Προτάσεις για 10" σαμπ γουφερ

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Το 12αρι με την κούτα 35 λίτρα που έχω, πιάνει αρκετό χώρο και σκέφτομαι να βάλω ένα 10ρακι στο θολό με πολυεστερικη κατασκευή. Διαθέτουμε 350 βατακια να το κουνάνε και ο ήχος να είναι ποιοτικός και όχι να σπάμε τζάμια από τα σπιτια. Η τιμή να είναι σχετικά νορμάλ max 300 ευρώ. Θα θελα να ακούσω τις προτάσεις σας.
Τώρα αν κανένας κουαλιτας σκοτώνει σε θέμα τιμής το 10ρακι του δεν λέω οχι
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Τάκη θες από 18 έως 22 λίτρα για 10άρι, εκτός κι αν πας σε focal slim που θέλει 15 λίτρα.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Τάκη θες από 18 έως 22 λίτρα για 10άρι, εκτός κι αν πας σε focal slim που θέλει 15 λίτρα.
Αν κάνω το πολυεστερικό λίγο μεγάλο και στο μάτι άσχημο ίσως βγάλω και 30 λίτρα. Έτσι όμως θα βγαίνει προς το εσωτερικό του πορτ παγκαζ κάτι που δεν θελω
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Το 12αρι με την κούτα 35 λίτρα που έχω, πιάνει αρκετό χώρο και σκέφτομαι να βάλω ένα 10ρακι στο θολό με πολυεστερικη κατασκευή. Διαθέτουμε 350 βατακια να το κουνάνε και ο ήχος να είναι ποιοτικός και όχι να σπάμε τζάμια από τα σπιτια. Η τιμή να είναι σχετικά νορμάλ max 300 ευρώ. Θα θελα να ακούσω τις προτάσεις σας.
Τώρα αν κανένας κουαλιτας σκοτώνει σε θέμα τιμής το 10ρακι του δεν λέω οχι
Βάλτο στη ρεζέρβα.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Αυτό έβαλα εγώ στα 15 λίτρα με 570rms.

Τίμιο αλλά αν έχεις μάθει με το άλλο δεν θα σε καταπλήξει.
Το κακό είναι ότι έχω μάθει σε πολύ καλά προϊόντα ήχου και μου κακοφαινεται τώρα στα γεράματα να πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι αρκετά πιο "κάτω" αφού οι ανάγκες είναι πλέον οικογενειακές και τα λίτρα του πορτ μπακαζ μετριμενα μέχρι το τελευταιο
Βάλτο στη ρεζέρβα.
Καλό σαν ιδέα αλλά η ρεζέρβα είναι για εμένα αναγκαία. Πες το σαν ψυχολογικό κουσούρι, αλλά τη θέλω.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Το κακό είναι ότι έχω μάθει σε πολύ καλά προϊόντα ήχου και μου κακοφαινεται τώρα στα γεράματα να πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι αρκετά πιο "κάτω" αφού οι ανάγκες είναι πλέον οικογενειακές και τα λίτρα του πορτ μπακαζ μετριμενα μέχρι το τελευταιο

Καλό σαν ιδέα αλλά η ρεζέρβα είναι για εμένα αναγκαία. Πες το σαν ψυχολογικό κουσούρι, αλλά τη θέλω.
Αν έχεις μεγάλη ρεζέρβα ακόμα και μέσα στη ζάντα βρίσκεις αρκετό χώρο !!!
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το κακό είναι ότι έχω μάθει σε πολύ καλά προϊόντα ήχου και μου κακοφαινεται τώρα στα γεράματα να πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι αρκετά πιο "κάτω" αφού οι ανάγκες είναι πλέον οικογενειακές και τα λίτρα του πορτ μπακαζ μετριμενα μέχρι το τελευταιο
Και εγώ ήθελα το πορτ μπαγκάζ μου άδειο οπότε αναγκαστικά έκανα συμβιβασμό.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Peerless xls διαχρονική αξία, φοβερό σαμπ και παίζει και σε λίγα λίτρα
Εάν πας σε καινούργιο το CSS SDX10 είναι μάλλον το καλύτερο σαμπ και το SB29NRX75 το πιο value for money
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δες και τα TW3 της JL Audio, οριακά είσαι εντός budget για το 10ρι και θα χρειαστείς και λιγότερα από 35 λίτρα.
Πιο budget friendly, δυο 8" της Rockford σε 6.5 λίτρα το καθένα παίζουν free air μέχρι 50Hz, με το κέρδος της καμπίνας θα είσαι ΟΚ για μουσική. Υπάρχει και η εκδοχή τους για Bass Reflex αλλά θες 17 λίτρα στο καθένα και μάλλον θα ζορίσει.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
To audison & jl audio που έγραψαν πιο πάνω είναι πολύ καλές περιπτώσεις. Το δεύτερο είναι πιο βαρβάτο.
Το xls είναι διαχρονικό, ενδιάμεσο του hifi & spl
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Peerless xls διαχρονική αξία, φοβερό σαμπ και παίζει και σε λίγα λίτρα
Εάν πας σε καινούργιο το CSS SDX10 είναι μάλλον το καλύτερο σαμπ και το SB29NRX75 το πιο value for money
Βγάζει κάμποσα xls. Ποιο απ ολλα φίλος; να έχει και λίγο ένταση όχι χλιαρά πράγματα. Θέλουμε κάτι που να είναι προς sq και όχι ντε και καλά sq, γιατί καμιά φορά θα βαλουμε και λίγο μουσική 90s' με τσικι τσικι και μπουμ μπουμ
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Βγάζει κάμποσα xls. Ποιο απ ολλα φίλος; να έχει και λίγο ένταση όχι χλιαρά πράγματα. Θέλουμε κάτι που να είναι προς sq και όχι ντε και καλά sq, γιατί καμιά φορά θα βαλουμε και λίγο μουσική 90s' με τσικι τσικι και μπουμ μπουμ
Εγώ έχω στο σπίτι το 830492 και στο αυτοκίνητο 830500 έχω δοκιμάσει πολλά μοντέλα xls, ελάχιστες διάφορες μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
Αν σε ενδιαφερει 10αρι Eton Hex 620 πες μου.
Εχω και το 12αρι του και ειναι καιρος να το βαλω.
Ο Zombou και ο car audio test το γνωριζουν.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Λοιπών έκανα ένα ψιλό ταξιδάκι σήμερα και όσο παίζει το audison τόσο περισσότερο μου αρέσει μάλλον θέλει το χρόνο του και αυτό για να στρώσει λίγο!
Παρόλα τα 15 λίτρα και τη σχετικά συντηρητικη στάθμη που του έχω δώσει από τον ενισχυτή δεν υπολείπεται πουθενά!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top