Προτάσεις για desktop / near field ηχεία

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Τι θα προτείνατε για ηχεία, ιδανικά μικρού μεγέθους, για το τοποθέτηση πάνω στο γραφείο, δίπλα σε οθόνη και πίσω από το laptop, ώστε να μην είμαι με τα ακουστικά (HD 650 + Dragonfly red) όλη την ώρα όταν δουλεύω και θέλω να παίζει κάτι "χαλάκι".

Ωραία τα ακουστικά δεν λέω, αλλά θέλω κάτι πιο χαλαρό για να έχω και μια επαφή με το περιβάλλον μου. Από την άλλη το δωμάτιο που είναι το γραφείο δεν σηκώνει κανονικό ηχείο βάσης ή δαπέδου για διάφορους λόγους. Όσο αναφορά budget ας πούμε ότι δεν υπάρχει για χάρη της άσκησης :D
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ναι αλλά με τέτοιες παραμέτρους
ηχεία, ιδανικά μικρού μεγέθους, για το τοποθέτηση πάνω στο γραφείο, δίπλα σε οθόνη και πίσω από το laptop θέλω να παίζει κάτι "χαλάκι".
δεν νομίζω να you would enjoy οποιοδήποτε ηχείο.... :biggrin:
 



Μηνύματα
1.223
Reaction score
5.725
Εγώ πήρα πρόσφατα τα Mackie CR5-XBT. Μικρά δεν τα λες.

Tα σύνδεσα με trs στην κάρτα ήχου του pc (ΑΕ-5), στήσιμο με extreme toe-in και τα έχω καταευχαριστηθεί.

Παίζουν κυρίως youtube , internet radio ~192 kbps ,mp3 320 kbps & flac. Έχουν το μπασάκι τους (σε νορμάλ πλαίσια ) με εντάσεις κάτω απ`τη μέση.

Επίσης συνδέω και την TV για τις ταινίες.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Πιστεύετε ότι είναι μονόδρομος τα active studio monitors; Το θεωρώ σίγουρα μία πιθανότητα αλλά σκέφτομαι από την άλλη ότι θα μπορούσα να πάω π.χ. σε Sonus Faber Toy (παίζουν και 2 αγγελίες εδώ στο forum) που είναι σε μέγεθος που μου κάνουν και να τα συνδιάσω με έναν κατάλληλο ενισχυτή χωρίς να έχω απαιτήσεις για watt μιας και η απόστασή μου είναι πραγματικά 50 εκατοστά.
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα έλεγα ότι όλα μαζί, μαζί με τα ενισχυτικά δηλαδή και απλά σχετικά καλώδια, θα πάει κουστουμάκι (με 2ο χέρι πράγματα - όχι καινούρια).
Δεν καταλαβαίνω τη μονάδα μέτρησης "κουστουμάκι"
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Τα 305 να πάρεις που σου γράφει ο Πέτρος , τα ρέστα από το 1000αρικο να τα αγοράσεις hi end καλώδια. Αν σε παίρνει αγόρασε και 1-2 310s.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Πιστεύετε ότι είναι μονόδρομος τα active studio monitors; Το θεωρώ σίγουρα μία πιθανότητα αλλά σκέφτομαι από την άλλη ότι θα μπορούσα να πάω π.χ. σε Sonus Faber Toy (παίζουν και 2 αγγελίες εδώ στο forum) που είναι σε μέγεθος που μου κάνουν και να τα συνδιάσω με έναν κατάλληλο ενισχυτή χωρίς να έχω απαιτήσεις για watt μιας και η απόστασή μου είναι πραγματικά 50 εκατοστά.
Μπλέκει το πράγμα έτσι..... ηχεία, ενισχυτής, καλώδια, ματσαρίσματα, ξεματσαρίσματα κλπ. Αφού υπάρχει το χρήμα, κοίτα τα Focal Shape 40. Mικρά, όμορφα, ιδιανικά για την απόσταση. Με οτι περισσέψει πάρε ένα καλύτερο usb dac-ενισχυτή ακουστικών.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Καλά, δεν είπα ότι πρέπει ντε και καλά να δώσω 1.000€ :D

Τα focal, btw είναι πιο κοντά στο μέγεθος που θέλω (ιδανικά <27cm ύψος).

