Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
η ποιοτική διαφορά στα αυτιά μου ήταν μετά βίας ένα +15%
Λίγο είναι το 15 % ? Πόσο περίμενες 500 % ? Σε τι είδος μουσικής ήταν το 15% ? Σε όλες ?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θεωρείς δηλαδή ότι το συν 15% για αυτή την αξία χρημάτων είναι λίγο;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θεωρεί ότι μάλλον πρέπει να τον περιλάβω , και να μάθει τι εστί 15% , γιατί λέει λαλαλκίες.
Ακου κει 15% ?
Τι λε ρε μεγάλε σοβαρά ? άκουσες 15% καλύτερα ? και ¨οχι 12% ή 13% ε?
Πολύ θα ήθελα να μάθω αυτήν την μοναδική κλίμακα των χαιεντάδων με το 5% , ως ανάλυση , πως λειτουργεί .
Δλδ 15% , όχι 10% ή 17% , αλλά 15% , πωωω ρε πστ μου . Εχω μείνει πολύ πίσω . Αυτά που λέω του μανέστρου και τον κράζω κάθε μέρα και χαμπάρι δεν παίρνει.
Ωωω ρε φστ μου , εδώ έχουμε να κάνουμε με οργανωμένο σχέδιο.
Δλδ εγώ που λέω να κάνω το 1 15ιντσο 2 σε push pull πόσο θα πάρω ? 25% ? ή μπορεί και κάτι παραπάνω? πχ ας πούμε 35% ?
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Μάλλον θα επικοινωνήσω με το κατάστημα από όπου αγόρασα τα ηχεία μπας και μου δανείσει καμιά μέρα κανά ζευγάρι καλώδια ξέρετε από αυτά τα ακριβά να τα συγκρίνω με τα δικά μου.
Αν ακούσω κι εγώ μέρα/νύχτα προχωράω, αλλιώς τόσα λεφτά για μια βελτιώση 2% - 3% δεν τα δίνω.
Εύχομαι να (μην) ακούσεις κι εσύ όσα (δεν) ακούμε και αρκετοί απο εμάς... ;)
 


Μηνύματα
70
Reaction score
55
Άρα, το επόμενο στάδιο είναι +1000% κόστος για να πάρουμε άλλο ένα 5% απόδοση?

Μάγκες είμαστε στο τελικό στάδιο της καμπύλης της φθίνουσας απόδοσης, μόνο εγώ το βλέπω?

Πέρα από την πλάκα στα 30 έτη μου είμαι υπερευχαριστημένος με το σύστημα και το +500% θα πάει αλλού που θα αποδώσει πάνω από +15%.
Σε καμία δεκαετία θα το ξανασυζητήσουμε με τον εαυτό μου και ίσως τα δώσουμε να πάρουμε τίποτα λάμπες μπας και δούμε το φως του high fidelity...

Μέχρι τότε κατάλαβα πως όπως δεν πολυμιλάς για θρησκεία, σεξουαλικό προσανατολισμό κτλ δεν πολυμιλάς και για καλώδια.!!! Οι μισοί σε λένε φαντασιόπληκτο και οι μισοί κουφό!!! Εγώ το τέστ θα το κάνω πάντως!!! Τα αποτελέσματα του ούτε με τον αδερφό μου δεν θα τα συζητήσω..... 😂😂😂
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θεωρεί ότι μάλλον πρέπει να τον περιλάβω , και να μάθει τι εστί 15% , γιατί λέει λαλαλκίες.
Ακου κει 15% ?
Τι λε ρε μεγάλε σοβαρά ? άκουσες 15% καλύτερα ? και ¨οχι 12% ή 13% ε?
Πολύ θα ήθελα να μάθω αυτήν την μοναδική κλίμακα των χαιεντάδων με το 5% , ως ανάλυση , πως λειτουργεί .
Δλδ 15% , όχι 10% ή 17% , αλλά 15% , πωωω ρε πστ μου . Εχω μείνει πολύ πίσω . Αυτά που λέω του μανέστρου και τον κράζω κάθε μέρα και χαμπάρι δεν παίρνει.
Ωωω ρε φστ μου , εδώ έχουμε να κάνουμε με οργανωμένο σχέδιο.
Δλδ εγώ που λέω να κάνω το 1 15ιντσο 2 σε push pull πόσο θα πάρω ? 25% ? ή μπορεί και κάτι παραπάνω? πχ ας πούμε 35% ?
Άσε μας βρε Γιάννη μου!!
Χαχαχαχαχαχ
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Σε καμία δεκαετία θα το ξανασυζητήσουμε με τον εαυτό μου και ίσως τα δώσουμε να πάρουμε τίποτα λάμπες μπας και δούμε το φως του high fidelity...
Δεν παίρνεις κανένα ενεργό καλύτερα; :p
Μέχρι τότε κατάλαβα πως όπως δεν πολυμιλάς για θρησκεία, σεξουαλικό προσανατολισμό κτλ δεν πολυμιλάς και για καλώδια.!!! Οι μισοί σε λένε φαντασιόπληκτο και οι μισοί κουφό!!!
Ναι, η αλήθεια είναι ότι το ζήτημα των καλωδίων είναι ένα απο τα αγαπημένα μας. Κάτι σαν τους Γαλάτες στο χωριό του Αστερίξ, γίνεται ένας χαμός και το γουστάρουμε!!

