Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Καλημέρα,

Πρόσφατα για άσχετους με το χόμπι λόγους (σίγουρα πάντως όχι επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την απόδοσή τους), αποφάσισα να αποχωριστώ τα Martin Logan ESL (μαζί με το αντίστοιχο κεντρικό και προσεχώς πιθανόν και τα περιφερειακά) και το SVS PC-2000 που είχα.

Επειδή όμως δε μπορώ να κάνω χωρίς μουσική & ταινίες, στο προσεχές μέλλον θα προβώ σε αγορά καινούργιων ηχείων, σαφώς πολύ οικονομικότερων από τα ML, οπότε θέλω να ρωτήσω πέντε πράγματα για να ξέρω που και πως θα κινηθώ.

Η χρήση ήταν και θα είναι 50/50 μουσική & ταινίες, οπότε μιλάμε αρχικά για ένα ζευγάρι κύρια ηχεία και μελλοντικά προσθήκη και άλλων με σκοπό να φτάσω τουλάχιστον σε σύστημα 5.1 και αν τα οικονομικά το επιτρέψουν γιατί όχι και παραπάνω...

Επειδή μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις, έτσι κι εγώ έμαθα τελευταία για κάτι μαραφέτια που λέγονται "ενεργά" και μέχρι πρότινος δεν τους έδινα καθόλου σημασία μιας και αφενός θεωρούσα ότι απευθύνονται αποκλειστικά για επαγγελματίες ηχολήπτες, αφετέρου είχαν σχεδόν μηδενική παρουσία στα "ειδικά" περιοδικά τύπου Hitech (παλαιότερα) & Ήχος όπου διαβάζω τα τελευταία πολλά χρόνια.

Τον τελευταίο καιρό, διαβάζοντας πολλά σχετικά άρθρα και συστάσεις τύπου "πάρε ενεργά" εδώ, έμαθα μερικά καινούργια και χρήσιμα πράγματα που αγνοούσα, οπότε μπήκαν στην εξίσωση που καλούμαι να λύσω και τα ενεργά ηχεία.

Πάμε λοιπόν,
Ο ενισχυτής είναι ένας AV Pioneer SC-2023, ο οποίος με καλύπτει μια χαρά προς το παρόν, οπότε δεν υπάρχει λόγος για αντικατάσταση και το όποιο σύστημα θα στηθεί επάνω του. Λόγω της σταθερής οθόνης προβολής (123”), η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία δε μπορεί να είναι μικρότερη από 2,7 μέτρα. Άρα λοιπόν, αντίστοιχα και η θέση ακρόασης δε μπορεί (ή μπορεί ?) να είναι μικρότερη από 2,7 μέτρα, προκειμένου να έχουμε το ιδανικό ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης.

Μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει σε 2 επιλογές:
- Μια πεντάδα Quadral Quintas 6500II, τα οποία βρίσκω Ελλάδα στα 500 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και ίσως και (αρκετά) χαμηλότερα από Γερμανία (θα ρωτήσω τιμή για μεταφορικά για να ξέρω σίγουρα) και αργότερα να προσθέσω και 1 ή 2 sub (πχ XTZ 10.17).
- Ένα ζευγάρι ενεργά γι’ αρχή, με σκοπό σιγά-σιγά να το επεκτείνω σε 5.1/5.2 ή παραπάνω.

Η πρώτη επιλογή είναι σαφώς μια λύση ανάγκης αλλά πολύ τίμια για τα χρήματα που ζητάει, με ικανοποιητική απόδοση τόσο σε ταινίες (όπου οι απαιτήσεις σε ποιότητα ήχου είναι μικρότερες) όσο και στη μουσική, από αυτά που έχω διαβάσει. Το πλεονέκτημά της είναι φυσικά το μικρό κόστος απόκτησης για στήσιμο ενός (σχεδόν) πλήρους βασικού συστήματος home theater.

Όσο αφορά τη δεύτερη λύση, θέλω τη βοήθειά σας σε μερικές απορίες που έχω. Καταρχήν όσο αφορά τη συνδεσμολογία, συνδέω την RCA έξοδο pre-out του Pioneer με την είσοδο XLR του ηχείου με ένα καλώδιο RCA-to-XLR, οπότε θα χρησιμοποιώ σαν προενισχυτή τον Pioneer σωστά ?

