Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Με το daisy chain δεν θα μπορέσεις να ρυθμίσεις το κάθε sub ξεχωριστά. Με το minidsp θα έχεις ρύθμιση delay, volume και EQ ανά sub, άρα με λίγο κόπο θα φτάσεις σε εξαιρετικό αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Λογικά με το 2Χ4 (HD) θα κάνεις την δουλειά σου για manual ισοστάθμιση των subs. Επειδή δεν έχω εμπειρία από Audyssey και πως θα παίξει συνδυαστικά με το minidsp καλύτερα να απαντήσει κάποιος γνώστης μη σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Λοιπόν, μερικές παρατηρήσεις σχετικά με την ισοστάθμιση των σαμπ μετά από μερικές μέρες συμβίωσης με τον Marantz.
Ο Pioneer με το MCACC Advanced ήταν απλά τραγικός, χάλι μαύρο. Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ούτως ή άλλως δεν δουλεύει κάτω από τα 63Hz αν θυμάμαι καλά σ' αυτή την έκδοση, οπότε είναι ίσως αναμενόμενο.
Με την προσθήκη του DSPeaker Antimode 8033 επήλθε αισθητότατη βελτίωση σε όλους τους τομείς, ατάκα, σβήσιμο, έλεγχος κλπ. Όμως, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του συστήματος ισοστάθμισης, στη μουσική χάθηκε ένα πολύ μεγάλο μέρος του όγκου και της ποσότητας του μπάσου, ενώ όταν οι εντάσεις ανέβαιναν σε αρκετά υψηλά επίπεδα το μπουμάρισμα και η απώλεια του ελέγχου ήταν κάτι παραπάνω από σαφής. Στην ουσία λοιπόν συμβιβαζόμουν με σχετικά μικρές εντάσεις, αλλά χωρίς επαρκές μπάσο, προκειμένου να ακούω πιο σωστά και ξεκούραστα. Το ίδιο ίσχυε και για τις ταινίες στις μεγάλες εντάσεις, παρόλη τη βελτίωση με την προσθήκη του δεύτερου σαμπ.
Όσες θέσεις κι αν δοκίμασα για τα σαμπ, πάντα ήμουν στα ίδια πάνω-κάτω.
Δοκιμάζοντας το Audyssey XT32 του Marantz, έπαθα την πλάκα μου...με το ρυθμιστικό gain των σαμπ σχεδόν στο μηδέν και -12dB από την ισοστάθμιση (όπως και στο προηγούμενο setup), νόμιζα ότι έπαιζαν 15άρια. Και όχι μόνο δυνατά, αλλά πεντακάθαρα και όχι μόνο στη μουσική αλλά και σε δύσκολα κομμάτια σε ταινίες (πχ το πάτημα του Godzilla στην αρχή, σχεδόν πετάχτηκα από τη θέση μου) και σε σαφώς μεγαλύτερες εντάσεις από πριν...
Και όλα αυτά στον δύσκολο και αφρόντιστο χώρο μου, κάτι που θεωρώ κατόρθωμα για οποιοδήποτε σύστημα ισοστάθμισης. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αφήσω στην άκρη τα σχέδια για βελτίωση του χώρου, καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα στο καλοκαίρι θα ασχοληθώ.
Να ξαναπώ άλλη μια φορά για το DSU...άπαιχτο !!!
Προσεχώς θα ανεβάσω καμπύλες με το REW χωρίς και με το Audyssey για να μου πείτε την άποψή σας...
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Μόλις τελείωσα με τις μετρήσεις των σαμπ ξεχωριστά (αριστερό, δεξί) και μαζί, πριν και μετά το Audyssey.
Η σκούρα πράσινη γραμμή στα δύο σαμπ είναι με το Audyssey, η ανοιχτή πράσινη στο αριστερό σαμπ και η κόκκινη στο δεξί σαμπ.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν θες να παρεις αλλα 2 για πισω, μπορεις να βαλεις αυτα και να τα μετρησεις.

μπορεις να εχεις τα 2 μπροστα με ενα Υ και τα 2 πισω με Υ
.....ιδιες αποστασεις για ολα για το καλυτερο αποτελεσμα

μπορεις επισης να κοψεις εκει στα 40-50 λιγο και να δωσεις απο το level sub του AV

την κλιμακα στο rew ανα 10db
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μόλις τελείωσα με τις μετρήσεις των σαμπ ξεχωριστά (αριστερό, δεξί) και μαζί, πριν και μετά το Audyssey.
Η σκούρα πράσινη γραμμή στα δύο σαμπ είναι με το Audyssey, η ανοιχτή πράσινη στο αριστερό σαμπ και η κόκκινη στο δεξί σαμπ.
Εχεις 15db κορυφή.
Αλλη μια μεγάλη επιτυχία του Audyssey.

