

Μετά από 2 χρόνια χρήσης τους σε δωμάτιο 12τμ θα μεταφερθούν σε σαλόνι 27τμ αποκλειστικά για ακρόαση βινυλίων.

Με δεδομένο πως το πικάπ δεν το κουνάει από τη θέση του και με ένα μπάτζετ max 600€ τι θα μπορούσα να αλλάξω/αναβαθμίσω για καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα?
Σαφέστατα ηχεία!! Μεγαλύτερος χώρος, πιθανά μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης, άρα ηχεία με μεγαλύτερο γούφερ (για sub θα σου που οι ειδικοί) π.χ: https://www.nakas.gr/prd/wharfedale-diamond-11-4-walnut-pearl-ixeia-zevgos ή https://www.nakas.gr/prd/take-fps-black-hxeio-dapedoy-energy-tmx ή διάφορα άλλα που θα σου προταθούν!
Αλλά, σίγουρα ηχεία (φυσικά μετά μπορεί να αρχίσουν τα παράπονα από τον ενισχυτή χα χα).
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Σαφέστατα ηχεία!! (φυσικά μετά μπορεί να αρχίσουν τα παράπονα από τον ενισχυτή χα χα).
Χαχαχαχα δυστυχώς το ξέρω κ γω. Οπότε μάλλον θα έπρεπε να πω καλύτερα στο αρχικό ποστ πως το μπάτζετ είναι στα 600€ για την πρώτη αναβάθμιση.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Συμφωνώ με gid, ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν έχει έξοδο sub αλλά έξοδο προενίσχυσης και είσοδο τελικού, βέβαια μπορείς να πάρεις τις εξόδους των ηχείων από τον ενισχυτή και να τις συνδέσεις σε κάποιο sub με τις αντίστοιχες εισόδους και από κει στα ηχεία, σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς το crossover του subwoofer.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Πώς σας φαίνονται σαν επιλογές τα Dali Zensor 5 ή τα Dali Zensor 7? Θα έχει κάποιο θέμα ο ενισχυτής μου με κάποιο από αυτά τα δυο?
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Πώς σας φαίνονται σαν επιλογές τα Dali Zensor 5 ή τα Dali Zensor 7? Θα έχει κάποιο θέμα ο ενισχυτής μου με κάποιο από αυτά τα δυο?
Το θεμα ειναι εαν με την αλλαγη των ηχειων θα παρεις το καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα που περιμενεις,και νομιζω πως δεν θα το παρεις γιατι δεν θα επαρκει ο ενισχυτης σου,τον οποιο και θεωρω τον αδυναμο κρικο του συστηματος σου.
Μηπως αρχικα θα επρεπε να σκεφτεις την αγορα ενος τελικου ενισχυτη.Να δωσεις δηλαδη το μεγιστο στα ηχεια που ηδη εχεις και να δεις τι διαφορες θα ακουσεις.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Το θεμα ειναι εαν με την αλλαγη των ηχειων θα παρεις το καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα που περιμενεις,και νομιζω πως δεν θα το παρεις γιατι δεν θα επαρκει ο ενισχυτης σου,τον οποιο και θεωρω τον αδυναμο κρικο του συστηματος σου.
Μηπως αρχικα θα επρεπε να σκεφτεις την αγορα ενος τελικου ενισχυτη.Να δωσεις δηλαδη το μεγιστο στα ηχεια που ηδη εχεις και να δεις τι διαφορες θα ακουσεις.
Μπορεί να κάνω και λάθος που το πηγαινω στο οικονομικό αλλά ενισχυτής 700-800€ δεν μπορεί να οδηγήσει ηχεία 400-500 γιουρος;;
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Η πραγματικοτητα ειναι λιγο διαφορετικη.......
Ο ενισχυτης σου σε καμια των περιπτωσεων δεν "γεμιζει" τα ηχεια σου.
Που σημαινει οτι απλα δεν ακους αυτο που πραγματικα εχουνε να δωσουν τα Wharfedale.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Η πραγματικοτητα ειναι λιγο διαφορετικη.......
Ο ενισχυτης σου σε καμια των περιπτωσεων δεν "γεμιζει" τα ηχεια σου.
Που σημαινει οτι απλα δεν ακους αυτο που πραγματικα εχουνε να δωσουν τα Wharfedale.
Και ποιον θα μου πρότεινες για να εκμεταλευτω πλήρως τα vr-300?
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Και ποιον θα μου πρότεινες για να εκμεταλευτω πλήρως τα vr-300?