Έτσι, επιπλέον θα μπορώ να εφαρμόσω και την ισοστάθμιση MCAAC του ενισχυτή για να βελτιώσω τα προβλήματα του χώρου μιας και δεν είναι ο πιο ιδανικός (30 τμ2 με μπετό γύρω εκτός από τον ένα τοίχο που έχει χώρισμα με κόντρα πλακέ) και πάτωμα από παλέτες με καρφωμένο κόντρα πλακέ από πάνω με λεπτή μοκέτα, σε μη παραλληλόγραμμο σχήμα.

Σίγουρα θα κινηθώ στη χαμηλή κατηγορία τιμής και βασισμένος σε αυτά που έχω διαβάσει, έχω καταλήξει είτε σε JBL είτε σε Presonus Εris. Κρίνοντας από την απόσταση ακρόασης, θα πρέπει να κινηθώ σε γούφερ τουλάχιστον 8”, άρα μιλάμε για JBL 308 και Presonus Eris 8, τουλάχιστον για τα εμπρός, σωστά ?

Το κεντρικό με τα περιφερειακά θα μπορούν ίσως να είναι και φθηνότερη σειρά με μικρότερο γούφερ (πχ 305 & Eris 5) αφού λόγω χώρου τα περιφερειακά θα είναι σίγουρα αρκετά πιο κοντά στη θέση ακρόασης, οπότε το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer θα αναλάβει να τα ρυθμίσει ανάλογα (όπως έκανα μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα) ?

Επίσης, το κεντρικό, δε μπορεί (λόγω οθόνης) να έχει ύψος μεγαλύτερο από 31 εκατοστά, οπότε σίγουρα αν μιλάμε για JBL, θα πρέπει να είναι το 305 ή στην περίπτωση των Presonus μπορεί να είναι το Ε-44 το οποίο είναι οριζόντιας τοποθέτησης. Εννοείται ότι αργότερα θα προστεθούν και ένα ή περισσότερα sub από κάθε εταιρία για καλύτερο ταίριασμα.

Από JBL θα προτιμήσω τα LSR 308 από τα MKII λόγω κόστους, εκτός αν υπάρχει σοβαρός αντίλογος. Από Presonus όπως είπα τα Eris 8, 5 & 44. Τα μεν JBL 306 & 308 παίζουν σημαντικά πιο δυνατά (112 db) από τα Presonus Eris 8 (105 db), οπότε δεδομένης της μεγάλης απόστασης ακρόασης μήπως είναι προτιμότερα ?

Από την άλλη, μήπως μπορώ να τη «βγάλω καθαρή» με τα μικρότερα 305 από τη στιγμή που παίζουν πιο δυνατά από τα Eris 8 (108 db vs 105 db) παρόλο που έχουν μικρότερη ισχύ ?
Από πλευράς ηχητικής απόδοσης, τα παραπάνω ενεργά πως συγκρίνονται πχ με τα καλύτερα παθητικά ηχεία κάτω του χιλιάρικου όπως Q-Acoustics 3050i ή Dali Oberon 5 ας πούμε ?
Εννοείται ότι δεν περιμένω να έχω την απόδοση των Martin Logan, δεν τρέφω αυταπάτες, απλά θέλω να έχω έναν αξιοπρεπή ήχο.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα πολύ, περιμένω τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Καταρχήν όσο αφορά τη συνδεσμολογία, συνδέω την RCA έξοδο pre-out του Pioneer με την είσοδο XLR του ηχείου με ένα καλώδιο RCA-to-XLR, οπότε θα χρησιμοποιώ σαν προενισχυτή τον Pioneer σωστά ?
Σωστά.

Το κεντρικό με τα περιφερειακά θα μπορούν ίσως να είναι και φθηνότερη σειρά
Όχι, δεν γίνεται οικονομία στο κεντρικό.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Σωστά.
Όχι, δεν γίνεται οικονομία στο κεντρικό.
Η "οικονομία" έγκειται στο γεγονός ότι το 308 σαν κεντρικό δε χωράει όρθιο κάτω από την οθόνη...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν δεν χωράει, πάρε άλλο που να χωράει. Ή οριζόντιο.

