Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν δε σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου πεις ποιά Klipsch & Crown εννοείς και γιατί...
Γιατί τα πληρώνεις σχετικά φτηνά και σου προσφαίρουν πολλά. Μεγάλη ευαισθησία και ένταση λόγο και της κόρνας. Χαμηλά για αρχή αν πάρεις τα 2 θα σε καλύψουν και χωρίς sub με τα 2 οχτάρια.
Σειρά rp (8000) και crown xls (1502)
Μπες και στο club klipsch εδώ να διαβάσεις εμπειρίες.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Γιατί τα πληρώνεις σχετικά φτηνά και σου προσφαίρουν πολλά. Μεγάλη ευαισθησία και ένταση λόγο και της κόρνας. Χαμηλά για αρχή αν πάρεις τα 2 θα σε καλύψουν και χωρίς sub με τα 2 οχτάρια.
Σειρά rp (8000) και crown xls (1502)
Μπες και στο club klipsch εδώ να διαβάσεις εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά το κόστος ξεφεύγει πολύ για τα δικά μου δεδομένα. Τα RP8000F έχουν περίπου 1,500 € και ο Crown 1502 370 €, σύνολο 1,870 € για 2 μόνο ηχεία.
Τα JBL LSR 308 έχουν 182 € το ένα & το αντίστοιχο sub 310 370 €, δηλαδή παίρνω 5 τεμάχια 308 μαζί με 2 sub 310S με 1,650 €, δηλαδή 200 € λιγότερα...
Επειδή όπως είπα το budget είναι περιορισμένο, θα ξεκινήσω να χτίζω το σύστημα σιγά-σιγά, οπότε δεν παίζει να δώσω τόσα χρήματα μαζεμένα...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά το κόστος ξεφεύγει πολύ για τα δικά μου δεδομένα. Τα RP8000F έχουν περίπου 1,500 € και ο Crown 1502 370 €, σύνολο 1,870 € για 2 μόνο ηχεία.
Τα JBL LSR 308 έχουν 182 € το ένα & το αντίστοιχο sub 310 370 €, δηλαδή παίρνω 5 τεμάχια 308 μαζί με 2 sub 310S με 1,650 €, δηλαδή 200 € λιγότερα...
Επειδή όπως είπα το budget είναι περιορισμένο, θα ξεκινήσω να χτίζω το σύστημα σιγά-σιγά, οπότε δεν παίζει να δώσω τόσα χρήματα μαζεμένα...
Μπορείς να πάρεις και τη σειρά που έχω εγώ rp280 που είναι ακριβώς το ίδιο απλά το 8000 είναι facelift.

Και σίγουρα αν ψάξεις σε αγγελίες θα βρείς και μεταχειρισμένα σε πολύ λογικές τιμές. Νομίζω έχω δεί και τα 2 πρόσφατα.;)
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Και σίγουρα αν ψάξεις σε αγγελίες θα βρείς και μεταχειρισμένα σε πολύ λογικές τιμές. Νομίζω έχω δεί και τα 2 πρόσφατα.;)[/QUOTE]

αν έχεις να προτείνεις κάποια αγγελία για τα 280 στείλε μου.. λογικές τιμές νομίζω είναι 750-800 Ε και εγώ δεν ε΄έχω δει κατι..
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
λογικές τιμές νομίζω είναι 750-800
Σχετικό είναι αυτό. Εξαρτάτε την κατάσταση το πότε αγοράστηκαν.... συσκευασίες...
Πχ τα δικά μου κάτω από 1000 δεν θα τα έδινα.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Τελικά θα προχωρήσω στην αγορά δύο τεμαχίων JBL LSR308 γι' αρχή και στην συνέχεια βλέποντας και κάνοντας...
Από αυτά που έχω διαβάσει είναι ίσως η καλύτερη αγορά στη χαμηλή κατηγορία τιμής, οπότε το ρίσκο είναι μικρό...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Τελικά θα προχωρήσω στην αγορά δύο τεμαχίων JBL LSR308 γι' αρχή και στην συνέχεια βλέποντας και κάνοντας...
Από αυτά που έχω διαβάσει είναι ίσως η καλύτερη αγορά στη χαμηλή κατηγορία τιμής, οπότε το ρίσκο είναι μικρό...
Ξέρεις εάν και πώς θα μπορούσαν να συνδεθούν τα LSR308 με κάρτα ήχου Η/Υ; Η κάρτα ήχου είναι ενσωματωμένη στη μητρική, άρα οι εξόδοι της είναι mini-jack.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Αφού τα LSR308 δεν έχουν RCA εισόδους! Μόνο balanced - XLR και "καρφί".
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πάμε λοιπόν,
Λόγω της σταθερής οθόνης προβολής (123”), η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία δε μπορεί να είναι μικρότερη από 2,7 μέτρα. Άρα λοιπόν, αντίστοιχα και η θέση ακρόασης δε μπορεί (ή μπορεί ?) να είναι μικρότερη από 2,7 μέτρα, προκειμένου να έχουμε το ιδανικό ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης.