Δεν εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου.....
Το ηχειο σου ειναι 88db (δηλαδη αναισθητο) και ονομαστικα 10-120 w.
Eγω θα δοκιμαζα τουλαχιστον 120 αρη.
Εαν ειχες την ευκαιρια να δοκιμαζες κατι ειτε τελικο ειτε ολοκληρωμενο ενισχυτη στο συστημα σου απο καποιο μαγαζι η φιλο πριν κανεις καποια κινηση για αγορα.
Νομιζω θα ηταν ευχαριστη εκπληξη αυτο που θα ακουγες.
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Απ'οτι βλεπω η διαφορα τους ειναι μονο 10 βατ δηλ.ο marantz 2 x 70 και o nad 2 x 80.Δεν νομιζω πως θα δεις κατι αξιοσημειωτο.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θα αποτελούσε καλή αναβάθμιση αν αντικαθιστούσα τον marantz με το NAD C356 BEE?
Δεν νομίζω. Καλύτερα κράτα τον Marantz σαν προενισχυτή και πάρε έναν τελικό. Αλλά, επιμένω, την μεγαλύτερη διαφορά/αναβάθμιση στον ήχο στον νέο μεγαλύτερο χώρο που σχεδιάζεις, θα την λάβεις από ηχεία πιο ποιοτικά και με μεγαλύτερα woofer (και αν χρειαστεί sub...θα σου εξηγήσουν άλλοι).
Εγώ προσωπικά θα πούλαγα τα τωρινά ηχεία θα πρόσθετα και τα 600-700 ευρώ για να φτάσω στα 1000 και θα κοίταζα μόνο για μεταχειρισμένα ηχεία, άλλης κατηγορίας (έχω δει κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες εδώ στις αγγελίες).
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Ο marantz εχει pre-out,δανεισου απο ενα φιλο-γνωστο η απο ενα μαγαζι εναν τελικο και κανε μια δοκιμη να δεις τη διαφορα.Αλλα οπωσδηποτε απο 120 βατ....
Δεν νομίζω. Καλύτερα κράτα τον Marantz σαν προενισχυτή και πάρε έναν τελικό. Αλλά, επιμένω, την μεγαλύτερη διαφορά/αναβάθμιση στον ήχο στον νέο μεγαλύτερο χώρο που σχεδιάζεις, θα την λάβεις από ηχεία πιο ποιοτικά και με μεγαλύτερα woofer (και αν χρειαστεί sub...θα σου εξηγήσουν άλλοι).
Εγώ προσωπικά θα πούλαγα τα τωρινά ηχεία θα πρόσθετα και τα 600-700 ευρώ για να φτάσω στα 1000 και θα κοίταζα μόνο για μεταχειρισμένα ηχεία, άλλης κατηγορίας (έχω δει κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες εδώ στις αγγελίες).
Σαφως τη μεγαλυτερη διαφορα θα τη δει με ηχεια,αφου πρωτιστως εχει εναν ενισχυτη να τα οδηγησει.Ακομα και αυτα που εχει τωρα (wharfedale) τα υποοδηγει με τον marantz.Τι νοημα θα ειχε εαν ακομα επαιρνε ενα ζευγαρι ηχεια με 2 οκταιντσα και προσπαθουσε να τα οδηγησει με τα 70 ονομαστικα βατ του marantz?
Aγοραζοντας εαν τελικο η εναν ολοκληρωμενο (δινοντας τον marantz) εχει επενδυσει και για μελλοντικα μεγαλυτερα ηχεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Επειδή γνωστός, φίλος ή εχθρός δεν παίζει να ασχολείται με αυτό το σπορ για να δανειστω κάτι να καταλάβω διαφορες. Στο σενάριο που στέλνω τον marantz για κάποιον άλλο ολοκληρωμένο θα ήμουν οκ αν αυτος ήταν ο nad c356 bee?
Στο δευτερο σεναριο που κρατάω τον marantz σαν pre έχετε κάποιον τελικό να μου προτείνετε με max τα 600-700 γιουρος που θα αξίζει την αγορά και θα με κάνει να δω ή μάλλον ακούσω τη διαφορά στα wharfedale?
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
H αλλαγη στον συγκεκριμενο nad δεν θα σου δωσει κατι.


Δεν χρειαζεται καν να δωσεις 600-700 ευρω για τελικο....
Επισης υπαρχουν αγγελιες εδω μεσα με τελικους μπορεις να ριξεις μια ματια.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Πώς σας φαίνεται αυτός ο τελικός; Θα οδηγεί καλυτερα τα wharfedale σε σχέση με το marantz? Επίσης σε περίπτωση αναβάθμισης στο μέλλον και των ηχείων με τα ας πούμε dali zensor 7, θα είμαι οκ?
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top