Το πρώτο μου κριτήριο όταν βλέπω τα sites εταιρειών ηχείων, ενεργών ή παθητικών, είναι τα μεγέθη των κεντρικών και οι διαστάσεις τους σε σχέση με τα υπόλοιπα κάθε σειράς.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Αν δεν χωράει, πάρε άλλο που να χωράει. Ή οριζόντιο.
Αυτό ακριβώς λέω, το 308 στην περίπτωση που πάρω JBL δε χωράει όρθιο (εκτός αν δεν έχει πρόβλημα να μπει οριζόντιο), το 305 χωράει όρθιο...
Να υποθέσω ότι δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο να βάλω κεντρικό άλλης μάρκας ε (πχ presonus που έχει οριζόντιο) ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν λες αυτό, απαιτείται ασυζητητί να είναι όλα ίδια (τουλάχιστον τα μπροστινά). Βρες άλλα κατάλληλα για την απόσταση στην επιθυμητή ένταση με το σωστό ύψος.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Δεν λες αυτό, απαιτείται ασυζητητί να είναι όλα ίδια (τουλάχιστον τα μπροστινά). Βρες άλλα κατάλληλα για την απόσταση με το σωστό ύψος.
ΟΚ, κατανοητό...άρα λοιπόν τα 306-308 αποκλείονται...τα 305 κάνουν ή είναι πολύ μικρά για την απόσταση ακρόασης ?
Αν έχεις και καμία άλλη πρόταση σ' αυτή την κατηγορία τιμής να την ακούσω ευχαρίστως...;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
είναι πολύ μικρά για την απόσταση ακρόασης ?
Εξαρτάται απο την ανώτατη ένταση που επιτρέπεται ή είναι ευγενικό να παίξουν στον χώρο. Για υψηλή ένταση είναι μικρά.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Εξαρτάται απο την ανώτατη ένταση που επιτρέπεται ή είναι ευγενικό να παίξουν στον χώρο. Για υψηλή ένταση είναι μικρά.
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός όσοι αφορά την ένταση, είμαι μονοκατοικία με dedicated χώρο για χρήση μουσικής, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
ΥΓ. Τα 306-308 μπορούν να τοποθετηθούν οριζόντια ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Κάτσε πιό κοντά τότε, ή τοποθέτησε τα ηχεία αρκετά μπροστά απ' την οθόνη. Έτσι τα έχω εγώ.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Κάτσε πιό κοντά τότε, ή τοποθέτησε τα ηχεία αρκετά μπροστά απ' την οθόνη. Έτσι τα έχω εγώ.
Αυτή είναι η προφανής λύση, έτσι όμως θα χάσω το ισόπλευρο τρίγωνο μιας και η απόσταση από τη θέση ακρόασης θα είναι αρκετά μικρότερη από την απόσταση μεταξύ των ηχείων (υπενθυμίζω ότι η απόσταση μεταξύ των ηχείων δε μπορεί να μειωθεί άλλο λόγω οθόνης προβολής). Αν αυτό δε δημιουργεί πρόβλημα στην ηχητική απόδοση, τότε όλα καλά...
 


Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Πόσοι είναι οι max θεατές;
Κοίταξε, ο μέγιστος αριθμός θεατών (θέσεις) είναι 3 αλλά συνήθως βλέπω μόνος μου, οπότε αν το δεις έτσι, μπορώ να φέρω τα ηχεία πιο κοντά μεταξύ τους...θα προτιμούσα όμως να διατηρήσω τις 3 θέσεις για να μπορώ να βλέπω καμιά ταινία με κανέναν φίλο...
Τώρα θα μου πεις δε γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...:(:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Κάτω από το Adam 77, με τα 2 γούφερ 7", είσαι εκτός προδιαγραφών απόστασης.

Θα είναι απογοήτευση. Αυτά τα ηχεία που λες είναι για 1-1,5 Μ απόσταση ακρόασης.

Πάρε 1 ανταμ για αρχή, και βάλτο κέντρο.

23,5 εκ ύψος έχει, θα το βολεψεις στο δάπεδο με κλίση προς τα πάνω και βάλε απορρόφηση στο πάτωμα μπροστά του, να φάει την άμεση ανάκλαση από το δάπεδο.

Ακούς κι από 1 ηχείο, σιγά τη διαφορά με το στέρεο! :p


Και σιγά σιγά, αγόραζε ίδια τέτοια ηχεία.