Εγώ έχω να κάνω μια παρατήρηση για το μέγεθος της οθόνης. Βλέπεις 123 ίντσες από τα 2,7 μέτρα; Είναι τεράστια η οθόνη για αυτή την απόσταση με αποτέλεσμα να ξεπερνάς κατά πολύ τις 40 μοίρες που ορίζουν οι προδιαγραφές κατά το οριζόντιο επίπεδο σε 16:9. Σίγουρα σε απόσταση 2,7 μέτρων θα έπρεπε να πέσεις σε διαγώνιο κάτω από 100 ιντσες. (Τα νούμερα των ιντσων εμπειρικά, ό,τι θυμάμαι από τότε που έστηνα το δικό μου στα 3 μέτρα)
[DOUBLEPOST=1553253807][/DOUBLEPOST]Και επίσης να μην ξεχάσω, αφού έχεις dedicated χώρο, ΜΗΝ συμβιβαστείς στις αποστάσεις των περιφερειακών ηχείων. Κάντα όλα (κυρίως ηχεία, κεντρικό και περιφερειακά) σε ίδια απόσταση από το κεφάλι σου.
Αν βλέπεις από υπολογιστή, κατάργησε τον προ σου και βάλει το καλώδιο που σου προτάθηκε (στη φωτογραφία) κατ΄ευθείαν στην πολυκάναλη κάρτα ήχου.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Εγώ έχω να κάνω μια παρατήρηση για το μέγεθος της οθόνης. Βλέπεις 123 ίντσες από τα 2,7 μέτρα; Είναι τεράστια η οθόνη για αυτή την απόσταση με αποτέλεσμα να ξεπερνάς κατά πολύ τις 40 μοίρες που ορίζουν οι προδιαγραφές κατά το οριζόντιο επίπεδο σε 16:9. Σίγουρα σε απόσταση 2,7 μέτρων θα έπρεπε να πέσεις σε διαγώνιο κάτω από 100 ιντσες. (Τα νούμερα των ιντσων εμπειρικά, ό,τι θυμάμαι από τότε που έστηνα το δικό μου στα 3 μέτρα)
[DOUBLEPOST=1553253807][/DOUBLEPOST]Και επίσης να μην ξεχάσω, αφού έχεις dedicated χώρο, ΜΗΝ συμβιβαστείς στις αποστάσεις των περιφερειακών ηχείων. Κάντα όλα (κυρίως ηχεία, κεντρικό και περιφερειακά) σε ίδια απόσταση από το κεφάλι σου.
Αν βλέπεις από υπολογιστή, κατάργησε τον προ σου και βάλει το καλώδιο που σου προτάθηκε (στη φωτογραφία) κατ΄ευθείαν στην πολυκάναλη κάρτα ήχου.
Από τη στιγμή που δεν με ζαλίζει (κυρίως όσο αφορά τους υπότιτλους όπου είναι εύκολο να ζαλιστείς αν βλέπεις από πολύ κοντά) και δεν είναι ορατά τα pixel, δε με ενοχλεί καθόλου, ίσα-ίσα είναι απόλαυση.
Άσε που οι περισσότερες ταινίες είναι σε φορμά 2,35:1 οπότε οι ίντσες εκεί είναι μικρότερες...
Όσο αφορά τον χώρο και την απόσταση των ηχείων, δυστυχώς ο χώρος δεν μου επιτρέπει να έχω τα πλαϊνά ηχεία σε ίδια απόσταση από τα κύρια & το μπροστινό γιατί δεν είναι παραλληλόγραμμος (κάνει ένα μικρό Γ).
Δε βλέπω από υπολογιστή, έχω σαν πηγή έναν AV & Blu-Ray της Pioneer.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ναι βρε, ωραία είναι η μεγάλη, αλλά μια φορά που δοκίμασα σπίτι πάνω από 42 μοίρες στον οριζόντιο άξονα (112 σε 2,35:1) με κούρασε λίγο. Υπότιλους τους μίκρυνα από τον υπολογιστή.
Απάντα μου μόνο πόσες μοίρες είναι το οπτικό άνοιγμα της οθόνης όταν κάθεσαι να δεις ταινία.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Ναι βρε, ωραία είναι η μεγάλη, αλλά μια φορά που δοκίμασα σπίτι πάνω από 42 μοίρες στον οριζόντιο άξονα (112 σε 2,35:1) με κούρασε λίγο. Υπότιλους τους μίκρυνα από τον υπολογιστή.
Απάντα μου μόνο πόσες μοίρες είναι το οπτικό άνοιγμα της οθόνης όταν κάθεσαι να δεις ταινία.
Δεν ξέρω πόσες μοίρες είναι και δε γνωρίζω πως μπορώ να το μετρήσω...:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top