Προτάσεις για προβολέα γύρω στα 2κ;

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Αρνητής σύνταξης ο benq! επέστρεψε στην βάση του
IMG_20221005_085750.jpg

Αν και θα τον βγάλω στον πάγκο τέλος του μήνα θα ανεβάσω λίγο το μπάτζετ και θα πάω για τον 9400
 



Μηνύματα
386
Reaction score
966
IMG_20221025_205533.jpg

Έφτασε το θηρίο της Epson! Στήθηκε πρόχειρα σε ένα τραπεζάκι και μου έπεσαν τα σαγόνια! Μαύρο contrast ευκρίνεια σε άλλο επίπεδο! Πολύ ευχαριστημένος σέ πρώτη επαφή το μόνο αρνητικό ότι είναι αρκετά θορυβώδης σε full power αλλά μιλάμε για πολύ φως.Θα επανέλθω με λεπτομέρειες μετά το σκ που θα μπει στην μόνιμη θέση του σε ράφι (φοβάμαι αυτό το τέρας πάνω από το κεφάλι μου 😂😂😂😂)
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Καλορίζικο το εργαλείο!! Κλασσικά η σειρα 9000 της Epson η λαμπα στο high έκανε πάντα απαράδεκτο θόρυβο,αλλα δεν θα χρειαστείς τόσο φώς εκτος αν προβάλεις σε 140 ίντσες.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Καλορίζικο το εργαλείο!! Κλασσικά η σειρα 9000 της Epson η λαμπα στο high έκανε πάντα απαράδεκτο θόρυβο,αλλα δεν θα χρειαστείς τόσο φώς εκτος αν προβάλεις σε 140 ίντσες.
Σε ευχαριστώ! Σε low και medium είμαι υπερκαλυμμένος για τις 120" ,άντε να γράψω λίγες ώρες νά παίξει calibration να δούμε τι μπορεί να κάνει πάντως σε πρώτη φάση έχω πάθει πλάκα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα Δημήτρη,
Καλορίζικος και καλές θεάσεις, πιστεύω ότι έκανες τι καλύτερη αγορά.
Θέλουμε μία αναφορά όταν θα είσαι έτοιμος, και τι διαφορά θα δεις από DLP που είχες σε LCD
πέρα ότι ο Epson παίζει και 4Κ ενώ ο Benq όχι.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Καλησπέρα Δημήτρη,
Καλορίζικος και καλές θεάσεις, πιστεύω ότι έκανες τι καλύτερη αγορά.
Θέλουμε μία αναφορά όταν θα είσαι έτοιμος, και τι διαφορά θα δεις από DLP που είχες σε LCD
πέρα ότι ο Epson παίζει και 4Κ ενώ ο Benq όχι.
Σέ ευχαριστώ πολύ! Out of the box η διαφορά στο contrast είναι τεράστια αλλά από βδομάδα θά επανέλθω με πιο πλήρη εικόνα ούτε 4κ δεν έχω δει ακόμα
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Οι διαφορές είναι τεράστιες στα πάντα...ο Benq ειναι και μηχάνημα δεκαέτιας....

Καταλαβαίνω και νιώθω τον ενθουσιασμό σου,μου θυμίζεις εποχές 2012 που πήρα και εγώ τον Epson TW9000 μαζί με άλλους 2 φίλους,όταν πήγα να παραλάβω έκανα σαν μικρό παιδί,μόλις έφτασα στην ΑVART,είχα μπροστά μου 20 κούτες TW9000 όλα πουλημένα...

Αν και έχω σκεφτεί αναβάθμιση στον 9400 θα περιμένω μάλλον ακόμα...

