Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Κάνω νέο θέμα γιατί η απορία που εξέφρασα στo θέμα με το ρεύμα στη HiEnd "χάθηκε" μέσα στο γενικό χαμό.
Ψάχνω, λοιπόν, κάποιο ποιοτικότερο πολύμπριζο από αυτό των 3 ευρώ που έχω τώρα πάνω τα μηχανήματά μου. :crazy_3:

50 περσεντ ιζ ελεκτρισιτι και ολγουεηζ του-θερτη, αλλά για το σύστημά μου, έτσι όπως είναι στην παρούσα φάση, νομίζω πως πάνω από 100-200 (το πολύ) ευρώ είναι υπερβολή να δώσω. :pc:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό (= HiEnd, πάντα :happy_9:) πολύμπριζο μέχρι 60-70 ευρώ? Λογικά θα χρειαστώ και καλώδιο ρεύματος οπότε ανάλογη πρόταση (γύρω στα 30 ευρώ για 1.5μέτρο - ελπίζω να είναι καλά) είναι ευπρόσδεκτη.

Ο Mao προτείνει πολύμπριζο:
http://www.ornec.com/product/GB/G&W_TW-03E/
(το οποίο σύμφωνα με τον κινέζο "use a high graded capacitor and choke for example, WIMA red MKP series and Japan FDK 38 diameter Inductor used for high current" - κι όποιος κατάλαβε μου λέει κι εμένα - κι επίσης διαθέτει voltimeter, phase & ground indicators)

και καλώδιο ρεύματος είτε:
http://www.ornec.com/product/GB/VC-2_Schuko_Power_Cable_1.5_Meter/

είτε:
http://www.ornec.com/product/GB/VF-Cu_Scuko_Coaxial_Power_1.5_Meter/
(για ποιο hi-end χροιές)

...αλλά τον εμπιστεύεσαι?!Αυτοί είναι ικανοί να έχουν μέσα καλωδιώσεις Taralabs! :mrgreen:
[Μάλλον θα υπάρξει και θέμα με το τελωνείο σε περίπτωση παραγγελίας οπότε είναι λίγο ρίσκο η αγορά από εκεί - όπως και από Ebay όπου έχω δει αντίστοιχες λύσεις.]
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Ωραίο θέμα Κώστα.:cool_4:

Μέχρι τώρα,έχω μάθει πως τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την πολυτέλεια της μπαταρίας(μιλάω για car audio προφανώς).

Η απορία μου είναι εάν τελικά προσθέτοντας ένα τέτοιο "φίλτρο" κατ' εμέ, θα ακούσεις ή θα δεις διαφορά στην απόδοση του συστήματος σου.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Μάνο, η μπαταρία είναι σίγουρα η ιδανική λύση, τουλάχιστον για τα ενισχυτικά (σε πηγές κλπ δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο κέρδος). Και στον Τ-Class που έχω τώρα όλοι μιλάνε για μεγάλη διαφορά όταν τον βάλεις σε μπαταρία. Tα Online UPS που προτείνουν οι Τσαρουχά-brothers μάλλον είναι ταμάμ αλλά το χιλιάρικο δεν το γλυτώνεις για ένα βαρβάτο online. :crazy_1:
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Κωστής βρε..."happy_1"

Ειναι καθαρά εγκυκλοπαιδική η ερώτηση μου.
Δεν μίλησα για τροφοδοσία μέσω μπαταρίας σε ένα οικιακό σύστημα.

Λέω ότι με τη μπαταρία έχουμε "καθαρή" τάση και μπορούμε να αντιληφθούμε το κάθε παράσιτο που μπορεί να προκληθεί από την ηλεκτρική-ενισχυτική μας εγκατάσταση.

