Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το input gain των δύο σαμπ εξακολουθεί να είναι σχεδόν στο μηδέν προκειμένου να συνεχίσει σωστά η ισοστάθμιση, τα νεύρα μου...:(:mad::headbang:
Ας το γράψω ακόμα μια φορά:

Μην χρησιμοποιείτε προγράμματα ισοστάθμισης καθόλου, εκτός απο τα γνωστά τρία κορυφαία.

Όλα manual.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Ας το γράψω ακόμα μια φορά:

Μην χρησιμοποιείτε προγράμματα ισοστάθμισης καθόλου, εκτός απο τα γνωστά τρία κορυφαία.

Όλα manual.
Βρε εσύ καλά τα λες, εγώ που είμαι άσχετος όμως δεν έχω άλλη επιλογή μέχρι τουλάχιστον να πάρω κάτι που να έχει Dirac Live (αλήθεια το τρίτο πρόγραμμα ποιό είναι, το πρώτο είναι trinnov φαντάζομαι).
BTW, πρώτα κάνω ισοστάθμιση με το Antimode 8033 Cinema στα sub και μετά τρέχω την ισοστάθμιση μέσω του Pioneer για όλα τα ηχεία.
Αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι ότι ποτέ δεν χρειαζόταν να ρυθμίσω το σαμπ σε τόσο χαμηλή στάθμη με τα προηγούμενα σαμπ που είχα (Earthquake Supernova MKV-IV & SVS PC-2000) σε συνδυασμό με τα Martin Logan + Parasound A23. Να παίζει ρόλο η μεγαλύτερη ισχύς του προηγούμενου συνδυασμού οπότε ανέβαζε και το σαμπ αντίστοιχα ?
Από την άλλη, αν ισχύει αυτό γιατί ο Pioneer μου ρίχνει περίπου -5.0db για τα μπροστινά και κάπου -1.5db έως -3.5db για τα περιφερειακά ? Αν ήταν πρόβλημα η μικρότερη ισχύς θα μπορούσε κάλλιστα να μου τα φέρει πιο ψηλά, οπότε θα ακολουθούσε και το/τα σαμπ...
Υποτίθεται ότι κατά το καλιμπράρισμα ο ενισχυτής φέρνει τις στάθμες όλων των ηχείων στο ίδιο επίπεδο ή όχι ?
Έχω μπλέξει τα μπούτια μου, λέω βλακείες ???
Τέλος, θα έπρεπε να έχω δει έστω κάποια διαφορά στις χαμηλές με τις "μπασοπαγίδες" στις γωνίες ή όχι ?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τρέξε μόνο Antimode, και βαλε μόνο αποστάσεις και κρος απο τον pioneer. Την απόσταση των σαμπ θα πρέπει να την βάλεις περιπου 1m μεγαλύτερη απο την πραγματική λόγω Antimode.
Στάθμες με το Umik.

Τέλος, θα έπρεπε να έχω δει έστω κάποια διαφορά στις χαμηλές με τις "μπασοπαγίδες" στις γωνίες ή όχι ?
Ναι, σε μετρήσεις πριν-μετά.

Αν δεν εχεις Umik, πάρε.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Τρέξε μόνο Antimode, και βαλε μόνο αποστάσεις και κρος απο τον pioneer. Την απόσταση των σαμπ θα πρέπει να την βάλεις περιπου 1m μεγαλύτερη απο την πραγματική λόγω Antimode.
Στάθμες με το Umik.

Ναι, σε μετρήσεις πριν-μετά.

Αν δεν εχεις Umik, πάρε.
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...:thumbsup:
Τελευταίο πρήξιμο για σήμερα το μεσημέρι, οι στάθμες των ηχείων και των σαμπ είναι ίδιες, τις μέτρησα με το κινητό στους 80 κύκλους όπως μου είπε ο Κώστας. Άρα, ο ενισχυτής σωστά μου φτιάχνει την ένταση των σαμπ (?)
Άρα πάλι, μήπως η στάθμη των ηχείων για τη συγκεκριμένη απόσταση ακρόασης (1,80 μ) είναι μικρή οπότε είναι λογικό τα πολύ πιο ισχυρά σαμπ να θέλουν τόσο χαμηλή έξοδο ?
Δηλαδή άντε και πήρα το μικρόφωνο γιατί η εφαρμογή του κινητού δεν είναι ακριβής, στην ουσία δεν πρέπει στους 80 κύκλους τα ηχεία και τα σαμπ να έχουν την ίδια ένταση ?
 




Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
αυτος ο χωρος ειναι η χαρα του diy
ποια χαρα μιλαμε για την κ@υλ@ την ιδια.

δηλαδη τι εκανε ο σουζανας , κατι τετοιο.
εχει ικανες διαστασεις , φουλ μπετο , υψος σπαταλο και το βασικο , μεγιστη ανοχη στις αισθητικες παρεμβασεις.

εγω θα επαιζα σε μεταλλικα πλαισια ολοβερ με αγκυρωση στα μπετα να στηριξουν τα ηχεια και τις συσκευες, ηλεκτρολογικη εγκατασταση στους τοιχους σε ερυχωρες καναλαρες, εντοιχισμο ηχειων (μη σου πω και συσκευων) , προιοντα ηχομονωσης/διαχυσης/κλπ οπου πουν οι γιατροι και ο ζαπαντης, κλεισιμο με γυψοσανιδα τα υπολοιπα και βαψιμο.

μολις μου φυγανε 3000 σε υλικα και 100+ εργατωρες.

οβερ εντ αουτ.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το αμέσως μικρότερο πάνελ στο Praktiker ήταν 8mm το οποίο είναι πολύ λεπτό και φοβόμουν ότι θα έκανε κοιλιά. Βασικά ήθελα να πάρω 12άρι αλλά δεν είχε (το Leroy στο Μαρούσι δεν είχε καθόλου ετοιμοπαράδοτα MDF), οπότε πήρα αναγκαστικά το 16άρι. Λες να είναι πρόβλημα το πάχος ?
6 εως 8 χιλιοστα. Εγω εβαλα τα 8, καπου το ειχα γραψει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αυτος ο χωρος ειναι η χαρα του diy
ποια χαρα μιλαμε για την κ@υλ@ την ιδια.