Ερώτηση μιας και βλέπω ότι είστε των active monitors, δεδομένου ότι στα περισσότερα από αυτά η ένταση και οι ρυθμίσεις είναι ανεξάρτητες, πως καταφέρνεις να παίζουν με την ίδια ένταση; Στο περίπου;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Νομίζω πως έχεις περιγράψει ακριβώς τα iloud. Πας για τα mtm αν σε παίρνει οικονομικά που έχουν και την ισοστάθμιση αλλιώς τα μικρά.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Νομίζω πως έχεις περιγράψει ακριβώς τα iloud. Πας για τα mtm αν σε παίρνει οικονομικά που έχουν και την ισοστάθμιση αλλιώς τα μικρά.
3άρι γούφερ με 7-18 watt ενισχυτές με 250+ ευρώ; Μπα... άστο καλύτερα.
Αν λες για αυτά:

Αλλά βλέποντας καλύτερα, λες για κάποια άλλα. Αυτά:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
3άρι γούφερ με 7-18 watt ενισχυτές με 250+ ευρώ; Μπα... άστο καλύτερα.
Αν λες για αυτά:

Αλλά βλέποντας καλύτερα, λες για κάποια άλλα. Αυτά:
Για αυτά λέω, το μεγάλο αν μπορεί να το πληρώσει και το μικρό για (πολύ) πιο οικονομικό.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Καλά, δεν είπα ότι πρέπει ντε και καλά να δώσω 1.000€ :D

Τα focal, btw είναι πιο κοντά στο μέγεθος που θέλω (ιδανικά <27cm ύψος).

Ερώτηση μιας και βλέπω ότι είστε των active monitors, δεδομένου ότι στα περισσότερα από αυτά η ένταση και οι ρυθμίσεις είναι ανεξάρτητες, πως καταφέρνεις να παίζουν με την ίδια ένταση; Στο περίπου;
Ρυθμίζεις την ένταση, από το ρυθμιστικό που είναι στην πίσω πλευρά (όταν μιλάμε για καθαρόαιμα monitors), να είναι στο ίδιο επίπεδο και στα δυο ηχεία και μετά από τον υπολογιστή ή τον προενισχυτη κανείς την αυξομείωση.
Καλά, δεν είπα ότι πρέπει ντε και καλά να δώσω 1.000€ :D

Τα focal, btw είναι πιο κοντά στο μέγεθος που θέλω (ιδανικά <27cm ύψος).

Ερώτηση μιας και βλέπω ότι είστε των active monitors, δεδομένου ότι στα περισσότερα από αυτά η ένταση και οι ρυθμίσεις είναι ανεξάρτητες, πως καταφέρνεις να παίζουν με την ίδια ένταση; Στο περίπου;
Διαβάσαμε για χιλιάρικο και ορμίσαμε, λες ότι θα τα ακούμε και εμείς παρέα :)....... Αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα (και επειδή μάλλον δεν θα είναι και το βασικό σύστημα), μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα και με πιο προσιτά ηχεία. Πολύ καλό (λόγω και του ομοκεντρικού τουιτερ-μιντγουφερ) το tannoy Gold 5 (αλλά μόνο δικτυκη αγορά), αλλά και κάποιο μικρό presonus (σειρά eris). Σε οποία κατηγορία και αν κινηθείς πάντως, δώσε ένα ποσό για ένα καλύτερο dac και κράτα το dragonfly για τις βόλτες σου. Μπορεις να επιλεξεις και καποιο με δυνατοτητα τηλεχειρισμου και bluetooth (πολλα νεα μοντελα εχουν αυτες τις δυνατοτητες),ετσι ωστε να ακους και τα ηχεια,χωρις την χρηση υπολογιστη,οπως ακριβως με ενα αυτονομο ηχοστυστημα.

Αν εχεις ορεξη ριξε μια ματια εδω........

θα βρεις απειρες δοκιμες-συγκρισεις απο ηχεια,απλα καλο θα ηταν να ακουσεις με τα ακουστικα σου.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top