Προσθέτοντας λοιπόν ένα ποιοτικό πολύμπριζο στο εκ των προτέρων "θορυβώδες" σήμα του δικτύου έχουμε εμφανή βελτίωση στην αναπαραγωγή??
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Κωστής βρε..."happy_1"
Είμαι Θεός τελικά. Kαλά, μην παρεξηγείς, με 3 ώρες ύπνο είμαι τις τελευταίες 2 μέρες! :happy_5:

Κατάλαβα τι ρωτάς απλά χτύπησες ευαίσθητη χορδή όταν είπες για μπαταρία και είπα να πω τον πόνο μου κι εδώ! Για όλα φταίει ο πατέρας μου. Του είχα πει να πάρει ένα online ups για το γραφείο του αλλά αυτός τίποτα. Είδες που το χρειάζομαι τώρα και δεν υπάρχει?! :happy_9:

Εύλογη η απορία σου, Κωστή, και το σκεφτόμουν κι εγώ. Αν το ρεύμα είναι όπως είναι από την καλή μας τη ΔΕΗ και οι καλωδιώσεις μέσα στους τοίχους του σπιτιού παλιές - όπως συμβαίνει συνήθως - ποιό το όφελος ενός ποιοτικότερου πολύμπριζου ή/και καλωδίου ρεύματος? Απλά μου χτυπάει κάπως όταν βλέπω το πολύμπριζο των τριών ευρώ από το super-market και το βλέπω και σαν future-proof αγορά. Μη φανταστείς ότι θα ξανασκάσω λεφτά για ρεύμα σύντομα! Έχω άλλα έξοδα που επείγουν όπως γάλα για το παιδί...εεε, sorry...ψηφιακούς τελικούς, ένα tascam με κάποιο DAC για παρεούλα και πάει λέγοντας... :mrgreen:
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
:cool_4:
Καλά κάνεις και θέλεις να έχεις τα πάντα στην εντέλεια.
Αυτό δηλώνει μεράκι έστω και εαν πεινάσει το παιδί...:happy_5:

Εαν με το καλό το φτιάξεις πιστεύω ότι θα είχε ενδιαφέρον να έκανες μερικές μετρήσεις πριν και μετά την τοποθέτηση.
Ειδικά άμα έχεις πρόσβαση σε παλμογράφο.:happy_6:
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Η μπαταρία και το ups ενοχοποιούνται για μείωση των δυναμικών και του νεύρου του συστήματος όπως επίσης και ότι όλα ακούγονται γλυκερά. Οσο για τα χάλια του ρεύματοςκαι της εγκατάστασης και παρόλες τις αντιρρήσεις του Κόγια ότι το τελευταίο μέτρο μας πείραξε αφού προηγούνται χιλιάδες χιλιόμετρα, το τελευταίο μέτρο κάνει ακουστή διαφορά. Και λογικό είναι. Γιαυτό πάρε το πολύμπριζο που παίζει καλλίτερα και όχι το φθηνότερο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Η μπαταρία και το ups ενοχοποιούνται για μείωση των δυναμικών και του νεύρου του συστήματος όπως επίσης και ότι όλα ακούγονται γλυκερά. Οσο για τα χάλια του ρεύματοςκαι της εγκατάστασης και παρόλες τις αντιρρήσεις του Κόγια ότι το τελευταίο μέτρο μας πείραξε αφού προηγούνται χιλιάδες χιλιόμετρα, το τελευταίο μέτρο κάνει ακουστή διαφορά. Και λογικό είναι. Γιαυτό πάρε το πολύμπριζο που παίζει καλλίτερα και όχι το φθηνότερο.
Για τη μπαταρία θα διαφωνήσω, ειδικά όταν πρόκειται για χαμηλής ισχύος και υψηλής απόδοσης ενισχυτές όπως οι ψηφιακοί. Τώρα σε κάποιο τέρας Mark Levinson, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, φαντάζομαι είναι επόμενο να εμφανιστεί μείωση των δυναμικών κλπ.

Καλά, στο θέμα πολύμπριζο, φθηνότερο από αυτό που έχω τώρα δεν υπάρχει, don't worry! :happy_6:

Έχεις κάποια συγκεκριμένη πρόταση στο μυαλό σου, Ευάγγελε, στο budget που περίπου έθεσα?
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Το Online UPS, από μόνο του, δε λέει τίποτα. Αν δεν παραδίδει ημίτονο τότε όχι μόνο θα ψάχνετε να βρείτε τι φταίει αλλά μπορεί να πάρετε και τον ενισχυτή στο χέρι.