δηλαδη τι εκανε ο σουζανας , κατι τετοιο.
εχει ικανες διαστασεις , φουλ μπετο , υψος σπαταλο και το βασικο , μεγιστη ανοχη στις αισθητικες παρεμβασεις.
+++++ συμφωνουμε αρχηγε πανκροκ...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
6 εως 8 χιλιοστα. Εγω εβαλα τα 8, καπου το ειχα γραψει.
Παρ' όλο που έχω διαβάσει πολύ μεγάλο μέρος του ποστ σου δεν το είδα...:(
@pankrok καλά τα λες αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό αυτή τη στιγμή, σιγά-σιγά κάτι καλό θα γίνει θέλω να πιστεύω...:)
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Με αφορμή ένα ποστ φίλου σε άλλο θέμα, να κάνω ξανά μια ερώτηση που έκανα εκεί για να μη χαλάω το νήμα του συντάκτη εκεί...
Όπως φαίνεται και από το σχεδιάγραμμα του χώρου, η θέση ακρόασης (και συνεπώς όλα τα ηχεία) είναι ασύμμετρα τοποθετημένη ως προς τους πλαϊνούς τοίχους. Δηλαδή είναι αρκετά πιο κοντά στον δεξιό τοίχο απ' ότι στον αριστερό.
Με δεδομένο ότι τα σαμπ είναι σε σύνδεση dual mono στην ίδια έξοδο του ενισχυτή (μέσω του antimode), πρέπει ιδανικά να μπουν συμμετρικά ως προς τη θέση ακρόασης (άρα το δεξί σαμπ θα είναι πιο κοντά στον δεξιό τοίχο απ' ότι το αριστερό σαμπ στον αριστερό τοίχο), ως προς τους πλαϊνούς τοίχους (δηλαδή να ισαπέχουν το ίδιο από τους πλαϊνούς τοίχους αλλά ασύμμετρα ως προς τη θέση ακρόασης) ή δεν έχει σημασία ?
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Τόσο κοντά που είσαι, δε ξέρω αν θα ακούσεις κάποια διαφορά, βέβαια καλό είναι να υπάρχει συμμετρία. Η μπασοπαγίδα σου μου φαίνεται αρκετά μικρή. Την έχεις τιγκάρεις στο μονωτικό από πίσω έτσι; Δεν έχει μόνο μια πλάκα μόνωση, σωστά;
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Η μπασοπαγίδα σου μου φαίνεται αρκετά μικρή. Την έχεις τιγκάρεις στο μονωτικό από πίσω έτσι; Δεν έχει μόνο μια πλάκα μόνωση, σωστά;
Όχι, έχω βάλει ένα φύλλο 4,5 εκ πάχος από πάνω μέχρι κάτω το οποίο στριμώχτηκε με το ζόρι.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Εμ παλικάρι, δε γίνεται δουλειά με ένα φύλλο. Πρέπει να το πακτώσεις με πετροβάμβακα από πίσω. Και μεγαλύτερη διάσταση.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Εμ παλικάρι, δε γίνεται δουλειά με ένα φύλλο. Πρέπει να το πακτώσεις με πετροβάμβακα από πίσω. Και μεγαλύτερη διάσταση.
Έχω ήδη ξεκινήσει τις μελέτες για νέα κατασκευή, προς το καλοκαίρι το βλέπω...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Σήμερα παρέλαβα τον Marantz SR6013 & το Umik-1. Το δεύτερο δεν το άγγιξα ακόμα γιατί πρώτον δεν είχα χρόνο και δεύτερο και βασικότερο δεν αισθάνομαι ακόμα έτοιμος, θέλω λίγο διάβασμα και πολλές ερωτήσεις...:biggrin:
Καταρχήν μου έκανε τρομερή εντύπωση πόσο γρήγορα έκανε την ισοστάθμιση ο Marantz, δεν πρέπει να πήρε περισσότερο από 4-5 λεπτά, αφού στην αρχή νόμισα ότι δεν το έκανε και το επανέλαβα από την αρχή ξανά...
Δεύτερο, έπαιξα αρκετά με διάφορα upmix (DTS:Neo 6, DTS:Neural-X, Dolby Suround) στη μουσική και κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα με τον Κώστα, το DSU είναι κλάσεις ανώτερο των δύο DTS, τα οποία μου φάνηκαν ίδια με την πρώτη ακρόαση, αλλά δεν το κούρασα πολύ. Μόλις άκουσα το DSU τελείωσε το πράγμα χωρίς πολλά πολλά !
Όσο αφορά την ισοστάθμιση (Audyssey, Audyssey multieq editor app & Umik-1/REW), θα ξεκινήσω τις ερωτήσεις στο αντίστοιχο νήμα, εδώ θα επανέλθω με τις περιποιήσεις του χώρου οι οποίες καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσουν λίγο πριν το καλοκαίρι...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Να κάνω μια ερώτηση για μελλοντική χρήση:
Ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους για σαμπ. Αν θέλω να βάλω περισσότερα από δύο τι επιλογές έχω ?
Είναι λογικό και σωστό να τα συνδέσω μεταξύ τους σαν daisy chain (τα Presonus έχουν αυτή τη δυνατότητα), οπότε πχ μπορώ να συνδέσω όσα ίδια θέλω στην μία έξοδο και όσα άλλα ίδια θέλω στην άλλη ?
Αν ναι, με την ισοστάθμιση τι γίνεται ? ο ενισχυτής θα μπορέσει να τα ισοσταμίσει σωστά όταν θα τα βλέπει σαν ένα (λογικά) αλλά θα είναι σε διαφορετικές θέσεις ?
Παράδειγμα 1:
Παίρνω άλλα δύο Temblor T10, τα οποία βάζω στις πίσω γωνίες. Συνδέω τα δύο μπροστινά μεταξύ τους στην μία έξοδο και τα δύο πίσω στην δεύτερη. Μετά τρέχω την ισοστάθμιση.
Παράδειγμα 2 :
Παίρνω στο μέλλον και άλλα 2 ή περισσότερα διαφορετικά από τα Temblor αλλά ίδια μεταξύ τους σαμπ μετά. Συνδέω τα 2-4 Temblor T10 στην μία έξοδο και τα άλλα 2-4 στην δεύτερη και κάνω ισοστάθμιση.
Παίζουν αυτά τα σενάρια ή λέω βλακείες ?
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top