Προτάσεις για καλώδιο ρεύματος

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Καλησπέρα. Ψάχνω για αγορά καλωδίου ρεύματος ( μέχρι 150 ευρώ) για να τροφοδοτήσω τον καινούριο ενισχυτή που περιμένω όπου να 'ναι να παραλάβω. Εχετε καμία πρόταση ? Κάποια γνώμη για τα Τσακιρίδη Μέδουσα που είναι και ελληνικά και εντός μπάτζετ ?
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Ποιον ενισχυτή;
Ποία τα ηχεία;
Τι αλλα καλώδια χρήσιμοππιείς;
Τι μουσική ακούς;
:idk:
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Ποιον ενισχυτή;
Ποία τα ηχεία;
Τι αλλα καλώδια χρήσιμοππιείς;
Τι μουσική ακούς;
:idk:
Καλημέρα. Αγόρασα τον Serblin & Son Frankie. Ta ηχεία είναι τα Revival Audio Atalante 3 και έχω Atlas interconnects και QED XT40i για τα ηχεία.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Καλημέρα. Αγόρασα τον Serblin & Son Frankie. Ta ηχεία είναι τα Revival Audio Atalante 3 και έχω Atlas interconnects και QED XT40i για τα ηχεία.
Παρέλειψε ο @marlboro να ρωτήσει:
Σε τί χώρο; Με φροντίδα χώρου και αν ναι, τί ακριβώς; Με subs και αν ναι, πόσα και με ποια μέθοδο ενσωμάτωσής τους;
Όχι ότι έχουν σημασία για να σου προταθεί ένα καλώδιο ρεύματος ( ή καλύτερα, το οποιοδήποτε καλώδιο μιας που η απάντηση είναι απλή και δεν χρειάζεται τις παραπάνω πληροφορίες ), αλλά έτσι για να δούμε τί προεργασία έχει γίνει, συζήτηση να γίνεται!
Υ.Γ. Μου αρέσει το feature του ποτενσιόμετρου με τα ρελέ.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52

Εδώ έχει λίστα με το καλώδιο, πρίζες, καθώς και με έτοιμο τερματισμένο το καλώδιο:
Ok, ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα. Ψάχνω για αγορά καλωδίου ρεύματος ( μέχρι 150 ευρώ) για να τροφοδοτήσω τον καινούριο ενισχυτή που περιμένω όπου να 'ναι να παραλάβω. Εχετε καμία πρόταση ? Κάποια γνώμη για τα Τσακιρίδη Μέδουσα που είναι και ελληνικά και εντός μπάτζετ ?
Ευχαριστώ.
Βρες κανένα μεταχειρισμένο στις αγγελίες (γύρω στην τιμή που θέλεις). Αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και στο κατάλληλο μήκος (δεν νομίζω από εκεί και μετά να ακούσεις καμμιά διαφορά!)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Υ.Γ. Αν θέλεις να ακούσεις πραγματικά διαφορές, εστίασε στις balanced εισόδους του ενισχυτή σου, αυτές δηλαδή που παρέχονται μέσω XLR. Και πάλι, μη τρελαθείς με τις μάρκες, ένα καλών προδιαγραφών καλώδιο αρκεί. Η απόρριψη θορύβου όμως και οι καλύτερες γειώσεις που προσφέρει το XLR, είναι αρκετά για να έχεις μια σαφώς ανώτερη απόδοση.
Μπορείς πάντα να πάρεις καλώδια και να δοκιμάσεις, άρα να μας πεις στη συνέχεια τις εντυπώσεις σου.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Υ.Γ. Αν θέλεις να ακούσεις πραγματικά διαφορές, εστίασε στις balanced εισόδους του ενισχυτή σου, αυτές δηλαδή που παρέχονται μέσω XLR. Και πάλι, μη τρελαθείς με τις μάρκες, ένα καλών προδιαγραφών καλώδιο αρκεί. Η απόρριψη θορύβου όμως και οι καλύτερες γειώσεις που προσφέρει το XLR, είναι αρκετά για να έχεις μια σαφώς ανώτερη απόδοση.
Μπορείς πάντα να πάρεις καλώδια και να δοκιμάσεις, άρα να μας πεις στη συνέχεια τις εντυπώσεις σου.
Οκ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Απ' ό,τι κατάλαβα, με ένα καλής ποιότητας καλώδιο ρεύματος όπως το Belden είμαι καλυμένος, και δεν χρειάζεται να ψάξω σε κάτι αρκετά ακριβότερο. Και καλύτερα θα είναι να χρησιμοποιήσω την XLR είσοδο του ενισχυτή από τις RCA που χρησιμοποιούσα ως τώρα με τον προηγούμενό μου Rotel A11 Tribute, καθώς εκείνος δεν διέθετε XLR.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Ε ναι,, belden ή mogami. Δια πάσαν νόσον..
Μακριά από άλλους κατασκευαστές, απατεώνες..
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το Supra LoRad 2.5 κοστίζει περίπου 86 ευρώ το 1,5 μέτρο και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ξανά με καλώδιο ρεύματος.

Με τα 64 ευρώ που περισσεύουν χτύπα βάφλες με παγωτό, γιατί έρχονται υψηλές θερμοκρασίες! :)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Το Supra LoRad 2.5 κοστίζει περίπου 86 ευρώ το 1,5 μέτρο και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ξανά με καλώδιο ρεύματος.

Με τα 64 ευρώ που περισσεύουν χτύπα βάφλες με παγωτό, γιατί έρχονται υψηλές θερμοκρασίες! :)
Κόψε κάτι απο τις βάφλες γιατί θα πρέπει να πιει και νερό μετά!
 


TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Δεν έχει ο ενισχυτής μαζί καλώδιο; Με λίγη τύχη μπορεί να είναι και κάνα Furukawa.
 



Μηνύματα
75
Reaction score
52
Υ.Γ. Αν θέλεις να ακούσεις πραγματικά διαφορές, εστίασε στις balanced εισόδους του ενισχυτή σου, αυτές δηλαδή που παρέχονται μέσω XLR. Και πάλι, μη τρελαθείς με τις μάρκες, ένα καλών προδιαγραφών καλώδιο αρκεί. Η απόρριψη θορύβου όμως και οι καλύτερες γειώσεις που προσφέρει το XLR, είναι αρκετά για να έχεις μια σαφώς ανώτερη απόδοση.
Μπορείς πάντα να πάρεις καλώδια και να δοκιμάσεις, άρα να μας πεις στη συνέχεια τις εντυπώσεις σου.
Τελικά δανείστηκα καλώδια (και αρκετά ακριβά , της τάξης των 300 ευρώ, καθώς και ένα πολύ καλό πολύπριζο ( άνω του χιλιάρικου) με φίλτρο και προστασία, για να τα δοκιμάσω στο σύστημά μου. Δεν άκουσα καμία διαφορά με τις αλλαγές στα καλώδια ρεύματος , μην σου πω πως χωρίς το πανάκριβο πολύπριζο-φίλτρο , έχω την εντύπωση πως ο ήχος ήταν πιο δυναμικός, ιδιαίτερα στς ψιλές συχνότητες. Δηλ με το απλό ΑPC πολύπριζό μου σαν να μου φαινόταν πως ο ήχος (ιδιαίτερα κάποιες λεπτομέρειες στα μεσουψηλά) έβγαινε πιο αβίαστα και δυνατά προς τον ακροατή, ενώ με το ακριβό πολύπριζο που διέθετε και φίλτρο, σαν να τις "έπνιγε" λίγο, σαν να τις έκανε ελάχιστα πιο μουντές, πιο σκοτεινές. Τελικά αποφάσισα να τα αφήσω όλα αυτά, να ασχοληθώ με άλλες αναβαθμίσεις, και στο μέλλον να πάρω ίσως και ένα απλό πολύπριζο (άφιλτρο) καλής ποιότητας και φτηνά καλώδια τροφοδοσίας και αυτά καλής ποιότητας, χωρίς να πάω σε ιδιαίτερα ακριβά...!!!
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Μεταφέρω εδώ κάποιες από τις εμπειρίες μου σχετικά τόσο με τα καλώδια, όσο και τα πολύπριζα.

Κατ' αρχήν τα κύρια ηχεία από όπου είναι αυτές οι εμπειρίες αφορούν τα Magnepan IIIA, το αναφέρω αυτό διότι αυτού του τύπου τα ηχεία είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικά και αναλυτικά.

Από περίπου είκοσι και βάλε χρόνια, χρησιμοποιούσα στοκ καλώδια ρεύματος, και όποιες αναβαθμίσεις έκανα αφορούσαν καλώδια διασύνδεσης και ηχείων, στα καλώδια διασύνδεσης, οι όποιες αλλαγές και προσθήκες με λίγο ακριβότερα δεν έδωσαν κάτι άξιο λόγου να αναφερθεί, οι διαφορές αυτές αφορούσαν μικροδιαφορές στην τονικότητα και το σώμα, το καλώδιο που έκανε αναμφίβολα διαφορά ήταν το εισαγωγικό μοντέλο της Acoustic Zen Wow ii, τόσο στην εικόνα σκηνής όσο και στο εύρος των συχνοτήτων. (τοποθετήθηκε μεταξύ προ και τελικού), μιλάω πάντως για καλώδια σχετικά ομοειδή και στην μεσοχαμηλή κατηγορία τιμής.

Όσο αφορά των ηχείων γινόταν άμεσα αισθητή η διαφορά προς το καλύτερο, από QED 7 ευρώ το μέτρο, σε ATLAS Hyper Biamp και τέλος σε Cardas neutral reference.(βέβαια εδώ κάθε φορά ανεβαίνουμε κατηγορία)

Το πρώτο καλώδιο ρεύματος "audiophile" που αγόρασα ήταν το εισαγωγικό της xindak (θυμάμαι είχα δώσει 80 ευρώ), κινέζικο με look πολλαπλάσιας αξίας, είχα τις αμφιβολίες μου, αλλά ο συμπαθής αντιπρόσωπος με έπεισε. (περίπου πριν 12-15 χρόνια). Το συνέδεσα κατ' ευθείαν στον θηριώδη τελικό της MUSICAL FIDELITY A370 και η βελτίωση ήταν εμφανής που δεν πίστευα στα αυτιά μου!

Τέτοιου βαθμού βελτίωση από τότε δεν έχω ξανασυναντήσει, ακόμη και με πολύ ακριβότερα καλώδια, αισθητή βελτίωση συνάντησα αλλά όχι τέτοιου βαθμού συνδέοντας το PS audio directstream με διάφορα καλώδια.

Ένα πολύπριζο των αδελφών Τσακιρίδη, στο οποίο είχαν τοποθετήσει ένα βρόγχο που να κόβει θορύβους από την γραμμή, έκοβε τα δυναμικά και την αίσθηση από τα πρίμα, έτσι τους είπα να αφαιρέσουν τον βρόγχο.

Συμπέρασμα τα καλώδια έχουν επίδραση στο αποτέλεσμα, όμως αυτή επίδραση έχει να κάνει και με τις συσκευές με τις οποίες συνδέονται, ειδικά με του ρεύματος φαίνεται άλλες να επηρεάζονται περισσότερο και άλλες λιγότερο.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top