Ελπίζω να μην θεωρείτε ότι τα Online ups - εξ' ορισμού - βγάζουν ημίτονο. Μια απλή σύνδεση σε παλμογράφο θα σας πείσει.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αν θελετε ποιοτικο πολυμπριζο, καπου εχει ποσταρει ο Κ.Κογιας, αλλα δεν μπορω να το βρω.
Δεν το εχω φτιαξει ακομα, αν και εχω παρει ολα τα υλικα.
Αν το βρει καποιος ας δωσει το λινκ.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Το Online UPS, από μόνο του, δε λέει τίποτα. Αν δεν παραδίδει ημίτονο τότε όχι μόνο θα ψάχνετε να βρείτε τι φταίει αλλά μπορεί να πάρετε και τον ενισχυτή στο χέρι.

Ελπίζω να μην θεωρείτε ότι τα Online ups - εξ' ορισμού - βγάζουν ημίτονο. Μια απλή σύνδεση σε παλμογράφο θα σας πείσει.
Σωστή η παρατήρησή σου, φίλε zoglair. Έχει αναφερθεί και εδώ. Ρίξε μία ματιά στις 2-3 τελευταίες σελίδες, πιστεύω θα σε ενδιαφέρουν.

Platon, ευχαριστώ για την πληροφορία. Ο κύριος Κόγιας συχνάζει κυρίως στην Hi-End αλλά ελπίζω να κάνει μία παραχώρηση και να μας απαντήσει! :happy_9:
 

Μηνύματα
78
Reaction score
0
Φιλε κωστα πολυ καλο το θεμα που εθεσες,θελω και εγω για ενα πολυπριζο,γιατι αυτο που εχω ειναι οχι τον 3 ευρω οπως το δικο σου αλλα των 2,5 ευρω.Το θεμα ειναι που θα βρω εδω στην θεσσαλονικη???.Για καλωδιο ρευματος μαλλον δεν θα πρεπει να σκευτομαι απο την στιγμη που εχω εναν ενισχυτη επιπεδου hi-fi και οχι hi-end(roksan-kandy-στα 1000ευρω).Μπορει ομως να μας πει καποιος ,εαν μας κανει δουλεια ενας μετασχηματιστης 1 προς 1 ??? μηπως θα φιλτραρει τα παρασιτα της ΔΕΗ?????
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Φιλε κωστα πολυ καλο το θεμα που εθεσες,θελω και εγω για ενα πολυπριζο,γιατι αυτο που εχω ειναι οχι τον 3 ευρω οπως το δικο σου αλλα των 2,5 ευρω.Το θεμα ειναι που θα βρω εδω στην θεσσαλονικη???.Για καλωδιο ρευματος μαλλον δεν θα πρεπει να σκευτομαι απο την στιγμη που εχω εναν ενισχυτη επιπεδου hi-fi και οχι hi-end(roksan-kandy-στα 1000ευρω).Μπορει ομως να μας πει καποιος ,εαν μας κανει δουλεια ενας μετασχηματιστης 1 προς 1 ??? μηπως θα φιλτραρει τα παρασιτα της ΔΕΗ?????
Δεν φταιει σε τιποτε η Θεσ/κη.
Φταιει που εισαι απαραδεκτα αδιαβαστος σημερα.
Αυριο ναρθεις με τον κηδεμονα σου.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Βρήκα το σχέδιο του Κ. Κόγια για κατασκευή πολύμπριζου που αναφέρθηκε παραπάνω.

Για λόγους πληρότητας του thread βάζω ένα link εδώ:
Κατασκευή πολύπριζου by Costas Coyias Hi-End Ltd.
:respect: :cool_4:
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Σε αυτές τις τιμές δύο έχω δοκιμάσει. Το supra με αποσπώμενο καλώδιο και το audio agile. Περισότερο μου άρεσε το δεύτερο που εχει και 8 θέσεις. Και τα δυο όμως είναι επαρκέστατα.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
0
Κώστα Φ.
Καλησπέρα! Όσων αφορά το θέμα αγοράς από το συγκεκριμένο κατάστημα ΟRNEC να σε ενημερώσω ότι όλα τα προιόντα που πουλάει είναι χωρίς πιστοποίηση CE και δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά απαγορεύεται η είσοδος και πώληση στην ΕΕ χωρίς την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Όλα του τα προιόντα είναι αγορασμένα από την τοπική αγορά της Κίνας και είναι εκδόσεις που προορίζονται μόνο για εκεί, όπως και κάτι ηχεία μαιμού PROAC που τα λανσάρει σαν να είναι τα γνήσια αλλά με δικό του όνομα Von Masoch αν δε κάνω λάθος! Τώρα πως τα στέλνουν, αν θα στο περάσουν στο τελωνείο και με τι κόστος ή θα το κατασχέσουν, αυτό είναι μια άλλη ιστορία! Πρόσεχε πάντως.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Βρήκα το σχέδιο του Κ. Κόγια
Κατασκευή πολύπριζου by Costas Coyias Hi-End Ltd.

