Προτάσεις ενεργών ηχείων για κοινόχρηστους χώρους και λογικό μπάτζετ..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πολλοί χρήστες του φόρουμ συχνά ρωτούν ποιά ηχεία να πάρουν για τον αφρόντιστο (συνήθως) χώρο του καθιστικού.
Η απόσταση ακρόασης δεν είναι συχνά η ιδανική, ούτε και το στήσιμο.
Μιας και τα ενεργά ηχεία είναι μια.. όλα σε ένα σχετικά οικονομική αλλά και μέσα στη μόδα :p λύση, είπα να βάλουμε εδώ μαζεμένες προτάσεις ενεργών ηχείων για χαμηλό μπάτζετ και ''συμπαθητική'' εμφάνιση μιας και μιλάμε για καθιστικό.
Θεωρώντας ως δεδομένο πως υπάρχουν subwoofers για να ''κερδίσουμε'' απόσταση ακρόασης και να υπάρχει ενέργεια χαμηλά, ποιά μοντέλα θα προτείνατε?
Ας δυσκολέψουμε λίγο την αναζήτηση βάζοντας όριο στο μπάτζετ τα 1600-1700 ευρώ για το ζεύγος.. :whistling:
Οι περισσότεροι έχω παρατηρήσει κινούνται πάνω κάτω μέχρι εκεί για ένα ζεύγος ηχεία και πολύ πιο κάτω ανά ηχείο για περισσότερα..
Απόσταση ακρόασης (τα δύσκολα) κυμαίνεται μεταξύ 2,5 - 3+ μέτρα συνήθως στο καθιστικό και αυτό δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά εδώ, καθώς ανεβάζει ψηλά το μπάτζετ η αγορά ηχείων με τέτοιες δυνατότητες.
Φυσικά δεν πάμε να πιάσουμε τα μέγιστα, αλλά να ''αγγίξουμε'' έστω οριακά ικανοποιητικές επιδόσεις.
Ξεκινάω εγώ με μια πρόταση κοντά στο άνω όριο του μπάτζετ..
Focal shape twin
image_1543315256095_1000.png


Γιατί ''βλέπεται..''
Έχει ''ωραίες'' και απαραίτητες ρυθμίσεις..
Η Focal υποστηρίζει πως πιάνει επιδόσεις 8'' στην υλοποίηση με τα δύο 5''
Είναι κλειστής καμπίνας και οι passive radiators στα πλαινά επιτρέπουν ευκολότερη τοποθέτηση.
Επιλέγω να τους πιστέψω.. :whistling:

Ας μαζέψουμε υλικό εδώ..
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Έχουν γραφτεί μωρέ πολλές φορές, αλλά πάμε μια ακόμα (δεν θα είναι σίγουρα η τελευταία!)

Kali in8 v2 (στα 800 ευρώ το ζευγάρι και στα 2k με ενα ζεύγος ws12 σαμπς)

1635682276729.png


Το έχω, 8αρη, τρίδρομο και ομοαξονικό, τρελό vfm. Κατεβαίνει χαμηλά ακόμα και χωρίς σαμπ, είναι όμως πολύ καλύτερο με σαμπ. Η σκηνή του ειναι ανώτερη του R300. Παιζ δυνατα. Εχει ενα καράβι ρυθμίσεις για σωστή τοποθέτηση. Port μπροστά, απειροελάχιστος θόρυβος απο τουιτερ ή ενισχυτές (πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου στο ηχείο για να ακουσεις κάτι). Δεν ζεσταίνεται ακόμα και μετά απο πολυωρες ακρόασεις. Μπορεί να παίξει (και να σκοτώσει) ακόμα και nearfield αν είσαι πυροβολημένος σαν εμένα ... Για να μην γράφω πολλά, πληρώνεις ηχείο και όχι φρουφρου και αρώματα (μην περιμένεις γαλλική φινέτσα, ιταλικό design και @@) , αν έλεγε focal πάνω και όχι kali θα έκανε τα διπλάσια.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για μένα τα μόνα ενεργά μόνιτορς που μπαίνουν στο καθιστικό χωρίς να "ντρέπεσαι" είναι:

1. αυτά που έδειξες
2. φοκάλ σόλο
3. ντιναούντιο λιντ
4. τανόι γκόλντ
5. τα ομοκεντρικά γκένελεκ αν ο διάκοσμος είναι κατάλληλος

Όλα τα άλλα, σε λογικό κοστολόγιο, είναι αδιάφορα ή δωρικά ή "επαγγελματικά". Κακά τα ψέμματα ένας βασικός λόγος που αυτού του τύπου τα ηχεία είναι φθηνά είναι πως στερούνται εμφάνισης και ακριβών υλικών όπως φυσικό ξύλο, βαφές κτλ.



