Προτάσεις για "ταξιδιάρικη" φωτογραφική έως 200 ευρώ

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ψαχνω για "ταξιδιαρικη" μηχανη, με budget μεχρι 200 ευρω - ισως και λιγο παραπανω.
Να υποθεσω οτι σε αυτα τα χρηματα μια compact ειναι μονοδρομος;

Θελω να ειναι ευκολη στη μεταφορα, με καλη μπαταρια και με αρκετο ευρος οπτικου zoom, απαραιτητα με ευρυγωνιο κατω ακρο.
Με ενδιαφερει πρωτιστως η ποιοτητα του φακου και δεν δινω ιδιαιτερη σημασια στα πολλα megapixels.

Φωτογραφιζω κυριως τοπια, landmarks, αστικα σκηνικα, φυση κλπ και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις για νυχτερινες ληψεις.
Θα ηθελα η μηχανη να ειναι οσο το δυνατον "γρηγορη" απο το κλικ μεχρι την ληψη της φωτο και να εχει καλο/γρηγορο autofocus.

Πολυ ευπροσδεκτη η δυνατοτητα ληψης καλου Full HD βιντεο σε ολο το ευρος του zoom, δεν με ενδιαφερει το 4K.

Προερχομαι απο Panasonic TZ10 που με καλυπτε σε μεγαλο βαθμο σε ολα (εκτος απο το βιντεο), αλλα δυστυχως πλεον "εφαγε τα ψωμια της".
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις προτασεις σας.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μηπως να σκεφτοσουν ν ανεβεις λιγο σε χρηματα, ν ανεβεις κατηγορια, γιατι με 200 ευρω οχι δεν εχεις πολλες επιλογες , αλλα δε θα παρεις και κατι αξιολογο αξιο αναφορας πιστευω...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ειναι αληθεια οτι το budget ειναι μικρο, αλλα δυστυχως δεν μπορω να παω πολυ παραπανω.

Στα 200 βρισκω τις Canon SX620 και Sony H300, αλλα αμφοτερες δεν μου πολυγεμιζουν το ματι.

Αν ανεβαινα στα 250 ευρω, τι προτασεις υπαρχουν;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ειναι αληθεια οτι το budget ειναι μικρο, αλλα δυστυχως δεν μπορω να παω πολυ παραπανω.

Στα 200 βρισκω τις Canon SX620 και Sony H300, αλλα αμφοτερες δεν μου πολυγεμιζουν το ματι.

Αν ανεβαινα στα 250 ευρω, τι προτασεις υπαρχουν;
Γιατί δεν κυττάς σε καμιά μεταχειρισμένη; Ζούμε στον "χρυσούν αιώνα" των μεταχειρισμένων!
 


Μηνύματα
562
Reaction score
590
Αν ανεβαινα στα 250 ευρω said:
Από τα 200 στα 250 πράγματι ανεβαίνεις σε χρηματικό ποσό, αλλά δεν ανεβαίνεις σε κατηγορία, όπως προτείνει ο John παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να πληρεί τα κριτήρια σου.
Στα 300 ευρώ πριν λίγες μέρες κάποιος έδινε μια sony rx10 σε σαιτ με αγγελίες. Αν πετύχεις κάτι παρόμοιο θα ξεπεράσεις κατα πολύ αυτό που ζητάς.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Καταλαβα... Θα μεινω με την παλια μεχρι να μπορω να διαθεσω μεγαλυτερο budget.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top