Εγώ το τέστ θα το κάνω πάντως!!! Τα αποτελέσματα του ούτε με τον αδερφό μου δεν θα τα συζητήσω..... 😂😂😂
ε, μη ξηγιέσαι σκουλιάρικα!! Για κάτι τέτοια αποτελέσματα μένουμε ενεργοί στο forum. Είναι το αλατοπίπερο της διαμονής μας σε αυτή τη τοποθεσία!!
 


Μηνύματα
70
Reaction score
55
Ενεργό? Και πως θα βρω πια μπανάνα είναι η καλύτερη? Τα ενεργά είναι για αυτούς που δεν έχουν αυτί να στήσουν ένα σύστημα της προκοπής! Ντρέπομαι και να συζητάω για ενεργά.... 😂😂😂😂😂
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Οι μισοί σε λένε φαντασιόπληκτο και οι μισοί κουφό!!! Εγώ το τέστ θα το κάνω πάντως!
Φίλε μου, μην σε νοιάζει τι λέει κανένας. Ότι θες να κάνεις κάντο. Απλώς, εαν δεν βρήκες ικανοποιητική (και σε βαθμό που να δικαιολογεί το έξτρα κόστος) ή τουλάχιστον τη διαφορά που έκανε π.χ. ενας ενισχυτής (άσχετα κόστους), λίγο δύσκολο έως αδύνατο να σε ικανοποιήσει έστω και μια ενδεχόμενη διαφορά που θα κάνουν (έαν κάνουν) κάποια καλώδια.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εχω μείνει πολύ πίσω . Αυτά που λέω του μανέστρου και τον κράζω κάθε μέρα και χαμπάρι δεν παίρνει.
1657346625711.png

Εγω θα ηθελα να ειμαι γιδοβοσκος και αμπελουργος;)
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
.....
Αν ακούσω κι εγώ μέρα/νύχτα προχωράω, αλλιώς τόσα λεφτά για μια βελτιώση 2% - 3% δεν τα δίνω.
....
Στα ίδια flac που ακούσαμε η ποιοτική διαφορά στα αυτιά μου ήταν μετά βίας ένα +15% με κόστος +500%.
.....
Πως υπολογίζεις το ποσοστό βελτίωσης;
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Πολύ θα ήθελα να μάθω αυτήν την μοναδική κλίμακα των χαιεντάδων με το 5% , ως ανάλυση , πως λειτουργεί .
Δλδ 15% , όχι 10% ή 17% , αλλά 15% , πωωω ρε πστ μου . Εχω μείνει πολύ πίσω . Αυτά που λέω του μανέστρου και τον κράζω κάθε μέρα και χαμπάρι δεν παίρνει.
Δεν υπάρχει ποσόστωση, δεν λειτουργεί έτσι.

Δεν πιστεύω ο μαέστρος να σου μιλάει με ποσοστά. Αποκλείεται.

Επίσης λάθος εκτίμηση έχεις και για τους "οντιοφίλ" νομίζω. Απο όσο έχω μπορέσει να καταλάβω, ποτέ δεν μιλάνε με ποσοστά αλλά με το τι βελτιώνεται στον ήχο περιγραφικά. Επίσης απο εκεί να εξάγεις και το γεγονός πως και μικρή βελτίωση να υπάρξει και ασχέτου κόστους ...προχωράνε σε αγορά. Περισσότερο οι "αντικειμενικοί" και πρακτικοί άνθρωποι (και λογικό) είναι που μιλάνε με ποσοστά ή για σχέσεις απόδοσης - τιμής , πιο πολύ μπάσο, πρίμα κλπ. και έχουν ανάγκη να τα παραμετροποιήσουν ή κβαντοποιήσουν όλα. Μπορεί να έχω λάθος εντύπωση.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Περισσότερο οι "αντικειμενικοί" και πρακτικοί άνθρωποι (και λογικό) είναι που μιλάνε με ποσοστά ή για σχέσεις απόδοσης - τιμής , πιο πολύ μπάσο, πρίμα
Εκεί έγκειται και το μεγαλύτερο πρόβλημα , των περισσοτέρων , ότι θέλουν πιό πολύ και όχι ποιοτικότερο .
Τι να το κάνεις το πολύ μπάσσο , όταν είναι θολό , όταν όλα παίζουν το ίδιο, αυτό που λέμε μπάσσο μιάς νότας.
Αν δεν υπάρχει η κρούση , ζντραγκατάου χτσάκ , μπούμ.
Ομοίως στις μεσαίες , όπου τα περισσότερα ηχεία έχουν σοβαρό πρόβλημα . Μεσαίες γρήγορες , με ατάκα , σαφήνεια ,χωρίς ψεύτικα είδωλα , φωνές ζωντανές λαμπερές , να τις ακούς και να μοιάζουν Live, όχι άψυχες συχνότητες.
Για τα τσικι τσίκι δεν έχω πολλά να πω τα ξέρουμε όλοι μας, περιγραφή ,ταχύτητα , και ταυτόχρονα μαλακά , να μην μας ξυρίζουν τ"αυτιά.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ξέρει αυτός τι τον περιμένει . Ξέρει γι αυτό και δεν μιλάει.
σου εβαλα της γκλιτσες δεν το τσακωσες φαινεται;):gamer:
Δεν πιστεύω ο μαέστρος να σου μιλάει με ποσοστά. Αποκλείεται.
:hi:
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
σου εβαλα της γκλιτσες δεν το τσακωσες φαινεται;):gamer:

:hi:
Είπαμε γιδοβοσκός , δε χρειάζεται κάτι περαιτέρω.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top