Περιμένω νέα και φώτος απο το νέο σου απόκτημα!!
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Καλησπέρα, κάνω hijack το θεμα του φίλου επειδή είμαι στην ίδια περίπου κατάσταση, εγώ έχω τον benq 1080st. Σκέφτομαι να τον αλλάξω για να πάω στα 4K αλλά λόγω χώρου πρέπει να πάω αναγκαστικά σε short throw (και προβολή σε καδραρισμένο πανί 106''). Έχω βρει τον ViewSonic X10-4KE, αξίζει η αλλαγή ή δεν θα δω τεράστια διαφορά? ( από πηγές : ps5 / kodi / switch / otetv )

Επίσης, αν και ξεφεύγει από το θέμα, σκέφτομαι και την αλλαγή του ήχου, τώρα έχω ένα all-in-one σύστημα Sony DDWG-800, από το οποίο είμαι φουλ ικανοποιημένος αλλά δεν υποστηρίζει τα καινούργια φορμά ήχου, Σκεφτόμουν για την αλλαγή του με μια ηχόμπαρα Samsung HW-Q990B. Και εδώ αναρωτιέμε αν θα κερδίσω κάτι σημαντικό από την αλλαγή ( βέβαια με την ηχόμπαρα έχω δύο μεγάλα προβλήματα, ότι έχει μόνο 2 εισόδους HDMI , το οποίο καταλαβαίνω λύνεται μόνο αγωρά εξωτερικών HDMI switches, καθώς και ότι το δωμάτιο είναι πολύ ψηλό, ~4,5m, να φανταστώ το atmos simulation δεν θα παίζει σωστά, έτσι? )

* Αν η ερώτηση για τον ήχο δεν πρέπει να μείνει εδώ, πείτε μου να ανοίξω καινούργιο θέμα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
* Αν η ερώτηση για τον ήχο δεν πρέπει να μείνει εδώ, πείτε μου να ανοίξω καινούργιο θέμα.
Καλησπέρα,
Πιστεύω ότι το σωστότερο είναι αυτό., έχεις ανοίξει δύο θέματα μαζί,
και σε άλλου αβουσάιτ το νήμα.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Μετά από δύο βδομάδες με τον 9400 να έχει στηθεί να γράψω 2 λόγια για τις πρώτες εντυπώσεις.Πρωτα από όλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα out of the box πραγματικά δεν βλέπεται ο benq μετά από τον Epson μέχρι και η γυναίκα μου είπε ότι ο καινούργιος είναι σαν να είσαι σε σινεμά.ακομα και με υλικό 1080p η διαφορά είναι τεράστια. πολύ καλό μαύρο τρελή διάφορα στο contrast πραγματικά περιμένω να μπει η σκοτεινή σκηνή να γουστάρω ενώ πριν έλεγα άντε να περάσει να φύγει η ομίχλη..είδα με πηγή pc με madvr σε 4k uhd σχεδόν όλα τα starwars alien τα 2 blade runner interstellar matrix 1917 και πραγματικά θέλω να ξαναδώ όλες τις ταινίες από την αρχή μαμει το εργαλείο!ο φακός είναι τρομερός και σε οξύτητα αλλά και πλήρως motorized με το οποίο έπαθα πλάκα φοβερή ευκολία.το φως είναι αρκετό για θέαση μέσα στη μέρα έπαιξα κυρίως με τα modes dynamic και natural ο θόρυβος ακόμη και στο hi αν ακούς σε μέτρια προς ψηλή στάθμη δεν ενοχλεί.την επόμενη εβδομάδα θα έρθει calibrator να τον στρώσει να δούμε πού μπορεί να φτάσει.Τα μόνα αρνητικά είναι ελαφρός ο θόρυβος στο hi και ότι δεν είναι jvc black bars βλέπω ακόμα παρόλο που είμαι σε σαλόνι σε dedicated χώρο θα κάνουν μπαμ.και για το τέλος πως βγαίνει η Epson και δίνει αυτό το σασί με αυτό το φακό και αυτή την εικόνα σε αυτά τα χρήματα;;;;
IMG_20221107_103852.jpg
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα Δημήτρη,
Αφού σου έπεσαν τα σαγόνια αξίζει τότε η αγορά, και με το σωστό calibration θα δεις ακόμα καλύτερη εικόνα.
Όσο για το θόρυβο που κάνει όταν τον έχεις στο high βάλτο στο Eco σίγουρα θα μειωθεί ο θόρυβος είναι από τον ανεμιστήρα, αλλά μπορεί να χάνεις σε φωτεινότητα εικόνας, δοκίμασε το.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top