Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπραβο Αντωνη.
Καλως η κακως η καθε προσθηκη ακουγεται. Ενδεχομενως αν εκανες μιας κι εξω το συστημα δεν θα καταλαβαινες το ποσο σημαντικος ειναι ο καθε κρικος.
Αντε σιγα σιγα να περνουμε κι εμεις σειρα.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Καλως η κακως η καθε προσθηκη ακουγεται. Ενδεχομενως αν εκανες μιας κι εξω το συστημα δεν θα καταλαβαινες το ποσο σημαντικος ειναι ο καθε κρικος.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...
Με το καλό και στα δικά σου Βασίλη !!! :thumbsup::smile:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν νομίζω να υπήρξε κανένας ανάμεσά μας που να έστησε ένα πρωί το φουλ Ιμέρσιβ σεταπ του..

Όλοι μας, ανεξαιρέτως όμως, στήσαμε 2 ηχεία στην αρχή, μετά 3 ή 5, μετά 7, μετά μπήκαν στο ταβάνι 2 ή 4, και γω στο τέλος έκανα 9 τα 7 του δαπέδου.

Κάθε προσθήκη ηχείων, είναι πραγματική και σοβαρή αναβάθμιση.

Κάθε προσθήκη ηχείων οδηγεί σε ενθουσιασμό με το αποτέλεσμα και πάντα να αναρωτιέσαι τι έχανες τόσο καιρό...

Δεν υπάρχει επιστροφή...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
...δεν υπάρχει καμία σύγκριση, ιδιαίτερα στη μουσική...:hi:
και στις ταινίες, και στις ταινίες...:smile::thumbsup:
Όσο περισσότερο ακούω μουσική και βλέπω ταινίες, τόσο διαπιστώνω την αδιαμφισβήτητη υπεροχή του immersive σε σχέση με το "απλό" πολυκάναλο όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε.
"Στέλλα Κύριοι ! Ουδεμία σύγκριση" :roflmao::rolleyes::biggrin::laugh:👍
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εννοοειται ότι όσο προσθέτεις ηχεία η Σάμπ έχει νόημα .
Και όσο σωστότερη τοποθετηση τόσο μεγαλύτερη διαφορά προς το καλύτερο.
Μετά το σωστό χειροκίνητο καλιμπραρισμα έχεις ακόμα πιο εντυπωσιακοτερο αποτελέσμα.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε !!
Μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ, είπα να ενημερώσω για μερικές αναβαθμίσεις στο χώρο. Καταρχήν δύο καινούργιες βάσεις για τα μπροστινά ηχεία custom by Melidis.

Περιττό να αναφέρω την ποιότητα (αλλά και τις προσιτές τιμές) του Μιχάλη, οι βάσεις είναι "μπετόν" και γέμισαν με άμμο για μεγαλύτερη σταθερότητα.

1.jpg


Πρίν από λίγο καιρό, πρόσθεσα 3 ηχοαπορροφητικά στο μπροστινό ταβάνι, ένα στα πλάγια δεξιά και 3 στον πίσω τοίχο.

2.jpg


3.jpg


Η διαφορά στον ήχο είναι σημαντική, μένει το πίσω ταβάνι και μερικοί επιπλέον διαχυτές πλάγια και πίσω για να δέσει το γλυκό. Σε κάποια φάση θα ξηλωθούν και οι μπροστινές γωνίες και θα γίνουν σωστά όπως πρέπει.
Και μερικές μετρήσεις (RT30) για του λόγου το αληθές (μπροστινό δεξί ηχείο)

FR-1.jpg

FR-2.jpg

FR-3.jpg
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Χθες πήρα από έναν φίλο έναν σταθεροποιητή τάσης για δοκιμή. Όταν τον άναψα, είχα πολύ έντονο βόμβο μάλλον από τα sub όπως κατάλαβα, τι μπορεί να παίζει ?
Για την ιστορία, σύνδεσα επάνω του το ΤΑΥ με τα δύο πολύπριζα αν παίζει ρόλο. Βασικά ρωτάω γιατί σε κάποια φάση καλό είναι να βάλω ένα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για τυχόν σκαμπανεβάσματα της τάσης.
Ligao.jpg
 




Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Όσο κι αν έψαξα στην αγορά δεν υπήρχαν βάσεις ηχείων ταβανιού για τα συγκεκριμένα ηχεία, αλλά και να υπήρχαν μάλλον αποκλείεται να ήταν τόσο λειτουργικές όσο του Μιχάλη...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Θα πρότεινα (αφού ετσι κ αλλιώς θα βάλεις όπως λες), να πάρεις έναν σοβαρό σταθεροποιητή όπως της APC, και μετά να δεις τι γίνεται, αν γίνεται.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Θα πρότεινα (αφού ετσι κ αλλιώς θα βάλεις όπως λες), να πάρεις έναν σοβαρό σταθεροποιητή όπως της APC, και μετά να δεις τι γίνεται, αν γίνεται.
Απλά δεν θέλω να δώσω χρήματα και μετά να ψάχνω να δω τι φταίει αν κάνει πάλι το ίδιο, γι' αυτό ρωτάω.
Επίσης, παίζει ρόλο πόσα VA θα είναι ?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Απλά δεν θέλω να δώσω χρήματα και μετά να ψάχνω να δω τι φταίει αν κάνει πάλι το ίδιο, γι' αυτό ρωτάω.
Επίσης, παίζει ρόλο πόσα VA θα είναι ?
Αν και το APC κάνει τα ίδια, κάτι συμβαίνει που θα πρέπει να δεις, φαντάζομαι.

Για να υπάρχουν μηχανήματα σε διάφορα VA μάλλον παίζει ρόλο. Και εγώ άσχετος είμαι αλλά έτσι λέει η λογική μου.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Για αρχή χρειάζεσαι servo voltage stabilizer.
Οχι relay .
Πρέπει να έχει μεταλικό κουτί για την στοιχειώδη θωράκιση .
Τα VA βέβαια και παίζουν ρόλο.
Αν τα δύο σαμπς που θέλεις να βάλεις(εγώ θα έβαζα ,όπως και έχω τα παντα ) τραβάνε πχ 600w έκαστο μιλάμε για 1,5kw , αν βάλεις και τα υπόλοιπα , θέλεις 3KW σίγουρα.
Κοίτα τα KEBO τα φέρνει ο GIATRAS στην Καλλιθέα .
Εχει 3KVA , 5KVA και μικρότερα. Αν πας στα 3KVA είναι περίπου 2KW . ΘΑ είσαι οριακός .
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Τέλος εποχής για ένα setup που μου χάρισε απίστευτα όμορφες στιγμές χαλάρωσης και απόλαυσης και με απόλυτα προσιτό και λογικό κόστος. Όσοι φίλοι το είχαν ακούσει είχαν ενθουσιαστεί και δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός ή να έχει "χρυσά αυτιά" για να καταλάβει πόσο καλά έπαιζε.

Ελπίζω και εύχομαι στο μέλλον να ξαναφτιάξω κάτι παρόμοιο γιατί όπως και να 'χει θα μου λείψει τόσο η μουσική όσο και οι ταινίες.

Θα ήθελα άλλη μια φορά από το παρόν νήμα να ευχαριστήσω πολύ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν με τις γνώσεις τους και την υπομονή τους, με ιδιαίτερη μνεία στον @costas EAR (& τον @Dimifoot), χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανέναν από τους υπόλοιπους, απλά οι δύο προαναφερθέντες είναι η αιτία που με έσπρωξε στα ενεργά και είχα περισσότερη επικοινωνία μαζί τους (και το ανάλογο πρήξιμο εννοείται !!).

Όταν βρω όρεξη και χρόνο θα ασχοληθώ λίγο με τον χώρο, θα ξηλώσω τις γωνίες γιατί δεν τις έφτιαξα καλά και θα προσπαθήσω να φτιάξω και το πάτωμα (αυτό είναι πιο δύσκολο λόγω κόστους), οπότε να γίνει πιο σωστός ο χώρος για να φιλοξενήσει το επόμενο σύστημα !

Θα επανέλθω όταν υπάρξουν νεώτερα για να σας πρήξω πάλι εκ νέου...:roflmao::roflmao::roflmao::rolleyes::O_o::eek:

ΥΓ. Μου έφυγε η μέση να πακετάρω όλα τα πράγματα, πολύ άδειος μου φαίνεται τώρα ο χώρος....:roflmao::smile::frown::laugh:
 

Attachments





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top