Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Όχι απαραίτητα...Οριστικό στοιχείο θα είναι η επμήκυνση μιας ύποπτης΄΄πλαγιάς΄΄ (με τονωμένο πλάτος απόκρισης) που θα σχηματίζει στον άξονα του χρόνου ουρές μακρύτερες σε σχέση προς τις υπόλοιπες.

Και πρέπει να εξετάζεται καθένα κανάλι ξεχωριστά.
:oo_O:help::help::help:
Μισό να ανοίξω google translator....:roflmao::laugh::rolleyes:
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...:thumbsup:
Που θα πάει, θα το καταλάβω σιγά-σιγά...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:oo_O:help::help::help:
Μισό να ανοίξω google translator....:roflmao::laugh::rolleyes:
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...:thumbsup:
Που θα πάει, θα το καταλάβω σιγά-σιγά...
Πρόσεχε τα ενδεικτικά διαγράμματα από μέτρηση μεμονωμένου δορυφόρου εντός δωματίου και τη ζώνη ενδιαφέροντος:
1582622446363.png

1582622502812.png

1582622740356.png


Λαμβάνονται για παράδειγμα τα ύψη 78 Hz & 170 Hz περίπου.
Και στα δύο υφίστανται κορυφώσεις πλάτους στο κόκκινο ως προς τη στάθμη αναφοράς.Όμως το κατώτερο ύψος παρουσιάζει μεγαλύτερο χρόνο για την απόσβεσή του (600 msec) έναντι του δεύτερου που εξαφανίζεται σε χρόνο κατώτερο των 400 msec που έχει κιόλας μεγαλύτερη συνάφεια προς τους αντίστοιχους χρόνους εξασθένησης για το σύνολο των χαμηλομεσαίων οκτάβων

Επομένως στο κατώτερο ύψος πρέπει να κείτονται σε μικρότερη πυκνότητα - και μεγαλύτερη διακριτότητα - χαρακτηριστικές συνιστώσες ιδιορρυθμών που θα οδηγούσαν σε αντίληψη μπουμαρίσματος.

Στο δε μεσαίο διάγραμμα waterfall αναπαρίσταται ως πλαγιά με ΄΄κομμένη΄΄ την κατάληξή της στο συγκεκριμένο χρονικό όριο που θα έχει τεθεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Κάτι σαν να πάω να καταλάβω...:hi:
Ακόμα λίγο και θα είμαι έτοιμος να γίνω επαγγελματίας calibrator...:roflmao::laugh::biggrin::rofl:
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όπως εξήγησε καλύτερα ο Bhutia δεν ισχύει πάντα. Η κλίμακα κόκκινο προς πράσινο είναι η ένταση και το πόσο μειώνεται η ένταση/ ενέργεια στον χρόνο το δείχνει ο κάθετος άξονας στο spectro… Αυτό βέβαια μπορεί να έχει ότι χρώμα θες ακόμα και ασπρόμαυρο ;) η πληροφορία είναι η ίδια.

1582624173031.png


Στους 42 λοιπόν λέει ότι είναι κόκκινη (ή έστω μαύρο σκούρο) άρα παίζει δυνατότερα σε σχέση με τις διπλανές της (είναι το καρούμπαλο του FR δηλαδή) και ταυτόχρονα διαρκεί στον χρόνο (κάθετος άξονας πάνω από 1 δευτερόλεπτο) μειώνοντας πολύ λίγο την ένταση της και πιο αργά σε σχέση με τις διπλανές της (μπουμάρισμα).

Αυτό που εξήγησε ο συνάδελφος είναι ότι μπορεί να έχεις και συχνότητες που ίσως δεν έχουν καρούμπαλο (κόκκινο) αλλά έχουν βουνό στο spectro άρα μπουμάρουν και βρωμίζουν γιατί συνεχίζουν να ακούγονται για ώρα απλώς όχι τόσο δυνατά). Ή αντίθετα καρούμπαλα τα οποία σβήνουν γρήγορα στον χρόνο όπως στο παράδειγμα του Bhutia (άρα διορθώνονται και αρκετά εύκολα με EQ) και καρούμπαλα που είναι επίμονα στον χρόνο άρα θες είτε treatment (να τα αποσβέσει) είτε άλλη πηγή ήχου (να τα ακυρώσει).

ΥΓ. όλα με κάθε επιφύλαξη γιατί είμαι άσχετος και εγώ.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πολύ ωραία, κατάλαβα. Τι χρόνους απόσβεσης θέλουμε ιδανικά, πόσα ms ?

Αυτό που έβαλε ο φίλος Κώστας παραπάνω είναι κατά τας γραφάς σωστό... θεωρητικά θες 0,3s. Στην πράξη για οικιακούς χώρους αν είσαι κάτω από 0,5 στις χαμηλές συχνότητες είσαι πολύ καλά. Είναι σημαντικό να έχεις ομοιομορφία. Όσο πιο flat και στον χρόνο τόσο καλύτερα.
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μόλις παρέλαβα το minidsp 2x4, εν αναμονή λοιπόν για τη λήξη της καραντίνας προκειμένου να έρθει ο ειδικός να το ρυθμίσει...
μέχρι να τελειώσει η καραντίνα μπορείς και συ να γίνεις ειδικός!!!
 


Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Presonus.jpg

Μόλις ήρθαν να κάνουν παρέα στα άλλα δύο αδερφάκια τους !!
Τώρα πλέον είμαι νόμιμος και με τη βούλα...:tongue::roflmao::rolleyes:
Εν αναμονή του σεταρίσματος (όχι από εμένα), θα ακολουθήσουν εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
View attachment 189652
Μόλις ήρθαν να κάνουν παρέα στα άλλα δύο αδερφάκια τους !!
Τώρα πλέον είμαι νόμιμος και με τη βούλα...:tongue::roflmao::rolleyes:
Εν αναμονή του σεταρίσματος (όχι από εμένα), θα ακολουθήσουν εντυπώσεις.
καλορίζικα!!!!!!!!!

αν θυμάμαι καλά για temblor στην 8αδα είσαι 100% νόμιμος .... ;):D :drinks:
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπραβο Αντωνη. Καλοριζικα!

Κρυφο ποταμακι εισαι, αθορυβα μεν αλλα το συστημα αν δεν κανω εγινε πληρες! Πρεπει να πηγες στο 7.4 ?

Περιμενουμε εντυπωσεις
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.353
View attachment 189652
Μόλις ήρθαν να κάνουν παρέα στα άλλα δύο αδερφάκια τους !!
Τώρα πλέον είμαι νόμιμος και με τη βούλα...:tongue::roflmao::rolleyes:
Εν αναμονή του σεταρίσματος (όχι από εμένα), θα ακολουθήσουν εντυπώσεις.
Ωωωω! Καλές αναβαθμισμένες ακροάσεις!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top