Για να δούμε αν οι μάστορες του συγκεκριμένου software μπορούν να σε βοηθήσουν να το φέρεις σε λογικα επίπεδα.
Ας ελπίσουμε.
Δεν θέλω να πω told you so....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχεις κορυφες.......μην ακους οτι λεει ο καθενας....
.......αυτα μπορει το συγκεκριμενο sub με σωστη μετρηση που εκανες...

και ανα 10db να βαζεις στο rew γιατι δεν βλεπουν και ολοι σωστα...:lolsign:

 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
το να κόψεις σώνει και καλά μια κορυφή η οποία είναι αποτέλεσμα του χώρου αφαιρεί πολύ χρήσιμη ενέργεια, οπότε το αποτέλεσμα ακουστικά μπορεί και δεν θα σου αρέσει.

πχ εδώ στα sub μου φαίνεται ότι μόνο με το audyssey μπορώ να φέρω σχεδόν ένα flat αποτέλεσμα, αλλά μάντεψε η πράσινη γραμμή με το peak στα 60 είναι η πιο απολαυστική. ;)

60 cut aa.jpg
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις, όλους !
Όπως είπα εξαρχής, είμαι άσχετος με μετρήσεις, καμπύλες, ισοσταθμίσεις και γενικά τα τεχνικά κομμάτια του ήχου, μόνο σχετικά καλό αυτί πιστεύω ότι έχω για να μπορώ να καταλάβω τις όποιες διαφορές προς το καλύτερο ή το χειρότερο.
Άρα λοιπόν, θέλω πολύ δουλειά ακόμα για να μπορέσω να καταλάβω (πόσο μάλλον να επέμβω) τι λένε οι καμπύλες και πως αυτές επηρεάζουν τον ήχο & επηρεάζονται από τον χώρο...
Προφανώς σε κάποια φάση θα χρειαστώ το χέρι ενός ειδικού, όταν θεωρήσω ότι είμαι έτοιμος από χώρο και setup ηχείων.
Μέχρι τότε διαβάζω, σημειώνω τις παρατηρήσεις σας, παίζω για να αποκτήσω μεγαλύτερη εμπειρία και φυσικά σας πρήζω σε ερωτήσεις...:tongue::roflmao:
Χωρίς συγκεκριμένη σειρά προτεραιότητας, στα μελλοντικά πλάνα περιλαμβάνονται α) βελτίωση της ακουστικής του χώρου σύμφωνα με τις οδηγίες κυρίως του Κώστα, β) άλλα δύο ίδια σαμπ και γ) περισσότερα Adam T7V μέχρι να φτάσω τα 11...
Προφανώς δεν έχω εμπειρία άλλων συστημάτων ισοστάθμισης πέρα από τα MCACC, Antimode & Audyssey, ανάμεσα σ' αυτά πάντως το Audyssey είναι ο ξεκάθαρος νικητής !!
Και επειδή δεν είναι σωστό και πρέπον να μην κάνω την ερώτησή μου για να μαθαίνω, ορίστε:
Παίζει ρόλο στην καμπύλη των σαμπ (αναφέρομαι στα dB) το γεγονός ότι το ρυθμιστικό είναι σχεδόν στο μηδέν και το Audyssey έχει δώσει -12dB και στα δύο ?
Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, οι κορυφές είναι αυτό που λέμε μπουμάρισμα και οι βυθίσεις ακυρώσεις, δηλαδή χαμένη ενέργεια ?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αφου θες να φτιαξεις κατι που να παιζει σε reference εντασεις και με την αναλογη περιποιηση χωρου τα ηχεια και sub που εχεις δεν κανουν.......μην ξοδευτεις παραπερα σε αυτα τα ηχεια....
Εκτος αν τα βαλεις στο 1μ απο εσενα και παρεις και καλυτερα sub.

Οι μετρησεις θα πρεπει να εχουν ακριβως την ιδια θεση του mic ......θα μπορεις να βλεπεις τι κανεις στον χωρο με την οποιαδηποτε προσθηκη ηχειου η της θεραπειας του απο διαχυση η αποροφηση....

Το audyssey θετει ως στοχο για ολα τα ηχεια + sub μια καμπυλη φλατ με σταθμες 75db +/- 3db
.....απο εκει και περα επεμβαινεις σε sub και app για να φτιαξεις την καμπυλη που θες να ακους....

