Προτάσεις για σύστημα WiFi Mesh

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.803
Reaction score
8.074

D

Deleted member 35

Guest
Να ξέρεις ότι το παντρεύεσαι οπότε θέλει καλή σκέψη.

Αν και δεν έχω Mesh θα σου προτείνω την AVM. Επειδή έχει και routers και PLC και repeaters μπορεί να τα συνδυάσει όλα αυτά κάνοντας hub το router. Βέβαια ετοιμάσου για νεφρό αλλά αξίζει με το παραπάνω η σταθερότητα και η επέκταση.

Εγώ έχω το μικρό router 7530 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το wifi του.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Το Xiaomi είναι φθηνότερο γιατί έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή στο 1GHz και 256MB ram - δεν βρήκα πόση flash μνήμη, πιθανόν 64 ή 128MB. Παρά τη διπλάσια τιμή του, το Asus είναι προτιμώτερο, καθώς έχει 256MB flash και 256MB ram και 4πύρηνο επεξεργαστή στο 1,5GHz.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.803
Reaction score
8.074
Το Xiaomi είναι φθηνότερο γιατί έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή στο 1GHz και 256MB ram - δεν βρήκα πόση flash μνήμη, πιθανόν 64 ή 128MB. Παρά τη διπλάσια τιμή του, το Asus είναι προτιμώτερο, καθώς έχει 256MB flash και 256MB ram και 4πύρηνο επεξεργαστή στο 1,5GHz.
Άρα το Asus θα μπορεί να αντέξει περισσότερες συσκευές συνδεμένες πάνω του;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Ναι, είναι ταχύτερη μηχανή. Βέβαια, αφού πρόκειται για μονοκατοικία, πόσες συσκευές θα συνδεθούν πια. Αλλ' υπό το πρίσμα της εξυπηρετήσιμης τιμής, φυσικά προκρίνεται το Asus.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Το Xiaomi είναι φθηνότερο γιατί έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή στο 1GHz και 256MB ram - δεν βρήκα πόση flash μνήμη, πιθανόν 64 ή 128MB. Παρά τη διπλάσια τιμή του, το Asus είναι προτιμώτερο, καθώς έχει 256MB flash και 256MB ram και 4πύρηνο επεξεργαστή στο 1,5GHz.
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Επεξεργαστή και Μονάδα Επεξεργαστή Δικτύου;
Γιατί κοίταξα τον επεξεργαστή που λέει 2πυρηνος και σε σύγκριση με τα Mikrotik που έχω τα οποία είναι μονοπύρηνα στα 650MHz και διαχειρίζονται 25-30 συσκευες wifi χωρίς πρόβλημα, θεώρησα ότι θα είναι μια χαρά το xiaomi.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.527
Reaction score
5.713
Asus, Ubiquiti.
Το πρώτο πιο εύκολα ρυθμίσιμο και διαχειρίσιμο, το 2ο εξίσου καλό αλλά με πιο "advanced user" μενού ρύθμισης.

Σε τέτοια πράγματα ΔΕΝ θα πήγαινα σε Xiaomi, TP-Link, D-Link, Netgear, κλπ.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Έχω δυο χρόνια το TP-Link Deco, δυο στον αριθμό, σε μεζονέτα. Βάζω μόνο το ένα και με καλύπτει απόλυτα και αξιόπιστα , χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς κανένα νεκρό τομέα. Παρότι έχω και δεύτερο, ποτέ δε χρειάστηκε να το ενεργοποιήσω. Πολύ αξιόπιστο , ποτέ δε μου δημιούργησε θέμα.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Πάρε του ΟΤΕ τσάμπα, κλείσε το Wifi και πάρε ένα AP της ubiquiti....τα στήνεις και ξεχνάς ότι υπάρχουν.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Επεξεργαστή και Μονάδα Επεξεργαστή Δικτύου;
Η ονοματολογία προέρχεται από τον ρόλο. Μπορεί ένας επεξεργαστής Qualcomm να λέγεται network processing unit στα σωθικά μιας δικτυακής συσκευής, και CPU σε άλλου είδους συσκευή. Σε nano motherboard μπορεί ολόκληρο το motherboard να ονομάζεται sbc. Έχουν έρωτα οι Αμερικανοί με τα αρχικά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.935
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top