Προτάσεις για VPN

Μηνύματα
2.790
Reaction score
8.027
Καλημέρα forum! :drinks:

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να σερφάρω με VPN και θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα. Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε και γιατί. Ποια τα θετικά και τα αρνητικά του;

Έχω κάνει κάποια έρευνα ήδη αλλά δεν θέλω να προκαταβάλω τις απαντήσεις σας!

Ευχαριστώ :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Καταρχήν εξήγησε τι είναι το VPN γιατί μερικοί άσχετοι (σαν εμένα) δεν ξέρουν αν μιλάς για πατάτες ή για καλώδια ρεύματος.
 

Μηνύματα
2.790
Reaction score
8.027
Είναι ένας τρόπος να σερφάρεις χωρίς να μπορούν να υποκλαπούν η διεύθυνση σου στο internet ούτε να μπορούν από τον provider σου να δουν σε τι sites μπαίνεις και τι κατεβάζεις από torrents κλπ. Είναι μια παραπάνω δικλίδα ασφαλείας δηλαδή. Επίσης σου επιτρέπει να φαίνεσαι ότι μπαίνεις από άλλες χώρες (ΗΠΑ π.χ.) και να βλέπεις περιεχόμενο και υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες στην ελλάδα.

Λειτουργεί με το να έχεις έναν ενδιάμεσο (τον server του VPN δηλαδή) ανάμεσα σε εσένα και το internet.

what-is-vpn1-1024x501 copy.png
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.544
Η ερώτηση αυτή μπορεί να έχει μεγαλύτερες προεκτάσεις από τη συζήτηση με τον Prince για την Κίνα. :biggrin:

Τι εννοείς "να σερφάρω με VPN"; Θες "ανωνυμία" γενικά κι αόριστα; :)

Χωρίς να μπλέξεις καθόλου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Opera που έχει ενσωματωμένο VPN (μικρών δυνατοτήτων) και να τελειώνεις.

Οι 9 στους 10 θέλουν το VPN για να έχουν πρόσβαση σε sites με geo-restriction ή για να πληρώνουν φτηνότερες υπηρεσίες streaming μέσω άλλων χωρών με χαμηλές τιμές. Από αυτούς ζουν οι εταιρείες VPN.

Καλές κλασικές προτάσεις είναι το NordVPN, το ExpressVPN, το CyberGhost, το SurfShark.

Τιμές, επιδόσεις και αξιοπιστία είναι σε συνεχή κόντρα.
 

Μηνύματα
2.790
Reaction score
8.027
Χωρίς να μπλέξεις καθόλου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Opera που έχει ενσωματωμένο VPN (μικρών δυνατοτήτων) και να τελειώνεις.
Αυτό κάνω as we speak. Αλλά η ταχύτητα υποφέρει. Ενώ έχω δει ότι το NordVPN π.χ. έχει servers Ελλάδα (που το όπερα δεν έχει).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.544
To NordVPN που είχα τελευταία είχε θέματα ταχύτητας που παλιά δεν υπήρχαν. Επίσης, όταν πολλοί θέλουν να "μπουν" στην ίδια χώρα κι ο τοπικός server του VPN έχει γεμίσει, σε ρίχνει σε server άλλης χώρας.

Γενική διαπίστωση: Είναι πολύ κοστοβόρο να συντηρεί μία εταιρεία servers σε όλη τη Γη. Οπότε όλα είναι οριακά. Μόλις βγει μία προσφορά, πέφτουν όλοι με τα μούτρα και την πληρώνει η αξιοπιστία και η ταχύτητα του έως τότε ικανότατου παρόχου.

Πού θέλω να καταλήξω;

Αν και οι προσφορές γίνονται στα πακέτα μεγάλης διάρκειας, η λύση αυτή δεν είναι η βέλτιστη γιατί τα περιοδικά πάνω/κάτω είναι πολύ συχνότερα.


Καλή επιλογή είναι το Windscribe που σου δίνει 2GB free/μήνα (παλιότερα τουλάχιστον) και μπορείς να το δοκιμάσεις.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
εκτός για να παρακάμψεις geo-restriction, δεν βλέπω άλλο λόγο να χρησιμοποιεί κάποιος VPN provider,
δείτε και το παρακάτω λινκ

Don't use VPN services

Και αν κάποιος το θέλει οπβσδήποτε ας χρησιμοποιήσει κάποιον πιο ακριβό και αξιόπιστο, δε θα εμπιστευόμουνα οποιονδήποτε ενδιάμεσο να κάνει decrypt την κίνησή μου στο ίντερνετ

Και βέβαια να μην το μπερδεύουμε με το VPN που παραμένει απο τις ασφαλέστερες επιλογές για πρόσβαση από έξω στο δίκτυό μας ή για χρήση ιντερνετ από ανοιχτά wifi,
αλλά στις περιπτώσεις αυτές ο VPN server είναι δικός μας
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.725
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top