Οτιδηποτε αλλαζεις στον χωρο απο αποροφηση -διαχυση η ηχεια θα πρεπει να τρεχεις το audyssey παλι.....και θα εχεις στανταρ σημεια που θα κανεις τις 8 μετρησεις που λεει το audyssey.......οποτε να βρεις τροπο να μπορεις κανεις ακριβως τις ιδιες μετρησεις....

Με το rew κοιτα να διαβασεις πως να φτιαχνεις τους πινακες που θα ανεβαζεις.....

αυτα βασικα για να ξεκινησεις ......μια χαρα θα τα πας και ακους καλα..
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Είναι απαραίτητο να κάνεις μετρήσεις και στις 8 θέσεις ? Εγώ έκανα μόνο στις πρώτες 3 γιατί πιστεύω ότι όσες περισσότερες θέσεις συμπεριλάβεις τόσο χαλάς την ακρίβεια της ισοστάθμισης στην κύρια θέση ακρόασης.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για τις άλλες θέσεις μιας και κατά 95% βλέπω και ακούω μόνος μου...
Ηχεία και σαμπ δεν αλλάζω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αν τώρα κερδίσω στο Τζόκερ είναι άλλη κουβέντα...
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Με αφορμή αυτό να ρωτήσω, είναι καλύτερα να λείπουμε από το χώρο και να χειριζόμαστε τo Aydussey με την εφαρμογή τηλεχειρισμού ή να είμαστε εκεί και αν ναι που θα πρέπει να στεκόμαστε;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι απαραίτητο να κάνεις μετρήσεις και στις 8 θέσεις ? Εγώ έκανα μόνο στις πρώτες 3 γιατί πιστεύω ότι όσες περισσότερες θέσεις συμπεριλάβεις τόσο χαλάς την ακρίβεια της ισοστάθμισης στην κύρια θέση ακρόασης.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για τις άλλες θέσεις μιας και κατά 95% βλέπω και ακούω μόνος μου...
Ηχεία και σαμπ δεν αλλάζω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αν τώρα κερδίσω στο Τζόκερ είναι άλλη κουβέντα...
Ναι να τις κανεις ολες......και αν εχεις θεση με μεγαλη πλατη το mic να το βαλεις 40cm μπροστα απο την πλατη
...οι αποστασεις των μετρησεων στις 8 θεσεις να ειναι απο 30-90cm .....
Μπορεις να κανεις διαφορες μετρησεις να δεις την διαφορα....ετσι κιαλλιως μπορεις να εχεις οσα αρχεια θελεις με το app.......απλα να ονομαζεις πιο ειναι το καθε αρχειο μην τα καναεις μπαχαλο ...;)

σε πιο υψος ειναι το tweeter ?

αμα κερδισεις το τζοκερ δεν θα ασχολεισαι με αυτα ;)

παρε αλλα 2 sub για πισω.......

Με αφορμή αυτό να ρωτήσω, είναι καλύτερα να λείπουμε από το χώρο και να χειριζόμαστε τo Aydussey με την εφαρμογή τηλεχειρισμού ή να είμαστε εκεί και αν ναι που θα πρέπει να στεκόμαστε;
εσυ μπορεις να φυγεις απο το δωματιο :lolsign:
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
σε πιο υψος ειναι το tweeter ?
Ελάχιστα πιο πάνω από το ύψος του αυτιού με κλίση προς τα κάτω. Βασικά οι βάσεις των ηχείων δεν χαμηλώνουν άλλο γι' αυτό.
παρε αλλα 2 sub για πισω.......
Will do...
Μιας και ανέφερες την πλάτη της πολυθρόνας, βασικά είναι ψηλή, πάνω από το ύψος του αυτιού, αλλά τα περιφερειακά ηχεία τα έχω στις 90 μοίρες οπότε δεν με επηρεάζει. Όταν βάλω και τα δύο πίσω όμως θα πρέπει να αλλάξω πολυθρόνα (με χαμηλότερη πλάτη) γιατί θα εμποδίζει τον απευθείας ήχο από τα πίσω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
να το φτιαξεις σωστα το υψος......μην κοιταει κατω.

εχει πολυθρονες που στηριζεται μονο το κεφαλι, τετοια να παρεις.

προτεινω 5 κατω σε 110 μοιρες και να πας στα επανω....

μετα παιρνεις και αλλα 2 για πισω ......αν και θασαι οκ με τα 5 κατω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top