Το Jumper στην γειωση της καθε μπριζας ξεχωριστα ειναι κατι που θα κανει δουλεια σε δεδομενη αναγκη.(Ground loops)

To βαριστορ δεν ειδα να λεει αν ειναι NTC ή PTC.
Δεν ξερω μηπως το αναφερει παρακατω.

Εγω μπορει να εβαζα και ενα φιλτρο RFI για 6 Αμπερ στην ΚΑΘΕ μπριζα, και συνδεση σε αστερα τα φιλτρα στον διακοπτη ON/OFF. Αλλα τοτε δεν θα ηταν Ltd.
now it's not too short
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Προτάσεις για ποιοτικό πολύμπριζο?

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε Gus.
H αλήθεια είναι πως δεν θα το ρίσκαρα να αγοράσω από εκεί εφόσον μιλάμε για τέτοιου είδους συσκευές. Το ηχείο που αναφέρεις το είχαμε δει σε άλλο thread και φαίνεται πολλά υποσχόμενο και στην τελική ή θα παίζει ή δε θα παίζει...Το πολύμπριζο όμως αν "δεν παίζει" μπορεί να μην τη γλιτώσεις με προβλήματα στη στερεοφωνική εικόνα και το διαχωρισμό των οργάνων μόνο αλλά και με βίαιη αλλαγή χτενίσματος (βλ. μαλλί κάγκελο) κι άλλα ωραία... :mad_1: :happy_5:

Ευάγγελε, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τις κοιτάξω τέλος του μήνα που θα κατέβω Ελλάδα (βλέπεις οι Άγγλοι ακόμα και σε αυτό είναι "ανάποδοι" :smoking:). Θα δώσω και το σχέδιο του Κώστα σε ένα φίλο που πιάνουν τα χέρια του να μου βγάλει ενα κοστολόγιο και βλέπουμε. :cool_4:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Συνεχιζοντας, και τωρα που διαβασα ολοκληρο το θεμα βλεπω οτι (καλως) γινεται μνεια της συνδεσης του Live, Neutral και Ground σε αστερα (απο τον G.kar) και οχι με μπαρες.
Δεν προσεξα πουθενα να αναφερεται το κολπο με τα Jumper στις γειωσεις. Ουτε καν απο τον εισηγητη.

Στο θεμα της συγκολλησης ή μη των καλωδιων ειμαι υπερ του συνδιασμου ΚΑΙ των δυο τροπων ταυτοχρονως. Ειδικα σε παραλιακο τοπο η κολληση ειναι απαραιτητη (λεω εγω)
Επισης ο θορυβος απο την εκκινηση αλλων συσκευων μειωνεται αρκετα εαν αντι ενος πυκνωτη παραλληλα στο AC συνδεθουν δυο. Ενας απο το LIVE προς το GND, και ενας ιδιος απο το NEUTRAL προς το GND. Τα ξεχωριστα φιλτρα RFI για την ΚΑΘΕ μπριζα, αντι ενος στην εισοδο του AC που προτεινα, εξυπηρετουν την απομονωση των συσκευων μεταξυ τους. Εαν μια απο αυτες εχει παλμοτροφοδοτικο, θα στελνει spikes στις αλλες. Στην αναγκη βαζουμε φιλτρα σε δυο μπριζες, και αφηνουμε αφιλτραριστες τις αλλες δυο. Αυτη ειναι μαλλον και η καλυτερη λυση, οταν δεν θελουμε να φρεναρουμε το ρευμα για καταναλωσεις οπως πχ ενας Ενισχυτης Ισχυος, οπου θα τον τροφοδοτισουμε απο μια αφιλτραριστη μπριζα, ενω ενα CD απο μια φιλτραρισμενη, κ.ο.κ.
ΟΣΟ για τα καλωδια δεν χρειαζεται τιποτα το εξωτικο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.360
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top