Προτάσεις για ενισχυτή σε σύστημα 2.1

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Είναι το πρώτο σύστημα που θα στήσω, γιαυτό συγχωρέστε με εκ των προτέρων για το μακρόσυρτο μήνυμα.
Με δεδομένο πως για πηγή υπάρχει ένα PS3 και πολλά αρχεία MP3 (τα περισσότερα σε καλή ανάλυση) ποιά από τις παρακάτω επιλογές θα συστήνατε στην ενίσχυση, αν σας έλεγα πως είναι περισσότερο για μουσική και λιγότερο για ταινίες, δεν θα υπάρχουν δορυφορικά ηχεία ούτε στο μέλλον, θα υπάρχει όμως ένα sub (2.1):
1)AV receiver των 600-900€, όπως ο νέοι ONKYO TX-SR605 ή PIONEER VSX-1017AV (αλήθεια τα νέα φορμά ήχου του HDMI 1.3 αφορούν μόνο τα πολυκάναλα συστήματα ή μήπως θα υπάρχουν προσθήκες και στα δικάναλα;)
2)Ολοκληρωμένος τσιπάτος στερεοφωνικός όπως ο Advance Acoustic MAP305DA II (2 X 100W/8Ω και ψηφιακές εισόδους), ή hi-end like υβριδικός στερεοφωνικός όπως ο CAV A-10 (2 x 160W/8Ω), γύρω στα 1300€;
Ο χώρος είναι γύρω στα 30 τετραγωνικά και δεν καίγομαι για πολύ υψηλές στάθμες. Για ηχεία προσανατολίζομαι στα KEF iQ7 ή στα Triangle Altea αμφότερα τρίδρομα δαπέδου 1000-1200€. Μήπως τα περίπου 600€ παραπάνω ξοδευτούν άδικα καθώς με τέτοια πηγή και φορμά μουσικών αρχείων δεν θα καταλάβω διαφορά στη μουσική μεταξύ AV και stereo;
Στους στερεοφωνικούς ενισχυτές πως θα μπορέσω να έχω ήχο 2.1 στις ταινίες; Να χρησιμοποιήσω το ζεύγος RCA του PS3 ή την οπτική έξοδο; Στην δεύτερη περίπτωση πως θα ρυθμίσω το PS3; 2.0 ή 5.1 (υπ' όψιν οι περισσότεροι τίτλοι DVD δεν έχουν επιλογή Audio 2.0. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τα BD...)
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ισως το PS3 με ψηφιακη στο Behringer UltraCurve 2496, και μετα στον δικαναλο?

Ετσι θα εχεις και ισοσταθμιση.
Και κουλουρι και τυρι....
 

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Απάντηση: Προτάσεις για ενισχυτή σε σύστημα 2.1

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μηχάνημα. Είναι προ-AV; Έχεις καμμιά website να το δω;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Γιατι να παρεις πολυκαναλο ενισχυτη για δικαναλη ακροαση?
Αυτο δεν καταλαβαινω.

Το Behringer UltraCurve 2496 ειναι ψηφιακος ισοσταθμιστης και θα το χρειαστεις για να ρυθμισεις το sub σου. Ειναι και DAC.

Το τι δικαναλο ενισχυτη θα χρησιμοποιησεις ειναι αλλο πακετο. Ισως ενα μεταχειρισμενο ολοκληρωμενο Krell?

Πρεπει να μεταφερεις την ερωτηση σου στο Audio.

Αφου θα δουλευεις δικαναλο συστημα, το PS3 δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα θορυβωδες transport, οσον αφορα τη μουσικη αναπαραγωγη.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ενισχυτή σε σύστημα 2.1

Γιατι να παρεις πολυκαναλο ενισχυτη για δικαναλη ακροαση?
Αυτο δεν καταλαβαινω.

Νομίζω το γράφω φίλε μου. Κατ' αρχήν τα περί τα 600 € διαφορά και κατά δεύτερον η σύνδεση HDMI που δεν γνωρίζω τι φέρνει, αν φέρνει κάτι στην δικάναλη ακρόαση...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top