Προτάσεις για low end dvd player.

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Θα ήθελα την γνώμη σας.Τα γονίδιά μου αποφάσισαν να αγοράσουν ένα dvd player για το σπίτι τώρα που τους τροφοδοτώ ταινίες.Επειδή όμως οι αγελάδες είναι ισχνές θα κινηθούμε με low budget.Ποιό dvd-p θα προτείνατε μέχρι 80-90 ευρώ?Ο πατήρ μου είπε οτι βρήκε ένα thomson και εμένα νομίζω πήρε το μάτι μου ένα σονυ.Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή και καλοδεχούμενη βεβαίως βεβαίως...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Πρεπει να ξερεις ομως πως ο,τι πληρωσεις παιρνεις και σε θεμα ποιοτητας και σε αξιοπιστιας. Βεβαια μπορει και να μην ισχυσει αυτο, αλλα λεμε τωρα. Παντως 2 φιλοι μου πηραν πριν κανα χρονο και ενα (ο καθενας)sony (αν θυμαμαι το 333, τοτε εκανε 100-130Ε) και μεχρι τωρα πανε καλα.
Ενας φιλος παλι ειναι της αποψης ''παρε ενα απο το πρακτικερ με 40Ε και αν σου χαλασει εχεις 2 χρονια εγγυηση, θα σου το αλλαξουν''.
Να ξερεις μονο οτι τα sony εχουν αυστηρες προδιαγραφες για το τι θα αναπαραγουν...
 


Μηνύματα
26
Reaction score
0
Προφανώς ο κος Ανδρεάδης εννοεί σχετικά αυτό με τις προδιαγραφές ότι η πλειοψηφία σχεδόν των dvd έχει την δυνατότητα να ¨παιζει¨ dvd/mp3 τα sony οχι.Αντίγραφα ασφαλείας παίζει σίγουρα το έχω δοκιμάσει στα δικά μου.Επίσης αρνουνται τις πιο πολλές φορές να παίξουν svcd όπως και κάποιες μάρκες απο dvd+r.Ακόμη και mp3 ηταν απο τις τελευταίες αν όχι η τελευταία που έδωσε αυτήν την δυνατότητα.Στα + τώρα τα θεωρώ αρκετά αξιόπιστα στο χρόνο.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Ρε παιδιά δεν ξέρω, εγώ τα φτηνά dvd player τα εμπιστεύομαι... τα πολύ φτηνά όχι:) Ok, το καταλαβαίνω να μη θες να δώσεις 200-300 ευρώ αλλά εγώ θα πρότεινα να κυμανθείς στην κατηγορία 100-120 ευρώ. Για την ώρα πορεύομαι μ' ένα φτηνό Comet των 100 ευρώ και σε 32άρα CRT no problemo. Έτυχε με μια άλλη τηλεόραση που αγοράσαμε να έχει δώρο ένα player των 50 ευρώ και αφενός η εικόνα ήταν σαφώς υποδυέστερη (φαινόταν ακόμα και σε τηλεόραση 21'!) αφετέρου το tray χάλασε μετά από μερικές εβδομάδες και πραγματικά βαριέμαι καν να το αλλάξω παρόλο που είναι στην εγγύηση. Νομίζω ότι η πρόταση του Γιώργου είναι πολύ λογική, δώσε κάτι παραπάνω και θα είσαι ήσυχος. Φυσικά όλ' αυτά μόνο εάν μπορείς να κυμανθείς σ' αυτή την κατηγορία τιμής, αν όχι φαντάζομαι και τα player που έχεις δει θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους (άλλωστε δεν είναι no name)...
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό κατανοητό στον ιθύνοντα νου της αγοράς.Βασικά και εγώ το είπα αλλά μου λέγανε πεταμένα λεφτα και να πάρουμε ενα να κάνει την δουλειά του και διάφορα τέτοια.Γενικά τα γονίδια δεν είναι φαν της ποιότητας αλλά της οικονομίας.Με την λογική του αφου είναι φτηνότερο και κάνει την ίδια δουλειά τι σε πειράζει...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μάριε, κοίτα και το Philips 520. Στα 79 πρέπει να παίζει και είναι "κομπλέ" απο features.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Τα low price της philips είναι από τα καλύτερα σε αυτή την κατηγορία...
Έτσι είναι Σπύρο.
Πρόσφατα έψαχνα κι εγώ ένα φτηνό player για τους γονείς και κατέληξα σε αυτό. Στην τιμή του είναι best buy, πολύ απλά.
Για του λόγου το αληθές, τα specs:

Philips DVP 520 Multi Region capable DVD Player

Technical Data

Picture / Display
Aspect ratio :  4:3, 16:9
D/A converter :  12 bit, 54Mhz
Picture enhancement :  Smart Picture
Smart Picture :  4 picture presets
Sound
Crosstalk (1kHz) :  90 dB
D/A converter :  192kHz/24 bit
Distortion and noise (1kHz) :  85 dB
Dynamic range (1kHz) :  90 dB
Signal to noise ratio :  95
Sound system :  Dolby Digital (AC-3), MPEG2, Stereo
Video playback
Compression formats :  MPEG1, MPEG2
Disc playback media :  80mm + 120mm audio discs, CD, CD-R, CD-RW, DVD, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW (Video mode), DVD-Video, MP3-CD, Picture CD, SVCD, Video CD, Video CD/SVCD, DVD+R
Disc playback modes :  A-B repeat, Chapter repeat, Disc menu, Fast backward, Fast forward, OSD, Pause, Screen saver, Standard play, Zoom
DVD region :  2
Loader type :  Tray
Number of discs :  1
Picture quality enhancements :  Video upscaling
Video disc playback system :  NTSC, PAL
Video enhancement :  Smart Picture, Video upscaling
Audio Playback
CD playback enhancements :  Next / previous track, Repeat, Resume play, Upgradeable codec's
Compression format :  Dolby Digital, MP3
Disc playback media :  CD, CD-R, CD-RW, MP3-CD
Disc playback modes :  Next / previous track search, Repeat one / album / all, Repeat play
MP3 bit rates :  32-256 kbps
MP3 sample rates :  16, 22.050, 32, 44.1, 48 kHz
Still picture playback
Disc formats :  DVD+R/+RW, Picture CD
Picture compression format :  JPEG
Picture enhancement :  Flip photos, Rotate
Rotation :  90 degree steps
Slide show :  yes
Zoom :  Yes
Connectivity
Audio output :  Stereo Out (2 cinch)
Output rear :  Audio L/R out, CVBS monitor out
Other connections :  Analogue audio left / right out, Composite video (CVBS) out, Digital coaxial out, S-Video out, Scart, SCART 1x
Convenience
Child Protection :  Parental control
Convenience enhancements :  On screen display
Display type :  FTD
Ease of Use :  On screen display
On-screen display languages :  Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Norwegian, Portuguese, Spanish, Swedish
OSD languages :  Polish
Remote control :  Zappa
Remote control type :  3141 017 90201
Accessories
Batteries :  2 x AA
Included accessories :  Batteries for remote control, Remote control
Remote control
User manual :  yes
Warranty card :  yes
Green Specifications
Packaging material :  Carton
Dimensions
Packaging depth :  340 mm
Packaging height :  118 mm
Packaging width :  424 mm
Product weight in lbs
Product depth :  285 mm
Product height :  43 mm
Product width :  360 mm
Product weight :  1.98 kg
Weight incl. packaging :  2.98 kg
Power
Power consumption :  12 W
Power supply :  200-240 V
Standby power consumption :Β  < 1 W

 


Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Να κάνω και την τελειωτική ερώτηση...Από που το τσιμπάμε??:DΤο φέρνουν οι γνωστοι?Κορασίδης,Κωτσόβολος κλπ?
 


Μηνύματα
20
Reaction score
0
Εαν θες ρίξε μια ματιά και στο Comet DV-4839.Πιστεύω ότι αξίζει για τα λεφτά του. Οικονομικότατο και λειτουργικότατο.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Εαν θες ρίξε μια ματιά και στο Comet DV-4839.Πιστεύω ότι αξίζει για τα λεφτά του. Οικονομικότατο και λειτουργικότατο.
Υπαρχει νομιζω το samsung p140 με 50ε στο makro και το πολυ καλο sony 355 με 81ε τελικη στο ιδιο καταστημα.
Απο ολα εγω θα επαιρνα το προαναφερθεν philips.Αν και εχω μια υποψια πως τα αντιγραμμενα -R θα τα παιζει λιγο δυσκολα λογω philips (+R)...
Για αντιγραμμενα η σιγουρη λυση ειναι το 355.Αλλιως κυκλοφορουν και δυο πολυ καλα cheappo, το crypto 310 με 90ε τελικη , και το yamada 6700 με 80ε τελικη.Και τα δυο τελευταια παιζουν ολα τα αντιγραμμενα καθως και DIVX...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Πριν λιγο καιρο ειχε το Praktiker ενα LG με 60 ευρω.
Το ειχε παρει ενας φιλος και το δοκιαμασαμε σπιτι μου.
Δεν πιστευα στα ματια μου.
Και για την εικονα που εβλεπα αλλα και απο το ολο φινιρισμα του player που δεν δειχναν σε καμια περιπτωση πως προκειται και φθηνο dvd.
Πιθανον να το ξαναφαιρουν καθως τωρα πλεον εχει εξαντληθει.
Μπορεις πμως ( φανταζομαι ) να το βρεις και σε αλλα καταστηματα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top