Βάλτα όλα γύρω γύρω, στην ίδια απόσταση ακρόασης, και κάτσε στη μέση του νοητού κύκλου που θα κάνεις με τα ηχεία.

Όταν φτάσεις στα 11 τεμάχια, ε, σταμάτα, φτάνει.:D

Πιο οικονομική λύση σε ενεργά, δε ξέρω.
Αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά, πάρε κλιψ και κραουν.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Τώρα θα μου πεις δε γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...:(:D
Αυτό.

Και φθηνό και υψηλή ένταση απο απόσταση δεν γίνεται. Καλύτερα συμβιβασμός στις μοίρες, παρά ψιθύρισμα. ;)
Μιλάμε για 5.1 ή θα έχει περισσότερα;
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Μάλιστα...μου κάνατε την καρδιά γαρύφαλλο...:unsure::whistling::lol::lol::lol:
Άρα προς το παρόν, μέχρι να κερδίσω στο τζόκερ ξεχνάω τα ενεργά...:errwhat:
@costas EAR Δε μπορώ να τα βάλω όλα στην ίδια απόσταση ακρόασης γιατί ο χώρος μου είναι περίεργος, αναγκαστικά τα πλαϊνά θα είναι πολύ πιο κοντά από τα μπροστινά & το κεντρικό. Άρα θα πρέπει να επέμβει ο ισοσταθμιστής του Pioneer για να "φτιάξει" τις αποστάσεις.
@Zizik για αρχή μιλάμε για 2.0 και στη συνέχεια αναλόγως το budget...
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις !
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Επανέρχομαι...:D
Μέτρησα, σκέφτηκα και αποφάσισα ότι μπορώ να φέρω λίγο πιο κοντά τα ηχεία έτσι ώστε να καταργήσω τις δύο εκατέρωθεν της βασικής θέσεις ακρόασης και να μειώσω έτσι και την απόσταση από τα ηχεία, φτάνοντας περίπου τα 2 μέτρα και κάτι ψιλά ίσως.
Όταν χρειαστεί να αυξήσω τις θέσεις ακρόασης στις ταινίες, απλά θα απομακρύνω λίγο τα ηχεία (αφού πρώτα "σημαδέψω" τις θέσεις στο πάτωμα και τρέξω 2 διαφορετικά προγράμματα ισοστάθμισης, ένα για κάθε θέση των ηχείων).
Άρα, λογικά θα είμαι σχετικά εντάξει με τα JBL 308, μιας και έχουν τα περισσότερα γκάζια απ' όλα σχεδόν τα 8ιντσα στη χαμηλή κατηγορία τιμής.
Επίσης, βρήκα λύση και για το κεντρικό (308), απλά θα καταργήσω το επάνω ράφι του rack και θα χωρέσει άνετα όρθιο, ούτως ή άλλως πλέον δε θα χρειάζομαι τελικούς ενισχυτές κλπ.
Με λίγα λόγια, με τρώει ο κ@λος μου για ενεργά (λογικό με τόσο ψηστήρι που έχει πέσει)...:lol::lol:
Θα ξεκινήσω λοιπόν με ένα ζευγάρι JBL 308, στη συνέχεια θα μπει το ίδιο κεντρικό, κατόπιν τα περιφερειακά και μετά το/τα αντίστοιχα sub σε βάθος χρόνου. Πιστεύω ότι θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα για το κόστος των μηχανημάτων που δεν θα βρω εύκολα με αντίστοιχου κόστους παθητικά, τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.
Οποιαδήποτε ιδέα, σκέψη ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη...:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν θυμίζεις συνέχεια στον εαυτό σου την οικονομική διαφορά των δυο συστημάτων (πριν-μετά) θα μείνεις ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Αν θυμίζεις συνέχεια στον εαυτό σου την οικονομική διαφορά των δυο συστημάτων (πριν-μετά) θα μείνεις ευχαριστημένος.
Όπως είπα δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα πλησιάσω τον ήχο των ML, απλά θέλω να ακούω όσο είναι δυνατόν καλύτερα στα χρήματα που θα διαθέσω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Όπως είπα δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα πλησιάσω τον ήχο των ML, απλά θέλω να ακούω όσο είναι δυνατόν καλύτερα στα χρήματα που θα διαθέσω...
Δεδομένο με τα JBL, δε θέλει συζήτηση..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top