Άσχετο με το θέμα αλλά είδα πως ο τομάν έχει φέρει κινέζικο αδερφάκι των ηχείων που κοιτάς Swissonic T204 – Thomann για 240€ το ζευγάρι πόσο άσχημα μπορεί να είναι?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
View attachment 227995

Χάριν παραδείγματος.
Αυτό το λευκό της Yamaha είναααι.. σαν καραμελίτσα :rolleyes:
''Αυστηρό μόνιτορ'' αλλά κουκλί..
Τα ''χαζεύω'' τα HS5 μου..

Άσχετο με το θέμα αλλά είδα πως ο τομάν έχει φέρει κινέζικο αδερφάκι των ηχείων που κοιτάς Swissonic T204 – Thomann για 240€ το ζευγάρι πόσο άσχημα μπορεί να είναι?
Δεν ξέρω..
Δελεαστική η τιμή μεν, αλλά καλά καλά δεν εμπιστεύομαι τη Focal.. :biggrin:
5. τα ομοκεντρικά γκένελεκ αν ο διάκοσμος είναι κατάλληλος
Πανέμορφα αλλά έτσι κι αλλιώς πολύ, πολύ πάνω από το μπάτζετ..
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Βασικά τα focalάκια τα έβαλα γιατί η εμφάνιση τους ξεφεύγει λίγο από τα ''τυπικά'' μόνιτορ..
Ελπίζω να βρεθούν προτάσεις και έξω από τα μόνιτορ που συνήθως αναφέρουμε ή προτείνουμε που δεν είναι ευρέως γνωστά..
Είναι κάπως περιοριστικό το μπάτζετ αλλά δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει..
Παράδειγμα εντός-εκτός μπάτζετ βέβαια και ίσως όχι τόσο σαλονάτα :biggrin: (αν βγει η βάση και τοποθετηθούν έξυπνα ίσως αλλάζει αυτό), αλλά τα KS π.χ. εγώ δεν τα ήξερα, εδώ μέσα τα έμαθα.
1635688339880.png

Ας βάλω και γω κάτι .
Μην αρχίσετε τις γκρίνιες.
Οι ενισχυτές και το κρόςς ΔΕΝ είναι στην πλάτη. Αλλά στο ΡΑΚ.

View attachment 228003
Είναι εντός μπάτζετ βρε αυτό ? :roflmao::roflmao::rolleyes:
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Άσχετο με το θέμα αλλά είδα πως ο τομάν έχει φέρει κινέζικο αδερφάκι των ηχείων που κοιτάς Swissonic T204 – Thomann για 240€ το ζευγάρι πόσο άσχημα μπορεί να είναι?
Το manual τους αναφέρει: Maximum SPL (in 1 m distance) 96 dB. Οπότε μη περιμένει κανείς να παίξουν δυνατά σε 1 μέτρο ή μεγαλύτερες αποστάσεις. Βάλε και τα dB που χάνονται από την ισοστάθμιση, πάει. Επίσης πρέπει να μητρηθούν με μικρόφωνο από reviewer να δούμε την απόκριση συχνότητας on και off axis. Από μένα είναι όχι.
 


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Η Kali έχει και το μικρό LP-6 σε λευκό. Μια χαρά φαίνεται και ακούγεται στο σαλόνι των γονιών μου!
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Σχετικά με τα Swissonic που αναφέρθηκαν παραπάνω:

Αυτός που ψάχνει για οικονομικά active monitors για το HiFi του δεν έχει κανένα λόγο να κοιτάξει τα Swissonic όταν υπάρχουν τα M-Audio BX8 με το 8άρι γούφερ που κοστίζουν μόλις 141Ε το ένα στο Τομαν.... Και που βγάζουν μέγιστη ένταση 114 ντεσιμπέλ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ας βάλω και γω κάτι .
Μην αρχίσετε τις γκρίνιες.
Οι ενισχυτές και το κρόςς ΔΕΝ είναι στην πλάτη. Αλλά στο ΡΑΚ.

View attachment 228003
Σπόιλερ δε σε μάθαν να βάζεις στο χωριός ?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
...και εκεί που νόμιζα πως πιέζω την τύχη μου με τα γιαμαχάκια, έρχεται ο @JOHN MARKOU με τα κουκλιά του...

:biggrin:
Ε καλά κουκλιά δεν τα λες ακριβώς , αλλά μόλις βαφτούν θα δείχνουν πολύ πιο ωραία.
Σπόιλερ δε σε μάθαν να βάζεις στο χωριός ?
Σπόιλερ να βάλεις εσύ για την μούρη σου ρε χαμένε.
1635709925127.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ε καλά κουκλιά δεν τα λες ακριβώς , αλλά μόλις βαφτούν θα δείχνουν πολύ πιο ωραία.

Σπόιλερ να βάλεις εσύ για την μούρη σου ρε χαμένε.
View attachment 228037
Βρε παλαβιάρη άντρα, ενώ εκσταζιάζομαι με το θηρίο σου, το θέμα είναι να έχουμε συγκεντρωμένες προτάσεις για υποψήφιους αγοραστές έτοιμων ενεργών ηχείων. Μπας και βοηθηθεί ο κοσμάκης.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top